Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Smutek z matek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Tak mne po návratu z dovolené minulou sobotu čekalo nemilé překvapení.
Chtěl jsem si označit matku v oddělku a když jsem k nim vlezl, nejen, že jsem žádnou matku nenašel, ale ani vajíčka a žádný plod.
Chtěl jsem tedy vzít rámek s plodem z těch hodnějších, co umí dělat med a přidat jim ho, zda narazí matečníky. Ale ani v tom úlu, který byl od jara nejsilnější, jsem nenašel žádný plod ani vajíčka. Druhý nástavek plodiště byl plný medu z poloviny zavíčkovaného. Měl jsem v ruce každý z těch 33 rámků a nic. Matku jsem tam také nezahlédl. Byly tam jen dva malé naražené matečníky bez vajíček.

Napadlo mne, zda jsem ji omylem nezamáčkl, když jsem stěhoval rámky do nových úlů, ale to dnes už nezjistím.
Ač jich bylo v tom úlu méně, tak byly stále jako beránci. Nechali si bez problémů líbit rozebrání celého bytu.

V pondělí jsem musel zpátky do Prahy, ale hned v úterý jsem jel zase na chalupu a cestou koupil dva zavíčkované matečníky, které jsem přidal do těch dvou úlů.
Tento víkend jsem jim tam nelezl, aby měly klid. Ale příští víkend se jim na křidélka již podívám.
Alespoň, že se mi tam neobjevily trubčice.
A jak to tehdy dopadlo?? Smile
Pokud si vzpomínám, tak jsem je musel vysypat. Sad
Byl to můj první oddělek a nepodařil se mi.
Dnes jsem koukal do medníku a nestačím se divit. U jednoho včelstva trubčina v medníku nad mřížkou je to možné? Jeden včelař říkal že má to samé že prolezla asi matka mateří mřížkou. Já mám tu plastovou co vy na to, může matka klást nad mateří mřížkou?
Pokud se tam nějak dostane - špatně položenou, nebo špatnou mřížkou, případně přenesená při převěšování...
Pokud by se tam dostala matka z plodiště tak by kladla i dělničinu.Pokud se tam převěšoval plod a z něj se vylíhla matka a neměla možnost se oplodnit tak tam klade trubcokladná matka pak by tam byla trubčina.Bude to chtít prohlídnout plodiště pokud tam není kladeno tak vložit rozplod a medník vysypat opodál aby neoplozená matka zůstala někde venku.Pokud včely narazí matečníky tak se s tím dá něco dělat.Horší by to bylo pokud tam není žádná matka a včelstvo ovládli trubčice.I zde je ale řešení jen se musí postupovat jak je popsáno v jiných tématech týkající se trubčic.
Václave, víc než trubčina (obzvlášť zavíčkovaná) by mne nad mřížkou vyděsila vajíčka a larvičky, to by pak bylo jisté, že je v medníku matka.
(27.05.2012 17:47)Tejkl Václav napsal(a): [ -> ]U jednoho včelstva trubčina v medníku

To myslíš jak - trubčina jakožto větší buňky v plástu nebo jako trubčí plod nebo jako zavíčkovaný trubčí plod.
Pro případ zavíčkovaného trubčího plodu může být ještě prostší vysvětlení. Pokud si převěšoval tak si tam mohl dát již zakladenou souš a nevšiml sis vajíček. Dost možná tam nebyli jenom trubci ale i dělničí plod, který se již stačil vylíhnout zatímco trubčí, který se líhne o týden později tam prostě ještě je zavíčkovaný. Ostatně nebyl to náhodou plást s plodem,kterým si lákal včelstvo do medníku?
ne nebyl kouknu ještě do poznámek kdy jsem nasazoval medník jestli se to nestalo jak říkáš a pokud to bude odpovídat časově tak je to možné že jsem tam dal už zakladenýHuh
haha...není to škodolibý smích, mě se stalo to samé jako PetrM. V oddělku prd a v úlu plno medu, ale ani plod, ani matka. Tak jsem vzal jioný oddělek s krásně rozkladenou matkou, s vajíčky a hodil pod ty medníky s medem. Po půl hodině jsem se chytil za hlavu. Já blbec jsem zapomněl mezi ně dát ten papír.
Takhle se přichází o matku. Takže teď čekat zase dalších ..nevím asi 30 dní.

Chybama se člověk učí....
Ale ty zkušenosti za to stojí.
Je vidět, že asi nevčelaříš dlouho a srovnáváš to, co je napsáno, nebo ti někdo pověděl, s tím co vidíš u sebe. Daleko lepší je ptát se včel jednoduchými pokusy a ¨nad otevřenými úly získávat odpovědi. To že jsi v nadprůměrně dobrém květnu měl plné úly zav. plodu a žádný otevřený je dost běžné a je to také spouštění rojové nálady, kdy matka neklade a hubne a přitom včely celé plodiště zanesou sladinou. Takže nejlíp by bylo dát nad pl. prázdný medník, mezi zav. plod prázdný plást nebo mezistěnu a hlavně čekat a nešťourat se v nich. Oddělek jsi přidal správně, noviny jsou pitomost včely si matku ochrání samy. Takto jsem přidal již stovky matek a ani jednou přes noviny. Je to jeden z mála velmi spolehlivých způsobů a já už při něm ani nehledám starou matku! Včely ví vše nejlíp, hlavně když jim v tom neděláme zmatek Hodně úspěchů! R. S.
(21.07.2019 11:31)Miroslav Vochozka napsal(a): [ -> ]
VlastaM - ty jsi byl asi první pozoruhodný úkaz tohoto fora, který ještě bez včel, virtuáně včelařil ve své hlavě na 100%. Teoreticky vše dokonale zmáknuté, atd.
Můžeš prosím zhodnotit první zkušenosti se skutečnými včelstvy?


Bída rok, kamarád blbě vyzimoval, tak z tvorby oddělků sešlo, dal mě aspoň roj. A co jsem měl slíbené červnové oddělky, tak se pánovi nerozkladly květnové matky a dovezl mi je až před 14 dny, říkal že tak blbý rok s matkama ještě nezažil a nemá dost ani pro sebe na rozšiřování počtu včelstev. Tak čekám až se začne líhnout plod a budu moct rozšiřovat. Kamarád mě říkal že blbější rok na začátek včelaření jsem si nemohl vybrat. Doufám že přežijou do jara a budu moct množit.
Co se tyce matek - u me dubnovy matky na 1 s hvezdickou, kvetnovy nic moc. Markantni rozdil mezi nima. 3 kvetnovy z 6 tusim jsem uz vysypal, nemelo to smysl. Zajimavy
chose
Někdy v půlce června jsem u něj byl a z 7 plemenáčů se mu nechytila ani jedna a musel tam dát další várku. Má 2 startéry 39x15 10r po 10 miskách a po zavíčkování je dává do 3r plemenáčů. Po rozkladení překládá do nástavku. Normální rok mívá úspěšnost kolem 70%, letos s bídů 20% možná míň.
Referenční URL's