Milane poraď jak to udělat abych zazimoval 5kg silné včelstvo? Kolik má to včelstvo v červenci? Možná jsi to už někdy psal,tak to prosím zopakuj. Děkuji.
Nahoře v tom černém řádku klikni na Kalendář a v něm na 18. března.
Základ bude kvalitní matka pokud vím,a je fuk zdali je to Kraňka nebo Buckfastka,Milan mě totiž tak nahlodal že už min.z půlky vím čím to je a že to funguje je jasný

Tome50, nevím jak jste přišel na to, že jsem nepochopil, co KTM říká.
Ale pravděpodobně Vy nemůžete pochopit, že já takto nevčelařím, protože to nepotřebuji... nepotřebuji a nechci podporovat "množení" svých včel v zimě, protože je to pro mne zbytečné.
Množím včely v předešlém roce 2016 a díky tomu, že mám v této době dostatečně siná včelstva s dlouhověkými včelami, tak mám i dostatečně rychlý jarní rozvoj.
A to je nemusím nijak zužovat a připravovat je třeba již na podzim na to, aby začala plodovat co nejdříve, třeba v únoru, abych jako měl rychlý jarní rozvoj v únoru.
Takovou metodiku já neprovádím. Naopak vytvářím včelám takové podmínky, aby v měsíci únoru plodovala co nejméně. U mne je zimou ve dnu úlu jen síťka, dno uzavírám okolo 15 března, dle počasí. Na konci rozkvětu jabloní již musím tvořit u některých včelstev oddělky, aby se náhodou nevyrojila.
Minulý rok mi některá přinesla z javorů nástavek Optimalu. Bohužel, mnoho javorů ve svém okolí nemám. Tento nástavek přinesly zejména ty včely, které se vylíhly v roce 2016. Celou sezonu jsem ukončil s průměrem 50 Kg na včelstvo vytočeného medu, což mně stačí. Jeden nástavek jim nechávám na zimu a něco málo dokrmuji. A to v minulém roce v mém okolí zmrzly téměř všem jabloně a jiné ovocné stromy. Jestli by nezmrzly bylo by medu o nástavek více. A jestli by nezmrzla lípa, tak i o dva nebo tři více.
Včelstva někdy zužuji jen tam, kde mám matku zimou v izolátoru, ale ani zde nezatepluji.
oprava: nástavek z javorů (rok 2016) přinesly včely, které se vylíhly v roce 2015.
Ano vernute, ve výšce 180 m poslepu a s jednou rukou, no víte přece kde?
Ovšem většina z nás včelaří v úplně jiných podmínkách.
465 mnm není žádná výška. Také vám tam minulý rok zmrzly jabloně, sady? A z čeho tam točíte? Kolik jste vytočil jestli se můžu zeptat.
Letos jsem měl u nás -23 a jarní prolet ještě nebyl.
Možná, kdyby jste nemnožil v únoru včely, tak jste měl o nástavek nebo dva více...

A kdyby jste měl Buckfast, tak možná ještě více?
Buckfastka je velmi plodná včela, kraňka má maximum populace už někdy v polovině července, zatím-co Buckfastka ploduje celé léto a fakticky drží populační maximum. V oblastech nebo letech bez medovicové snůšky nemůže být podle mého názoru chov těchto včelstev výhodný , protože stoupá spotřeba včelstva, kterou je nutno hradit cukrem. Celkový výnos včelstva za rok nebude v těchto oblastech určitě vyšší než s kraňkou. Z tohoto důvodu se domnívám , že chov Buckfastek se vyplatí jen v oblastech s pravidelnou medovicovou snůškou a kočujícím včelařům. Kraňka totiž běžně využívá více snůšek špatně kvůli ztrátě motivace nejdříve po dosažení maxima, a pak definitivně po slunovratu. Silný květnový roj proto nanese běžně i dvojnásobek toho co mnohem početnější produkční včelstvo. Pokud trvá medovicová snůška dlouho kraňská včelstva se opotřebovávají , protože v této tobě již málo plodují. Zejména vřesová snůška působí na včelstva negativně. Naproti tomu Buckfastky by měli tuto zátěž zvládat téměř bez problémů.
Odpověď tedy není podle mého názoru jednoznačná.