Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Chov a zimování silných včelstev
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Na tohle téma je tu hodně informací, ale jsou rozházené po celém fóru. Myslím že je to perspektivní způsob včelaření v nástavkových úlech vhodný pro brzké hlavní snůšky. Provozují ho Jirka Marx, Zdeněk Barnat, Leoš Dvorský a jistě i další.

https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Mezis...5#pid16145
Snad admin promine pěstuješ vinou revu ?Jestli ano tak chci od tebe vědět jak udělat dobré vínoShy Taky jsem něco přeskočil souvislosti mě nezajímá jestli okopavat stříhat atd. chci dobré víno je roztahané já chci hned. Vše souvisí ze vším.
Ať se daří Zdeněk
Já si na rozdíl od tebe Zdenku myslím, že to néni od věci "konzultovat" uvedenů metódu včelaření v samostatnej debatě. dyž zabrůsils k vinohradu - ten chov silných včelstev a proti temu vedení včel na NN, kdy plodiště sů 2 nástavky a na nich mateřská mřížka, zimování na max 3NN, je asi jak dyž v našem kraji byl dřív každý vinohrad oboraný a okopaný, a včil sa občas vyskytne nekerý zatravněný obřádek a nekerý je zatravněný celý. Třeba pro mě je to zajímavé téma ( ty silné včelstva ), protože esli pořádně nezaprší. tak u nás už teď proběhla hlavní snůška, možná bude trochu lípy a hotovo. no a to znamená, že máš věčí šance na trochu medu se silnýma včelama - do zimy minimálně na 4 NN ( optimalech v mojem případě) nebo na dvoch nástavkách 27,5 optimalu, jak to taky zkůšám. Vím že se moje včele zimované na dvoch NN nevyhrabů o moc výš dyž bude sucho, medu daly takéto včelstva loni ani né 1 NN na úl, u tych zimovaných na 4 NN sem měl minimálně dva medníky k vytáčání. No a co si budem vykládat, nejaký med chceme, že? A samozřejmě sem si všiml, že VlastaM píše v profilu, že chce letos začat, ale nikde přece néni napsané, že nemože svoje včele od začátku vést jako silné včelstva alá Milan Havelka nebo tý další menovaní.
Takovéhle vlákno mě tu vyloženě chybělo. Beru to jako alternativu k OP které se též snaží zvýšit medný výnos, ale jiným způsobem. Snažil jsem se otázky kolem silných včelstev řešit odděleně v různých vláknech a moc neodbíhat od tématu protože to admin nemá rád.
Vlasta
Na dvou nástavcích 42x27,5 jako plodiště vznikají krásná zimní včelstva tak nějak automaticky sama. Petřík si toho musel všimnout a potvrdí to, Pokud už je dobře vystavěné dílo a velkým dílem i tmavší ,stačí před zakrmením nástavky zaměnit ,Hodně nakrmit a na jaře už máte jenom rados ze včel bez práce. Na NN to zdaleka tak nešlape.
KOLIK JE TO HODNĚ ZAKRMIT???
26-28kg celkových zásob. Nevím kolik komu zůstane medu kolem plodu, Může se krmit třeba jen12-15kg když mají dost svýho. Já byl poslední tři roky v červenci na suchu tak jsem prostě musel krmit 28-30kg.
Vcelarim s ramkovou mierou 42x27.5 od roku 1986. Nikdy som nedoplnoval zimne zasoby viac ako na 13 kg ked zimujem len v plodisku a 15 - 16 kg ked zimujem aj v medniku. Kam sa zmesti 28 -30 kg zasob? Jeden zavieckovany ramik obsahuje 2 kg zasob. Plodisko s 10 ramkami 20 kg. Na plne zavickovanych ramkoch vcely nemozu prezit. Alebo sa mylim?
Jedine že by plodovaly včely a tých 28 - 30 Kg spotrebovali aj pre plod.
Metodou při tvorbě silných včelstev je spojování oddělků.
1. Jak by ty oddělky měly být minimálně silné a je lepší to provést na podzim, nebo na jaro?
2. Jak případně zachránit (vyzimovat) druhou matičku?
3. Jak moc ty oddělky před spojením na podzim zakrmit?
Předem děkuji.
Vlasta
(10.04.2019 20:49)Merkuri napsal(a): [ -> ]Jedine že by plodovaly včely a tých 28 - 30 Kg spotrebovali aj pre plod.

Zdarec,
30 kg jsem daval oddelkum v cervenci (jakubovsky krmitko) s tim, ze musi neco dostavet jeste a hlavne na tom vychovat zimni holky. Driv jsem krmil tak 22 a bylo to malo - viz my lonsky uhyny. Nebylo to jen tim, seslo se proste vic veci.
Ale tolik jim toho zase nezbylo, matka mela kde klast pri jarnich kontrolach a ja mam pripraveny zasoby pro oddelky, kterych chci letos taky dost delat.
Chose
Oficiální metodika z VUV Dol je krmit tak aby u 39x24 byl horní nastavek plný a ve spodním 5 cm věnec od horní loucky,zimuje se na 2 VN Nevcelarim dlouho ale vcely zimuji takto bez problémů a za 3 zimy měly průměrnou spotřebu 10-15 kg. To co zbyde musím na jaře vyndavat a dávat oddelkum. Když budu krmit méně budou zimovat v horním VN a to nechci. Horní nastavek pak je celej zavickovanej. Možná to není ideální řešení ale vcelam se daří bez uhynu.
Može tu niekto presne popísať metodiku chovu takého sileho včelstva a koľko medu z takeho včelstva vytoči za rok,ako rieši rojenie ako mu predchádza ... Určite to veľa ľudi zaujíma čo a ako ,alebo čo sa robi inač ako obyčajne ...Ja mám včelstvá normálne v 6NN a zatial mi to stači,ale chcel by som skusit tuto sezonu aj danu techniku vedenia včelstiev ...
Domnívám se, že úl typu "mrakodrap" nemůže zvýšit kladení matky nad její "technologická" maxima.
Skorej uloženie zásob v takom priestore.
Viděli jste moje včelstva focená 19.3. Ta měla ještě různě přez 15kg zásob a musejí to mít jinak by tak silná nebyla. Když jim dáte 15kg na zimu ve dvou VN tak se smrsknou na jeden nástavek a včelař to vyhodnotí jako že nechávat dva VN je zbitečné. U dvou VN 42X27,5 je vhodné před krmením nástavek s většinou plodu dát dolů a spodní poloprázdný s pylem a trochou plodu nahoru .Pak pořádně nakrmit. Příliv krmiva je ukládámn do vrchního nástavku a dole se může mohutně plodovat aniž by bylo plodování od začátku utlačeno. I když se nástavky nezamění tak krmení zatlačí matku do dolního nástavku ale tam musejí být tmavé plásty jinak tam plodovat nepujde. Vliv množství zásob mi ukázala včelstva sama Jednou mi nosila včelstva v červenci do plodiště melecitozu a a prakticky se takto nakrmila. Nemohl jsem je nechat zimovat na melecitoze a tak jsem do nich natlačil ještě asi 12kg cukru. Včelstva byla tedy překrmena.Na jaře jsem byl ohromen sílou včelstev a množstvím plodu a v následném chladném jaru byl přebytek zásob požehnáním. Toto se musí odehrávat ve velkém prostoru. Pokud je úl zalitý zásobami tak že skutečně matka nemá kam klást tak to je samozřejmě špatně. Ve dvou VN 42x27,5 by muselo být přez 40kg zásob aby nemohli plodovat. Pokud mají po proletu 15-20kg zásob v jakémsi zvonu který obklopuje plod tak je to ideální. V teplejších krajích mohou vznikat přebytky zásob ale i Milan Havelka byl rád že má včelstva obalená zásobami a přidával jim jen prostor.

(11.04.2019 5:54)Kamik napsal(a): [ -> ]Domnívám se, že úl typu "mrakodrap" nemůže zvýšit kladení matky nad její "technologická" maxima.

Kladení matky se určitě zvíší možná až o 40% proti proti Merkurimu plodišti na 10ti rámcích. Ale o to tak nejde, V mohutných včelstvek stoupá dlouhověkost a odolnost nově vylíhlích včel a tím to včelstvo dále sílí. Dlouhověkostí i při stejném výkonu matky. Nabyl jsem dojmu že obrovská včelstva v blahobytu vychovávají mladé včely které se mohou rovnat zimním dlouhověkým včelám. Tím stoupá síla včelstva a jeho efektivita.

Jaro - Vigor
Ty už chováš silná včelstva tak už si moc nepomůžešBig Grin
Nende mě o mrakodrapy v sezóně, ale o využití teho, co mě moje stanoviště nabízajů. Letošní jaro to potvrzuje, včely zimované na 4NN a na 2VN vypadajů jednoznačně nejlíp, majů po medníku, jedno včelstvo 2. No a pak mám ale aj včelstva, keré sem mosel tento týden zužovat. Esli budeme bez srážek, jak je předpovídané, k temu deficit z předchozích roků, tož to abych nekerým včelám začal dávat cukr už teď. 2 VN na zimu vidím jako cestu, aj dyž su o pár metrů níž, než Zdeněk Barnat.
Šecky loňské oddělky nechám letos enom růst, a uvidím, co v nich v červnu bude, tak jak to popisuje v jedném příspěvku Jirka Marx na foru ŠPV, věřím, že pak takéto zazimované včelstva mě to příští jaro vrátijů.
Množit budu enom s tych, co majů 2 VN plodiště plné, aj dyž sů to svině bodavé. Loni zdravé, malé spady, na jaře plný úl. Ty včele co se do půlky května rozmýšlajů, esli majů nosit, matka sa motá na ve dvoch NN a bójí se vylézt výš, nemajů chovatelsky šancu, aj dyž k nim možu enom v trenkách, k nekererým možná aj bez trenek Big Grin
Ještě pro slováky dodám že píšu o nástavcích na 11rámků 42x27.5 Od nakrmení do jara se významná část zásob spotřebuje. Na jaře je místa na plodování haba děj.

Ty včele co se do půlky května rozmýšlajů, esli majů nosit, matka sa motá na ve dvoch NN a bójí se vylézt výš, nemajů chovatelsky šancu, aj dyž k nim možu enom v trenkách .
To není vůůbec o tom jaké jsou to včely. Prostě začali s malým množstvím včel na nízkých nástavcích a to je celé. Na ohromná včelstva vyrostou jakékoliv i vigorky nebo jakékoliv jiné. Ohromné včelstvo je normální přírodní včelstvo jaké by vyrostlo ve velké dutině, kde mu neškodí včelař a mělo by svých 30-60kg zimních zásob
Jedná část otázky popsána pěkně, Jaro-Vigor se ještě ptal na výnosy a rojení, tam je to jak?
Do chovu půšťám enom to, co neco předvede. Takže dyž ty stydlivky neco předvedů, majů šancu. Zkusil sem taky jedno plemeno ale to se na jižní moravu fakt nehodilo.
Stran: 1 2 3
Referenční URL's