Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Příběh roje - Martin Vondrouš
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
A nejde spíš o to, že se naskytla dobrá příležitost sledovat přírodu co umí?
Tak toto ma naozaj zaujalo! Roju budem držať všetky prsty, aby prežil do jari! Pre mňa ako začiatočníka veľmi poučné!Teším sa na ďaľšie informácie a fotky.
(18.09.2013 19:05)František H napsal(a): [ -> ]Bez preliečenia proti klieštiku veľké šance nemá. Iný spôsob ako šťavelka mi na um neprichodí.

Mohu vás ujistit, že tohle včelstvo na roztoče rozhodně nepadne. Přestaňte už s tou chemií blbnout a zaměřte se na biologii včely i kleštíka. Je evidentně zdravé, proto ho predátoři nezničili. I když neznám rozměry, z architektury je vidět, že není ještě zcela dospělé. Nejspíš mu budou chybět zásoby.
Dejte to pletivo a mlčet, mlčet, mlčet. Stejně se to asi rozkřikne, tohle jsem už zažil.
..myslím, že se nám jej podaří utajit, je ve výšce cca 5m na soukromém pozemku a je to místo dost odlehlé, budeme to sledovat a dokumentovat. Asi to necháme na přírodě, ať si poradí, jak umí.
Přeju jim hodně štěstí a příznivou zimu, jestli mají dost zásob tak to dají, v tom bych jim věřil, málo jich zase není. Ale ty zásoby. V každém případě ať to dopadne jak to dopadne, už teď díky za takové pozorování a podělení se.
Myslím si, že kto čaká, že včelstvo do jari prežije za "status quo", čaká na zázrak. Kuriozita to je. Ja ale by som taký barbar nebol- len tak nečinne sa pozerať na ich skorší alebo neskorší koniec. Ak príde zima s mrazmi ešte do konca roka, tak Silvestra už oslavovať asi nebudú. Tak čo je na tom fascinujúce? Najskôr by som opatrne vystrihal konáre a celý blok dal aspoň do kartónovej krabice pod poctený strom, trochu spevnil a sčasti prikryl igelitom. Ale aby som mal čisté svedomie, tak by som navrhol "adminovi", aby vytvoril na stránke anketu, čo s nimi-chuderkami...Sad
Anketné otázky- len návrh: 1. Ponechal včelstvo tak, bez akéhokoľvek zásahu. 2. ako č. 1, len s tým, že by som ho ochránil proti vtákom, dažďu, snehu. 3. blok vystrihal s konármi a umiestnil v nejakom boxe pod trom 4. dávam voľnú ruku jeho objavoviteľovi....Wink
P.S. Ako včelár mám svoju profesionálnu česť a hrdosť. Jej piliere stoja na princípe množenia v snahe o zachovanie a prežitie jedného druhu fauny zeme, umocnenej osobným materiálnym prospechom. Sledovanie ich postupného, neodvratného konca je z pohadu včelára jednoducho barbarstvo, ktoré nič neprinesie, ničím neobohatí....
Iný je postoj k roju u včelárov, ktorí sú skúsenejší a majú viac včelstiev a celkom iný postoj je u včelárov, ktorí včelária kratšie a majú menší počet včelstiev, kam patrím aj ja. Ťažko je povedať, či prežije, alebo nie, ale vitálny je, to uznám.
Já bych pod ně postavil kýbl s cukerným roztokem a slámou. Koukat jak roj nemusí přežít naší saharu co jsme mu tu zemědělstvím a urbanizací vytvořili by pro mě nebylo.
Takový pokus, jakého jsme zprostředkovaně svědky, se už dávno uskutečnil. Zmiňuje se o tom Otakar Brenner v Zákonitosti života včelstva.
Vliv úlu na teplotu v chomáči strana 216
"Případy, že si roj postavil plásty pod širým nebem, že v nich žil jako v úlu, nejsou vzácné. Vzácné jsou jen zprávy, že takové včelstvo dlouho vydrželo. Že včelstvo mezi plásty přezimovalo, chráněno jen před větrem, jinak "obaleno" jen drátěným pletivem, někdy najdeme i v literatuře. Zdravé včelstvo přečká i mrazy, ale spotřeba potravy je veliká."
Tu literaturu jsem nedohledal, možná někdo z vás.
Od přírody má včelstvo všechny předpoklady přežít, nejde tedy o to, zda je schopno ale zda má co jíst a nedecimuje jej predátor (ptáci, ...).
Další foto z 10.10.2013, bylo teplo, tak jich spoustu lítalo.

[Obrázky: 10_10_2013.jpg] [Obrázky: 10_10_2013_2.jpg]
No, zásobami neprekypujú, bol by to zázrak ak by prezimovali. Už si im mal urobiť kryt zhora a okolo plástov dať kovovú sieť s okami 2 cm.
Jen je nech být tak, jak jsou. Nejde nám přece o chov, ale o pokus zda takovéto přirozené včelstvo přežije zimu. Jinak jsme mohli postupovat v souladu s "likvidací neznámých rojů" už dávno před tím..
To nie je pokus, to je dôkaz toho, že nemajú šancu prežiť- čo zimu- do konca roka. Po mesiaci oproti pôvodnému včelstvu je z neho len torzo- tak asi 1/5. No čo už....Confused
Já bych si nedovolil z fotky, a to ani po mých zkušenostech, takto soudit stav včelstva. Asi máš na to intuici Sad
No když to nepřežijí, což se stát může, můžeš dělat chytrého a říkat: "Já jsem vám to už tenkrát říkal". Jestli ti to bude dělat dobře.
Až přijdou podzimní větry, celé to dílo půjde do kytek pod strom (keř) nebo kde to vystavěly. Pokud tam něco zbyde, spláchnou to podzimní deště. Pokud ani ty ne, spolehlivě to "ošetří" sýkorky nebo jiní ptáci až na ně přijde hlad. Zbydou jen ty hezké fotky na památku, kde všude včely mohou své dílo postavit.
Rád bych se mýlil. Již kvůli těm včelám a také i kvůli Martinovi.
JK
Ta síť je opravdu nutná. Byla by to škoda nezjistit to, že jsou schopny přežít jen tak, pouze s ochranou proti ptákům. Příští zimu, pokud to přežijí se ten pokus může rozšířit.
Já bych byl pro zabezpečení proti ptákům a počkal bych jak to dopadne. A můžeme uzavírat sázky. Já sázím na to,že to daj.Smile
Ja by som ich nechránil ani pred vtákmi. Nech je to úplne prirodzené.
Taky by jsme mohli zrušit nemocnice, je to cosi umělého a kazí to imunitu lidí.
Je to jako pokus jestli žížala na stole přežije přiklopení žehličkou.

Kdyby to byl roj v nějakém "přírodnějším" prostředí než v krajině totálně překopané lidmi, bylo by to zajímavé.
Takhle by jsme obětovali včelstvo aby jsme zjistili, že jsme to tady dokonale poku.....
Například dokonalou péčí o lesy zlikvidovali vhodné dutiny, o pastvě nemluvě.

To se dá zjistit i rozumnějším způsobem. Třeba už na jeden rok přeživším včelstvu. To si třeba nanosí z jarní snůšky, kde mají dnes co nanosit po jarní snůpšce?
Vidím rozdíl mezi stanovištěm tady a tam dole v polích kde jsem měl pár let stanoviště. Tam skutečně starší včelaři na konci června vytočili a začali krmit.

A já letos to stanoviště zrušil, tam podle mě ani včely nemají co dělat, tam je to trápení včel. Tam je opravdu pyl v podletí vzácnost.
Mengele
Stran: 1 2 3
Referenční URL's