Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Prodej medu ze dvora
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Zdravím!

Správne pán Ricter,takú debatu kde sa vyslovene klame a zavádza treba ukončiť.

Bojo.
(12.09.2013 20:07)Mlha napsal(a): [ -> ]Každopádně nejsem zběhlý v EU právu, vygooglil jsem si jen, že se jedná o nařízení EP a R (ES) č. 852/2004 a nařízení EP a R (ES) č. 178/2002 a přiznám se bez mučení, že nevím jak by se dalo zalobbovat aby se změnily.

Miloši, pokud tvrdíš, že kvůli omezení medu ze dvora by se musela měnit evropská legislativa, měl bys být schopný nám říct, jaká její konkrétní formulace med ze dvora v současné podobě brání.
Jinak díky za googlení, oba dokumenty jsem prošel (tj. prohlédl si jejich osnovu a dikci; asi nikdo z nás nemá na to, aby je přečetl, když nutně nemusí) a došel k názoru, že jsou to velmi obecně psané texty o zásadách hygieny potravin a postupech týkajích se bezpečnosti potravin, ve kterých rozhodně není napsáno "V Evropské unii musí být prodej medu osvobozen od daně až do X včelstev". Pokud je tam snad napsáno něco, co by takto mohlo být s OPRAVDU VEEELKOU DÁVKOU DEDUKCE interpretováno, rozhodně nelze spoléhat na to, že odpovědní lidé budou dedukovat stejně jako my. Nebo je ti znám nějaký obstojný právní názor, který by tyto obecné zásady aplikoval na naši situaci a dokládal konkrétními odstavci z těchto dokumentů, že med ze dvora nelze zrušit nebo omezit?

Pokud ne, domnívám se, že odpůrci medu ze dvora vůbec nemusí v EU nic rušit, stačí, když tato nařízení náležitě interpretují a svou interpretaci prosadí tady v Česku. Cech už lobbuje u Agrární komory a kdo zná příběh schvalování morové vyhlášky, ten nemůže brát na lehkou váhu ani slova zaznívající ze Zelené Bohdanče.
Dokud nebyl prodej ze dvora legalizován, tak mě ani nenapadlo prodávat ze dvora, jelikož jej nemám. Prostě přes třicet let prodávám med v drobném lidem co jej kupují a nikdy jsem jej nedával do výkupu.

A když si představím že bych musel oplotiti dvůr Smile

Vážně, co se stane když se znovu zakáže?L Třeba zmizí ty cedule z plotů s cenou a bude tam jen "BAcha, zlý včelař."

A mohlo by to vézt ke zvýšení ceny. A bojkotu farmářů, kdo nebude chtít, ani matku od nich nekoupí.
A oni budou mít doufám dost hrdosti a nebudou prodávat nekalé konkurenci oddělky a matky.
Vždyť to je schizofrenie - podobně jako jejich členství v ČSV.
A bude to jasné.
(12.09.2013 20:45)Jozef Bojkovský napsal(a): [ -> ]Zdravím !

.Celú produkciu medu od Vás štátna organizácia vykúpila za 35 Kčs a v obchode bol kg medu za 32 kčs.Takže žiaden predaj v malom neexistoval.

Bojo.

To by sa hádam bolo oplatilo nakupovať a naspäť predávať so ziskom 3 Kčs. Ale kde kúpiť, ked regály boli prázdne ?Big Grin
Nějak mi přijde, jestli se nad tím hypotetickým omezováním prodeje medu ze dvora zbytečně nenecháváme unášet emocemi.
Pokud bych (teoreticky) ze dvora prodal ročně tunu medu (např. po 120,- Kč), vychází mi příjem 120 tisíc, který bych měl přiznat ke zdanění, stejně jako podobně vysoké výnosy z prodeje ostatních hospodářských přebytků ze dvora.
Pokud bych tedy z oněch 120 tisíc odečetl 80% zemědělský paušál, tak mi ke zdanění zbyde 24 tisíc. Na dani bych tedy ročně zaplatil (jako zaměstnanec a OSVČ jako "vedlejšák") nějakých 3600,- Kč. (Opravte mě, jestli se mýlím, přeci jenom nejsem účetní.)
Myslím, že to by mě nezabilo a státu nijak významně nepomohlo.
Pak jsou jiné možnosti, jak prodej medu ze dvora zkomplikovat, např. vybavení stáčírny a podobně, ale sami asi uznáme, že vytáčet med například v garáži nebo kůlně (někteří zlí jazykové dokonce tvrdí, že to tak malovčelaři často dělají) asi není to pravé ořechové. Angel
To je to po čem jsem volal - oddělme to.

Daně - nejsou problém. Každý rok tam napíšu nějakou částku, odečtu 80% a z toho zaplatím poměrně malé procento daně a se slzou vzpomenu na soudruhy Klause a Kočárníka, kteří podporovali začínajíc podnikatele daní přes 40%, aby se jim dobře investovalo do firmy a neutratili to ve spotřebě. K čemuž by je nutila třeba daň 85%. Smile
Takže vyjímka na40 včelstev v daních je celkem o ničem, když je tam ten limit 20/30 000Kč.

Jiná věc je, že můžou včelaři dodávat do obchodní sítě - to je podle mě až nesystémové zvýhodnění..

A pak je ten prodej ze dvora - a ten se dost těžko omezuje a vlastně je to jen legalizace skutečného stavu. A ten je skutečně díky implemetaci směrnice EU a ne díky aktivitě předsedy Sojky jak se dá dočíst někde na tomto foru.
Podle me to neni vubec slozite, jak to omezeni provest.

Kdyz chcete prodavat mleko ze dvora, tak Vam prvne musi veterina schvalit prodej zivocisneho produktu ze dvora. To pokud nastane i u medu, tak nevim, kolik z nas tim sitem projde. Vim o cem mluvim, kamaradka chtela prodavat kozi mleko ze dvoa a byl to pekny mazec, nez ji to schvalili. Ja uz na medarne podle platne legislativy pracuji a na sezonu 2015 bude v provozu. Takze abychom se nedivili a budme radeji pripraveni. A kdyz zakaznika do te medarny vezmete, kde je jen vse z nerezu ( pripadne potravinarsky plast- nadoby na med), vsude omyvatelne kachlicky do vysky 2 m. Tak to taky pusobi a zakaznik je Vas.

Takze prodej ze dvora neznamena automaticky vytacet med ve starem barvou natrenem medometu, nechavat ho tect pres polorezave cedniky do pocinovane nadoby, kde misty je videt rez.

V kazdem priapade at omezi nebo neomezi, stejne se bude prodavat stale klientele dale.
P.
Souhlasím s Pavlem Z. Prodej ze dvora si prosadili V EU Francouzi jako podporu svých malých rodinných farem, takže bych nečekal, že někdy z legislativy zmizí. Pro nás malovčelaře je to jediná možnost, jak prodávat med legálně, protože zkolaudovat legální medárnu podle všech předpisů je třeba u nás v Brně kvůli úředníkům všeho druhu v podstatě nemožné. A pokud ano, tak je to několikaletý zápas jako o dostavbu Temelína.

Ti velkovčelaři prodávají ze dvora stejně, jenom o tom moc nemluví Smile A teď začínají prodávat ze dvora med malovčelařům, aby ti ho mohli ze dvora prodat Smile

Buďme rádi, že existuje aspoň jedna malá oblast našeho života, kam se stát a úředníci nes....ou.
To je paradox. Na jedné straně řvou farmáři aby mohly prodávat ze dvora a na formářských trzích a mohli tak konkurovat obchodním řetězcům a na druhé straně taktéž farmáři řvou aby se prodej ze dvora zakázal.
Schíza. Tak ať si vyberou buď žádný prodej ze dvora a zrušit farmářské trhy - vše prodávat přes obchodníky a nebo dosavadní stav. Med přece nebude jen nějaká vyjímka!

Jinak k těm předpisům a byrokracii - taky schíza - na jedné straně se křičí, chceme kvalitní potraviny, zkvalitnit předpisy a kontroly, Na druhé straně se nadává je velká byrokracie, spousta předpisů, drahý stát, který ty předpisy nutí navyšovat počty úřeníků a tím pádem vyšší a vyšší daně. Co vlastně ten ovčan chce?
Já osobně prostě chci tvořit hodnoty (ne papíry), uspokojovat zákazníky produktem - prostě volně dýchat, pracovat a žít a ne se budit hrůzou jaké štemply mě chybí a být naštvaný kolik mě na daních stojí takový štempl a jak dlouho se někdo v parlamentu hádá zda ten štempl má být kulatý nebo šišatý, modrý nebo černý. Konec konců stejně to pak vždy dopadne tak, že lidi při přetečení určité míry restrikcí a byrokracie raději drží jazyk za zuby a dělají si to po svém (viz ten mor na velkých farmách) - tak to prostě je, ať je u moci rudá, hnědá nebo modrá byrokracie a to třeba i se žlutýma hvězdičkama.
Honzo nejsem právník, vážně se na tento tenký led nechystám, ale je mi jasné, že když si cech najme nějakého Sokola (a pořádně mu nasype), tak určitě vymyslí jak prodej medu ze dvora znesnadnit. Ale zatím se tu jen strašíme, žádný konkrétní nápad cechu, či nějakého právníka jsem neviděl. A další otázka je jak budou případná byrokratická nařízení vymahatelná. Kdyby si vymysleli např. tu medárnu, tak většina včelařů řekne že toči u známého a dokazujte mi, že ne. Zkontrolovat 50 tisic včelařů nejde. Pevně doufám, že se nikdo do této zákopové války pouštět nebude, neboť by neměla vítězů, jen poražených.
Jirko dalším paradoxem jsou informace o odbytu v tom článku. Na jedné straně se pánové z firmy Less chlubí, jak mají rozsáhlou prodejní síť s ovocem, skotem, rybami a medem, jak med prodávají ve svých hotelových restauracích, jak vyrábí medovinu a likéry, jak dodávají Kosher med celé židovské obci, tedy odbyt mají zajištěn a na druhou stranu by rádi ostatním odbyt znepříjemnili. Taková česká mentalita, ať sousedovi koza chcípne.
Zaujímavé čítanie, ako sa niektorí snažia obhájiť neobhájiteľné Big GrinBig GrinBig Grin
  1. Problém nie je v tom, že niekto sa vysloví za obmedzenie predaja z dvora. Problém je v tom, že sa to snažia či už skryte alebo nie aj naši vrcholoví zväzoví činovníci. A my blbci si ich ešte volíme!!!!
  2. Ďalší problém vidím v tom, že Vás jednoducho veľkovčelár "natrie" po schválení takýchto opatrení úradom. O to mu v podstate ide, aby mal na vás páky. Teraz nemá NIČ. Že je to nedokázateľné? Omyl, vytriezviete veľmi rýchlo, keď vás štátna byrokratická mašinéria začne naháňať ako najväčšieho zlodeja a príživníka pre 30 - 40 včelstiev
  3. Veľkovčelári nech si radšej hľadajú spôsob, ako preraziť spoločne na trhu, pretože zákazníkov medzi drobnými odberateľmi malovčelárov tak či tak nezískajú, jedine čo získajú je odbor malovčelárov a to sa im môže setsakramensky vypomstiť.
  4. Je úžasné sledovať, ako zlodej kričí v tomto prípade chytte zlodeja. Niekto si tu vybaví včelnicu aj za peniaze od daňových poplatníkov v EU (vďaka známostiam a na úkor malovčelárov), potom ešte má tu drzosť pýtať si peniaze za ukážku ako to vo veľkovčelárskom podniku chodí a ešte požiada aj o dotáciu na prednáškovú činnosť (česť poctivým veľkovčelárom, každý na SVK však vie, o kom píšem).
  5. Jedinú logiku vidím v tom, že ak už včelári dostali dotácie z EU mali by aj platiť dane. S tým súhlasím. Treba však potom vytvoriť také podmienky, aby mal aj malovčelár prístup k rovnakým peniazom ako veľkovčelár!!! U nás však funguje princíp klientelizmu, kamarádstva a známosti. Všetko sa to zaobalí do neskutočnej byrokracie, aby sa na to ostatní jednoducho vybodli a koláč zostal pre "vyvolených". Kým to tak bude, je lepšie zachovať aj pre malovčelárov aspoň omrvinky (pretože to sú len omrvinky) a tlačiť na zmenu pomerov!!! Sme (alebo ste) predsa väčšina!!!
  6. A ešte posledná poznámka. Ak chceme na slovensku aspoň ako tak konkurovať predajom medu obchodným reťazcom, inak ako predajom z dvora to nepôjde!!! Inak si totižto nevypestujeme generáciu spotrebiteľov ako tým, že im ponúkneme kvalitu priamo pod nosom. Vidím to každým rokom a teší ma fakt, že aj mladší začínajú prichádzať medu na chuťBig GrinBig Grin
(13.09.2013 10:38)Mlha napsal(a): [ -> ]... jak med prodávají med ve svých hotelových restauracích, jak vyrábí medovinu a likéry, jak dodávají Kosher med celé židovské obci, tedy odbyt mají zajištěn a na druhou stranu by rádi ostatním odbyt znepříjemnili. Taková česká mentalita, ať sousedovi koza chcípne.

To není česká mentalita. Je to klasický boj o cenu a zákazníka na volném trhu - nejsme již v socíku. Toto se děje na celém světě - prostě kdo má větší lokty, kdo je dravější a kdo se umí pohybovat na hraně zákonů - ten vydělává. Prostě vláda peněz a účel světí prostředky - nějaká morálka, slušnost a hrdost je odsunuta v tomto světě do pozadí.
Zdravím, vidím zde dlouhé diskuse co se prodeje medu týče.
Nedalo mi, abych nereagoval.

My malovčelaři nadáváme na velkovčelaře, že ukousnou z dotačního koláče příliš velkou část.
Co takto dotace zrušit !

Velkovčelaři nadávají na nás, že neplatíme daň z prodeje ze dvora. Návrhy jsou zdanit malovčelaře. Né že by to nebylo fér, ale co takto naopak zrušit daňe velkovčelařům. Surprised ... tohle není možné, opravdu né, a pročpak ?

Co by na to řekl jiný zemědělec, hmmm... obchodník, instalatér, učitel? To je nefér, vy včelaři neplatíte daně!
Ano neplaťte je ani vyRolleyes.......... To je okrádání státu, a pročpak? Neokrádá takto stát nás? no...., vždyť daně budou chybět v rozpočtu.Dodgy .... Né tak docela, totiž zrušení veškerých státních dotací plně kompenzuje ztrátu výběru na daních (15%). Odpadá byrokracie, s tím i rozkrádání vyvoleným, páč není co přerozdělovatIdea
Tedy zrušená daň znamená nějaká ta tisícikoruna v kapsách většiny pracujících lidí měsíčně, a tedy lidé koupí u nás namísto cukru o několik sklenic medu navíc!

Člověk nad tím přemýšlí...... to je teorie, tohle by nemohlo fungovat...... a tímto jsme zase na začátku diskuse.Confused
Pokud hodláš dělat politickou agitaci,pak jsi na špatném fóru!Sad Je na zvážení admina,zda nesmazat odkaz v předešlém příspěvku.
Zdravím!

Zo strany veľkovčelárov je to boj o ovládnutie trhu medom,pretože tak veľké množstvo medu ,aké sa predá tzv.zo dvora by im prinieslo veľmi slušné zisky.Z toho dôvodu budú sa snažiť zaviesť také opatrenia,ktoré väčšina včelárov nebude schopná zabezpečiť, napríklad medárne na stáčanie medu a tak sa ich budú snažiť prinútiť,aby väčšiu časť produkcie boli nútení im predať za dampingové ceny.Žiadna hygiena a ani veterinári nebudú skúmat v akých podmienkách včelári vytáčajú med a ako ho ošetrujú ,to v tomto prípade nie je podstatné.Ovládnuť trh chce každý podnikateľ ,dokonca za ovládnutie trhu sa vedú i vojny,tak prečo by to malo byť iné u nás.

Bojo.
(12.09.2013 10:42)Toma5 napsal(a): [ -> ]P Jurašek píše že prodej ze dvora je nezdaněný příjem a tudíš nekalá konkuce. S tim nesouhlasím daně platí i malovčelaři mají li i jiné přijmy vše se pěkně sčítá dohromady.

Stejně nechápu proč lobují za zdanění, raději by měli lobovat za zdušení dotace 1D. To by mělo ten efekt, že ti co prodávají ze dvora by si více uvědomili náklady a šli by s cenou medu nahoru nebo by to zabalili. Ti co to mají jen pro rodinu by zůstaly a ty cechu stejně nekonkurují. Místo 1D by se mohli peníze dát na nákup nových úlu a s vyšším limitem. To by podpořilo jednak nové včelaře, ale i profesionální a umožnilo rychlejší obnovu úlového parku. Možná bu to bylo dobré zkombinovat s plošným vyšetřením na mor - s případnou likvidací a náhradou. Cech by se tak částečně zbavil konkurence, ceny by se zvedly a zdravotní stav by se zlepšil - neohrožoval by je tak ten mor.
Ač jsem také proti dotaci 1D, tak si nemyslím, že má nějaký vliv na cenu medu ze dvora. Když 20 roků prodáváš za 80, tak to těžko změníš, abys přeci "nenaštval" svoje zákazníky. Většina lidí, co prodává za 80, už neinvestuje do včelařského vybavení.
No právě že neinvestuje. Pokud by byla zrušena 1D, tak pokud by nechtěl obnovovat byl by vlastně bez dotací. Možná, že by se část rozhodla to zabalit a ostatní by pokukovali jak to kompenzovat.
Autor daňových úlev velmi dobře věděl, že nikdy nikdo nezkontroluje statisíce drobných pěstitelů a chovatelů. Nemá smysl se o to ani snažit, je to v praxi neproveditelné. Včelařům by možná šlo nastavit jakýsi paušál podle evidence, ostatním drobným zemědělcům ale těžko. Možná se ke mě ta informace nedostala, ale nevím o tom, že by o zrušení daňových úlev pro prodej přebytků z domácí zemědělské produkce usilovali velkochovatelé slepic, králíků, kuřat, nebo pěstitelé jablek, brambor, česneku, cibule, a ostatní zeleniny. V těchto oborech je situace přece úplně stejná, ale farmáři se snaží poukazovat na vyšší kvalitu oproti dovozu a nehaní "venkovské babky", že cosi doma pěstují a prodávají.
U nas v zakone o dani z prijmov je, ze do 500 eur za med to mam bez dane. Teda oficialne nikdy za viac medu nepredam. Wink A to by som chcel vidiet ako by mi niekto dokazal, ze predam viac. Ak by tych 500 eur zrusili tak by som produkoval iba pre vlastnu spotrebu.Cool
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's