Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Osivo včelařsky významných rostlin
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Narazil jsem na odkaz s prodejem osiva. Pro přehlednost jsem na to založil nové téma. Snad to nevadí.
Zde tedy odkaz: http://www.farmarka.cz/semena

Ještě sem dám jeden odkaz. Už jsem ho někde uvedl.
http://www.plantanaturalis.com
Ta k osiva vcelarsky vyznamnych kvetin dnes koupite bezne ve vcelarskych potrebach. Ja si ale myslim ze je to celkem zbytecne. Kdyz bereme v uvahu ze vcela ma radius kolem ulu az 3-5 km. tak ze si zzdycky neco najde.
jenže někdo má třeba docela velkou louku a proč si jí tedy nezahustit něčím lepším co zvyšuje výnos a zabezpečuje "stálou" snůšku
Dobrý semínka rostlin mají na WWW://sativasister.cz dávají veselej med Tongue. Máte někdo zkušenosti? Je na nich hučák, jako na svazence. Jirka
http://www.prohopo.cz/cs/m-11-osiva/
Osiva vcelarsky vyznamnych rostlin, dobre ceny a slusny vyber...
Aj tu je niečo. Komonica sa osvedčila najlepšie z pokusov v okolí B. Bystrice.
http://www.vcelarskyobchod.cz/kategorie/osivo#begin
Ktoré včelárske rastlinky sú vhodné na výsev do ťažkej ílovitej, mokrej pôdy v horskej doline ?
(28.09.2014 20:09)Miroslav Spurný napsal(a): [ -> ]http://www.prohopo.cz/cs/m-11-osiva/
Osiva vcelarsky vyznamnych rostlin, dobre ceny a slusny vyber...

Svazenka v nejlevnějším 25 kg balení za 173,-/kg, to není dobrá cena. V jahodárně ve Vraňanech ji mají váženou za 45,- za kilo.
Poradí mi někdo? Dostal jsem od otce políčko, je asi 15 m široké a 160 metrů dlouhé. Nachází se na brněnsku v nadmořské výšce 200 metrů nad mořem. Hlína je tady úrodná černozem. Je to v mírném svahu orientovaném na jih. Rád bych si tam postavil chatičku a udělal i včelnici. Momentálně scháním nějaké vhodné osivo. Nechci žádný fotbalový trávník, ale pěknou rozkvetlou louku plnou květů s trávou vysokou po kolena. Mělo by to být pestré, pokud jedno kvítí odkvétá, tak druhé musí být v plném květu. Kosit budu asi 2x do roka jen na seno. Žádná sekačka. Poraďte mi prosím vhodnou travní směs, případně které rostliny by měly být určitě zastoupeny a kde bych mohl takovou směs koupit. Děkuji za všechny nápady a příspěvky.
Zdraví Aleš
A mě políčko nedá nikdo ...
Tady si určitě vybereš, dle libosti http://www.kvetnatelouky.cz/
Já jsem loni zakládal jak květnatou louku, tak zelenou střechu. V obou případech jsem použil osivo české firmy Planta Naturalis

http://www.plantanaturalis.com/

Bohužel ty jejich stránky jsou nic moc, ale mají krásnou brožuru o typech květnatých luk a doporučeném osivu.
Doplnil bych, že někdy se ceny zdají strašné, ale na osev ne jsou potřeba metráky osiva.
(07.03.2015 11:28)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]A mě políčko nedá nikdo ...
Tady si určitě vybereš, dle libosti http://www.kvetnatelouky.cz/

ja mam tiez ..asi 1,5ha .. planujem ho ale na inu vec vyuzit.... navyse ak by som tam aj cosi zasial delil by som sa o to s inymi vcelarmi .... vcielkam je jedno kto to posadi a ci je to oplotene.... ak by som to nemal ako vyuzit posadil by som tam nieco co kvitne inokedy ako napr. stromy a polia v dolete....
Pre alesa: Takto neako by som uvazoval ja....
Určitě by bylo rozumné snažit se doplnit výpadky pylové i nektarové snůšky, mimo hlavní zdroje.
Děkuji za tipy. Tak to bych měl asi vyset něco pozdněji kvetoucího. Okolo vesnice je totiž plno polí převážně s řepkou, hromadu ovocných stromů, hlavně meruňky a třešně, dále akátové hájky a pár lip. Ale jak se sklidí z polí, tak je to bída.
Mohu jen doporučit speciální směs osiva pro včely - ´"MÁJA" vyvinutou a dodávanou Výzkumným stavem pícninářským Troubsko u Brna (z Brněnska to je kousek - pro alesjochman). Poznámka - tato MÁJA nemá nic společného s nedávno založeným spolkem.

MÁJA je složena z pěti druhů v různou dobu kvetoucích rostlin: jarní řepka, svazenka vratičolistá, pohanka, hořčice a komonice bílá. Ústav dodává tato semena i jednotlivě v malém, nebo velkém množství. Po tři roky ji pěstuji na zahradě. Protože nemám větší plochy, tak jen kolem některých stromů, na kompostu či za plotem, kde to je možné. Více na www.vupt.cz, ing. Nedělník - určitě Vám dobře poradí.

lumat
Asi záleží hlavně na tom, co si od té louky, zeleného pásu, zelené střechy atd. slibujete. Doporučuji poradit se ze zahradníkem, zdali jednoletky či trvalky, jaká bude údržba atd. Já jsem loni realizoval dvě akce (viz příspěvek výše) a na začátku jsem si všechno představoval jak Hurvínek válku. Nebýt Marka (odsud z fora) a Tomáše Voldřicha docela bych se v tom plácal.
No tak já rozhodně nemám čas běhat kolem louky a něco udržovat, protože pracuju a bydlím v Mnichově a za včelkama dojíždím k našim tak jednou za měsíc. Na jaře častěji. Díval jsem se, že tyto směsi jsou dost drahé. Mám toho přez 2 tis. metrů čtverečních. Tak asi si koupím luční směs jako základ a do tohoto základu přisypu " Směs pro opylovatele", nebo tu směs " Mája", nebo koupím jednotlivě nějakou svazenku, vlčí mák, kopretinu, atd. Nechci abych měl na políčku jen zelenou trávu, ale aby to bylo veselejší. Nechám to poorat a povláčet, pak to stříknu preventivně Roundapem a asi po týdnu to ručně zaseju. No uvidíme. Jestli se to povede, tak v létě přidám fotky.
No já jsem tu louku dělal právě proto abych to nemusel co týden sekat. Tu louku sekáš jednou či dvakrát za rok. Každopádně to založení není jednoduché, toho zahradníka bych doporučil alespoň na konzultaci. A jak zde zaznělo to osivo louky neseješ hustě jako trávu, tedy spíš koukej na kolik m2 to vyjde, než kolik stojí kg směsi.
(07.03.2015 18:42)alesjochman napsal(a): [ -> ]... Díval jsem se, že tyto směsi jsou dost drahé. Mám toho přez 2 tis. metrů čtverečních. ...

balení je po 1 kg 175,– Kč/kg včetně poštovné, balné, Výsev: 7–10 kg/hektar
1ha = 100x100 =10 000 m2
Z toho mi vychází na 2 000 m2 max 2kg osiva - Tedy necelých 350 kč ... Na 1m2 to je 0,175 kč - tedy asi 20 haléřů... co je na tom drahého? Drahé bude předcházející odplevelení pozemku ... Na to je dobrá (kromě motyky a herbicidu) svazenka - překryje ostatní rostliny a v zimě zmrzne.
Přimíchávání do čehokoliv bych se bál - prosadí se agresivnější druhy - ostatní neporostou.
Ono tvrdit ,že svazenka dokáže odplevelit je trochu nepřesné.Zkoušel jsem od žita,svazenky,kostřavi ,kde co.
I takové linoleum na kusu půdy,kdy jsem se snažil potlačit bršlici kozí nohu.Nevyšlo tak jak jsem si
představoval.
Ptal jsem se odborníků - totální odplevelení pozemku /i pomocí chemie /deset let nestačí.
To co jsi tu neuvědomujete je - adaptace plevelů - semena nevyklíčí naráz,ale v rozpětí i několika
let.
Například pěťour .
Proto různá doporučení - odplevelíte,zasejete a máte je pouze.........Kvůli prodeji osiva. F.V.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's