Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Matka neklade
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Dobrý den,mám problém s matkou u jednoho včelstva.Z jara bylo vše v pořádku,matka kladla,plodu bylo dost,nedávno jsem při prohlídce včelstva zjistil,že má minimum plodu,přidal jsem do plodiště souše i nějaké mezistěny abych matce dal prostor ke kladení,plodiště bylo silně zanášeno nektarem.Při dnešní prohlídce plodu už jen minimum mezistěny vystavěné,souše nezakladene ani nezanesené nektarem,matku jsem našel na stavebním rámku u trubčího plodu ve spodním nástavku.Matka loňská f1 singer,koupená s oddělkem.Může být matka nějak poškozená,že přestane klást?Jak dál postupovat?2plodiště,1medník 39*24 včel dosu dost.Díky Míra
Matka může přestat klást ano- může být poškozená (ucpání vejcovodů, pochvy), mohla být špatně oplozená, došly zásoby vajíček atd. Může mít klidně i jen pauzu v plodování.
Zkusila bych plodovou zkoušku, přidat rámek s otevřeným plodem od jiného včelstva. POkud včely narazí nouzové matečníky, je matka opravdu poškozená, včely to ví a sami se mohou postarat o výměnu- tzv.tichá výměna, někdy to včelař ani nemusí postřehnout. Místo označené matky je tam matka nová.
Pokud se matka rozklade tak je to v pořádku. Může to být i příprava na rojení, matka přestává klást, aby byla lehčí a schopna letu, ale to už by tam musel být zavíčkovaný matečník nebo aspoň zakladené misky.
Včelstvo bych hlídala a pokud opravdu matka nezačne klást, tak vyměnit matku.
Mockrát díky za radu
Ještě taková malá začátečnická rada- pokud fakt nevím a nejsem si jistá co dělat, nedělám radši nic. Včely si většinou poradí samiBig Grin
Stačí jen hlídat zásoby ( na jaře), kleštíka na uzdě ( červen- září) a teď aby si neměl ve včelách trubčice. To se pozná že je v buňkách více vajíček a různě poházené ( dělnice-trubčice nemají tak dlouhý zadeček aby kladly vzorně jako matka) a objevuje se více trubčího -hrboplodu- trubčice kladou neoplozená vajíčka.
Držím palce.Wink
Těch důvodů, proč nemusí klást je možná víc, od špatné kvality matky, po důvody neobvyklejší například je možné, že tvé včely jdou do rojové nálady, plodiště mají zanesené nektarem a matka přirozeně omezuje kladení a dost možná brzy včely matku donutí, aby zakladla misky. Také stavební rámek je možná jediným místem, který jí přitahuje a který jí dává prostor ke kladení. Matky často v této době neochotně kladou do nově vystavěných souší, které jsi mohl dát do plodiště z medníku. Tvrdí se, že včely je tam označují propolisem jako zásobní a matkám tím dávají informaci o tom, že do nich nesmí klást a včelstvo tak zabraňuje tomu, aby matky zakladly nesouvisle všechny rámky, ale docilují toho, že kladou spíše cíleně na určitých rámcích, kdežto jiné ponechají bez plodu pro ucelené zásoby. Já například nedávno také se díval do plodiště a v jednom včelstvu zjistil, že nemají téměř žádný otevřený plod (max tak 1/2 rámku na celé plodiště), matka jde do 3 roku, celé plodiště buď se zavíčkovaným plodem nebo se zásobami a pylem v buňkách. Matka jen na trubčím zakladeném stavebním rámku, pro mě jasná známko toho, že při setrvalých podmínkách by včelstvo šlo velmi rychle do rojové nálady. Vytočení medníku v tomto případě nemělo smysl, protože v něm byl ještě zavíčkovaný plod a nebyl zcela zanesen a med ještě nebyl zralý. Proto byla velmi jednoduchá pomoc. Odebral jsem 3 rámky na oddělek - doplnil plodiště souší a dvěma žemlovými rámky a stavební rámek vyřezal, při následné prohlídce jsem zjistil, že nové rámky jsou krásně zakladeny, souš vystavěna a také zakladená. Ještě jednu výhodu toto včelstvo mělo, ochotně v medníku přijalo sérii matečníků, které jsem pak mohl zužitkovat v oddělku. Jinak jsi se ptal, co ještě pomáhá tomu, aby matka začala více klást, pokud víš, že jde o zdravé včely, tak dodáním rámku s otevřeným plodem nebo vajíčky do plodiště. Matka jaksi vycítí, že v plodišti je cizí plod a ne vlastní a má tendenci nepoměr vlastního plodu vykompenzovat zvýšením kladením, za předpokladu, že chyba není v matce.
Přilepím příspěvek sem, případně poprosím o správné přesunutí-děkuji.
Oddělek-matečník měl-matka "tůtala vrkala 10.června" oddělek se 13.června vyrojil-(přehlédl sem matečníky-jeden se zkaženou matkou-další no měl sem v tom zmatek..)sednul na větev v hrozínku-předpoklad je tam matka-roj vězněn ve sklepě-pak vedle oddělku dán na náběh-ale vtáhli se zpátky do oddělku. Řekl sem si matka se vtahla z5 do ulu, všechny z roje hlavama k česnu oddělku a postupně tam naběhali samy. 28 sem prohlídl plodiště zdali-matka neklade, nikde nic, plod vyběhlý až ná pár opoždilců. Říkám dobře, udělam plodovou zkoušku-včera odpoledne sem dal plodový plást s plodem všeho stáří. Večer sem doběhnul k ulu, podivat co se děje a slyším z ulu opět vrkání tůtání. Naprosto stejné jako tehdá. Vím stoprocentně že matečník tam nebyl-ani by ho neměli z čeho narazit. Že by se ještě neoplodnila? Je to pro mě nějaké záhadné, je to možný že sem zas něco pokakal, a udělal špatně? Rád bych tomu přišel na kloub. Uvidím jak kontrolní rámek. Matku mám od Pepy v plemenáčku-radši po předešlém nezdaru. Každopádně svoji první matku asi neodchovám, nu což nevadí.
Jestli ani teď matka neklade a na plodovém plástu nejsou naraženy matečníky, bude asi nejlepší včely přecedit. U oddělku to není zas tak velká práce.

Všechny včely oklepejte (případně i omeťte) do nějaké velké nádoby nebo "trychtýřem" do rojáku. Výborně se hodí dětská vanička, nebo přepravka na maso. Nezapomeňte omést i stěny nástavku a dno. Nevadí, když některé včely z nádoby vyletí - ty se vrátí do úlu česnem.
Vraťte dno i nástavek s plásty bez včel na původní místo, na něj položte mateří mřížku, na ní prázdný nástavek a do něj vysypte všechny ometené včely. Ty postupně prolezou mřížkou na plásty a na mřížce zbyde jen matka( pokud tam byla), případně pár trubců.
Pokud tam matka bude, doporučuji zamáčknout. Místo mřížky dejte noviny, udělejte do nich pár direk a do horního nástavku dejte celý obsah plemenáče s matkou. Jestli chcete přidat pouze matku ve vyjídací klícce, doporučuji vyndat ten plást s plodem.
Včely se mi cca dostaly do rojovky, tak jsem udělal přeléták. Nalarvil jsem do něj matečníky. Pak jsem se rozhodl, že už je zpět dohromady dávat nebudu a nechám matečník vyběhnout. Tak jsem vylámal nouzové matečníky a přendal 1N z toho co byl s matkou k přelétáku. Ze 3 larvených matečníků včely přijaly 2. (Jeden jsem dal před vylíhnutím do mini oddělku a tam matka už klade. ) 1-2 dny před vyběhnutím jsem dal nad nástavek s matečníkem mateří mřížku, abych M pak lépe našel. Dneska jsem kontroloval ten přeléták a poprvé v životě jsem slyšel tútat matku v matečníku. V nástavku nad mřížkou jsem totiž našel nevylíhnuté nouzové matečníky. Nalarvený matečník je vyběhnutý.
Předpokládám, že jelikož se vylíhnutá M nemohla přes mřížku k matečníkům dostat, tak je nevykousala. Ale proč ty matky z těch nouzových matečníků nevylezly a zatím jen tůtají?
A na závěr, vylíhlá nalarvená M zatím neklade ( cca 10 dní od líhnutí ), tak nevím jeslti se v pořádku vrátila z proletu.
Dnes jsem tedy sundal tu mřížku, že pokud tam M je, tak si to s těmi v matečnících nějak vysvětlí. No nevím jestli to nebyla chyba.
Můžete mi někdo poradit jak pokračovat?
Mám sice navíc 2 plonkovní matky, ale ty asi zatím použít nemůžu.
Takže kontrolní rámek bez matečníku, včely larvičky krmí. Matečník nenaražen. Zejtra ale odjíždíme na dovolenou, takže se uvidí, buď se matka rozklade, nebo jej holt spojím s druhým oddělkem. Ale to bych nerad. Uvidíme..
Zdravim, neviem ci pisem do spravnej temy, chcel by som sa opytat na tento mne zvlastny jav:
Dna 26.5. som osadzal 3 roje, 10.6. som ich kontroloval, 2 krasne plodovali, jeden nie. Tak som mu dal jeden ramik s plodom od susedov. Dnes som to bol skontrolovat, na tom ramiku bolo niekolko matecnikov, vacsina vyhryzena a s kraja na dvoch krajnych ramikoch cerstve vajicka. V niektorych som nasiel aj po 2 v jednej bunke, ale nebolo ich vela. Ked spravne pocitam, tak mlada matka z nudzovych matecnikov ich zaklast este nemohla, od pridania ramika je to 14 dni. Tak kto ich tam nakladol? Este mi pride zvlastne, ze je nakladene aj na krajnom ramiku z vonkajsej strany, co som zatial u ziadneho ineho vcelstva nepozoroval, vzdy krajny zamik iba zanosili sladinou alebo pelom.
Takových pár oddělků jsem měl letos taky. Zkoušel jsem je napravovat, nakonec pomohlo vymetení do trávy.
Kladení bylo mizerné, jiné matečníky nepřijímaly, na rámku s otevřeným plodem sice matečníky vystavěly, ale pak byly vykousány.
Kladly do svých matečníků i několik vajíček.
Zřejmě se matka nevrátila z proletu.

Teď mám ale jeden oddělek podobný popisu výše, ale matka v něm je, nevím, jestli je z náhradního matečníku, ale kladení před týdnem mizerné.
Jsou to další adepti na vymetení.
Včelarím,už dosť rokov,ale ten to rok preveruje moje znalosti. Objavil sa mi prípad neplodnosti matky,včelstvo ju nevymenilo! Tak som to urobil ja! No a na inom stanovišti znova to isté! Matka chodí hore - dole,vajíčka žiadneho a včelstvo spokojné! Som trocha nesvoj, nepáči sa mi to! Mal niekto niečo také?
Nemáš v tom úli nasadenú kyselinu mravčiu?
Nie!Smile
Mam nasledovny pripad: Matka minulorocna - minuly rok oddelek. Vcelstvo prezimovalo ako vsetky ostatne. Na kolko ramikov neviem presne povedat, musel by som sa skocit pozret na vcelnicu do zosita a mam ju kus od domu. Jarny rozvoj slabucky, matka stale kladla na 3 tie iste plasty. Ked som to zistil tak som plasty premiestnil a dal na ich miesta 2 ciste. Vcely opustili jeden ramik premiestneny a plod zachladol. Takto bol skoro koniec cervenca a vcely na 6 ramikoch. O tichu vymenu sa nepokusli ani raz. Vymenil som im teda matku, prijali ju bez problemov. Par dni bola vonku a nekladla. Vravel som si ze oukej, rozkladie sa - predtym kladla 2 tyzdne v uli u chovatela. Po 2 tyzdnoch kladie minimalne - tak isto ako ta predosla matka. Minuly rok tam kladla matka do pohody. Co moze byt pricinou? Moze to byt pocit nedostatku zasob v zmysle ze sedia napravo v uli, potom su 2 neobsadene ramiky a az na kraji zasoby? Pelu maju dost.

Neviem ci som to dal do spravnej temy, ak nie tak prosim admina o presun.

M.
mne takto blbnú minuloročné pradedky,3ks,najhoršie včelstvá na včelnici,na budúci týždeň ich idem zamačknúť,nech si vychovajú z núdzových mb nové matky...jedna z nich na jar -úľ plný včiel s def.krídlami,pritom klieštika mali na jeseň minimum..cez leto sa dwv vytratil,ale včelstvo nič moc..takže prepriaham m pred zimou Smile
(06.08.2015 21:39)Maroš1 napsal(a): [ -> ]Mam nasledovny pripad: Matka minulorocna - minuly rok oddelek. Vcelstvo prezimovalo ako vsetky ostatne. Na kolko ramikov neviem presne povedat, musel by som sa skocit pozret na vcelnicu do zosita a mam ju kus od domu. Jarny rozvoj slabucky, matka stale kladla na 3 tie iste plasty. Ked som to zistil tak som plasty premiestnil a dal na ich miesta 2 ciste. Vcely opustili jeden ramik premiestneny a plod zachladol. Takto bol skoro koniec cervenca a vcely na 6 ramikoch. O tichu vymenu sa nepokusli ani raz. Vymenil som im teda matku, prijali ju bez problemov. Par dni bola vonku a nekladla. Vravel som si ze oukej, rozkladie sa - predtym kladla 2 tyzdne v uli u chovatela. Po 2 tyzdnoch kladie minimalne - tak isto ako ta predosla matka. Minuly rok tam kladla matka do pohody. Co moze byt pricinou? Moze to byt pocit nedostatku zasob v zmysle ze sedia napravo v uli, potom su 2 neobsadene ramiky a az na kraji zasoby? Pelu maju dost.

Neviem ci som to dal do spravnej temy, ak nie tak prosim admina o presun.

M.

Maroš,vydezinfikuj úľ,presuň včely na panenské dielo,alebo na medzisteny a podnecuj malými dávkami cukrového sirupu v pomere 1:1.
Nerozumiem tej vete-pár dni bola vonku a nekládla...
Ako toto dopadlo, mám podobný problém len s tým rozdielom , že matka je stará a nerád bych ju menil (žltá), jednalo sa o preletáč kde som ak ten prenesený rámik s matkou nakoniec vymenil za medzistenu, čiže dielo je úplne nové aj úľ bol nový. Mám za to, že tie včely stavajú len s veľkou nechuťou a tak silne obmedzujú matku a kladie len na 2 rámikoch. Samozrejme krmené boli roztokom 1:1 , 3,5 kg cukru za týždeň. Ledva vystavali 2 nádstavky medzistien optimal. Posledné 2 nevystavané medzisteny som im odstránil a dal som 2 súše (žial len panenské dielo) medzi tie plodové plásty na striedačku a vysadil som kŕmenie, uvidíme čo spravia.Smile
Jen tak přemýšlím - jakto že první matička vylíhlá při přelarvování do umělých matečníků ostatní vykouše, když v poroji bývá kolikrát matiček více? Jako že rojové matečníky první matka nevykouše?
Lexina, roj odlieta obyčajne so starou matkou (Ak sa do toho nezamieša včelár) a to v dobe, keď najstaršie budúce matky v mater. bunkách majú len 11-12 dní (ďalší ropj odlieta s mladou matkou až o 9 dní 5 dní ešte v MB, mladá matka musí zosilnieť (4 dni 5+4 9 dní), ak je včelstvo pod odlete roja so starou matkou silné, tak prvá vyliahnutá matka môže ostať ako nástupkyňa starej M. Ak ale včelstvo"! rozhodne, že sa bude ešte rojiť, prvá vyliahnutá matka odlieta s včelami.

Niekedy sa stane, že včelár v snahe "pomôcť" včelám a zasiahne do včelstva, môže sa stať, že druhoroj odlieta s viacerími matkami, ktoré sa medzitým vyliahlii. Ak je roj dlhšie na mieste sadnutia, včely začínajú matky ňom selektovať, ponechajú si len jednu-vyvolenú M a ostatné matka v roji včely zabijú svojim žihadlo, tieto matky som nachádzal vvtráve vždy pod takýmto rojom.

Môj názor je iný ako oficiálny, pretože som tieto matky nasmeroval tak, že sa dostali k sebe, ale medzi sebou nebojovali. Takže prebytočné matky v roji odstraňujú včely a nie matka..
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's