Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Coloss - mezinárodní projekt sledování zimních úhynů - a my
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Kolegyně, kolegové,
když na letošním VI. setkání uživatelů a příznivců systému VMS vystoupil mladý rakouský kolega a badatel z university v Grazu dr. Robert Brodschneider a představil mezinárodní projekt Coloss, jenž sleduje zimní úhyny včelstev v řadě evropských zemí a snaží se dobrat postupně jejich příčin, byli jsme všichni zvědaví i natěšení. Zejména, když oznámil, že ono po léta bílé místo na mapě tohoto projektu, tedy místo ČR, se zaplní, protože došlo k dohodě s PSNV-CZ, že se připojíme. Vznikl k tomu projekt Winloss, o němž najdete bližší informaci ZDE. Psal o tom i Moderní včelař v letošním prvním čísle.
Pak následovala doba pro nezbytnou drobnou práci, jíž bylo nemálo, kolegové odjeli do Grazu na stáž a ve spolupráci s tamními kolegy připravili pozoruhodný výstup. Je jím dotazník o zimních úhynech v naší republice. Podrobné informace najdete na webu PSNV, tam se také můžete přímo prokliknout do samotného dotazníku. Zabere Vám jen pár minut, prosíme, připojte se. Díky všem, kteří to dotáhli na počátek ... Wink
A díky za Váš čas strávený nad dotazníkem, časem se nám to vráti ...
P. S.: informace samozřejmě najdete také na Facebooku PSNV.
Jiří
Vyplněno.Smile Bude možné někde najít výsledky nebo vyhodnocení?
Díky za vyplnění. Výsledky budou zveřejněny (Moderní včelař) až po ukončení celé studie a statistickém vyhodnocení výsledků, tedy někdy v podletí.
A co když žádný úhyn opravdu nemám, jen prostě na jaře spojuji resp. spojooddělkuji.
Dotazník vyplňte i pokud jste žádné úhyny neměli,je určen všem včelařům!

Sice jde o monitoring úhynů, ale z výsledků půjde vyčíst i opak - úspěšnost vyzimování Wink

Oddělky do hodnocení nezahrnujte, pouze produkční včelstva.
Vyplněno. Už teď sem zvědav jaké budou vuýsledky.
Taky jsem vyplnil.
sám jsem zvědav, jestli z toho něco vypadne, protože jedno včelstvo mi uhynulo, přičemž zůstalo sedět na zavíčkovaných zásobách a mělo loni měněnou matku z chovu. A tuze by mne zajímalo, proč?
Dobrý projekt. Vyplnil jsem hned co přišel oběžník. Jen jsem musel hodně štárat a přemýšlet, kdy jsem co dělal . Já si totiž hlavně píšu vše na úlBig Grin.
Jen co dorazím v pátek z lázní domů, vyplním. Wink Jsem strašně zvědav na výsledky. Určitě budou přínosné. Jsem taky zvědav kolik se připojí včelařů. Když se podívám na V. Monitoring..... A pak, chci být optimista Wink
Nedaří se mi najít výsledky sezóny 2012/2013, tuším, že jsem někde viděl nějakou mapu. Chtěl bych to rozeslat všem v naší ZO jako dobrovolně/povinné Smile
Nějaká pěkná mapka, kde je vidět zpracování dat z loňska by zvedla účast.
Na stránka COLLOS jsem nic nenašel, možná koukám blbě.
Ta losovačka byl super nápad, znám bohužel dost členů, pro které to bude
hlavní motivace. S tím jste jistě počítali, účel světí prostředky.
Držím palce.
Co tohle?
http://naschov.cz/hodnoceni-zimnich-ztra...take-v-cr/
Ty mapy měl dr. Brodschneider ve své presentaci na letošním setkámí VMS v Brně.
Přednášeli o tom také na Apimondii: http://apimondia2013.org.ua/en/congress-...onomy.html
Únorový workshop v Grazu i s kolegy z ČR
http://www.coloss.org/publications/monitoring
Evidenční list projektu Aktion:
http://hosting.workplace.cz/DZS/Aktion.n...enDocument
Materiály z konference Colossu 2010 (dole na stránce - otevřít PDF):
https://www.google.cz/search?q=WINTER+CO...&gws_rd=cr
Něco se dá najít i v publikacích dr. Brodschneidera:
http://uni-graz.at/~brodschr/
Jiří
V České republice běží tato studie první rok, výsledky ze světa byly publikovány zde.

Bohužel jen v angličtině.
Vyplněno. Zajímalo by mě,zda jste oslovili nové vedení ČSV s nabídkou spolupodílení se na této akci. Děkuji.
Jestli to není špatná otázka. Spíš proč COLOSS oslovil PSNV a ne ČSV (možná taky oslovil ale ten nezareagoval?). Je nutné si uvědomit, že COLOSS začal v roce 2008 a není to projekt PSNV ten jen udělal napojení přes k tomu zbudovaný WINLOSS - alespoň tak to chápu.
Nevím jestli oslovil coloss PSNV nebo naopak,ale předpokládám,že je v zájmu všech,co nejširší pokrytí území. COLOSS sice vznikl v roce 08,ale nové vedení ČSV funguje od roku 14. Vzhledem k častým nářkům Jirky Mátla na nulovou komunikaci svazu s ostatními spolky by mne zajímalo,zda je přístup PSNV v tomto případě výrazně jiný.
Nechápu, proč by se mělo PSNV ptát nového vedení na to co začalo budovat za starého vedení. Spolupodílí se všichni ti co vyplňují formulář tedy i členové ČSV - tam žádné členské omezení přece není.
To samozřejmě není,jen si myslím,že by ČSV mohlo pomoci s propagací mezi svými členy,ne všichni chodí na zdejší fórum nebo web PSNV. Nehledejte za mým dotazem co tam není.Smile
Vítku, rozumím Tvé otázce, ale tohle není o sdruženích, ale o věci a o tom, vše v nějakém efektivním modu odpracovat ... A pak o té propagaci ...
Vloni na Apimondii na začátku října v odborné sekci kolegové z Colossu (dr. Brodshcneider a Prof. Crailsheim presentovali projekt a při následném setkání kolegů z PSNV a těchto kolegů z UNI Graz došlo k dvojstranné dohodě, což stačí. Domluvil se modus spolupráce a modus, jak připravit dotazník a upravit pro naše poměry a jak jej pak vyhodnotit a začlenit do celkového kontextu a jak výsledky zpět presentovat veřejnosti, na což byl z naší strany kladen zvláštní důraz.
Projekt existuje už řadu let, připojit se mohl za ta léta kdokoli, zástupci z ČSV o projektu jistě věděli a byli na Apimondii také ... Nás jen trošku mrzelo, že to místo v mezinárodním projektu na mapě, které zaujímá ČR, je tak dlouho prázdné, tak jsme to zkusili domluvit a připravit nějaký scénář. Pokud vím, tak řada lidí z vedení ČSV byla i v Brně na presentaci projektu v rámci setkání VMS ...
Takže teď je tu dotazník, je hotový, je vypracovaná metodika a je to pro každého ...
Pokud jde o podporu a šíření, pak, pokud vím, byla požádána i redakce Včelařství, což věci může jen pomoci.
Jiří
Zatím to jen sleduji z doslechu. Podle všeho se PSNV nabídla COLLOSSU když kontaktovala toho pána z Rakouska na přednášku do Brna.
Zatím co vím tak kluci makali aby to vůbec rozjeli pro minulou zimu.
Podle mě není problém, až si to ověří jak to šlape, napsat článek do Včelařství.
To otisklo kdysi i výzvu k VMS a věřím že nic nebude bránit aby otisklo i takový článek. Nyní je to spíše na včelařích než na funkcionářích. Když vynechávám tu práci s tím vyhodnocováním atd atd.

Na vrcholové úrovni snad ani není už o čem jednat.

Osobně jsem rád že to tak dopadlo, bylo hloupé sledovat jak v tom jede kde kdo okolo a jen ČR z neznámých důvodů ne. A dřív na otázky k tomu nikdo nevysvětli proč - tedy kromě toho že nejs.ou peníze.
(26.03.2014 15:06)Vítězslav Richtr napsal(a): [ -> ]Nevím jestli oslovil coloss PSNV nebo naopak,ale předpokládám,že je v zájmu všech,co nejširší pokrytí území. COLOSS sice vznikl v roce 08,ale nové vedení ČSV funguje od roku 14. Vzhledem k častým nářkům Jirky Mátla na nulovou komunikaci svazu s ostatními spolky by mne zajímalo,zda je přístup PSNV v tomto případě výrazně jiný.

Ano, souhlasím s Vámi ,je to v zájmu nás všech.
Není přece žádná námaha ,aby my co "lezeme " na forum jsme rozeslali "odkaz na COLOSS" všem včelařům na které máme spojení.A když nemáme ,ústně o COLOSSU se šířili.
Večer obešlu našeho jednatele,by obeslal všechny,na které má spojení.Nu a už je do toho ČSV zapojený,ju.Smile
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's