Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Dvoumatečné včelaření
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
To není nenávist pane, to je bezbřehé pohrdání. Drtivá většina hobbíků včelaří pro radost a lásku k tomu tvoru a peníze jsou jen vítaný bonus, ne cíl.
Mě už zase ten tom začíná bavit.
To ti závidím,já se k tomu ne a ne přinutit.
Mám rád absurdno v jakékoliv podobě.
To ti zase závidim já
Hm. Tak absurdno v různých podobách.
(07.06.2019 22:54)tom.50 napsal(a): [ -> ]Drtivá většina hobbíků včelaří pro radost a lásku k tomu tvoru a peníze jsou jen vítaný bonus, ne cíl.

kecy, a néni to ani o dvoch matkách v jednej bedně Angry
(07.06.2019 22:54)tom.50 napsal(a): [ -> ]To není nenávist pane, to je bezbřehé pohrdání. Drtivá většina hobbíků včelaří pro radost a lásku k tomu tvoru a peníze jsou jen vítaný bonus, ne cíl.

Nechápu kde jste přišel na to, že zrovna dvoumatečné včelaření se dělá pro peněžitý zisk!
Z vás musejí mít sousedé radost Big Grin
Vrátím se zpět k dvojmatečnému. Má někdo rozumnou radu ?
V ležanech jsem sloučil přes papír a MM oddělek s mateřákem, s tím, že až pojmou společnou vůni, případně si to matkou vyřeší MM vytáhnu.
Jenže ono je to už téměř měsíc a ve všech sloučených ležanech jedou obě dvě matky dohromady, oboje plodují už míň (cca 3VN). Každá polovina má cca 10-15kg vlastních zásob.
Ještě fotka pro ilustraci, obě očka a česna jsou otevřené, provozované, pod středem mezi polomedníky je svisle MM. V každém 10-12 plástů + totéž nahoře.
Teď nevím co s nimi. Chci to zazimovat a nevím jak. Má někdo nápad či lépe zkušenost ?
Ali ale ak si zlučoval včelstvá, tak ten papier ešte pochopím ale mm... to nepoznám, asi je to tým, že nemám ležan... ako sa mali "usporiadať?"
V NN sa niekedy pred zimou takto dajú spojiť rodiny... včely do jari obyčajne prejdú hore nad mm, pod strechu a matičku z dolného včelstva nájdeš na jar na site mŕtvu..
Ale v ležane ??
Upřesním. Jak jsem psal, MM je uprostřed pod polomedníky svisle, tudíž dělí ležan na dvě poloviny a matky k sobě nemůžou. Dole je nepustí MM, nahoře stěny polomedníků.

Za cca 13 let celkového času se včelami jsem nedělal doposud ještě tři věci. Nepřidával matku pomocí klícky, umělého matečníku a neslučoval včelstva s kladoucími matkami. První dělat nebudu, druhou příští rok a ta třetí mě čeká asi teď.
Viděl jsem jak likvidují včely sršně udušením, jak včely vyhání trubce, důvodné dobrovolné opouštění včel úlu, jak se matky praly o život v klícce aj. konce včelího života. Samotné včely se dovedou při neopatrném slučování navzájem dost vybít a nevím, jak při tom probíhá proces slučování mezi matkami. Nerad bych teď na podzim o ně přišel. Proto se na to tady ptám.

Předpokládal jsem třeba i variantu, že jedno včelstvo se rozhodne být s druhou lepší matkou a jednoduše třeba vlastní matku přestane krmit a obsluhovat a ona umře hlady a žízní. Proto jsem mezi ně dal na čas papír a MM, než si to vyřeší. Papír vykousaly, mrtvolek minimálně, a nyní jim zatím vyhovuje žít pospolu i se dvěma matkami. A já potřebuju jeden polomedník někdy v září nebo na velikonoce vytočit a připravit na jaro a druhý - MK položit nad zimující plodiště a to před zimou ještě upravit. Koukl jsem do něj někdy v březnu a když jsem je půlil na oddělek. Jinak si dosud žijí svým životem. Včelstva jsem chtěl sloučit (taky coby zootechnický zásah do života VD), dostat na jednu polovinu ležanu cca do 15 plástů a nad ně MK.

Takže co s tím. Mám tu MM vydělat a nechat matky sobě napospas ? To je oč tu běží. Na rozumnou radu je jedno, kdo včelaří nastojato či naležato. Instinktivní chování včel je všude stejné, jedno v jaké jsou dutině. Dik.
(04.08.2019 8:20)Ali napsal(a): [ -> ]Predpokládal jsem třeba i variantu, že jedno včelstvo se rozhodne být s druhou lepší matkou a jednoduše třeba vlastní matku přestane krmit a obsluhovat a ona umře hlady a žízní.

Ali máš pravdu v tom že je jedno či včely chováme nastojato či náležato, podľa môjho názoru taká varianta v tomto čase nenastane...ani jedno včelstvo sa nerozhodne dobrovoľne opustiť svoju matku a "ísť k druhej, lepšej.."
Včely som podľa návodu Tona Turčániho spájal až v októbri (říjen) vtedy to išlo aj bez novín a bez mriežky ale nechal som na včely aby si matku vybrali samé. Musím po pravde napísať, že nie vždy to bolo podľa mojich predstáv, občas si nechali staršiu, alebo "horšiu"...
Ak chce mať včelár istotu, musí jednu matku odobrať.
Toto odporúčam aj tebe, odchytiť jednu matku a potom vytiahnuť materskú mriežku...
(a nemali by mať otvorené dve česná a očká...)
Goro, pokud tam zůstanou obě matky, nechám jim česno i očko (asi vyzkouším alespoň jedno včelstvo, jak se bude dvojmatečně chovat, případně i v příštím roce, vydrží-li to), jinak po spojení (cca dva, tři dny po odebrání MM) druhé letáky postupně uzavřu, souhlas.
Přesto, že se tu i jinde různě píše, že si matku vyberou většinou tu lepší a nejspíš novou, mám odezvy, že to nemusí být pravda a letošní zkušenost s totálně vykladenou starou matkou, že si ji proti všem mým úkladům snažili ponechat, i když ve včelstvu už nic nefungovalo. Potřeboval jsem se o tom nechat přesvědčit.
Blbě vidím, a hlavně, asi tak s milimetrovým přeložení obrazu z každého oka, a proto matky nehledám ani neznačím, a tak se mi je nechce teď zrovna hledat. Dik za potvrzení názoru na věc.
Ali to je asi určite najlepšie riešenie, neteoretizovať, vyskúšať...
Skús niečo spojiť, niečo nechať dvojmatkovo... podľa mojich skúseností (ak nebudeš už vytláčať , resp. dokŕmiš), môžu včelstvá ako dvojmatkové s mm (a dvoma letáčmi/česnami )vydržať kľudne do jari... do znášky môžu ísť obe časti silné ale každá matka má rôzne silný feromón a tá, ktorá ho má slabší začína časom stagnovať a môže sa stať, to čo si predpokladal, že včely sa viac budú zdržiavať v tej časti kde je "silnejšia matka" a v tej časti so slabšou zostanú len tie verné... daj vedieť ako to dopadlo...držím palce...
Tak jsem dnes zkoukl podložky, podvíko a česna a:
sloučené dvojmatečné (odebráním MM) jsou OK cca na 10-11 VN 42/35,
dvojmatečné, odělené jen MM jsou taky OK cca 2x 5VN 42/35 s cca 2x 20 kg zásob.
Poreferuju až v prosinci a pak v únoru při proletech. Co pak s nimi, teď ještě nevim.
Poznámka: dojmatečné stále plodují, jako jediné mají na podložkách stále víčka z buněk a množství spadeného pylu uprostřed plodiště.
Ali držím palce..
S ležanmi nemám skúsenosť (zatiaľWink) ale ma to zaujíma...
Myslím , že to včelstvo kde si odstránil mm už nie je dvojmatečné, ale všetko je možné, ponechal si im 2 letáče/česna?
Ano, ty bez MM jsou už pravděpodobně jednomatečné (neprohlížel jsem plásty, stejně mým švidravým zrakem bych matky nenašel), v podmetu byla společná, celistvá měl.
U dvojmatečných byla měl dvojí, pod každým plodištěm a jak jsem psal s množstvím víček po plodu. Česno i očko má každá polovina úlu svoje v koutě. Takže nejsou ani na studeno, ani na teplo.
Je to takový výkřik do tmy, kdy ještě nevím co chci nebo co objevím až se rozední. Možná vůbec nic. Jen si myslím, že nemám co ztratit, spíše zažít nějakou zkušenost z přirozeného chování včel.
Dnes jsem otevřel dvoumatečné včelstvo založené loni v srpnu. 6 nástavků nabouchaných včelami a plodem, člověk až cítí respekt. Všude hromady pylu, sladiny... Po ochlazení už přijde čas na medníky a SN.
(22.09.2019 8:30)goro napsal(a): [ -> ]Ali držím palce..
S ležanmi nemám skúsenosť (zatiaľWink) ale ma to zaujíma...
Myslím , že to včelstvo kde si odstránil mm už nie je dvojmatečné, ale všetko je možné, ponechal si im 2 letáče/česna?

Tady bych si dovolil příhodu, je vlastně o nechtěné dvoumatečnosti.

Na podzil jsem spojil dva slabší oddělky tak, že jsem je dal přes noviny na sebe, vč si měla vybrat matku. Zanedbal jsem to a vůbec neodebral spodní bednu a nechal to tak do jara s tím, že se včely o dílo postarají proti zavíječi líp než já.

Na jaře mě čekal šok. Oddělky se nespojly, klidně tam vegetovala dvě včelstva, dvě plodová hnízda, vše dvojí. Nemám nikdy očka a tak horní partaj musela pochodovat po čelní stěně (teplá stavba) dolů k česnu, které obě partaje sdílely nohou společnou a nerozdílnou. Úl s tím "čudem" jsem daroval bratrovi a neumím si vzpomenout, co s tím udělal a jak to dopadlo. A už se ho nemůžu zeptat. Asi mi to říkal, jen si nevzpomínám.
Tak jde to rychle. Včera po kontrole přidán 8. NN. Předchozí SN podsazený pod plný medník vystavěn a zanesen za 6 dní (1 souš + zbylé rámky jen s vodící linkou). Jako 8. NN přidán nástavek mezistěn zcela nahoru nad medník. Do plodiště nerýpu ( 2 + 2 NN). Na příští kontrolu beru schůdky a co se bude dít během těch 2 měsíců co zbývají do slunovratu, to netuším. Přemýšlím jestli ty komíny budu muset nějak jistit, aby se nepřevrátily. Ale jinak je to radost vidět něco tak mohutného, chová se to úplně jinak než "standartně" vedená včelstva. Superorganismus.
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's