Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Plánky na úl Optimal
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Prosím Vás, ví někdo jaký materiál je použitý na rámková krmítka? Místo vodovzdorné překližky použiji palubky,m které si protáhnu, zarovnám okraje a naimpregnuji nějakou fermeží. Ale nevím jaký materiál je použitý na boky? Nějaké tvrzené PVC a kde to sehnat? Plast?
Na rámková krmítka používám podobný přířez jako na rámky (bez horní loučky) , na boky dám plast 4 mm, který se používá na reklamní tabule (používám i na monitorovací podložky), ouška z hliníkového L profilu, tuším 15x15 mm. Veškeré spoje lepím pěnivým lepidlem D4, sponkuji (na ten plast to chce nastavit slabší úder, aby nepraskal). Nic neimpregnuji, pokud něco teče, holky si to zalepí. A určitě ne fermež.
Bylo by dobré používat správnou terminologii. To o čem je zde řeč není rámkové krmítko, nýbrž je to krmítko kapsové. To zde na VF v minulosti vysvětlil již kolega Bencúr. Kdo bude mít zájem, zcela jistě si to dohledá. To jenom abychom nemýlili včelaře začátečníky.

A abych nebyl za pouhého poučovatele. Na kapsové krmítko používám 0,5 mm hliníkový plech kterým "obléknu" dřevěný rámek bez spodní loučky. Případné netěsnosti vytmelím pomocí hořáku (plynové pájecí lampy) včelím voskem. Ony ani ty nožičky po tom plechu pak včelám neklouzají a ony se netopí v roztoku. Jako plovák stačí prkénko přiměřených rozměrů.
Hezký den a vše dobré. JK
dobrý den , rád bych poprosil ,jestli by někdo dal k dispozici plánek ,nebo foto skleněného úlu na 2 rámky, optimal ,takový jaký bývá vidět na výstavách.Rád bych ho vyrobil a předvedl na příští výstavě u nás ve vsi.Předem děkuji všem za čas a ochotu .
Vyloženě na Optimal tady asi plánky nebudou (snad je někdo ale má a nabídne).
Projdi si téma https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Pozorovaci-ul tam je dost linků na různé pozorovací úly a dá se z toho dost odvodit.
(26.11.2017 14:07)marinak78 napsal(a): [ -> ]dobrý den , rád bych poprosil ,jestli by někdo dal k dispozici plánek ,nebo foto skleněného úlu na 2 rámky, optimal ,takový jaký bývá vidět na výstavách.Rád bych ho vyrobil a předvedl na příští výstavě u nás ve vsi.Předem děkuji všem za čas a ochotu .
Proč na 2 rámky? Stačí na jeden,
Vyrobil jsem si úlek na 1 rámek miniplusu ( nazvali jsme to apidárium) a měl ohromnej úspěch. Je to tak jednoduchý, že plánek není třeba. Pro inspiraci přikládám foto.


[Obrázky: P_20170621_203514.jpg]
Stran: 1 2 3
Referenční URL's