Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Setkání uživatelů VMS - diskuse
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Chystáte se tam někdo? Jak se líbilo loňské setkání? Co Vám to dalo?
Rozhodil jsem sítě v naší ZO přes jednatele. Snad se někdo chytne a složíme se na auto. Ještě jsem tam nebyl, ale slibuji si od toho naočkování některých agilnějších členů ke společnému postupu proti v.d.
Já tam byl loni, ačkoliv jsem ještě neměl včely. Bylo to pro mne přínosné nejen informacemi, ale také díky osobnímu setkání např. s panem Čermákem a dalšími.
Na naši webovou adresu http://dobrichovice-vcely.webnode.cz/ jsem do rubriky Včelařská setkání pro ev. zájemce nahrál stručnou zprávu o III. setkání VMS v Brně. Přiložen i odkaz na fotogalerii, jež se ale věru poněkud nevyvedla, neb v sále bylo šero, já neumím fotit a navíc mi v nejlepším došly baterky (tedy ne mně, ale foťáku ...Wink ). Nicméně "číst" jaksi při troše snahy jdou. Jen tiše doufám, že jsem vše pochopil jakž takž správně. Kdyby se Vám zdálo, že ne, můžeme tu o tom vést debatu (nebo taky na privátním mailu" gegorius/uzenáč - eh, pardon, zavináč/centrum.cz. Připomínky vítány a za ev. minely se předem omlouvám jak autorům, tak čtenářům ...Angel
Super, už to mám pirátsky zkopírovaný v PC. A adresu v oblíbených. Jsem hrdina. Škoda, že na foto není Grunova prezentace, ta se mi líbila, byla dobře srozumitelná.
V pohodě, Karle, je to veřejné ... Mi se taky přednáška p. Gruny moc líbila. Příště si pořádně nabiju baterky ...Wink
Díky je to perfektní, stručně a výstižně popsán průběh a ty fotky jsou čitelné, takže OK.
Myslím si, že by přednášky mohly být v PDF-ku na stránkách PSNV - otázka zda by je byli přednášející ochotni poskytnout.
Ještě jednou díky, mám též staženo.
Petr Boleloucký
Chtěl bych se zůčastnit, ale bude to k něčemu nebo se budou přeříkávat takové ty věci, že VD je nebezpečný apod. nebo to bude mít nějaký přínos? Nikdy jsem se toho neúčastnil tak bych byl rád, kdyby jste napsali svůj názor
Na webu PSNV-CZ je možné najít odkazy na reportáže z minulého setkání a udělat si tak svůj názor.
Důležité upozornění!

Pokud nejste dosud přihlášeni a uvažujete o účasti, nejezděte bez dohody s pořadateli. Kapacita sálu je již téměř naplněna a je možné, že nepřihlášené nebudeme moci vpustit do sálu. Nejpozději ve čtvrtek 5. ledna je možné provést registraci přes webový formuláři na stránkách PSNV http://www.n-vcelari.cz/index.php?option...&Itemid=82
Obratem dostanete od pořadatelů vyrozumění, jestli je ještě místo.

Bronislav Gruna
Jedete někdo 5.1. do Brna? Z Prahy nebo Prahy Východ?
Více informací o nastávajícím setkání 5. 1. 2014 ZDE.
Jiří
Mám místa v autě na nedělní setkání VMS v Brně. Jedu v neděli 5.1. brzy ráno z Prahy, po konci setkání zpět do Prahy. Kdo by měl zájem, ozvěte se mi třeba na soukromou zprávu.
Ivan Černý
Kolegyně, kolegové,
chtěl bych moc a moc poděkovat za včerejší brněnské už šesté setkání uživatelů a příznivců VMS. Můj dík patří nejen pořadatelům, kteří připravili věru výživný, roznanitý i hutný a pro mne osobně velice přínosný program, všem přednášejícím, ale i těm, kteří dorazili (a věru to byla rekordní návštěva z tuzemska i ze zahraničí - a pro mne byla moc milá setkání s kolegyněmi a kolegy ze Slovenska, s nimiž jsem si vlastně jen psal a nikdy se neviděl) a podělili se o názory a své vidění problémů. Ty debaty, včetně těch o přestávkách na chodbách a u kafe ... byly nesmírně cenné lidsky i odborně a znamenaly hodně zajímavou zkušenost.
Zvláštní poděkování pak patří za zařazení tématu monitoringu zimních úhynů v Evropě (http://www.coloss.org/ ), v němž, jak se ukázalo na mapách, které presentoval rakouský kolega Robert Brodschneider, je na mapě Evropy jen několik bílých míst, jedno obzvláště ostudné, neb trčí ve velmi exponované lokalitě plné vzájemných souvislostí, průsečíků a vlivů, a tím je, žel, Česká republika. Doufejme, že se to brzy změní díky iniciativě koordinované PSNV, která zde byla představena a započata. Já sám do toho jdu.
Díky Vám všem za hodně cenný a dobrý den! Byl to fakt nářez ...
Jiří
Jiří to vystihl tak, že není co dodat. Také moc děkuji.
K možnému zapojení našich včelařů do sběru dat pro monitoring zimních úhynů v Evropě dovolil jsem si připojit jednu fotku ze závěru presentace kolegy Brodschneidera, kdy oznámil, že naši včelaři se také mohou připojit. Omlouvám se, včera jsem na to zapomněl.
Ještě doplním, že vše nyní vzniká (dotazníky etc.), takže na webu se to objeví, až to bude hotové, jak uvedeno, asi ke konci února.
Jiří
[Obrázky: P1090342.jpg]
Musím říct, že dojmy ze setkání ve mně teprve uzrávají. A to nemyslím ve smyslu kvality organizace a odbornosti přispěvatelů. To hodnotím na výbornou. Díky.
Ale nejsem si jist jestli se dají dělat nějaké zásadní závěry.

Abych byl správně pochopen uvedu z mého pohledu zajímavé otázky a parafrázované odpovědi.
Například:
Proč v projektu COLOSS vychází, že kočující včelaři mají menší ztráty včelstev?
(Odpověď: Nevíme, můžem jen spekulovat ....)
Jak vybírat VSH linie?
(Odpověď: Je to obtížný problém ....)
No a hromadu otazníků završila poslední prezentace o Varidolu a jeho přirozeném odbourávání z vosku vlivem rozdílných teplot tání .... (a to už jsme si byli téměř jisti, že je to to nejhorší co v českém včelařství přežívá ...)

Podtitul setkání mohl klidně znít: "Otázky současného včelařství". Ale budou-li na ně někdy odpovědi není jisté.
Petře, to jsou naprosto legitimní a logické otázky a kladli jsme si je tam mnozí.
K tomu Colossu: asi by bylo dobré k tomu časem založit vlastní téma. Připravují se otázky do dotazníku a jejich další osud, tedy praktické zpracování, ale hlavně to, aby dané výsledky poté sloužily zase jako zpětná vazba včelařům, kteří ta data pomáhali vytvořit.
Je zjevné, že za současné situace má takový projekt jisté limity: jde vlastně jen o sběr statistických dat, jejich vyhodnocování je za stávajících podmínek hodně složité, ale také zajímavé, a to moc. Těžko se asi za stávající situace, tedy na bázi, na jaké vzniká tento průkum, dá jít přímo po příčinách a po příčinách v konkrétních případech, lokalitách, obdobích roku, jakkoli data v dotazníku můžou leccos naznačovat, protože ty dotazníky jsou už docela podrobné. Ale nedostanete ke každému úhynu veterináře či laboratoř (zatím) ...
Nicméně i tak je to cenný první krok a možnost otevřít další cesty k možnýmn interpretacím.
K těm kočujícím a jejich menšímu procentu úhynů: on pan kolega sice říkal, že může jen spekulovat (logicky), ale pak uváděl docela podstatné důvody: tito včelaři jsou zkušenější, kočují jen tam, kde jsou dobré snůškové podmínky, které zajistí včelám konsekventně dobru výživu, navíc se o své včely lépe starají ... Tedy aspoň v Rakousku ...
Ta poslední přednáška o amitrazu a jeho rozkladných produktech, které jsou pěkně svinské, ale nikdo je vlastně nehledá, byla hodně zajímavá a poučná ...
Jiří
No ona ta poslední přednáška byla opravdu hodně zajímavá.
S tím voskem jsem celkem překvapen. Ale na druhou stranu pravda je i to, že když něco někde odprezentuji a neuvedu zdroje, tak to ještě nedělá z daného tvrzení pravdu. I když co se musí nechat, presentující kolega na mě udělal velmi dobrý dojem.
A třeba ta část, kde uvedl, že amitraz je ve vodě rozpustný není, ale látky vzniklé jeho rozpadem už ve vodě rozpustné jsou a jsou taktéž karcinogení. Jestli jsou v medu a v jakém množství se neví, protože je tam nikdo nehledal.
No, je to zase na začátku. Kdo chce dýmit, bude dýmit, kdo ne naštěstí už legálně nemusí.
Jen bych trochu polemizoval s tvrzením kolegy Danihilíka, který nabádal k tlaku na SVS ohledně "legalizace" KŠ. Není totiž tak úplně pravda co tam řekl. Tedy, že bylo povoleno použití KM. Bylo povoleno použití se schváleným opdařovačem, který je jen jeden a část jeho názvu udává i lokaci jeho výrobce.
Takže v první řadě musíme přesvědčit VÚ Dol, aby začal vyrábět již namíchanou KŠ s cukerným roztokem, stáčel ji třeba do 100 ml lahviček a pak je tu šance, že ji budeme moct legálně použít. A dokonce ji pořídit na dotace!
Akce byla opravdu super a kdyby odpověděla na všechny otázky bylo by to škoda. Proč by jsme pak na něco takového jezdili za rok znovu?
(07.01.2014 14:43)DonPepe napsal(a): [ -> ]...Takže v první řadě musíme přesvědčit VÚ Dol, aby začal vyrábět již namíchanou KŠ s cukerným roztokem, stáčel ji třeba do 100 ml lahviček a pak je tu šance, že ji budeme moct legálně použít. A dokonce ji pořídit na dotace!...

Respektive kohokoliv, kdo je ochoten to zainvestovat a projít registrací...

Jedna důležitá technická připomínka k namíchané KŠ, která v Brně myslím nezazněla: V cukerném roztoku KŠ velmi rychle narůstá HMF! Použitelnost je maximálně v řádu dnů a držte to v lednici.

Ivan Černý
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's