Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Co bych udělal jinak, kdybych začínal znova.
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Strůpkové folie bych dával na úly furt stejnou stranou dolů.
Na ty folije jsem myslel a léta je dávám na včelstvo vždy jen špinavou stanou. Proto i po letech přez foliji vidím. Dávám ji i vždy stejně podél nikdy křížem. Kdybych dnes začínal vyhnul bych se neutepleným nízkonástavkovým úlům a šel bych do uteplených 39x24 nebo polistirenový Lanstrot v orygo výšce 23.7cm.
.....dělal bych si úly vlastní výroby a dotace využil na složitější příslušenství, třeba medomet,odvíčkovací stůl apod.
Já bych si zas koupil asi zvratný programovatelný medomet. Mně nízkonástavkové neuteplené L2/3, s kterými jsem začínal nevadí.
Nekupoval bych langstrothy a zůstal jen u 39x24.
No a já bych zase začal rovnou na Langstrotech Smile A asi nekupoval krámy, které se použijí jednou za uherák a zbytek času překážejí, jako je smyk atd. A rovnou bych koupil pořádné dna od Avosu, nekupoval bych překližkové krmítka ale rovnou plastové, plastové rámky bych bral rovnou černé (řecké) atd. Jenže vážení ruku na srdce, v každém oboru každému vyhovuje něco jiného a pokud si to neodzkoušíte, tak těžko zjistíte co zrovna vám vyhovuje. A to co nám vyhovuje ve dvaceti těžko bude vyhovovat v šedesáti, tedy nějaká univerzální odpověď čeho se vyvarovat asi není. Jen z tou strůpkovou fólií je to univerzální rada, na druhou stranu se zde určitě najde někdo, kdo bude tvrdti, že jí zásasdně napoužívá.
Thomaso a co ti brání jeden rok využít dotaci na 4 úly a druhý rok na medomet?
Nejlepší je si moci říct,že nic.Zůstal bych na L2/3,používal rovnou plastové rámky.Snad jen čeřící nádoby jsem koupil malé.:-)No ,ale jak je vidět letos stačí Smile takže nic.
No kecám,přece jen něco bych udělal jinak.Méně bych se nervoval,protože teď již vím,že větru dešti neporučím Smile a včelám už vůbec ne.
Co dělám to dělám rád a chybama se člověk učí.
Nic mi nebrání, ale z dotací jsem už vyčerpal zhruba 40 tis.,mám už nějakých 25 včelstev a pořád točím klikou na tří rámkovém starém medometu. A ejhle,letos jsem na dotace finančně - rodinně nedosáhl. Tak snad příští rok Undecided Název vlákna radí nově začínajícím nedělat naše "zkušenosti - chyby".
Já pokud bych mohl udělat něco jinak, kdybych začínal znova, tak bych začal včelařit ve dvaceti a ne v třiceti čtyřech letech. Když si představím, co let jsem se válel a zevloval po práci a celé soboty a neděle probendil. Co včelařské praxe, kterou jsem mohl již mít mě teprve čeká. Angry Kolik ovocných stromů a keřů mohlo být už na zahradě postupně zasázeno. Dodgy No zní to nějak pateticky, když to vezmu z druhé strany, mohl jsem začít taky později. Big Grin
Rozhodně by jsem pořídil neteplené úly, ty svině mravenčí mi polystyren pěkně vykousávaj , co mi radili staří včelaři z okolí tak maj všichni celodřevěné a k velké spokojenosti . Pořídil by jsem do všech úlů kovové mateří mřížky ale jejich rozměr 420 x 420 je nějak na levačku jelikož když je dám do jakéhokoli úlu tak zůstane merera ne na jednu, ale nejmíň na tři matky a to jsem kupoval úly u velké firmy tak nevím ,budu to muset ještě pořešit nějakou krajovou folii nebo je nastavit pozink páskem, ale takto by to jako mateří mřížka určitě nefungovalo .
Jo a ty strůpkový folie o kterých to byla už řeč jsme samozřejmě také několkrát otočil takže se mi teď pěkně lepí k víku . Zdar a sílu. Leoš.
Měl bych asi více stanovišť a více včelstev.A udělal si školu v Nasavrkách.I když teď si mohu vybrat ze třech škol.
Začínal bych stejně na pětiletkách,dyť nic jiného než budečáky a univerzáli jsme neznali.Optimal teprve začínal.
A já na uteplené nedám dopustit,mě vyhovují.
Výšku rámku neřeším,mám tři / 30,24,15/,šířku dvě /39,45/.A typ rámku? Vyzkoušel jsem kde co tam bych
nikomu neporadil.Zatím se mi nejvíce osvědčily ty moje.Domadělal. F.V.
Nezkoušel vysoká dna ala Nerad, neparafínoval, neřešil bych mravence na podložkách (a s tím spojené šrouby ve dnech, nátěry noh olejem apod), nestavěl úly na stojany, neznačil matky, nepoužíval strůpkové fólie, nezateploval strůpek, nekupoval dýmák, nekrmil 4l prosakovacími sklenicemi, nekupoval rámková krmítka, necedil med nerez cedníky, nerozpouštěl cukr teplou vodou, nekupoval 10 plastových mateřích mřížek, ale hned kovové v rámu a možná i koupil betelnější medomet než Lysoň.
Za největší blbost, kterou jsem nikdy ani nezkusil použít považuji prosakovací podložku pod sklenici. Kamarád, co vlastní včel. potřeby mi potvrdil, že tuto libůstku kupují jen začátečníci a jen jednou. Takže takový talisman začátečníků Smile
Nicméně si myslím, že každý by si měl najít, co mu vyhovuje a sedí, takže vůbec nelituji, že jsem spoustu blbostí vyzkoušel.
Nenakupoval u obchodníků, kteří začátečníkům prodávají "libůstky".
Začal bych včelařit v Bavorsku nebo ve Schwarzwaldu ... Angel
Nebo na Horňácku či v Beskydech, ale s bavorskou legislativou ... Wink
Jiří
Neudělal bych jinak vůbec nic ! Nezaleží na tom v čem včelařím, a s čím včelařím, ani kde včelařím.....záleží na tom JAK JSEM S TÍM CO DĚLÁM SPOKOJENEJ,.......a bez "uvědomění si" těch všech přehmatů, a taky i vyhozených peněz za kravinky ,to prostě nejde.Wink Kdybych začínal od nuly ( s prázdnou hlavou) - rád bych si tím vším prošel znovu.....Big Grin
Milane podepisuju, jako bys mě to vytrhl z úst.
Snažil bych se častěji přemýšlet a používat chladnou hlavu.
Pobavily mě ty prosakovací víčka - taky sem je použil jenom jednou a teď se válí někde v dílně a prosakuje jimi leda tak prachSmile
Definitivne radialny a nie tangencialny ci zvratny medomet. Ukrajinske krmitka namiesto presakovacich flias. Silne zateplenie stropov ulov (8 a viac cm). Ramiky s rovnakou sirkou pliecok ako horne a dolne latky ramikov.
Nevěřil bych knížkám, časopisům a mnoha radilům.

Navštívil bych co nejvíc kurzů, škol, exkurzí, shlédl videí (to za mých začátků nebylo) a ze všeho toho si udělal kritický přehled.

Z hlediska ekonomiky a pořizování všeho, neporadím. je jiná doba. Jedno pravidlo platí furt - nevydat se z peněz.

Osobně bych si koupil minimální vybavení, kupoval nahoblovný a třeba naformátovaný polotovar a neivestoval do truhlárny jak leckdo, medárnu dělal cvičně z přepravek, starších sudů i staršího medometu a až bych viděl a věděl tak bych zainvestoval. A protože bych určitě nevěděl jaké úly, tak ty podle Dr.Šumery jsou do začátku úplně ideální. Stačí mi k tomu do dílny malá cirkulárka za 2,5 , pokosovka a další drobnosti. Sponkovačku bych koupil hned první rok.


A hlavně bych začal tím, že se někde domluvím a udělám si hodně oddělků a naučím se to. Je oproti mým začátkům laciný cukr, takže za peníze do cukru místo do nákupu včelstev bych měl při stejných penězích hned víc včelstev a zkušeností.
Taky bych koupil méně knížek a časopisů.

Hned první rok bych to tak nepřeháněl z nákupem drahých matek.

Možná bych koupil nástavky od kvalitnějšího výrobce (ale určitě bych zůstal u mých Langů).

Nekupoval bych toho tolik najednou, obzvláště různých typů rámků. Nejdřív bych si každý otestoval v jednom úlu.

Taky bych asi nekupoval mat. mřížky, barvy na matky a jiné serepetičky, co nakonec nepoužívám (pravdou je, že jsem naštěstí zase toho tolik nekoupil).
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's