Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Apiterapie
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Pěkný den.
Začal jsem se zajímat o možnosti využití včelích produktů ke zlepšení zdraví mých blízkých, ale jaksi postrádám v ČR kurzy k Apiterapii. Na Slovensku to vypadá trošku aktivněji.
Mohl bych proto poprosit o vkládání termínů kurzů.

Děkuji Pepa
v minulém týdnu byla v praze na toto téma přednáška v rámci pražských setkávání včelařů, upoutávka visela zde na foru a nešla přehlédnout, přednáška byla vydařená, více ostatně ve vlákně pražské setkávání včelařů. Přímo o kurzech však nevím, taky by mě zajímaly
Apiterapie se také a pravidelně přednáší na Moravské včelařské škole v Hranicích a rovněž na Jihočeské včelařské škole v Blatné. Určitě také v NASA, to by rozvedli asi kolegové, kteří tam chodí. Apiterapii přednáší také řada lektorů z obou zatím uznaných seznamů lektorů PSNV a ČSV, takže není problém se ve spolku domluvit a odborníky na přednášku pozvat.
Jiří
(15.01.2014 10:07)Josef Kohut napsal(a): [ -> ]... postrádám v ČR kurzy k apiterapii...

Chtěla jsem přeložit do češtiny rozsáhlý internetový korespodenční kurs apiterapie Dr. Stefana Stangaciu (http://www.apitherapie.de/dab-ev/apither...urs.html). Ozvala jsem se mu s nabídkou, že bych vystudovala celý kurs, ale místo platby bych celý kurs přeložila. Dr. Stangaciu souhlasil a začaly mi tedy chodit texty. Překvapilo mne, že jedna lekce měla třeba jen 2 strany textu ve Wordu. Asi u 15.lekce jsem objevila chybu, poslala jsem tedy mail Dr. Stangaciu a navrhla text nový. Obratem přišel mail, začínající slovy "Jarmilko, Vy jste naše sluníčko, to jsme přehlédli, to víte, některé podklady připravovali studenti a při vyhledávání mateiálů udělali chybu, ihned opravujeme... A text byl skutečně okamžitě opraven. Pak následovaly lekce z botaniky o rostlinách nektaro- a pylodárných. Vždycky název německý, pak latinský a rumunský + informace o významu dotyčné rostliny pro včelařství. Názvy jsem překládala s pomocí Wikipedie, aby to bylo přesné. Stromy, keře, to bylo dobré. Ale v bylinách byla jakási tykev. Když jsem hodila název na internet, vyletěla na mne obrazovka, plná velkých červených vykřičníků a v německém seznamu jedovatých rostlin byla milá tykev na prvním místě, že je celá prudce jedovatá, nesmí se pěstovat najednou víc než tři rostliny a že i med je z ní prudce jedovatý. To jsem ztuhla, protože Dr. Stangaciu v textu psal, že med z ní je vynikající a měla by se proto víc pěstovat a klidně i na plantážích. Rozpor mne zarazil i poslala jsem mailem dotaz, zda se bavíme o jedné a téže tykvi včetně odkazu na oficiální německý seznam jedovatých rostlin. Za dva dny přišla ledová odpověď, že si to musí prověřit a že se na to podívají. Už jsem nebyla ani Jarmilka ani sluníčko, no, a tím spolupráce skončila, žádnou další lekci k překladu jsem už nedostala. Tak jsem si řekla, že kdyby se u nás spojilo několik nadšenců s odborníky, klidně bychom udělali podobný kurs sami a zájemci z Čech by ještě mohli ušetřit, protože ten internetový kurs stál 200,- EUR (cca r. 2005). U nás je přece dost kvalitních odborníků a ne všechno, co pochází z ciziny, musí být nutně kvalitní.
PS: dívala jsem se na cenu. Kurs podražil: 100 lekcí za 400,- EUR (ke dni 15.1.2014). 400,- Eur je nějakých 10.800,- Kč, no, to je docela dost.
Znovu opakuji: i v našem malém a poněkud zatuchém rybníčku je řada dobrých lektorů a odborníků, kteří přednášejí o apiterapii (viz výše - odkaz na zatím schválené dva oficiální seznamy, k nimž jistě brzy přibude minimálně jeden další). Je to jen na nás, koho si na přednášku pozveme a co chceme vědět. A když si pozveme třeba někoho, kdo není na těchto seznamech, ale má k tématu co říci, pak v čem je problém? Akorát že to nebude za dotace, ale že to oceníme my sami vlastním vkladem a zhodnotíme v našem vlastním poučení a v naší vlastní praxi ...
Je to fakt jen na nás ... Nečekejme, že nám to někdo naservíruje na stříbrném podnose, dejme vědět, že o to my sami stojíme ...
Jiří
Jiří
to by mě zajímalo proč ty ryby v tom malém zatuchlém rybníčku nic nedělají ?
Včera mi manželčin děda, který je bylinkář, ale používá i včelí produkty, půjčil knížku Apiterapie od Josefa A. Zentricha.
Není špatné si to přečíst. Je to psáno nevčelařem, ale aktivním uživatelem těchto produktů.
(18.01.2014 10:06)DonPepe napsal(a): [ -> ]Apiterapie od Josefa A. Zentricha.

J. A. Zentrich byl špičkový bylinář a vynikající lidový léčitel. Bohužel už ho na přednášku nepozvete, zemřel dne 4. 9. 2012. Jeho Apiterapie je vynikající knížka, stejně jako jeho herbář léčivých rostlin, který napsal s dalším vynikajícím léčitelem Ing. Jiřím Jančou.
Ja jsem se ptal na ty termíny záměrně - naše organizace nečítá tolik zájemců o apiterapii aby to bylo na přednášku a proto se pídím po termínech jiných organizací. Pokud by bylo něco takového krajsky nebo okresně bylo by to supr. Koukám že pražských setkání je spousta ale jelikož to mám přes celou republiku není to pro mně až takové terno.
(15.01.2014 12:29)simonn80 napsal(a): [ -> ]v minulém týdnu byla v praze na toto téma (=apiterapie) přednáška v rámci pražských setkávání včelařů...

Prosím, nešlo by některé přednášky nahrát a poté zpřístupnit zájemcům, klidně po zaplacení vstupného na akci? My mimopražští to máme přece jen složitější jak s dopravou, tak s časem.
Prosím, pokud někde příště naplánujete přednášku z Apiterapie, zveřejněte zde na webu termín a místo konání. Pokud tato prosba už někoho napadla a zveřejnil jí zde, prosím admina o smáznutí mé prosby.
DíkSmile
Mám prozbu zná někdo z Vás dvd Intenzivný kurz apiterapie s Dr. Stefana Stangaciu? Viz http://apitera.sk/index.php?option=com_v...gory_id=11
nerad bych vysolil za něco 40€ co bude stát za... Popřípadě nějaký odkaz na sestříhané kousky ať si udělám obrázek zda koupit či nikoli. A popřípadě co se tam všechno člověk dozví.
dík
Podívej se na příspěvek #4 paní PhDr. Píchové. Vidím nákup toho DVD jako dost rizikový.
Dík za upozornění četl jsem si to ale jmena jsem si nespojil.
Marně se snažím koupit knihu p. Zentricha Apiterapiie nevíte kde by se ještě dala koupit, nebo neexistuje v el.podobě? Všude je vyprodaná i na SK.
Nejsem si jist jestli jsem viděl právě toto CD, ale osobně jsem se semináře Dr. Stangaciu účastnil v Nitře a bylo to to nejlepší co jsem dosud o apiterapii slyšel. To CD vzniklo právě tam. Víc vám řekne autor videa. Z příspěvků na fóru je patrné, že se tohoto semináře účastnilo povícero lidí, kteří zde diskutují. Předpokládám, že mé postřehy doplní.

Zěmě jako Rumunsko, Rusko, Bulharsko a další mají jiný přístup k léčbě přírodními produkty. V Rumunsku je několik desítek lékařů, kteří léčí přírodními produkty. To je na jejich znalostech znát, holt bez praxe se se k vysoké odbornosti dojít nedá.
Pro mne bylo cenné, že ten člověk apiterapii aktivně denně používá. Na nějaké teoretizování jsem totiž nikdy moc nebyl.

Tehdy chtěl Dr. Stangaciu přednášet i v Čechách, ale vedení ČSV nemělo zájem a tak náklady na sebe vzal SVS a 3 víkendová školení pro lékaře a druhý den pro laiky proběhla v Nitře.

Jsem si jist, že se tam dozvíte pár věcí, které by jste jinde jen hodně těžko hledal.
Tím, že to byla přednáška i pro laiky tak tam určitě bude opakovat i všeobecně známé věci, ale vykládá to v jiných souvislostech takže důvod k nudě není.

Pokud by tento člověk přednášel v dostupné vzdálenosti tak bych se určitě snažil na přednášku dostat!

Neodolám a zmíním pár témat, u kterých mi nejvíc padala brada.
  • aplikace žihadel v ústní dutině
  • aplikace propolisu injekčně do kostní dřeně
  • tinktura z včelích a vosích těl
Spíš to berte jako mé dojmy ze semináře a přednášejícího než popis CD, které jsem asi kompletně neviděl (doma pohledám a podívám se, holt už je to dávno).
(22.01.2014 16:48)yaw napsal(a): [ -> ]Podívej se na příspěvek #4 paní PhDr. Píchové. Vidím nákup toho DVD jako dost rizikový.

Třeba to už opravili, přece jen je to nějaký čas a já jsem se nedostala přes 20. lekci. Tudíž nevím, co bylo dál. Ale fakt je, že moje důvěra v Dr. Stangacia tehdy dosti poklesla. Mně osobně připadal ten internetový kurs jako obecné plácání, různě postahované z netu a s různou kvalitou lekcí. Ale může být, že to byl jen první dojem z necelých 20 lekcí, třeba to dál bylo lepší.
S posledním číslem MV jsem si trochu naběhl. Kolega má už delší problém s loktem a klasická medicína zatím moc nepomáhá. Už před časem jsem mu říkal o možnosti léčby včelím jedem a teď jsem mu ukázal článek o Dr. Terčovi v MV a už mi nedá pokoj, že to chce vyzkoušet. Nevíte o někom, kdo to u nás opravdu praktikuje? Slyšel jsem zmínku o nějakém ortopedovi z Brna, ale za nic si nevybavím jeho jméno.
Já jsem lékař a začínám s apiterapií. Může být velice účinná, ale je potřeba být opatrný, především v začátku. Aby byla terapie včelím jedem úspěšná, je obyčejně potřeba více opakovaných aplikací v kratším časovém horizontu, proto je dobré najít někoho v blízkém okolí, nebo počítat s cestováním. Obyčejně to nefunguje tak, že dostanete žihadlo a problém je vyřešen, nebo že přijedete na další aplikaci třeba za 2 nebo více týdnů. U prvního kontaktu aplikovat pouze 1 žihadlo a čekat 20-30 minut na reakci.
(23.01.2014 22:13)PhDr. Jarmila Píchová napsal(a): [ -> ]
(22.01.2014 16:48)yaw napsal(a): [ -> ]Podívej se na příspěvek #4 paní PhDr. Píchové. Vidím nákup toho DVD jako dost rizikový.

Třeba to už opravili, přece jen je to nějaký čas a já jsem se nedostala přes 20. lekci. Tudíž nevím, co bylo dál. Ale fakt je, že moje důvěra v Dr. Stangacia tehdy dosti poklesla. Mně osobně připadal ten internetový kurs jako obecné plácání, různě postahované z netu a s různou kvalitou lekcí. Ale může být, že to byl jen první dojem z necelých 20 lekcí, třeba to dál bylo lepší.

Když jste ty texty překládala jsou někde k dispozici pro nás, včelaře ??
30. března se narodil v malé západočeské vísce MUDr. Filip Terč (1844 - 1917), náš krajan, jakkoli středoevropan a občan Rakousko-uherské monarchie a z rodiny, jejíž původní jméno bylo podle plzeňských matrik Tertsch. Působil převážně a také zemřel v tehdy jihoštýrském a dnes slovinském Mariboru.
Dnes je obecně vnímán jako zakladatel apiterapie, a proto se stalo datum jeho narození 30. březen SVĚTOVÝM DNEM APITERAPIE.
Zrovna včera o něm byla řeč v Nepomuku při Jarním semináři v závěru vynikající přednášky kolegy V. Červenky.
My - mladí dynamici - staří revmatici - si jej a každého žihadla velmi vážíme ... Wink
Odkazy např.:
http://www.beesforlife.org/philipp_terc_picture.htm
https://www.facebook.com/psnv.cz
Jiří
Stran: 1 2 3
Referenční URL's