Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Začátek včelaření - kolik času
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Dobrý den všem,

rád bych začal v příštím roce včelařit.
Přečetl jsem si nějakou literaturu, rozhovory, dokumentární filmy, weby apod. takže jsem získal povšechnou představu, co to asi obnáší.

Marně jsem ale pátral po informaci, KOLIK ČASU včelaření vyžaduje.

Bydlím ve městě, ca 30 km od něj máme v horách chatu, kam bych případně úly umístil. Tj. moementálně se mohu včelám věnovat v tom lepším případě max. jednou týdně, realističtější je spíše 1x za 14 dní.

Je to pro včelaření dostatečné nebo na to takto můžu rovnou zapomenout?

Pokud ano, kolik ca času je třeba při jedné návštěvě místa, kdeby včely byly? (záměr by byl ze začátku 2-3, později tak 5 včelstev)

Je mi jasné, že všeobecně lze jen těžko určit, a požadovaný čas se mění v průběhu sezony a se zkušenostma atd. atd., ale alespoň řádově pro hrubou představu..? Ať vím, jestli je můj záměr realizovatelný nebo si mám najít jiné hobby.

Díky

Alek
půjde nejen o čas, ale taky o to zda budeš mít do začátku nějakého včelařského patrona, který ti pomůže. bez něj půjde všechno hůř. nejlépe patrona v místě, protože po telefonu ti nikdo asi není schopen účinně poradit
Díky za reakci.

Ano, minimálně o jednom patronovi, který by byl ochoten mě zaučit, vím, ale než ho přímo oslovím, rád bych měl jasno v tom, jak je to s tím časem.

Odpověď alespoň náznakem je vítána.

Díky

Alek
Kolik času....?
To je velice těžká otázka. Mě třeba zabere včelaření všechen volný čas, ale to protože chci. Smile Baví mne si vše kolem včel vyrábět atd.
Jinak pokud máš na mysli pohrabání se v úle, přeházení plástů a nástavků, tak myslím mimo vytáčení medu při pěti úlech bohatě stačí hodinka za čtrnáct dní. Např. rámky si v klidu můžeš připravovat doma přes týden.
Hodně štěstí a ať se daří
Milan
Vcelareni je laska a s laskou travis cely cas. Mas ji v hlave kdyz ji nevidis' a nemuzes se dockat az ji uvidis.
Ale z5 k otazce. Pokud budes mit par ulu a nekoho kdo ti na ne sem tam " mrkne" kdyz budes home tak 14 dni je ok.
Pri vetsiim poctu je to individulani.

Hodne stesti a neboj se vlka nic Smile)
Až si je pořídíš,tak Ti říkám,že tam budeš častěji než jednou za 14 dní. Big Grin 30km není žádná vzdálenost.(je to taky dobrá výmluva,která se občas hodí,jako třeba: "Potřebuji ke včelám" Big Grin )
Až vše pochopíš tak najedou zjistíš že těch pár včelstev zmákneš jako nic,pokud tě to chytne tak přibereš další a začneš si vymýšlet co ještě tak vyzkoušet a najednou zjistíš že toho volného času je nějak málo Smile
Ja mám včelstvá 35km od bydliska. Sú pri chalupe a dochádzam k nim od apríla do júna každý týdžeň. Aj cez názor, že včelstvá treba čo najmenej vyrušovať, v období rojenia chodím do plodiska každý víkend. Ak prehliadnem výstavbu materských buniek, už pri nasledujúcej návšteve je neskoro. Za jedno dopoludnie sa naozaj nedá z letáča vyčítať, čo sa v úli deje. Medníky nekontrolujem, stačí mi odhad hmotnosti. Len v prípade, že matku ani plod v plodisku nenájdem, idem do medníka Sad . Zväčša sa matka tam nachádza.

V prípade tvorby oddelkov, osadzovania rojov alebo pridávania matiek musím ísť ku včelstvám aj cez týždeň. Dokonca som sa naučil prekladať včelstvá z rojaku do úla aj v noci, pri červenom svetle. To je zážitok! Začiatočnikovi to v žiadnom prípade nedoporučujem! Chce to presne vedieť čo a ako treba robiť a chladnú hlavu. No a častejšie prichádzam ku včelstvám v období zakrmovania. V júli a zvlášť v auguste tu už nie je takú kritické, takže sa dá ísť aj na dovolenku Big Grin .

Samozrejme, ako začiatočníkovi doporučujem jednoznačne "patróna". Včelárstvo sa z kníh a internetu (z neho zvlášť) zle učí. Často sú protichodné informácie, ktoré môžu začiatočníka zmiasť.

Takže zhrnutie:
  1. dá sa takto včeláriť (Kočovníci o tom vedia, že áno?)
  2. začiatočník bez odborného dohľadu má malú šancu na úspech


(11.09.2011 16:38)StandaS napsal(a): [ -> ].... " mrkne" kdyz budes home tak 14 dni je ok. ...

Tak toto nie je pravda! V období rojenia je 14 dní čertovsky dlhá doba. Pozri sa, koľko trvá od položenia vajíča až po vyliahnutie matky! Už som sa tak pár krát pripravil o med! Sad Big Grin
Ještě bych k tomu možná přidal jeden aspekt, který mi poslední týdny vrtá hlavou. Zdá se mi totiž, že za současné situace bude třeba tak trochu jinak nastavit priority a změnit návyky a trochu i metody. Vzhledem k tomu, jak se třeba letos vyvíjí nákazová situace stran V.d. a virů, tak se někdy může stát, že je člověk postaven před otázku, zda odjet třeba na dva týdny, nebo zůstat a hlídat. Protože po návratu už třeba nebude mít co hlídat ... Samozřejmě je možno jet v zavedených kolejích a více či méně preventivně "léčit" a nechat to koňovi a ono se uvidí ..., ale pokud někdo chce mít co nejpřesnější povědomí o tom, jak na tom jeho včely jsou, a třeba zachytit v zárodku chystající se problém, tak to třeba v některých složitějších situacích znamená být u nich denně, monitorovat max. po třech dnech, poctivě počítat roztoče a dloubat do buněk a tak ... Což dá zajímavou zkušenost a odborný růst, ale bude to stát a stojí často více času, než si člověk původně plánoval ... U pěti včelstev to samozřejmě není problém, ale už u 20 se ten čas násobí ... Pamatuji na kolegu, který se mnou pracoval v Praze a včely měl na rozhraní středních a jižních Čech a jezdil k nim tak jednou za měsíc. Za dnešní situace si to dost dobře nedovedu představit ... Takže kdo ví, co nás v budoucnu v tomhle punktu čeká ...
Nestraš Jiří. My nebudem, včely budou ... Wink
Mám jedno stanoviště s cca 10 včelstvy cca 80 km daleko.
Přes sezonu (duben až červen) je potřeba tam být tak cca 1x za dva až 3 týdny. A rezervovat si preventivně celý den (v těch návštěvách, kdy se vytáčí med), pokud se nevytáčí, tak podle toho co je potřeba dělat (cca 5 minut až 0,5 hodiny na včelstvo).
Ahoj,

díky vám všem za bleskurychlé odpovědi, různé pohledy, zkušenosti a doplňující aspekty!

Zdá se, že teď už vím na čem jsem a na zásadní otázku: "To bee or not to bee?" můžu odpovědět pozitivně Smile

Měl bych snad ještě jeden navazující dotaz a sice týká se to zaučení "patronem". (snad neporušuji žádná pravidla fóra, když na to nezaložím hned nové téma a navážu přímo tady)

Tak jak jsem si to představoval bylo, že první rok bych víceméně pozoroval včelaře (předpokládám, že by mě nechal vždy si něco vyzkoušet) a další rok už bych včelařil samostatně a docházel víceméně jen na rady apod.
Popřípadě bych hned první rok zakoupil vše potřebné a postavil svůj úl v blízkosti včelařových úlů a praktikoval hned.
Je jedna z těch variant nebo hned obě (která vhodnější/lepší) myslitelné anebo navrhujete jiný postup/máte jiné zkušenosti?

Díky

Alek
Plavat se naučíš nejlépe tak, že skočíš do vody. Neboj se, včely Tě neutopí. Jen si těch včelstev hned na začátek pořiď víc, tak 3 - 4. Protože když cokoliv potřebuješ, můžeš si to ze sousedního včelstva "půjčit" a navíc můžeš porovnávat. U jednoho včelstva je to vše o ničem. Pokud nemáš srovnání, nemáš co hodnotit. Jsou slabé nebo silné? Potřebuje některé pomalejší včelstvo pomoci rámkem plodu ze sousedního? Jak bys to dělal? Předpokládám,že si pořídíš nástavkové úly. Tvůj patron mít určitě jinou rámkovou míru, než Ty, takže pomoc je od něj v tomto směru velmi omezená. Pomoci si tak můžeš jen od vlastních včelstev.
Presne tak. Nejlip se to naucis formou kterou zminil jiz Rostislav.
Kazdy mame " svuj styl vcelareni" .
Ja jsem dostal na jare tri vcelstva,a prvni navstevu ve vcelstvu jsem absolvoval se vcelarem,ktery me vysvetlyl par important veci a od ty chvile jsem ve vode a plavu , plavat chvily jeste budu,pze vcelar se uci cely zivot Smile
Nikdo nejsme dokonalej a kdyz neco nebudes vedet tak se tu na foru vzdycky nejde dobra duse ktera ti poradi.

Plavej plavacku,plavej Smile
(11.09.2011 13:44)Alek napsal(a): [ -> ]Bydlím ve městě, ca 30 km od něj máme v horách chatu, kam bych případně úly umístil. Tj. moementálně se mohu včelám věnovat v tom lepším případě max. jednou týdně, realističtější je spíše 1x za 14 dní.

Je to pro včelaření dostatečné nebo na to takto můžu rovnou zapomenout?

Dobrá rada by mohla být publikace Víkendový včelař._gp_
Taky jsem začínal s Víkendovým včelařem aj. literaturou. Je to o tom SLYŠET-ČÍST-VIDĚT-ZKUSIT, co nejvíce utkví v paměti.
Taky je tu téma - adresy včelařů ochotných VYSVĚTLIT-UKÁZAT-NECHAT ZKUSIT. Najdi si ho, třeba je někdo Tobě poblíž, z Tvého profilu není jasné odkud jsi, pak těžko nabízet konkrétní pomoc.
(11.09.2011 22:26)Alek napsal(a): [ -> ]Tak jak jsem si to představoval bylo, že první rok bych víceméně pozoroval včelaře (předpokládám, že by mě nechal vždy si něco vyzkoušet) a další rok už bych včelařil samostatně a docházel víceméně jen na rady apod.
Popřípadě bych hned první rok zakoupil vše potřebné a postavil svůj úl v blízkosti včelařových úlů a praktikoval hned.
Je jedna z těch variant nebo hned obě.....

No nejlepší obě. A nejhorší ta,že budeš čekat rok bez včel. Wink Včely postav hned na své stanoviště.Musíš sám to zkoušet jaké to je dostat pár píchanců od svých. Wink Už vybírej kam je postavíš.Smile Nejlepší jsou teplá slunná místa se závětřím, se stromy, aby v letním pařáku měly alespoň část dne stín.Nějaký větrolam za ně,aby tam v zimě neprofukovalo atd. Jinak je pořiď hned na jaře.Čekat další rok nemá smyl.Příroda má na vše dost času a když si něco nevyzkoušíš či se něco nepovede,musíš počkat až zas příští rok a život utíká.... Ono přes všechny složitosti a metody jsou včely nejradši když jim dáš "svatý včelí pokoj" Big Grin a moc se v nich nevrtáš až na nezbytné úkony.Dokáží se o sebe postarat. Jsou velice přizpůsobivé a překvapivě houževnaté,takže i ze začátečnických chybiček jsou schopné vybruslit bez újmy.Nakup přes zimu základní včel. vercajk(nemusíš mít hned všechno),rozhodni se pro nějakou úlovou sestavu,rámky(těch není nikdy dost),nástavky,dna ,víka atd. a normálně na jaře začni.Všechno se naučíš cestou. Wink
Pánové,

díky moc za vaše odpovědi a upřesnění!

Přeju poklidný včelařský podzim a zimu.

Zatím

Alek
Jsem letošní začátečník a musím zpětně říct, že těch pár měsíců co mám konečně svoje vlastní včely mi dalo mnohem víc, než jen čtení literatury a hledání informací apod. Určitě doporučuji jako všichni předchozí si včely co nejdříve pořídit. Nemám k ruce žádného opatrovníka, jednak jsem tu široko daleko jediná kdo má Langstrothy, ale i názory a rady místních včelařů si často protiřečí. Doporučuji určitě navštívit nějaké kurzy a LŠNV....byla jsem a super.
No a ten čas, to je otázka. To co zkušenému včelaři trvá 5 min, to se začátečníkovi může poněkud protáhnout..Vždy jdu do včel s jasnou představou že vše mám nachystané, že vím co mě čeká a co udělám....ale včely čtou zřejmě jinou literaturu než já. Mít včely u domu má své výhody i nevýhody. Jako začátečník zbytečně stresuji víc sebe než včely,na vzdálenějším stanovišti bych neřešila nepodstatné věci o kterých bych nevěděla....včely si opravdu často poradí sami ( aspoň v to doufám).
(16.04.2012 19:46)filipbenetin napsal(a): [ -> ]Zaciatky su stale najnarocnejsie na cas, ale ked sa uz rozbehnes tak to potom odsejpa Wink
Vela nervov prajem Wink

To se sem přihlásil nějaký politik? Že sem dává tolik nic neříkajících odpovědí???
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's