Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Warre veže
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Pre priaznivcov úľa Warre otváram vlákno o vedení veľmi silných včelstiev v úľoch s pôdorysom Warre. Ruskí včelári metodiku včelárenia v Alpskom úli s drôtovaným trámikom Roger Delona neuveriteľne jednoducho rozvinuli. Tak silné včelstvá málokedy vidíte v úľoch s veľkým pôdorysom a plytkým nadstavkom. Včely sú skutočne sociálne bytosti, snáď vo Warre vežiach bez ťažkostí splnia plán každej päťročnice. "Alpenstock" neskonštruoval Warre, ani Roger Delon, ani Vladimír Chomič. Tento úľ navrhol ešte v 18. storočí nemecký pastor Christ.

[attachment=2907]
Dobrý den,
velmi oceňuju Milane Váš přístup ke včelaření, inspirujete pozitivními příspěvky, vládáte linky na stránky, kde včelaření (v jakékoliv úlové sestavě) funguje. Jen houšť. Big Grin
Alpský úl je zajímavý, škoda, že neumím číst azbuku... O těch drátovaných trámkách už jsem někde četla, to je aby se dali vytáčet v medometu při zachování celistvého díla?
Ahoj terez.c,
včeláriť s úspechom sa dá v akejkoľvek úľovej zostave, pretože jednou z veľkých vecí vo včelárstve je, že je veľmi veľa spôsobov ako môžu byť včely uložené.
Drôtované trámiky umožňujú včelárovi
hrubého 3 mm. Samozrejme, že tak ako píšeš, plásty s medom sa dajú vytáčať a vrátiť späť do úľa na ďalšie použitie. V prípade plytkých nadstavkov Warre sa vytáčajú celé nadstavky naraz.
Ano, včelařit se dá v čemkoliv, ale úspěšnost včelaře dle mého pozorování je závislá na jeho přístupu, kdo hledá řešení nachází, kdo hledá problémy je má....někdo na netu hledá funkční metodiky jiných včelařů, někdo hledá proč něco nefunguje, líbí se mi tvoje Wink zaměření na úspěch...
Jinak na warre metodice se mi nejvíc líbí ta její jednoduchost, maximální bezzásahovost a navíc se mi ty úly líbí Big Grin. Takže za mně samotné trámky Heart
Plánuji přes zimu dát dohromady vybavení a na jaře začít svá první včelstva. Stále trochu váhám mezi mednou krávou a Warré, ale Warré mě láká o něco více a asi vyhraje. Chtěl bych mít včely pro radost. Vlastně bych rád začal na co nejméně včelstvech, jak je to jen možné a užitečné - zatím jsem pochopil, že jsou situace, kdy svému včelstvu nepomohu, když nemám alespoň ještě druhá včelstva.
Tedy pro začátek bych rád dva úly Warré umístěné 600m.n.m. Budu žádat o Vaše rady, přestože intenzivně načítám zkušenosti Milana Bencúra, Debory, Jaro Stoklasy, Schützmeistera, Karla Crhy, Petra Jezowicze, Aleše Molčíka a dalších - tímto jim chci poděkovat.

Začnu s otázkami.
1) Možná později budu chtít víc, ale na začátek - stačí mi dvoje včelstva? Stačilo by jedno včelstvo?
2) Uvažuji postavit Warré úly se sílou stěny 50mm, pro tuto naši nadmořskou výšku 600m. Je to správná úvaha?
3) Dřevo - Modřín případně borovice? Napatlat stolním olejem smíchaným s voskem?
4) Je pro mě (ze společensko-vztahových důvodů v lokalitě úlů) důležité, aby včely byly mírné - je Kraňka vhodná včela do Warré a 600m ? Je lepší možnost pro kombinaci Warré - 600m, mírná povaha ?
5) Roje bych rád získal od místních včelařů - rozumím tomu správně tak, že je obejdu, zeptám se, jaké plemeno chovají, poprosím abych mohl odkoupit první jarní roj a na jaře jim budu immervére volat? Nebo vezmu zavděk jakýmkoliv časným rojem a koupím Kraňku matku a vyměním ji pak?
6) Jeden chovatel ve Warré je rel. blízko ve Velešíně - ten je ale na okraji morového ohniska - mám se bát poprosit ho o případný roj?
7) Jak se díváte na možnost získat si pro sebe roj divoce hnízdících včel - vím o dvou včelstvech hnízdících roky v dutině stromu, přičemž jedno z nich jsou zjevně dosti silná včelstva. Neřeším teď technickou stránku, ale jestli je to dobrý nápad z jiných důvodů.
8) Kdy už vydá p. Bencúr vázanou knihu na téma Warré?
Díky pro začátek. Smile
1) Možná později budu chtít víc, ale na začátek - stačí mi dvoje včelstva? Stačilo by jedno včelstvo?
V textu jsi si odpověděl, takové optimální minimum jsou 3, ale také jsem začal se 2.

2) Uvažuji postavit Warré úly se sílou stěny 50mm, pro tuto naši nadmořskou výšku 600m. Je to správná úvaha? Myslím, že neexistuje nic jako optimální tolušťka, stejně jako nadmořská výška není jediný parametr. Myslím, že nejlepší je trošku zkoušet různé věci.

4) Je pro mě (ze společensko-vztahových důvodů v lokalitě úlů) důležité, aby včely byly mírné - je Kraňka vhodná včela do Warré a 600m ? Je lepší možnost pro kombinaci Warré - 600m, mírná povaha ?
Mám obavu, že nic jiného u nás asi nelze ani chvat.

5) Roje bych rád získal od místních včelařů - rozumím tomu správně tak, že je obejdu, zeptám se, jaké plemeno chovají, poprosím abych mohl odkoupit první jarní roj a na jaře jim budu immervére volat? Nebo vezmu zavděk jakýmkoliv časným rojem a koupím Kraňku matku a vyměním ji pak?
U nás asi nic jiného než Kraňku neseženeš. Místní genetika by mohla být dobrá volba.

6) Jeden chovatel ve Warré je rel. blízko ve Velešíně - ten je ale na okraji morového ohniska - mám se bát poprosit ho o případný roj?
Pokud není v něm, tak bych se toho asi nebál.

7) Jak se díváte na možnost získat si pro sebe roj divoce hnízdících včel - vím o dvou včelstvech hnízdících roky v dutině stromu, přičemž jedno z nich jsou zjevně dosti silná včelstva. Neřeším teď technickou stránku, ale jestli je to dobrý nápad z jiných důvodů.
Nápad je to dobrý, ale legislativa to nepodporuje. V podstatě se tak v dobách dávno minulých začínalo včelařit. Ale legislativa to opravdu nedovoluje a lze předpokládat, že okolní včelaři zbystří ihned, kdy se někde objeví nějaký nový úl a proto je dobré mít od včel nějaký doklad o nebytí včel.
4) jak už toodoo psal, v ČR téměř jiné všely než kraňky nejsou (občas mají část krve z ligustiky, jinak co vím se ještě v ČR rozchovává anglické plemeno Buckfast, což by měl být hybrid původní britské včely tmavé práve s ligustikou).
Ale to, že sousedé chovají kraňku vůbec neznamená, že budou mít vynikající vlastnosti a budou nebodavé! Takže než bych je prosil o roj, domluvil bych se na exkurzi ošetřování včelstvev a pokud budou při práci potřeba rukavice, gumáky a perfektně těsná kombinéza, tak získání roje řeš nejjednodužší metodou a nemělo by smysl se jich třeba doprošovat, protože bude stejně do konce sezóny vhodná výměna matek z vyššího chovu, aby jsi mohl mít ze včelaření koníček a né boj o život, šlo by ti jen o stavební síly.

6) Pokud by bylo získání možné přímo od chovatele Warré, tak by to bylo asi nejlepší.

7) Divoké včelstva by se měly likvidovat kvůli zamezení šíření nebezpečných nemocí, ale pokud je na dostupném místě, mohl by jsi jim dát na zimu pod jejich těleso třeba noviny na sběr měli a nechat si vyšetřil na mor, to stojí asi 500Kč, zároveň by jsi viděl napadení roztoči. Pokud by oba výsledky byly vpořádku (roztoči aspoň uspokojiví) tak by jsi mohl na jaře přemýšlet o jejich převedení do úlu, ale byla by to piplačka.
Môžeš začať aj s jedným úľom Warre, ale doporučujem ti vybaviť úľ polovičnými rámikmi. To je v začiatkoch pre každého jednoduchšia manipulácia a zvedavcom môžeš dokázať, že máš rozoberateľné dielo. Ideálne je ošetrovať 3 až 5 včelstiev. Pokús sa s miestnymi včelármi dohodnúť na umelých rojoch od nich. To je dôveryhodné riešenie na oboch stranách.
(10.09.2014 12:08)Jan Smíšek napsal(a): [ -> ]2) Uvažuji postavit Warré úly se sílou stěny 50mm, pro tuto naši nadmořskou výšku 600m. Je to správná úvaha?

Som vo výške 620m , mám Warré úle hrúbky 22mm aj 44mm. Zatiaľ som nejaký rozdiel nepostrehol.
Používáte někdo na Warré úlech tento způsob uložení trámků? Nemá to víc nevýhod než výhod (netěsnosti..?) Jinak se mi to líbí.

http://sweetvalleyhives.com/index.php/bl...technology

Nebo obecně - jsou některé z modifikací, které představuje Chris Kohl na svých úlech, které považujete za užitečné?
Z praktického hľadiska je také uloženie trámikov nezmysel. Ten, kto to vymyslel, nikdy nevčeláril a nikdy nevidel prirodzenú stavbu včelieho diela. Nemá ani poňatia o tom, čo to znamená, keď včely tmelia propolisom. Autorovi toho nápadu ide o dodržanie presnej medzery 1,2 mm medzi trámikmi v úli Warre, čo tiež nie je o priblížení sa čo najviac k prírode.
Prosím o radu. Som začínajúci včelár. Roky teórie za mnou, prax skoro žiadna.Wink
Dostal som odloženec vytvorený začiatkom júla, osadený v jednom nádstavku. Zistil som. že včielky obsadajú 5-6 rámikov. Vystačia so zásobami do jari, alebo by som mal pridať ďaľší nádstavok a ešte teraz dokŕmiť, alebo radšej vyčkať do jari a v prípade potreby pridať medocukrové cesto až na jar? Mám ešte k dispozícii vystavaných 7 náhradných rámikov, z ktorých 3 sú zaplnené zásobami na polovicu ostatné prázdne (zostatok po vyrabovanom včelstve). Toto je moje jediné včelstvo, takže v prípade nutnosti ho nemám s čím spojiť.
Zakŕm radšej teraz, budeš mať istotu že prežijú a nepadnú hladom.Otázka ale znie: aký nádstavok im chceš dať ? ........Máš volné vystavané plásty, ktoré by si dal do toho nádstavku???Ak ti obsadajú ten počet uličiek , tak v iných plástoch máš med????-teda zásoby?
(03.10.2015 19:48)RastoRosa napsal(a): [ -> ]včielky obsadajú 5-6 rámikov. Vystačia so zásobami do jari

Jasně, že vystačí a v březnu jim dáš těsto. Už jsou zazimovaný. Krmit těď může jen šílenec. Postatný na zimu je, aby na rámkách co sedí, měli zásoby, Tam co nejsou, je to jedno. A včely krmením nepřibudou, ale ubydou.
Michal píšeš a hodnotíš to , načo tu nemáme odpoveď!!!! Si si istý že zima skončí cca koncom februára a bude teplo ako tento rok!!!!!! Alebo nemusíme rátať s tým , že sa nezopakuje rok 2013 keď ešte cca21 apríla padal sneh????
A za ďalšie, kde bol náš nový kolega- priateľ včelár doteraz????? Čakal ? Načo?
Prečo stouto otázkou neprišiel pred 4 týždňami!
(03.10.2015 19:48)RastoRosa napsal(a): [ -> ]Zistil som. že včielky obsadajú 5-6 rámikov. Vystačia so zásobami do jari,...?

nepíšeš, koľko majú zásob, to že sú na 5-6 rámikoch je info len o ich sile-množstve. Tie zvyšné rámiky, kde nie sú včely sú so zásobami, či sú prázdne - suché? Ak sú to zásoby, možno vyžijú a na jar im pridáš tie plásty ktoré máš zo zásobami(ak teda nie sú z nemocnej rodiny Blush), ak sú plásty prázdne, vymeň ich za tie zo zásobami, a na jar ak bude najhoršie naleješ do prázdnych plástov med (medocesto potrebuje vodu a včely by museli vylietavať von a čo ak bude zima, všakže, tak med...)
Michal píšeš že krmiť teraz môže len šialnec.Máš pravdu v tom ,že je október,ale ak by včelstvo malo naozaj málo zásob, tak by som neváhal a včelstvo radšej dokrmil teraz, pretože to inak môže dopadnúť tak,že nebude čo neskôr zachraňovať.Teploty sú stále dostatočne vysoké a včely nebudú mať problém zásoby uložiť.Mne sa tiež stalo, že som dokonca posledný októbrový týždeň dokrmoval,teploty to dovolili,včely roztok bez problémov vybrali a žiadny problém som na jar nepostrehol,že by som kvôli tomu mal upracované dlhoveké včely.Dlhoveké včely sa podľa mňa upracujú najmä ak sa musia starať o plod,nejaké dvojdňové dokrmenie veľa toho nezmení,no môže včelstvo zachrániť a to podľa mňa stojí za to.
RastoRosa v prvom rade zisti koľko majú včelstvá skutočných zásob.Ak je zásob málo a je možnosť použiť už zásobné plásty z iného včelstva,tak by som toho využil.Už by som im rozhodne nepridával žiadny nadstavok a ani by som im žiadny nepodstavoval,tým sa zmení prúdenie vzduchu od letáča,takže nemenil by som im tieto podmienky.V prípade nedostatku zásob by som neváhal včelstvo dokrmiť cukrovým roztokom,teploty sú pomerne vysoké a včelstvo nebude mať problém roztok odobrať.Krmil by som pohárom z presakovacím viečkom,ktorý by som obrátil priamo na uličky ktoré včestvo dobre obsadzuje.Takže otaxuj včelstvo a konaj kým sa dá.
Ďakujem za rýchle reakcie. Včelstvo som dostal len pred pár dňami, takže som nemohol "konať" skôr.
Odloženec pochádza zo zdravého včelstva. Rámiky, ktoré včely neobsadajú sú so zásobami. Náhradný nádstavok je klasický nádstavok warré rámikovej miery 30x20. Mám v ňom 7 náhradných vystavaných ramikov a 1 nevystavaný, z toho 3 rámiky sú asi na polovicu so zásobami. Tieto rámiky pochádzajú zo zdravého včelstva.
Chcel som poradiť, či ak včely sú zazimované v jednom nádstavku warré a obsadajú 6 rámikov a majú zásoby v celom nádstavku, či je to dostatočné množstvo zásob pre také množstvo včiel, aby prežili zimu. A keď nie, či je výhodnejšie, doplniť nádstavok ešte teraz a dokŕmiť alebo nedávať nádstavok a doplniť zásoby až na jar.
(04.10.2015 7:28)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]RastoRosa v prvom rade zisti koľko majú včelstvá skutočných zásob.Ak je zásob málo a je možnosť použiť už zásobné plásty z iného včelstva,tak by som toho využil.Už by som im rozhodne nepridával žiadny nadstavok a ani by som im žiadny nepodstavoval,tým sa zmení prúdenie vzduchu od letáča,takže nemenil by som im tieto podmienky.

Vždy se snažím mít nějaká "překrmená" včelstva jako zásobárnu zásobních plástů. Až do rozkvětu mám kam sáhnout. Na jaře se to zase hodí do oddělků.
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's