Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Prodej medu ze dvora
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Mléko ještě naštěstí rozlito nebylo. Dotace naneštěstí ještě zrušeny nebyly, ale protože EU s USA stojí na shnilých základech, nebude to dlouho trvat a vyřeší se to samo. I kdyby prodej zakázali, budu prodávat dál, nikoli ze dvora, ale ze sklepa. Pán velkopodnikatel jistě nikoho nezlikvidoval a ani nezlikviduje, protože pokud by toho chtěl dosáhnout musel by sám sebe zotročovat nejméně dvakrát tolik, což by jistě nevydržel dostatečně dlouhou dobu na to, aby někoho zlikvidoval. Za názory se díky bohu neupaluje, názory jsou od toho, aby se vzájemnou diskuzí vyjasnili, což se vždy nepodaří, ale to není na závadu, protože pak jsou vítězné obě strany Wink

Dále se do tohoto tématu zaplétat nehodlám, jelikož to skončí u politiky (levo-pravé či pravo-levé) a vyčítání napoleonských válek, tedy debatám o ničem a navíc sem nepatřícím. Děkuji za pochopení a přeji pěkný den všem.

ještě edit pro Mlhu a už opravdu končím:

Mlho - vím že mě nemusíš, ale to o těch kotlích jsem tam uvedl pouze jako příměr, neboť předpokládám, že to funguje naprosto stejně i v naší disciplíně, tedy, že dotace vedou pouze ke zdražení, které potěší pouze prodejce a překupníky, možná i výrobce, jiště však ne daňové poplatníky a také ne včelaře. Více to zdůvodňovat nebudu, opakoval bych se, když tak si to přečti ještě jednou.
Grof pravda to že jsi mě vynadal do ubožáků kapku zamrzelo, ale v diskusích se snažím být nestraný. Každopádně na to že troluješ jsi byl upozorněn již od jdjd ale přesto jsi musel plácnout ještě dva příspěvky naprosto nesouvisející s vláknem Moderní Včelař. To s tím že někoho musím či nemusím opravdu nemá nic společného a tvé příspěvky k věci si rád přečtu.
Musím říct,že nápad zakázat prodej ze dvora, je pěkná hovadina,ale i kdyby prošel,mně s mými šesti včelstvy,by to mohlo být fuk. Podobně jako ignoruji dotace (vyjma D1),ignoroval bych vesele i tento zákaz. Kdo by na tom nejvíc tratil by byla spousta zemědělců a hlavně kupující. Pokud by v důsledku toho došlo k redukci počtu malovčelařů a zvýšení počtu včelařských velkofarem,pak by na frak dostala i příroda.
Když už nám vzniklo to vlákno o prodeji medu ze dvora, tak bych také napsal svůj názor Smile Myslím že je to jen bouře ve sklenici vody vyvolaná tím, že jeden velkovčelař něco plácnul. Ten prodej ze dvora vychází z legislativy EU, tedy zakázat ho pouze v ČR a pouze včelařům nebude možné. Dále, když se řekně A tak se musí říci i B tedy legislativa by pak měla umožnit nějaký jiný model prodeje, tedy včelař by platil nějakou daň, ale mohl si dát do nákladů úly, cestovní náhrady, cukr, mzdové náklady např. pro brigádníka pomáhajícího s medobraním atd. A ač je eurobyrokrat neúnavný tvor tak každému musí být jasné, že zde by narazil. Zaprvé těžko někdo spočítá kolik medu včelař vyprodukoval a prodal a na druhou stranu by si včelař ty náklady upravil tak aby mu vyšlo šulnul, jen by to byla další byrokracie a museli bychom si schovávat lístečky za benzín, a napsat fiktivní odměnu na manželky či švagry za brigádnickou pomoc. Ono nakonec prodej ze dvora fungoval i za té nejtvrdší normalizace, jen se na dům nesmělo napsat "Prodej medu" ale psalo se tam např. "Zde bydlí včelař" a šlo to.
Víte, on život je jinde, než si ti pánové myslí, jak to kdysi skvěle popsal Milan Kundera http://www.slovnikceskeliteratury.cz/sho...docId=1489 ). Takže prodej medu ze dvora nikdo nezruší, protože ten si žije vlastním životem. Máme své zákazníky, systematicky s nimi komunikujeme a informujeme je a oni k nám chodí pro med. A budou furt, dokud to bude pro ně i pro nás dobré a výhodné. Bylo to tak za rudého bolševika i za modrého bolševika a bude to tak i nadále, protože tu je ten život ... Big Grin
Jiří
(12.09.2013 16:46)Mlha napsal(a): [ -> ]jeden velkovčelař něco plácnul.

Miloši, zástupci Cechu to nahlas opakují už dobrého půl roku, ne-li déle, a jednají o tom s Agrární komorou. TAdy je třeba ke stažení jejich zpravodaj s článkem "Prodej ze dvora hubí včelí farmáře..."
Honzo já vím, že to není novinka, už se o tom diskutovalo tady. Ale nevěřím že by velkovčelaři měli tak dlouhé prsty, že by byly shopni prosadit zákaz prodeje ze dvora v celé EU. Proti zákazu prodeje ze dvora by se rozhořely protesty všech farmářů po celé EU a jak známo jiné národy si nenechají kakat na hlavu jako my v Čechách. A musí jim být jasné, že ten zákaz by nic nevyřešil, včelaři by si našli jiné způsoby prodeje, pokud si velkovčelaři myslí, že by malovčelaři organizovaně nosili konve do jejich výkupů za jednotnou výkupní cenu 50kč/kg tak musí být dost naivní. Tedy dokud budeme v EU tak já z toho strach nemám.
A hlavně je to slepá ulička. Je třeba si uvědomit že v současné době je spotřeba medu na obyvatele 0,7kg a spotřeba cukru na obyvatele je 45kg. Tedy cesta vede v získávání nových zákazníků a propagaci medu, ne v tom že jedni druhým budou házet klacky pod nohy.
Nezdanění první části příjmu (odpočitatelná položka) je součástí daňového systému. Takže každá fyzická osoba má jiné zdanění než podnikající právnická - ta je má prostě jen x% daně ze zisku od první tisícovky a z každé další. A včelaři mají jako fyzické osoby ještě dalších 20 000 nezdaněných. A to nejen včlaři, ti to mají jednodušší s prokazováním.

Pokud se někomu nelíbí daňová progrese u fyzických osob, tak ať to napadne celé - celý systém zsanění fyz. osob. Na začátku nula, pak to jde nahoru.

Druhá věc je, že včelař může dodávat do obchodní sítě i když má doma jen rezavou konev, zatímco jiný musí projít nákladnou certifikací je velké zvýhodnění malovčelařů. Tam chápu podnikatele.

Měli by jsme rozlišovat, o čem se bavíme.

Na druhou stranu - snad věděli do čeho jdou. Takhle plakat by slušelo chlapovi co dal třeba 1/4mega do stáčírny aby za měsíc zjistil, že vyhodil prachy - povolili prodej do obchodů každému.

Nedovolím si připomenout . že toto byl jeden z mých argumentů - mínusů, když jsem byl skeptický k možnosti se uživit jen včelařením. Prostě toto odhaduji na 10%-25% mínus z tržeb u profíka. Tedy rozdíl zatížení tržeb (celkově - náklady +DPH) oproti drobným. To se blbě soutěží. Tak aby jste věděli důsledky toho co obhajujete. Drobný prodej skutečně velmi snižuje možnost se včelařením uživit na plný úvazek.

Na druhé straně se farmářům co jim to vadí divím, že podporují nekalou konkurenci prodejem matek a oddělků. :-.)
Miloši, ten zákaz jsi vzal kde? Pan Jurášek v diskutovaném článku nic takového neřekl. Mluví jen omezení prodeje ze dvora, který je nastavený v současnosti příliš benevolentně. Obávám se, že to není nic proti evropskému právu...
Bral jsem, že cech psal, že cituji "prodej medu ze dvora by měl skončit". A v tom zpravodaji volají po "změně legislativy". Tedy beru, že skončit znamená zakázat, co si pod tím představuješ ty?
Zajímavý je i ten údaj, že se tu vyprodukuje 15 miliónů kg medu, to by bylo 1,5 kg na hlavu. Tedy ta statistika co říká, že Češi spotřebují 0,7 kg medu na hlavu nebude pravdivá.
Z dvora sa bude predávať stále, aj keby to zakázali. Tipujem, že 90% malovčelárov predáva med z dvora. Bez papierov, len tak načierno. A tak sa to bude robiť stále. Aj keby sa predaj z dvora zakázal, nič sa nezmení. Malovčelári budú stále svoj med svojim zákazníkom dodávať... Presne tak, ako sa to deje aj teraz vo väčšine prípadov. Ľudia si bežne medzi sebou predávajú na dedinách výrobky a produkty - mlieko, maslo, med, syr, atď... A žiadne papiere ani oficiality k tomu nikdy nebolo treba a ani nebude...
To cituješ koho? Já vycházím z aktuálního (červnového) E-zpravodaje Cechu, kde se píše na straně 5 a 6: Snadný odbyt a osvobození od daní drží ceny medu na velmi nízké úrovni. K tomu se ještě přidávají prodeje od falšovaných medů. Výsledkem je, že cena kvalitního českého medu je nejnižší v celé Evropě.Tyto nerovné podmínky by se měly změnit. Pokud ke změně opravdu dojde, je předpoklad, že budou vznikat včelařské provozy, jež jsou schopny přinést nejen dost pracovních míst, ale i daňové přínosy
A z aktuálního Moderního včelaře, kde na str. 10 cituju pana Juráška "Proto by podle mého názoru měl být volný prodej medu ze dvora nějak omezen, protože v současnosti je nastavený příliš benevolentně."

Ani v jednom z těchto aktuálních vyjádření českých velkovčelařů není řeč o tebou zmiňovaném zákazu, proto se dle mého názoru není možné chlácholit ochranou evropským právem. Nejsem na něj ale odborník a pokud někdo zná paragraf, kterému by nějaká forma omezení prodeje medu ze dvora potenciálně mohla odporovat, sem s ním. Myslím, že se bude hodit.
Honzo nerad bych se mýlil, ale pokud prodej ze dvora chtějí zakazovat, či omezovat, tak musí změnit EU legislativu. A postrádá logiku aby EU na jedné straně malovčelaře podporovala a na druhé straně jim házela klacky pod nohy. A nakonec by byly biti i velkovčelaři, protože kdo by k ním chodil pro oddělky, na školení atd.
Co znamená to "EU legislativu"? Kterou směrnici nebo nařízení?

A úplně poslední poznámka: Postrádání logiky přece není atribut, který by jakoukoli vyhlášku nebo zákon diskvalifikoval při schvalovacím procesu. Wink
Včelstiev ubúda. Opeľovanie dávame spoločnosti takmer grátis. Pokiaľ včelára niekto neudá, nemal by mať problém predávať z dvora. Ved si spočítajme len DPH, ktorú zaplatíme len za cukor.
Honzo já myslím že tu vedeme pouze akademickou debatu coby kdyby. Zatím není na stole žádný návrh, jak by šel prodej medu ze dvora omezit či zrušit a podle mého názoru je to jen takové harašení brněním ze strany cechu, řekl bych že jsou si moc dobře vědomi, že by se to dalo omezit těžko a že cesta vede přes Evropský parlament. Každopádně nejsem zběhlý v EU právu, vygooglil jsem si jen, že se jedná o nařízení EP a R (ES) č. 852/2004 a nařízení EP a R (ES) č. 178/2002 a přiznám se bez mučení, že nevím jak by se dalo zalobbovat aby se změnily. Ale pevně doufám, že to tak jednoduché nebude.
Dále si myslím, že velkovčelaři nevydělávají jen na medu, většina jich dělá oddělky, pořádá školení a kurzy, prodává včelařské vybavení malovčelařům tedy dělat si nějaké naschvály také nepovažuji za rozumné. Pokud budou malovčelaři mizet, či na velkovčelaře naštvaní nebude to dobré. Sami velkovčelaři si v tom věstníku stěžují na nerovnoměrné zavčelení krajiny a pokud zmizí z vesnic včelaři s pěti úly a zůstanou jen velkovčelaři s 200 včelstvy tak to zrovnoměrnění zavčelení určitě nepomůže.
Každopádně je pravda že EU je plná paradoxů a jeden rok dotuje výstavbu a druhý rok bourání. Však on to hloupý daňový poplatník zaplatí. Viz. např. podpora fotovoltaiky. Tedy má poznámka o logice byla dost naivní.
Klidně ať vyjednají zdanění prodeje medu ze dvora. Protože kdo má platit daně ten vede účetnictví, kde má napsány i náklady. Tak to by se lehce mohlo stát, že mi budou ze státního ještě na včely doplácet sociální rentu. A když bych chtěl výdaje a příjem aspoň srovnat, tak budu muset zvednout stavy včelstev a budu mít víc medu na prodej.
Spotřebovávají energii na něčem na čem nevydělají.
(12.09.2013 13:05)Grof napsal(a): [ -> ].... Samozřejmě všichni OSVČ nejsou příživníci, ale nikdo mi nevymluví, že v současné době to vypadá tak, že jich je většina.

Zkuste být OSVČ a já se pak půjdu podívat jak se přiživujete. Abych věděl safra jak na to.Taky bych se chtěl alespoň trochu to......přiživit...Smile..
Zdravím !

Nemám pochopenie pre argumenty,ktoré sa nezakladajú na pravde.Za socíka,alebo ako inak nazývate to obdobie boli vytvorené idealné podmienky pre včelárov.Celú produkciu medu od Vás štátna organizácia vykúpila za 35 Kčs a v obchode bol kg medu za 32 kčs.Takže žiaden predaj v malom neexistoval.Neexistovala ani hrozba zdanenia,lebo pre včelárov dane neboli.Viem o čom píšem,lebo v tom období som vo veľkom včeláril.

Bojo.
To nám tu ještě chybělo,nostalgie po socíku. Nejvyšší čas debatu ukončit.Dodgy
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's