Při posuzování barvy z fotek bacha, hodně t o zkresluje do tmava.
Ale jo, včely vyzimovaly ve třech 24cm ale rozhodly se plodovat v prostředním a spodním, do horního s loňským světlým dílem prostě nechtějí. Holt nečetly Rašovskou metodu.
Takže spodní starý měl jít nyní pryč, prostřední je cca dva roky starý a nahoru nový nástavek, kdyby bylv kondici.
Ten první plást je asi předloni nebo vloni postavená plastová mezistěna – nová.
Protže o hnilobě – tedy že je to taková mrška vím od Vánoc, tak jsem se spíš zaobíral virozama atd. a tak jsme to nehrotil – mám několik skupin-metod, jedné vnucuji nové dílo, u jiných jsme to nechával na včelách, vědí snad co se jim osvědčilo a jak jsem psal propolis – je i antivirotikum atd.
Vyhodnotím si to příští jaro, když nyní testuji novou hypotézu.
K informacím o HVP/EVB.
Vyčerpávající a komplexní informace je na stránkách SVS, taktéž ČSV co si vyměnilo vedení poskytuje členům taky dobrý servis, tady jsou všichni členové proškolení, ví jak se to projevuje a co mají dělat a na co koukat atd. Na beedol.cz je taky dost informací.
A beze srandy, něco málo je na stránkách sousední ZO kde to ten včelař už nevydržel a šel přímo do Dolu a navíc se u něj projevila „pěkná plošná klinika“. Podle všeho fotky co kolují jsou jen od něj.
Mezistěny a výměna díla – pomáhá, nezachrání. V rámci kompletních informací JPP se prý při prvních prohlídkách našlo pár buněk u jednoho co si pořídil před dvěma roky včely – takže vše nové. Protože jich měl jen 6, tak na 15% nemohl dosáhnout a spálily mu to všechno. Prý tam měl někde prá buněk, ale to se jen povídá.
Ten soused z naší ZO co přišel v 2014 o 9 z 11 , nakoupil oddělky a pak mu z toho vykultivovali bakterie, takže tam bakterie byly nebo jsou, ale kliniku nenašli a má záznam z prohlídky kde je uvedeno: PŘÍKLADNÁ PĚČE.
Takže je zbytečné si dělat iluze, že to včelař sám o sobě může ovlivnit. Tedy zachránit. Pokazit jo.
Záleží na nákazové situaci okolo, když si toho natahají dost tak je to stejné jako u moru. S tím rozdílem, že mor se snadno vyšetřuje z měli a má pak poměrně trvalou kliniku. Hniloba má problém.
Anglicky a německy (Švýcarsko je dost dobrý zdroj informací) je toho na netu spousta.
Členové PSNV dostali věstník, abychom nezůstali pozadu s odkazy a nějakým stručným popisem a hypotézami. Hlavně ty odkazy jsou výživné.
Já měl a mám z toho prezentaci plus jednu další spopisem problémů a co na ně pomohlo a co ne ješt z dob než se objevila ta informace o EFB. Pokud ten problém je tedy EFB. . Chystal jsem se to dát na web, ale nestihl jsem to v zimě , a nyní mám takovou chuť se na všechny české s slovesnké včelaře vy….
Slušných a zkušených včelařů se tato choroba nemůže týkat jsk vám tayv vysvětlili zkušení, na ty ostatní netřeba hledět, ty stejně nečtou, ne?
Jak na hnilobu? Podle všeho funguje anglická metodika tlumení nákazy (mají na to data a funkční státní správu v duchu jejich tradice co slouží a nebuzeruje) , u nás se jen pálí a netlumí , takže se budeme muset naučit s tím žít. (ve Švýcarsku je podle jednoho zdroje recidiva vypálených stanovišť přes 60%)
Je to kumulativní problém , na to jsem přišel již dřív, takže nekumulovat materiál ve včelách a nečekat že včelstvo je věčné.
Raději oddělek ponechat než jej přidat. Kmenovému to moc nepomáhá, zesílí a spíš vyloupí jiné a podle všeho se to v něm kumuluje – i ve včelách. Takže je lepší rok starý oddělek, než posílené včelstvo – tedy z hlediska pravděpodobnosti přežití.
A když staré včelstvo odejde tak vše vystavit, nedávat dál.
A nepřesouvat materiál ze včelstva do jiného.
A důležíté je vědět že tato nákaza stejně jako mor je v ČR nebezpečná pro včely v kombinaci s včelařem veterinářem.
