Zdravím všechny.
Mám už delší dobu v hlavě nápad na nestandardní včelařskou akci.
A to ve formě
workshopu.
wikipedia napsal(a):Workshop je forma vzdělávací aktivity (... ... ...) účastníci pomocí vlastních zkušeností a znalostí došli k výstupu, který je pro ně užitečný a využitelný v jejich další práci, praxi. Lektor je při tom většinou v roli moderátora, facilitátora.
Česky by se dal termín přeložit asi jako "dílna", ale je to hodně nepřesné, resp. to slovo má jiné významy které u nás převažují.
Existuje u nás v ČR ukázka par excellence, fungující už léta
v oboru volnočasových aktivit dětí a mládeže:
CVVZ napsal(a):CVVZ je každoroční tradiční setkání pracovníků s dětmi a mládeží. Potkávají se tu pedagogové, vedoucí a instruktoři z malých i velkých organizací, dobrovolníci i profesionálové z nejrůznějších oborů, které se zabývají dětmi a dospívajícími.Ti všichni tu můžou načerpat inspiraci, zažít něco neobyčejného, najít nové přátele i porovnat své názory a zkušenosti.
CVVZ je nepolitická, nezisková akce. Každý rok se mění její místo konání i pořadatelský tým, není vedena žádným stálým vrcholným orgánem a nemá právní subjektivitu.
Jejím posláním je vytvořit prostor, kde můžou pracovníci s dětmi a mládeží sdílet své názory či společné problémy a jejich řešení. Přispívá k zastoupení tématu volnočasové výchovy v médiích a k jeho otevření a představení veřejnosti.
Uvedená akce je několikadenní, má vždy několik tisícovek účastníků a zhruba stovky témat (dílen, workshopů).
Ve včelařině bychom se mohli držet víc při zemi - stačil by i jeden den (či 1,5), témat pár jednotek.
Zásadní by byla zejména "nová" forma - odlišná od stávajícího modelu včelařských vzdělávacích akcí.
Účastníci by nebyli v roli pasivních posluchačů, ale aktivně by svými krátkými (několikaminutovými) výstupy přispívali "do společného mlýna". Ve stylu "tak to dělám já" - nikdo by je nehodnotil ani "neznámkoval". Šlo by o vzájemnou inspiraci.
Každou jednotlivou dílnu by moderoval někdo, kdo má v dané oblasti nadprůměrně vlastních praktických zkušeností. Téma by uvedl a zbytek by byl - formou řízeného diskuzního panelu s příspěvky účastníků - na ostatních, kteří se na daný workshop přihlásí.
Pak by zazvonil zvonec, byla přestávka a po ní další dílna (resp. několik ve stejný čas - bylo by potřeba si vybrat, na kterou konkrétní v každém časovém úseku půjdu)
Oproti diskuzi zde na VF by bylo přínosem osobní živé setkání, možnost využití prezentací, moderování, interakce...
Celá akce by mohla být zakončena "prasetem" - tedy neformálním setkáním u kusu dobrého žvance a žejdlíku. Což by asi vyžadovalo ubytování - ale je všeobecně známo, že to bývá dosti hodnotná část programu včelařských akcí

.
Konkrétní návrhy témat jednotlivých workshopů (pořadí nehraje roli ani není seznam konečný):
- způsoby monitoringu varroázy
- medárna
- odvčelování medníků
- kočování se včelstvy
- alternativní včelařské systémy
- chov matek
- včelařská truhlařina
- problematika neorganizovaného včelaření
- praxe MVP
- ...
- ...
- ...
Co by uspořádání akce obnášelo
- Domluvíme se na seznamu témat a moderátorech každého tématu.
- Zajistíme místo a termín konání (aby to bylo dobře dopravně dostupné, ne v okrajové části republiky, ve vhodném termínu, levné, s ubytováním a stravováním... ... ... ideálně, kdyby byly poblíž i nějaké včely na shlédnutí).
- Vytvoříme rozpočet (navrhuji maximalisticky nízkonákladovou formu, ale protože nějaké náklady budou, tak zároveň vymyslet princip, kdy aktivní účastníci budou platit méně než pasivní anebo rovnou pouhopouhé posluchače bez vlastních příspěvků vyloučit - mohou využít přednášek, které aktivitu posluchačů nejenže nevyžadují, ale ani nepotřebují), stanovíme maximum počtu účastníků jak na jednotlivé dílny, tak na celou akci.
- Zpropagujeme to.
- Uspořádáme to.
- Přežijeme to.
- A třeba zopakujeme...
Z principu absence přednášejícího je tato akce nedotovatelná dle NV 197/2005 Sb.
Tudíž není žádný důvod organizovat ji přes včelařské spolky - jen by to mělo zbytečně "politický" nádech (vizte citace z webu CVVZ nahoře o apolitičnosti a nezávislosti)
Můžeme si ji zorganizovat sami - odpadne režie či zisk organizátora.
Bude to dřina...
Šli byste do toho?
(Anketa je v záhlaví vlákna.)