Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zimování na medovicovém medu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Prosil bych všechny, kteří ať již chtěně, či nevědomky zimovali včelstva na medovicovém medu, aby sem napsali svoje poznatky, např. dobré vyzimování, úhyny včelstev apod., díky všem.
Zimoval jsem často, a nikdy problém nebyl. Dostaly také plásty tuhé jako kámen, dostaly medovici a žádný rozdíl jsem neviděl. Právě letos zbyl v jednom včelstvu plný vysoký nástavek medovice, cca 30 kilo a nemám obavy.
Možná jsem to téma k diskuzi měl nazvat lépe - výstižněji - Zimování na melecitózním medu, co? O to mi spíše šlo. Zkusím to tedy takto, takže znovu a lépe Wink
O tom medu jsem jen slyšel, ale nikdy jsem ho neviděl. Myslím si, že bez rozboru ho ani nikdo nepozná. V tomto smyslu na včely spoléhám. To, že nezvládnou zimu, to bývá z jiných příčin a melacitóza je asi to poslední, co jim vadí.
Taková ne zcela vydařená fotografie melecitozního medu je v knize Včelařství, Vl. Veselý a kol. z roku 2009, je až na konci v té barevné fotografické příloze.
No, je to už pár let zpět, možná 2003-2005, byl melocitozní med z modřínu na liberecku. Viděl jsem to prvně. Vyskytlo se to hodně pozdě, cca první polovina září. Kdo neměl ještě nakrmeno, měl plné buňky bílého cementu, bylo to jak kámen, možná jako kostka cukru, během několika dní.
Mě se líbí jak se všude píše o tom, že jsou medovicové medy absolutně nevhodné pro zimování včelstev, na čemž se jim rychleji plní výkalové váčky nestravitelnými zbytky atd... Sad

Logicky přátelé. Jak jsou na této zemi dlouho včely? Jak jsou zde dlouho producenti medovice? Včely pravděpodobně zimují na medovici déle než člověk spatřil světlo světa, ale nyní jim to dělá problémy.... Pověz te mi, jak si šikovné a pracovité včeličky před x tisíci lety obstaraly odprášený řepný cukr pro řádné zimování ??? Smile
Ano na medovici zimují tisíce let, otázka je v jaké síle vyzimují, pokud vůbec. Záleží na počasí během zimy, síle včelstva atd. Umožní -li počasí v zimě několik proletů nebude s přezimováním na medovici problém. V opačném případě přežije třeba je 1/3 včelstev která se však v následujících letech chudších na medovici opět rozmnoží na původní stav. Přidám také úvahu. Co když při životu včelstva bez zásahů včelaře zanesou včely hnízdo světlými medy z jarních snůšek a na medovici už jim nezbude tolik místa ...
Když zaplní úl jarními medy, a nebude nikoho, kdo by jim je vzal, vyrojí se a část toho medu odnesou.
Ona je otázka, jestli třeba naše kraňka znala medovici. Tedy ta "alpská".

Já jsem do letoška byl toho názoru, že medovice včelám nevadí, pokud jsou silné a není to melecitoza.

No a letos mě příroda vyvedla z rovnováhy. Smile

Ale jak poznat že právě toto včelstvo je na to háklivé a hned vedle je včelstvo - stejně vytvořený oddělek, matky sestry - a skoro to vypadalo, že jedny včely odešly k sousedům na návštěvu. .-)

Ale co přežilo, to je zase sílaSmile

Asi ta selekceSmile
(28.04.2011 13:53)Jan Pavlů napsal(a): [ -> ]Mě se líbí jak se všude píše o tom, že jsou medovicové medy absolutně nevhodné pro zimování včelstev, na čemž se jim rychleji plní výkalové váčky nestravitelnými zbytky atd... Sad

Nad touto tradičnou vetou pri rade o zazimovaní včelstiev "vyvarujte sa vo včelstve melicitóznych zásob, včelám sa rýchlo zaplnia výkalové vaky a včelstvo zimu neprežije". Včelárim v oblasti, kde sa občasne medovica vyskytne, pokiaľ je medovicový med tekutý, včely zimu prežijú bez problémov.
Rozumný včelár má vždy tohoto strašiaka včelárov eliminovať, doplnením zásob čistými glycidmi, repným cukrom, v množstve 3-4 kg, čo je pre zimujúce včelstvo akurát.

Keď som porovnával zbytky pevných a nestráviteľných častí v kvetnom a medovicovom mede, nie je ich toľko, aby to zimujúce včely devastovalo. Známe zimné kalenie včiel po plástoch a rámikoch nemusí mať vôbec pôvod v melicitóznych medoch, ale v celkom z iných príčin. Raz som dal takéto výlučky analyzovať a výsledok bol, že sú to nestrávené peľové zrná. To je ale diskusia na dlhšie, že prečo včely v zime požierajú peľ, keďže peľ pre dospelú včelu nie je potravou, ale podľa všetkého tie príčiny existujú.

Takže záverom, zimujúce včely na melicitóznych zásobách môžu zimu prežiť bez ujmy (a my im v tom môžeme pomôcť), ak sú tie zásoby neskryštalizované na cement, na tzv. cementózu (ktorá rýchlo kryštalizuje, pochádza z dubov), vtedy nepomôže nič iné, len záísoby vylúčiť z hniezda včiel a nahradiť ich repným cukrom. Včely aj pozdejšie dokážu repný cukor štiepiť na glukózu a fruktózu.
zdravím.moje začali vo veľkom nosiť medovicu.je to veľmi dobré.
je však všeobecne známe že na medovicovom mede včely neprežijú.čo s medom ktorý je v plodisku!ako ho vytočiť keď je tam plod.doteraz som to robil tak že som ho opatrne vytáčal ale aj tak plod povyletoval.je to veľká škoda.robil som to aj tak,že pred krmenim v predstihu som poprevesoval tieto plásty do medníka.ale matka v plodisku mi stihla zaklásť aj tie plásty ktoré som jej tam dal.samozrejme s vencami medovice nad plodom.keď ju tam nechám včely nemajú kde uložiť to čo im dám.
čo robiť?
ďakujem za vaše rady.
Kdyz ji tam trochu zustane a prikrmis je cukrem, tak se nic nestane. Neni uplně pravda, že by na medovici zahynuli, ale je jim to treba pomichat cukrem nebo jinym čistym krmivem.
Medovice ještě neni vzdy melicitoza.......nestahoval bych ještě kalhoty.
Referenční URL's