Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Virus deformovaných křídel (DWV - Deformed Wing Virus)
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
To, co popisuje Tono, chápu a znám takové oblasti, kde dosud také neměli vážnější problém.
Bylo by zajímavé provést srovnávací testy, vyšetření včelstev (identifikace virů, genetika včelstev) v oblastech s častými úhyny a v oblastech, jako je Tono.

Zdá se, že po úhynech se může genetika včelstev, díky nákupu oddělků ,radikálně změnit a pak už se situace opakuje s tří až čtyřletou pravidelností.
(07.02.2016 18:22)Víťa Vydra napsal(a): [ -> ]Další vliv má zřejmě koinfekce. Podle toho co publikoval Martin Kamler ve Veterinářství 6/2015 tak v uhynulých včelstvech našli prakticky vždy minimálně dva viry (z těch známých patogenních virů). Včelstva infikovaná jen jedním virem přeživala.

A já si dovolím podotknout, že takovou hnilobu nediagnostikoval a nepodezříval asi nikdo.
A po té co jsem si ji nastudoval, to vůbec nejde vyloučit.

Mám neodbytný pocit, že těch chybějících pár uliček může být na její vrub.
A chybí mi kupodivu i pár včelstev.

Některé mě nepřekvapují, klempírují delší dobu, jiné naopak - silné a pak už žádné.
Uniformní genetika je uvítací bránou všem patogenům. Ty máš Karle štěstí, že tam máš novou třídičku. Teď ji jen využij a na chovatelské sdružení včely kraňské nespoléhej.
(07.02.2016 16:36)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]... včely, ktoré mali poškodené-pokrčené krídla. ... ... poškodené včely vyšli na letáč a snažiac sa odletieť, padli do trávy a postupne uhynuli...

Ak je menej včelstiev, je vhodné mať pred úľami starší koberec alebo linoleum...
(07.02.2016 19:11)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Uniformní genetika je uvítací bránou všem patogenům. Ty máš Karle štěstí, že tam máš novou třídičku. Teď ji jen využij a na chovatelské sdružení včely kraňské nespoléhej.

Třídíme tady všichni společně již dvě pětiletky.
Teď jde jen o to uchránit vyselektovaný genofond před Svazáckým plamenometnými komandy.
Dávají si zřejmě za každý založený požár odznaky Mladý palič. Smile

Jak jinak si vysvětlit, že prevence a ani osvěta je nezajímá /tedy fakticky, verbálně na ní čerpají neustále dotace/ , jen chtějí vyhledávat . . . .a pálit.
... a nahrazovat vlastním dotovaným plemenným materiálem, aby se ten proces pěkně zacyklil. Stát se tak dalším patogenem ohrožujícím naše včelstva.
(07.02.2016 19:28)misan napsal(a): [ -> ]
(07.02.2016 16:36)Anton Turčáni napsal(a): [ -> ]... včely, ktoré mali poškodené-pokrčené krídla. ... ... poškodené včely vyšli na letáč a snažiac sa odletieť, padli do trávy a postupne uhynuli...

Ak je menej včelstiev, je vhodné mať pred úľami starší koberec alebo linoleum...

A čo ba sa bolo stalo, ak by som ten linulem tam dal. Nevšimol si si, že tiee včely, ktoré vychádzali z úľa nevedeli lietať. Každá takáto včela sa z liahla už z bunky a o lietraní nemohlo byť ani reči

Kaji vysvetli mi, prečo od roku 1989 som s týmito včelstvami nič nerobil a odvtedy sa DWV na včelnici neobjavilo, len som dokokobnale dbal, aby som každý rok dokonale tromi zásahmi s amitrazom cvčelstvá ošetril!
Já tady DVW taky nemám. My tu máme asi něco jiného. Smile EFB.
Mal by si viac rozmýšľať a potom písať vývody. Ale bez urážky, možno ma nakoniec presvedčíš, že Vy, ktorí máte mladé liahnuce sa včely postihnuté sandrómom DWV a ja pravdu nemám.

Ešte by som sa opýtal, máš alebo máte z tejto choroby hodnoverný laboratórny rozbor vírusu DWV z konkretného miesta včelnice najlepšie z Tvojej. Ak áno, odvolám všetko čo som napísal
Tono, popravdě ty si svou odlehčovací fumigací předběhl dobu - a to myslím vážně a s úctou. Dost dobře si dovedu představit, že s ní prostě problém nemáš. Možná právě ta tvá "předčasná" fumigace zajišťuje, že ochráníš dostatečně zimní generaci od provrtaných kutikul a tím snížíš šanci DWV, aby se dostala do stavu, kdy již začne být ohrožující.

Jinak DWV je poznatelná okem bez vyšetření, což ale stále nic neřeší jelikož se bez speciálního lab vyšetření nepozná zda jde o ten smrtelný kmen nebo ten se kterým včely jsou schopny přežívat. Vezmu-li pak v úvahu ještě genetiku včel samotných, pak ta v tom taky může sehrát svou roli.
Takže přeji Tono, aby tě nepostihla nevhodná kombinace genetiky a vražedného DWV jako doposud.

A Karel píše o EBF - hnilobě plodu, která se tu z "čista jasna" objevila a možná je rozšířená víc než si dokáží včelaři a veterináři představit.
Ahoj, tak včera při prohlídce jsem nalšla mladušku s deformovanými křídly a zakrslou. Našla jsem jen jednu. Oddělek je založený 15.května. Nemyslela jsem, že by roztoč mohl tohle v oddělku způsobit za tak krátkou dobu, nebo to nebyl roztoč? Otázka zní co teď? Tady v tématu jsem četla, že deformaci může způsobit i vysoká teplota. Mám oddělky na dost sluném stanovišti. Každopádně vůbec nevím co s tím. Poradíte?
Teď jsem se byla dívat k oddělkům a pod česnem toho oddělku cca 30 mrtvolek trpasličích včel. Sad A ještě pod jedním o kousek dál asi 10 mrtvolek.
No pokud je to jen DWV jen bez kleštíků tak jen potvrdit laboratorním vyšetřením - ale to přehřátí je také množné (zažil jsem ve svých začátcích o oddělku při tropickém vedru a snaze bránit loupeži zúžením česna)

Jinak na DWV tak kleštíky hned kyselinu mravenčí (formidol) nebo thymol. Předem by po rozebrání zkontroloval pohledem na mladušky zda na nich nejsou kleštíci a namátkou i nějaký zavíčkovaný plod - jen aby člověk věděl na čem je resp. s čím vším se potýká.
Na plodu kleštík není v podmetu bylo asi 150 mrtvolek a bez kleštíka.
Souhlasím s JKL. Ale každopádně tam není něco v pořádku. Přehřátí možné, ale ... Šlo by třeba poslat vzorky do Olomouce? Možná by to pro ně byl cenný vzorek ku zkoumání. V ostatních úlech nic? Těžko se to takhle na dálku a bez znalosti historie a kontextů posuzuje.
Jiří
Tak ještě pod jedním z oddělků se mi zdá, že jsou napadané zakrslé včely, ale tak do 10 a je možné, že je tam upustily při uklízení ty postižené. Nakouknu do nich a uvidím. Každopádně večer dám formidol - asi všem oddělkům. Některé mají 3, některé 2 NN. Můžu dát těm, které jsou na 2 jen polovinu formidolu (že bych ho rozstřihla a díru přelepila izolepou)? Jednak, aby byl menší odpar a jednak, aby mi vyšlo na všechny. V kmenových včelstvech se mi zdá, že je to ok. Žádné mrtvolky ani před úly ani v podmetu. Zakrslé včely jsem při prohlídce neviděla.
Zrovna v oddělcích bych byl s Formidolem hodně opatrnej. Já bych ho snad ani nedal. Ale třeba je to tímto, že jsem u oddělků problémy s DWV ještě neměl.
Formidol ne!
To je riziko a strašná pecka pro oddělek! Když KM, tak desku od Formidolu nebo Hobrafilt s KM o koncentraci tak 65 - 70 %.
Nebo aspoň večer a podchlazený.
Jiří
Tak to nemám k dispozici. Tady se neléčí ničím jiným, než formidolem. Tady je KM v jakýchkoli jiných odpařovačech je pasé.
Ale máš na výběr....buďto se staneš alternativistkou....nebo s největší pravděpodobností zabiješ oddělek Big Grin

Nebral bych to dopředu tak tragicky. Nejdříve to prohlídni, ať máš jistotu, co se tam děje. U oddělků je výskyt virů docela vzácnost....a spíš by to ukazovalo na problém ve zdrojovém včelstvu. To bych spíš vsadil na poškození plodu teplem nebo zimou.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's