Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Dvoumatečné včelaření
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Neparkuj nad sebe dvě slabá včelstva, ale vždy slabé nad silné.
(14.03.2015 10:52)long.burda napsal(a): [ -> ]Chci se zeptat na zkušenost ostatních s tzv. dočasným parkováním včelstev na sebe přes MM. Jde mi o to, že pokud jsou vyzimovaná včelstva slabá (a letos to žádná sláva není), je šance je tímto způsobem (zaparkováním na sebe na cca 1 měsíc - viz. tuším Moderní včelař 5 a 6/2014) posílit? Zatím jsem to nikdy nezkoušel a ani neznám osobně nikoho, kdo by to dělal. Je výsledný efekt opravdu znatelný? Jinými slovy....o kolik procent jsou takto na sebe naskládaná včelstva schopny posílit více (synergický efekt), než kdyby se nechala klasicky v samostatných úlech?

Dříve jsem s tím experymentoval hodně. Letos jsem takto pomohl dvoum včelstvum.Ješťe před očekávaným velkým proletem jsem slaboučká včelsva posadil na sousední velmi silná.Na silých včelsvech jsem nechal foliji (durofol) a nad tím stojí nástavek se slabým včelsvem. Ono se to nezdá ale silné včelstvo takto vyhřívá to slabší a toto v rámci svých možností rozšíří plodování možná až na dvojnásobek toho co by dokázalo samostatně.Ještě více se včelstvíčku pomůže když je posazeno na silonovou síť proti mouchám a ve předu u kraje se někde nechá malá švíra.Včelstvíčko je vytápěno daleko více a škvírou mu postupně (občas ) proleze nějaká posila. Včelstva velmi rychle naberou stejnou vůni a síťovinu je možno zamněnit za mateří mřížku. S tou mřížkou vůbec nespěchot a i ta škvíra v síťovině musí být malilinkánká
jinak se silné včelstvo rychle přestěhuje nahoru a dole bude plod živořit.
Takováto včelstva budou dvojmatečná klidně celé léto. Já to po svých skušenostech nedoporučuji. Vrchní včelstvo bývá utlačeno nektarem a chce se rojit a spodní je bezsnůškových mezerách zcela bez zásob.Je s tím víc problémů jak užitku. Pokud by se plodiště obou matek zamněňovala řekněme každých 10 dní mnělo by to fungovat víborně k radosti včelaře. Já ty svoje dvě včelstvíčka až zesílí odvezu na nově zřizované stanoviště.
Ku podivu já mám letos velmi málo slabých včelstev a ty co jsou už jsem toková zazimoval- letos super.
Dík Zdeňku, já chci jen nechat posílit ty slabší. Před řepkou bych je určitě zase rozdělil na samostatné včelstva. Jde mi o to, jestli se ty včelstva opravdu rozvíjejí znatelně rychleji, než kdyby byly samostatné.
K tomu bych měl jeden přípodotek. Spíše bych popátral po příčině oslabení těch slabých včelstev. Chtělo by to "domácí" test na nosemu. Takhle vylepšit sousední silné včelstvo se může dost nevyplatit.
(14.03.2015 19:50)jjvcela napsal(a): [ -> ]K tomu bych měl jeden přípodotek. Spíše bych popátral po příčině oslabení těch slabých včelstev. Chtělo by to "domácí" test na nosemu. Takhle vylepšit sousední silné včelstvo se může dost nevyplatit.

Jo, mikroskop už mám nachystaný. U nás byly téměř 30% úhyny a ostatní včelaři taky avizují, že mají včelstva oslabené. jakmile se v týdnu udělá hezky, chci se do nic podívat a pozjišťovat, jak plodují, kolik mají zásob, atd. atd.
Jinak s varoázou jsem myslím problém neměl. V podletí jsem ji držel na uzdě KM a na podzim i KŠ. Chodil jsem po celou zimu (vlastně doteď) tak co 3-4 den kontrolovat spady VD....a padá tak jeden za dva, tři dny.
Zkoušel prosím někdy někdo dvoumatečné včelaření podle Quido Sklenare ( popsáno v knize Moje včelí matička - měsíc August - záložní včelstva ) ?
vice méně ano. Mluvíš-li o Srpnu(slovenština mi děla problémky).
Podobné je to jako spojovaní v březnu. O tom zde již byla řeč- je to něco jako parkovat slabší se silným (Barnat)
Ale stále se jedna z mé strany o včelařeni v jednom včelstvu. Jen zimovaní je dvou matečné. S výhodou využiti druhé matky na jaře.
při nahlašování počtu včelstev se dvoumatečné považuje za jedno nebo dvě včelstva? dotace?
Děláte si srandu?
Dobrý den, mám sice dva úly, ale v každém pět včelstev. Prosím o dotaci na deset. Děkuji.
Úly se nehlásí Wink
(06.06.2019 23:14)Vlastimil Plaček napsal(a): [ -> ]Dobrý den, mám sice dva úly, ale v každém pět včelstev. Prosím o dotaci na deset. Děkuji.

Zatím se mě předseda pokaždé ptal na počet zazimovaných včelstev. to číslo vynásobil 180 kč a podle toho mi pak přišly nějake peníze. Nikdy ho nezajímalo kolik mám na stanovišti ulu...
No právě, dotace je na VČELSTVO ne na matku. Včelstvo je vždy jen jedno
A definice toho, co je včelstvo je daná.

Gretchin vy používáte neodbornou terminologii, včelstva, jejich počet, se fakt neměří na úly.

Včelstvo dvoumatečné je furt jen jedno včelstvo bez ohledu kolik má matek. A v jednom úle mohou být dvě včelstva a dokonce i více, najděte si ve staré literatuře co byla množárna například, zažil jsem i na 10 odd po 3 rámcích. Byl to vlastně ležan, kde odd byly oddělené tenkými přepážkami, které se daly vyndavat. Byl to jden úl, ale deset včesltev. No a protože se našli i dovedové, kteří rozdělili včelstva na slabé oddělky aby čerpali větší dotaci, proto je přesně definováno co je včelstvo, jakou sílu musí mít.

Najděte si to a dostudujte si to sám. My ostatní máme za to, že tohle všechno ( a mnohem víc) už víte.
Včelstvo na které je možno brát dotaci je definováno obsednutými sedmi rámky 39x24 a matkou.....ostatní míry se přepočítávají. Tedy jsou -li v úlu dvě matky a síla odpovídá.....neměl by být problém brát dvě dotace. Dotace neberu , ale letos budu určitě zimovat oddělky nad včelstvy
Jirko, min. 7 obsednutymi ramky 39x24,to min. je tam důležité.
Ze Vas ty nablbly dotace porad baviSad
Je to i o hlášení vcelstev.
(07.06.2019 10:28)richard1 napsal(a): [ -> ]Jirko, min. 7 obsednutymi ramky 39x24,to min. je tam důležité.

Přesně řečené, ano, to slůvko je stěžejní.
A o počtu matek tam není ani slovo.

A přesně jak říká JosPr, to vám to tak rve žíly těch pár korun? Pro ně včelaříte? To teda potěš!!

To říkám tazateli a ne vám Richarde1
všem, kteří chtěli poradit, děkuji. A jestli má někdo vyzkoušeno, že se mu nenávistným komentářem zvedne sebevědomí, tak to taky beru Smile
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's