Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Ankety Buckfast - výhody
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Milane poraď jak to udělat abych zazimoval 5kg silné včelstvo? Kolik má to včelstvo v červenci? Možná jsi to už někdy psal,tak to prosím zopakuj. Děkuji.
Nahoře v tom černém řádku klikni na Kalendář a v něm na 18. března.
Základ bude kvalitní matka pokud vím,a je fuk zdali je to Kraňka nebo Buckfastka,Milan mě totiž tak nahlodal že už min.z půlky vím čím to je a že to funguje je jasný Big Grin
Tome50, nevím jak jste přišel na to, že jsem nepochopil, co KTM říká.
Ale pravděpodobně Vy nemůžete pochopit, že já takto nevčelařím, protože to nepotřebuji... nepotřebuji a nechci podporovat "množení" svých včel v zimě, protože je to pro mne zbytečné.
Množím včely v předešlém roce 2016 a díky tomu, že mám v této době dostatečně siná včelstva s dlouhověkými včelami, tak mám i dostatečně rychlý jarní rozvoj.
A to je nemusím nijak zužovat a připravovat je třeba již na podzim na to, aby začala plodovat co nejdříve, třeba v únoru, abych jako měl rychlý jarní rozvoj v únoru.
Takovou metodiku já neprovádím. Naopak vytvářím včelám takové podmínky, aby v měsíci únoru plodovala co nejméně. U mne je zimou ve dnu úlu jen síťka, dno uzavírám okolo 15 března, dle počasí. Na konci rozkvětu jabloní již musím tvořit u některých včelstev oddělky, aby se náhodou nevyrojila.
Minulý rok mi některá přinesla z javorů nástavek Optimalu. Bohužel, mnoho javorů ve svém okolí nemám. Tento nástavek přinesly zejména ty včely, které se vylíhly v roce 2016. Celou sezonu jsem ukončil s průměrem 50 Kg na včelstvo vytočeného medu, což mně stačí. Jeden nástavek jim nechávám na zimu a něco málo dokrmuji. A to v minulém roce v mém okolí zmrzly téměř všem jabloně a jiné ovocné stromy. Jestli by nezmrzly bylo by medu o nástavek více. A jestli by nezmrzla lípa, tak i o dva nebo tři více.
Včelstva někdy zužuji jen tam, kde mám matku zimou v izolátoru, ale ani zde nezatepluji.

oprava: nástavek z javorů (rok 2016) přinesly včely, které se vylíhly v roce 2015.
Ano vernute, ve výšce 180 m poslepu a s jednou rukou, no víte přece kde?Big Grin

Ovšem většina z nás včelaří v úplně jiných podmínkách.
465 mnm není žádná výška. Také vám tam minulý rok zmrzly jabloně, sady? A z čeho tam točíte? Kolik jste vytočil jestli se můžu zeptat.
Letos jsem měl u nás -23 a jarní prolet ještě nebyl.
Možná, kdyby jste nemnožil v únoru včely, tak jste měl o nástavek nebo dva více... Wink
A kdyby jste měl Buckfast, tak možná ještě více?
Buckfastka je velmi plodná včela, kraňka má maximum populace už někdy v polovině července, zatím-co Buckfastka ploduje celé léto a fakticky drží populační maximum. V oblastech nebo letech bez medovicové snůšky nemůže být podle mého názoru chov těchto včelstev výhodný , protože stoupá spotřeba včelstva, kterou je nutno hradit cukrem. Celkový výnos včelstva za rok nebude v těchto oblastech určitě vyšší než s kraňkou. Z tohoto důvodu se domnívám , že chov Buckfastek se vyplatí jen v oblastech s pravidelnou medovicovou snůškou a kočujícím včelařům. Kraňka totiž běžně využívá více snůšek špatně kvůli ztrátě motivace nejdříve po dosažení maxima, a pak definitivně po slunovratu. Silný květnový roj proto nanese běžně i dvojnásobek toho co mnohem početnější produkční včelstvo. Pokud trvá medovicová snůška dlouho kraňská včelstva se opotřebovávají , protože v této tobě již málo plodují. Zejména vřesová snůška působí na včelstva negativně. Naproti tomu Buckfastky by měli tuto zátěž zvládat téměř bez problémů.
Odpověď tedy není podle mého názoru jednoznačná.
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's