Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Příběh roje - Martin Vondrouš
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Martine a diskutující.
Problém roje po vydařenější snůšce v roce 2010, který si našel výhodnější místo k přezimování, jsme u nás sledovali od 14.1.2011 do 12.2.2011. Dbali jsem rad Ivana i Květoše – měřili, fotografovali,počítali, vážili, ale včelstvo stejně nepřežilo. Dodatečně oběma veřejně děkuji. Pavle cituji Brennera Zákonitosti… z roku 1969 str.217 „ Vzácné jsou jen zprávy, že takové včelstvo dlouho vydrželo.“ Tuto větu potvrdilo i naše pozorování.
Jak to všechno bylo, najdete na http://www.vcelari.ledecns.cz Úvodní strana , 6. odstavec od spodu Včelstvo bez včelaře 7.3.2011. To je opis článku z místního měsíčníku pro včelaře i obdivovatele včel. Na 8. odstavci od spodu je obrazová prezentace Osud jednoho roje z 15.4.2011 – určeno včelařům k zamyšlení. S touto prezentací byli seznámeni účastníci setkání VMS 8.1.2012 v Brně. Jako DVD bylo předáno PSNV pro školy v Blatné a Hranicích 24.11.2012.
Přeji hodně zdaru při pozorování. Karel
Jak píše Karel Mišoň: včelstvo dokonale pozorovali a po jeho zániku analyzovali, co zbylo
a ty výsledky jsou více než zajímavé. (Fakt je, že toto včelstvo uhynulo hlady, a to hrozí i tomu, o němž píše Martin.)
http://vcelari.ledecns.cz/2013-vcelstvo-...32011.html
http://vcelari.ledecns.cz/2013-vcelstvo-...42011.html

Možná by ještě neškodilo umístit také pod včelstvo podložku na monitoring spadaných roztočů, měli a mrtvolek. Dalo by to určitě zajímavé údaje. Musela by se ale udělat tak, aty to z ní vítr nevyfoukal a déšť nevyplavil ...
Jiří
Ja sledujem život roja v kláte už desaťročie, ale okrem vy rojenia (každý rok trikrát) si nedokáže doniesť pre seba dostatok zásob na zimu (ani raz som mu neukradol ani deka medu) a istotne by zahynulo, ak by som mu každý rok nepridal zásoby. Z toho usudzujem, že ak ich má roj usadený v nechránenom málo nemôže zimu prežiť. Inak tento roj ma presviedča, že pri dostatku zásob, by zimu prežil, nie preto, že takéto včelstvo má obrovskú spotrebu, ale preto, že si nedokáže doniesť toľko zásob do zimy koľko byy potrebovalo. Len malý príklad, ak roj vyletí v mojich podmienkach po agátovej znáške, už vlastne nemá ani z čoho doniesť (nesejú ani len slnečnicu), veď paberkovaním na kvetoch si donesie len toľko, koľko samé na život potrebuje, no prebytok si v dostatočnom množstve si už nedokáže doniesť a uložiť do plástov. Samozrejme, že takýto roj má svoje dni spočítané dopredu, čo potvrdzuje i fakt, že pomoc človeka včelám pomáha napriek všetkým ostatným negatívam, zaplniť medníky.
[Obrázky: IMAG0304.jpg]

Tuhle fotku mi vyfotil (je focena mobilem a kvalita není bohužel valná) jeden brigádník z práce:
asi před měsícem mi vyprávěl, že se jim roj usadil v ptačí budce a když se už nevešel dovnitř, tak si postavil plásty před "česnem- vletem pro ptáky". Teď už neobsedá venkovní část - stáhl se do bezpečí budky a venkovní plást začali "rozebírat" ptáci.
Ako sa darí roju teraz v zime? Bolo by dobre podložiť mu kartón aby sa videl spád.
Docela by mne zajímalo,jak to s tím rojem dopadlo,ale autor vlákna zde od října nebyl,tak asi budu mít smůlu.Dodgy Vzhledem k mírnosti zimy určitě šanci měly.
tak mu pošli email...
Tak je to právě týden,co jsem poslal email,a stále ticho po pěšině. Začínám mít obavy nejen o ten roj.Dodgy
Tak dnes jsem obdržel zprávu od přítele Vondrouše. Roj uhynul během října,vzhledem k minimu zásob nejspíš hladem. Po vytavení díla bylo asi 0,5 kg vosku. Tož asi tak. Martine díky za info.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's