Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Zakrmování - propustné mřížky na sklenice
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2
Zlatá doba 3D tiskáren Smile Když jsem zjistil pořizovací cenu mřížek na zakrmování, napadlo mi požádat kamaráda s tiskárnou a mřížky jsou na světě za minimální náklady.
Je to hezký. ale smysl pro krmení tohle moc nemá. Když krmit 4L tak na latičky a fertig. tohle je další promin, zbytečná, věc. pro mě tedy. ale pokrok to je Wink
Mám to připevněné na dřevěných deskach, které na nástavek položím, na to další nástavek aby byly sklenice zakryté a včelstva tím nemusí vyhřivat zbytečně další prostor a hlavně je neruším. Přijdu, vyměním sklenice a jdu. Kupodivu je i prázdný nástavek vyhřán "podlažním topením" na cca 25 stupňů, takže roztok mají také v dobré teplotě. Ideální.

Samozřejmě jsou možnosti jak to dělat ještě lépe, např. Jakubovske krmítko, ale v mém případě jsou pohodlnější sklenice.

Zde je ještě osb deska, ale i tomu přijde letos vylepšení Smile
Spoustu let jsem si myslel, jak musejí mít vč v době krmení teplo, používal jsem, jak mě naučili předkové, strůpky z prkýnek, jednu díru na jednu mřížku a kolem staré hadry na uteplení. Bylo to pošetilé, přesněji hloupé, myslím to uteplování kolem krmítka.

Tyhle sklenice měly smysl dokud byl hrubý krystal za cenu normálního cukru ve velkém balení. Cukr se nasypal do flašky a zalil do plna studenou vodou, flaška se na talířku převrátila a krmilo se bez styku se včelami, po troškách. Furt to bylo 2x rychlejší než dvoulitrový balon či ukrajina.

Dnes, kdy musím cukr rozpouštět, tak se samy nabízejí elegantnější způsoby. Klidně 8 litrů i víc najednou a s pouhou slámou a kdo je estét, tak keramzit. Ten používám já, ani ne tak z estetických důvodů jako z pohodlnosti. Odkrytý je celý nástavek, kyblík a nebo hranatý box leží na rámkách a dekl nahoře a je to včelo i vosotěsné.

Kyblíky dostanete za slušné slovo v Lidlu od řezaných kytek, mě koupil v Ikei kámoš, na doporučení tady z fora, hranaté velké průhledné boxy za 35 Kč na asi 8-10 litrů, nepamatuju si rozměry, můžu to dojít změřit. Pochybuju ale, že to půjde ještě za ty peníze koupit.

A kvůli zimnímu plodování radí v loňském Včelařství pan Sedláček nijak nezateplovat strop úlu a nechat plodiště bez strůpku, na něm prázdný truhlík a teprve na něm víko. Zateplit až po NR tak, že se sundá prázdný truhlík, dá strop a dekl.

Ale kdo si hraje nezlobí, dříve nebo později vás čas přinutí krmit nějak rychlejc a s menší pracností. On taky existuje igelitový vak přes celý NN a nakrmí se ještě rychleji a levněji. Vak se pak složí a nezabere skoro žádný plac. Boxy co mám já jsou kónické a tak pasujou do sebe a taky zabírají málo místa, ale mnohem víc než vaky.
Živil som sa IT. Zavádzal som okrem iného a oživoval nové systémy. Vždy som tvrdil že trendy v IT určujú deti do 15 (18) rokov. IT sú vyvíjané predovšetkým na hry a na zábavu (rodičia zaplatia). Použiteľný "odpad" ide do kancelárií, projekcii a na inú vedu, do výrobných procesov (až do kozmuBig Grin).
Toto len utvrdilo moje presvedčenie. Čo tak prilepiť na tú dosku kúsok sita proti muchám?

3d tlač by som použil v situácií, kedy nemožno použiť bežné dostupné prostriedky, alebo kedy nie sú bežné prostriedky dostupné. 3d tlač sa už radí medzi bežne dostupné prostriedky? Potom by som sa na to pozrel cez cenu a prípadné potravinárske kritéria.

Alebo starnem?
Tohle je fofr bez dřiny, rozdělám roztok v IBCčku, vezmu destu a jen popojíždím a sestra plní Smile až bude více fotek tak dodám Smile
Misan: a jak bys vyřešil 6 mm mezeru mezi prosakovacím víčkem a síťkou.....? Jinak to provést nelze. Než seženeš všechny dostupné prostředky, tohle máš 5x rychleji. IT se živím také a to co povídáš moc pravda není.

Pla plast se vyrábí z kukuřičného škrobu, v tom bych problém neviděl. Jsou mnohem horší materiály, které musí včely snést a všichni jim to dávají běžně.
Ta mrizka je elegantni, bez styku se vcelama, rozpustit v tom jemny cukr taky jde, viz IRP metoda a pro krmeni oddelku atd dobry. A muze ukolovat i nevcelare.
Spis me napadlo na vetraci mrizky, zabrany proti myssim, atd.
Nyni mne to rezou znerezu na laseru, ale tohle by taky slo.
Tom: Proč myslíš, že nemusí být utepleny? Nevím, zda ano nebo ne, na to nemám dost poznatků, ale přece je pro včely stále snažší mít nad sebou stříšku a udržovat si svoji teplotu. Podle mě rozhodně nejsou rádi, když se jim v jejich uspořádání úlu před zimou pravidelně objevuje prázdné místo, kudy uniká teplo. Ale hlavně je absolutně neruším a o to mi šlo - nejsou nijak rušeny a než je úplně nezakrmim, nemusím se do nich ani jednou podívat - za což budou rozhodně radši.

KaJi: asi by to nebyla taková "kultura", ale rozhodně za zlomek ceny Smile
Na to dlab, Sedlacek pise podle toho co zrovna prodava.
(27.07.2016 12:50)Krolth napsal(a): [ -> ]Tom: Proč myslíš, že nemusí být utepleny? Nevím, zda ano nebo ne, na to nemám dost poznatků, ale přece je pro včely stále snažší mít nad sebou stříšku a udržovat si svoji teplotu. Podle mě rozhodně nejsou rádi, když se jim v jejich uspořádání úlu před zimou pravidelně objevuje prázdné místo, kudy uniká teplo. Ale hlavně je absolutně neruším a o to mi šlo - nejsou nijak rušeny a než je úplně nezakrmim, nemusím se do nich ani jednou podívat - za což budou rozhodně radši.

Milý zlatý. Jak píšou v každé zastaralé knížce o chovu včel, včelstvo v zimě úl nevytápí. Proto je tedy úplně fuk, zda je nebo není zateplený strop (potažmo celý úl). Je to fuk tak do konce ledna, možná do začátku, ale já myslím tak přelom ledna-února. Teprve pak je zateplení velmi potřebné. tedy pokud chceme rychlý jarní rozvoj.

No a proč je lepší když při krmení není zatepleno? No, v těchto vedrech má vč spíš starost úl ochladit a ten velký volný prostor, ale neodvětraný, je celkem neškodný, možná působí spíš pozitivně, včely si umí uzavřené prostory teplotně regulovat, určitě uvítají když vedro uteče do toho prázdného nástavku.
No a od půli srpna je přehnané plodování spíš na škodu, od půli září je vyloženě nežádoucí. Mimochodem proč se třeba od půli srpna vězní matky a to až do půli či konce února můžete hádat. Není to těžká hádanka.


A že je absolutně nerušíte bych být vámi vůbec netvrdil. Soustřeďte se až přijdete ke včelám, napněte sluch a jemně se dotkněte úlu, třeba opatrně nadzvedněte stříšku a vč zahučí, když to uděláte normálně, zahučí tak, že to nejde přeslechnout a tak vaše nevyrušování je takové úsměvné.

Půjde to, přijdete na to, "pozoruju" vás od jara a vedete si podle mě velmi dobře. Jen takových víc!

Jo a ještě se zeptám, kolik by stála ta vaše mřížka kdyby byla vyrobena legálně jako třeba předmět podnikání? Nebyla by nakonec mnohem dražší než ta vylisovaná z pletiva a zatavená do plastového čtverečku? Jen se ptám...
To je dobrá otázka kolik by to stálo, kdyby.
To stejné třeba s mými úly. Hodně, hodně.
Pokud by mi to měli případně pálit, pořídím si odhad a znalecký posudek. Kolega jistě taky.

Odpařování vody z krmení a z nektaru je pro včely stejný úkol. Takže kolega si přečte vaše příspěvky v tématu Voda v medu.

Mám pocit že zjistí určité nesrovnalosti v argumentaci. Smile
Ale nezjistí pokud půjde kolem kalendáře a mrkne i jen zběžně jaké je datum. A nebo že by vadila velká vlhkost cukerného invertu? Kdo ho nevytáčí do medu je mu to jedno, nebo ne?

Jasně, kdo zakrmí 40 kg cukru s tím, že to příští rok bude, abraka dabra, jarní med, může mít s vlhkostí jarního medu problém když nedbal na složení úlu v srpnu, to nepochybně!
(27.07.2016 15:39)tom.50 napsal(a): [ -> ]...určitě uvítají když vedro uteče do toho prázdného nástavku. ...

Toto sa mi nejak nezdá. To by si včely samé organizovali stavbu v tomto duchu, podobne ako termity. Pokiaľ viem, včely obsadzujú priestor odhora... Myslím že by pre ne nebol problém začať stavbu na bočnej stene nižšie od hora. Skôr si myslím že obtekanie chumáča chladným vzduchom je pre ne nežiadúce.

Mám dosku s otvormi pre poháre a pri výmene pohárov včielky odoženiem nezapáleným dymákom a prstom. Vzduch mi nepreniká spomedzi rámkov do nástavku s pohárami.

Kŕmi sa v dobe keď ešte nie sú včely v chumáči a včely si vedia klimatizovať obsadený priestor. Čo obsadené nemajú, o to sa nestarajú. Tými otvormi do kŕmiaceho nástavku im to klimatizovanie sťažíme. Pokiaľ im tam naraz (na dvakrát) šupneme všetky zásoby a kŕmitko zrušíme, tak by to asi vadiť nemalo.

Toto úzko súvisí s ponechávaním medníkov nad včelami. Nerobím to. Možno by sa k tomu vedel vyjadriť niekto kto hore parkuje medníky.
Pokud jsou nad medniky s dilem, je to jine nez volny prostor.
O pár korun by levnější byly, ale nic převratného. Zatavení mřížky do plastu už jsem také zkoušel - je to dost problém. Vyklepete podle šablony mřížku tak, jak má být prolisovaná. Lisem to jde velmi dobře, horší je ale ji odstřihnout do kolečka tak, aby zůstala celá - krajní drátky se vždy rozpadnou a vzniká z toho pak paskvil. Tohle bylo jednoduše řečeno snažší a rychlejší. Navíc, pletivo s takovými oky a pozinkované je hodně drahé.

Tom: ano, cokoliv je vyruší hodně, ale pořád je to přeci vyruší podstatně méně než kdybych přišel, sundal střechu, fólii, musel zakouřit, omést sklenice, vyndal sklenice, přerovnal laťky plné vosku a propolisu, očistil, znovu zakouřil a dodal novou sklenici, opět upravil a teprve pak zavřel. Pak přijde druhý Krolth, který jen otevře, vymění flašky a odejde bez jediného styku se včelou. Je v tom podstatný rozdíl Smile
A víte že vám řeknu, že přijdu, odklopím dekl a vidím do kýble či boxu, nekouřím, včely si mě (a světla) vůbec nevšímají a dolévám krmení a je fuk jestli mají dobráno úplně nebo jen z části. Většinou ale dolívám až když je krmítko prázdné abych měl nějakou představu, kolik toho to které vč dostalo. Dělám si značky křídou z venku na nástavcích, na těch "krmných" co pak přijdou pryč. Blbá je na tom jiná věc, a sice nutnost mít někde rámky a nebo mít navíc tolik prázdných nástavků, kolik je vč. Jenže to samé "hrozí" vám.
Jo vymakané to má pan Cimala, určo to nejdete na stránkách DK. Má v deklu dvě díry akorát na tu flašku.
"Bezstykové" krmenie som používal keď som chodil na služobné cesty. Kŕmil som aj v noci pri svetle vo včelíne. Na to boli balónkové kŕmitka. Krmítko som nehýbal, iba balónkovú flašu som vymenil.
Když vidím zakrmování pomocí sklenic, stoupají mi vlasy hrůzou na hlavě. Dám do nástavku vak na 25l roztoku a do 2 dnů mám zakrmeno. Ale jak psal tom.50 ono vás to dřív nebo později přestane bavit..
Jako neodborníka mně napadá myšlenka jaká je asi kvalita cukerných zásob takto v rekordně krátkém čase a množství zpracovaná.
Stran: 1 2
Referenční URL's