Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Pastviny našich včel
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Rozhodl jsem se založit nové téma. Když už je zde téma kde se ukazují naše(zatím tedy jen vaše) fotografie, proč by tu nemohl být i popis kvality/kvantity pastvin našich včelstev. Pro některé to může mít v budoucnu hodnotu pro porovnání výnosů, jednotlivých uživatelů.
Aby to mělo trochu hlavu a patu tak bych zadal povinné údaje a to: Nadmořskou výšku včelnice, co nejpřesnější charakter krajiny do 3km (nazývám to akční radius Smile ) od včelstev, přibližný charakter krajiny mezi 3-5km (potenciální radius) od včelstev.
Co uvádět za údaje? Nejlépe v ha uvádět rozsáhlejší plochy přiléhající ke včelnicím a jejich charakter případně s doplňujícím údajem (příklady. zahrádkářská kolonie 1ha, dubový les 10ha, malý potok 3km , velký rybník, louka 13 ha dvakrát ročně kosená).
Pokud považujete něco ve vaší lokalitě za významné,neváhejte se o to podělit.
Důležité! Není třeba vytáhnout mapu a sedět a počítat ha do noci jako já!! Stačí jakýsi nastřel.
Pozn.akční radius má 2826 ha, tak ať tam nemá někdo třeba 5000. SmileNo a moje přibližné parametry místa kde jak doufám v příštím roce budu včelařit.
Nadmořská výška : 320 m.n.m.
Akční radius: 25ha dubový les se zastoupením lípy malolisté, potůček cca 300m vzdálený, cca 1 km2 zemědělské plochy(řepku zde často nevídámSad ), cca 80 ha zahrádek, cca 0,5 km2 zastavěné plochy (silnice,domy,atd.) cca 300 ha smíšeného lesa s více než 70%dubu. cca 10 ha náletového lesa (akát,javor), cca 300 ha louky a rumy,
Potenciální radius: Brněnská přehrada, a přilehlé lesy, těžce zastavěná oblast (Brno), řeka, menší rozsah polí převládají lesy zejména dubový
Ja ,som len moravský Slovák, tak podpísať nemožem. A navíc jsem asi původem Němec.
Jo u nás tomu napomohli pan Bursík s paní Žakelínou Biomasou. Je třeba vědět koho nevolit.
nevím jestli trefím hektary ale zkusím, ostatně jde jen o nástřel:
350 m.n.m.
potok 50m, rybník 2 ha cca 400m, 1-2 km daleko mokřady téměř celoročně
30 ha smíšeného lesa (hlavně listnáč všehochuť) s podrostem malin, ostružin - 500 m, velký komplex lesa (hlavně smrk, borovice) 1 km daleko - odhadem tisíce hektarů, táhne se opravdu daleko Smile v něm po krajích cest akáty, lípy minimálně
hned za zahradou, kde jsou včely, 60 ha kukuřice každý rok, jinak do 3-5 km vždy alespoň 30 ha řepky,jinak obilí, teď začínají zemědělci s jetelem na semeno, letos poprvé 2 km daleko okolo 15 ha
jsme malá vesnička, takže pár ovocných stromů, keřů, zahrádek s kytkama do 1 km od včel
v polích poměrně dost příležitostných vodotečí zarostlých vrbami a všemožnými bylinami

cca 1 km daleko stanoviště kolegy včelaře 40 včelstev v MU...
Pastviny nejen našich včel. Toto je pravidelná návštěvnice svazenky, kterou jsem vysel za včelnicí. Jen za sobotu na ni přišla mlsná minimálně dvakrát.
Skoro bych vsadil, ze ma nekde pobliz i jedno dve srncata, pokud je tam klid, bude tam rada.. Wink
Honza
Také přidávám aktuální fotku pastviny.
Louka kolem úlů. Nikdo to neseče, takže jak to na podzim zajde, tak to na jaře zase vzejde. Teď kvetou bodláky a to bílé nevím co je, snad planá mrkev jsem někde četl. Je to vysoké tak cca. 150-160cm. Celá louka hučí. Rozloha cca. 2 hektary.

Tady je ta fotka.[attachment=4907]
Ten "bodlák", to bude nějaký pcháč a "to bílé" určitě "planá mrkev" není. Mrkev obecná má maximálně nějakých 60-70 cm. Chtělo by to více detailů pro určení.
(31.12.2020 10:37)Louky napsal(a): [ -> ]Jo mám 150 na jednom místě, tady 120 a pár metrů dál u baráku dalších 30.

[Obrázky: 123375015-10217244575853622-8245057227410569204-o.jpg]


Louky - a můžu se zeptat, co všechno v okruhu do 5 km od těchto 120-150 včelstev během sezony kvete? a je to rok od roku stejné nebo se to mění (tedy pochopitelně vyjma lesů a neobhospodařovaných luk)? díky za info, rád bych pochopil, jaké jsou limity co do počtu včelstev, kam až můžu jít. Neříkám, že bych měl v plánu 150 jako ty, ale pokud bych to provozně zvládal, tak bych chtěl počty rozšiřovat. Díky za vysvětlení.
Na jaře javory, ovocný stromy, řepka, hlohy atd....potom tu bejvá většinou inkarnát a hned následuje medovice, když jí něco nespláchne, plus maliny a ostružiny a pak na závěr lípa. Myslim si, že nic extra, většina včelařů má to samé. Hlavní je mít dobrou jarní snůšku a to je podle mě alfa a omega úspěchu. Jak jsem ukázal letos na jaře na videích, silný včelstva donesly na prvním medu klidně 50kg medu, ale díky úhynové zimě jsem takových měl málo a tak byl celkový průměr malý, v předchozích letech jsem měl většinu včelstev celkem ve slušné kondici a i při takovém počtu včelstev jsem měl výnosy o kterým se některým včelařům ani nesní.
Louky dokážeš odhadnout kolik procent z celkového průměru na včelstvo je řepka?
Louky a jak bys včelařil bez ovocných stromú, řepky, inkarnátu a lípy. Celá naše organizace to nemá. A všechny horskéa podhorské oblasi kolem celé republiky to nemaj. Žiješ ve zlaté kleci .
Hlohy a mirabelky také nemáme.
A co máte...?
Pampelišky s javorem a pak se čeká na les. Pokud není medovice tak je to jen napaběrkovaná bída z maliní a luk.
(31.12.2020 18:48)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Pampelišky s javorem a pak se čeká na les. Pokud není medovice tak je to jen napaběrkovaná bída z maliní a luk.

Nápodobně, ale bez javoru Smile
(31.12.2020 16:02)Slavík napsal(a): [ -> ]Louky dokážeš odhadnout kolik procent z celkového průměru na včelstvo je řepka?

Jak kterej rok, třeba letos skoro nedávala, to byl převážně javor. Loni zase medovala hodně jeden víkend, tam donesly 20kg za tři dny podle váhy. Podle pylochutu se to dá suprově poznat. Poslední tři sezony jsou bídný na medovici, takže je toho jarního květového většina, ale v letech, kdy jsem měl 100kg průměry, tak jsem měl z řepky tak 20-30kg a zbytek byl tmavší.
Ten javor je u nás hodně významnej a četnej. Dúležitej je klen. Ale sakra s mnělí to nemá nic společnýhoBig Grin
(31.12.2020 17:52)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Louky a jak bys včelařil bez ovocných stromú, řepky, inkarnátu a lípy. Celá naše organizace to nemá. A všechny horskéa podhorské oblasi kolem celé republiky to nemaj. Žiješ ve zlaté kleci .

Nevím proč se tu neustále snažíš srovnávat se svojí horskou bídou....většina včelařů co jsou níž jak já, tak tyhle snůšky maj. Někde mají navíc slunečnici, akáty, atd, což jsou na výnosy pořádný snůšky, který já nemám a tak nebrečím....prostě podmínky jako kdokoliv jinej, kde so vybere normální stanoviště a nepostaví to někam doprostřed velkejch lánů s obilím.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's