Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev 2015/16
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Vážené včelařky, vážení včelaři,
dnes jsme spustili v pořadí již třetí ročník studie, která se zabývá sledováním rizikových faktorů pro úspěšné zimování včelstev. Dotazník prošel aktualizací a jsou v něm i nové otázky. Dostupný bude do 31. května 2016.
Dotazník je k vyplnění zde.
A na těchto stránkách najdete další informace k letošnímu ročníku.

Těšíme se na hojnou účast a zajímavé výsledky
S pozdravem
Jiří Danihlík
monitoring.vcely@email.cz
Ještě jsem zapomněl dodat, že na dotazník se dostanete jednoduše: http://www.coloss.cz, tento link šiřte i mezi další včelaře. Doména je přesměrována přímo na dotazník, cílem je usnadnit "proklikání se" k dotazníku Wink
Kdy je úspěšně vyzimováno? Ke dnešku? K první rozkvetlé meruňce?
Přezimované včelstvo je takové, které zdárně přežilo zimu a předpokládáte, že následně půjde do jarního rozvoje. Někde to poznáte již třeba dnes (možná jih Moravy), jinde až třeba za dva tři týdny - Krkonoše (?).
V letošním roce jsme opět vytiskli několik set dotazníků určeních pro šíření mezi včelaře. Dotazníky rozdáváme zájemcům na různých včelařských setkáních, výstavách a jiných akcích. Pokud máte zájem nám pomoci a šířit tištěné dotazníky mezi zájemce ve svém okolí, pošleme Vám požadovaný počet dotazníků. Adresu a počet dotazníků nám prosím uveďte zde.
Po 3 týdnech monitoringu máme kolem 260 odpovědí. Při porovnání s loňskem je to za stejnou dobu asi jen polovina, takže neváhejte a vyplňte dotazník na www.coloss.cz. Letos se totiž máte možnost vyjádřit i k problematice moru plodu, Váš názor totiž zajímá SVS, využijte tedy toho!

Univerzita Palackého v Olomouci dnes vydala tiskovou zprávu o řešeném projektu, k přečtení je zde.

Rovněž připomínám, že máme k rozeslání tištěné dotazníky, kdo máte o ně zájem, napište mi, pošlu Vám je poštou. Můžete je pak rozdat na včelařských akcích nebo u vás ve spolcích.

Projekt nebude mít smysl, pokud se do něj nezapojí dostatečný počet včelařů...
Takže je to na vás!

Jiří Danihlík
monitoring.vcely@email.cz
http://www.mojevcely.eu
Aktuálně máme 416 odpovědí, těšíme se na další Wink

Vám vyplnění dotazníku zabere jen cca 15 minut, nám pak několik týdnů zpracování dat, ale díky tomu se pak budeme mít o co opřít při jednání se státní správou a směrování českého včelařství. Užitek tak budeme mít všichni!
Využijte toho!

Předem děkuji všem za spolupráci Smile
Dotazník jsme rozeslali více než 150 členům naší ZO s doporučením, aby ho vyplnili a odeslali.
Jak znám včelaře, tak 10% návratnost bude úspěch.
Vnucuje se mi otázka:
Kolikpak včelařů, kteří chodí na VF, už dotazník vyplnilo??????
Případná otázka, Vladimíre ... Sad
Já to rozeslal do svého bývalého spolku a věřím, že pár lidí se našlo. Jakkoli zatím bez jakékoli odezvy. Ale na to jsem si už zvykl.
Pak do spolků okolních, tam taky ticho, jen jeden kolega reagoval s díky, ale že už je v jiném systému sledování úhynů (soukromě si myslím, že vím, o čem mluvil ... Wink ). Na odpověď, že to respektuji, že bych i tak ocenil další šíření, už jsem reakci nedostal.
Jiří
Já ještě neznám čísla.
U mě je vyzimované včelstvo to co vyzimuje do dobrého rozvoje a zima ještě neskončila.
Seznam ztrát jsem ještě neuzavřel.
A některé úly ještě neotevřel=neprohrabal.
U Vás na horách je to holt jinak ...
My v nížině už máme vcelku jasno. Stačí to otevřít a cítíš to teplo, jak jedou ... A tu vůni ...
To mi připomíná nedávnou debatu na SVS, kdy se prosazovalo datum hlášení zimních úhynů 15. 2., protože se to prý spojí se zimní mělí a dobře se to pamatuje ... A včelaři v tom prý pak nebudou mít bordel ... Uáááá ... Big Grin
Jiří
Teplo cejtíš, ale třeba slabá včelstva která jsem komoroval na 3-4 rámky, tak tam se teprve rozhodne.
A koukám jak pořád ucukávají od slibů že jednou přijde teplo - sleduji týdenní předpověď na Seznamu a tam je vždy, že za týden bude líp, ale jak se to blíží . . . . Cool
U nás je stále klasické jaro - maximálně tak kolem 15 - bylo, nyní předpověď na týden 8-12°C.

To je zbytečné do včel vůbec chodit něco dělat a kazit jim to, zatím zatavuji MS. Smile
A čekám až to bouchne - květnová exploze. To se láme chleba.
360m/nm -- taky ještě musím chvilku počkat-- příští týden zima--vypadá to některým ještě na placku fruktozovýho těsta.
Aktuální stav je 571 odpovědí... dosáhneme na tisícovku? To záleží na Vás!!

Ztráty jsou letos minimální, přesto však pro porovnání sezón potřebujeme znát pozorování i z "pohodových let", jinak prostě data nemáme s čím srovnat! Jako příklad může být léčení, snůška... v dobrém a špatném roce. Kromě toho byla zase teplá zima, která může mnoho ovlivnit v budoucí zimě 2016/17. Toto je již 3. ročník studie a byla by velká škoda ukončit ji pro nezájem včelařů, celý projekt je totiž závislý na Vaší účasti, vloni se zúčastnilo téměř 1000 včelařů, což není mnoho, když je nás asi 50 000.
Letos se také ptáme na Váš názor k potírání moru plodu a testujeme nové otázky!

Opět zdůrazňuji, že dotazník je anonymní a to i přesto, že uvedete obec, kde včelaříte nebo svůj e-mail. Z těchto informaci prostě nelze jednoznačně identifikovat včelaře. Kromě toho zdrojová data nikomu neposkytujeme.
Dotazník je zde:
www.coloss.cz
Aktuálně máme 738 odpovědí!

Děkujeme všem, co dotazník vyplnili a poslali nám aktuální data. Byli bychom rádi, kdbychom pokořili hranici 1000 odpovědí. Budeme mít srovnatelnou účast s minulým rokem - porovnání tak bude věrohodnější!

A ještě jedna informace!
V listopadu plánujeme seminář v Olomouci, kde budeme prezentovat nejen letošní výsledky, ale máme i rozjednanou účast zajímavého zahraničního lektora (a nebude to jen Dr. Brodschneider jako v minulých letech). Účastníci letošního ročníku studie budou opět informování přednostně a vstup budou mít zvýhodněn. Upřesnění termínů a rámcový program jim pošleme na začátku letních prázdnin e-mailem.
Milí včelaři,
dnes vyšel v Lidových novinách článek o využití chytrých telefonů ve vědě a zmiňuje i projekt COLOSS, PDF článku je u mě na webu ke stažení: http://www.mojevcely.eu/news/smartphony-a-veda/

Aktuálně máme 784 odpovědí, díky všem, co nám dotazník vyplnili a těšíme se na další, za dva týdny končíme!
...tak mě tak napadá, nikde jsem v dotazníku nenašel otázku:
1) kolik rojů v roce, a kolik z toho chycených....


...možná důležitá informace, která chybí...anebo je to třeba blbost...Big Grin
Korelace rojových let s úhynovými roky by mohla byt zajímavá.
Letos při těch kvantech rojů a silných včelstvech, které často padají jako první, to tipuji na opět jednu z událostí po dobrých výsledcích zimní měli.
Díky za tip, co dále analyzovat. Zapsal jsem si ho do svých poznámek a budu nad tím přemýšlet.

Aktuálně máme 817 odpovědí, připomínám, že za týden končíme se sběrem dat!

Pomozte nám získat informace i v letech, kdy nás úhyny netrápí! Budeme mít pak zajímavá srovnání v letech, kdy budu se zimováním včelstev problémy...

http://www.coloss.cz

Díky všem
Jiří Danihlík
Dneska je poslední den sběru dat, od zítra studii uzavřeme a začneme vyhodnocovat výsledky, což nám pro předběžnou analýzu zabere cca 3 týdny. Po uzavření studie musíme ročně zkontrolovat všechny odpovědi, vyžádat si případné doplnění nebo opravu, pokud respondenti uvedli svůj email. Dále kontrolujeme správnost zadaných odpovědí (např. počet uhynulých včelstev nemůže být větší než počet zazimovaných), ověřujeme zdvojené zadání odpovědí, respondenti často dělají chyby ve směrovacím čísle neb onázvu obce (překlep, nedoklep atd), což také musíme ručně kontrolovat a opravit a mnoho dalšího.
Pokud máte zájem se studie zúčastnit a ještě jste nezadali svá data, máte čas do dnešní půlnoci.
Aktuálně máme cca 900 odpovědí.
Stran: 1 2
Referenční URL's