Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Čistění vosku
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Dobrý den,

roztavil jsem staré mezistěny po dědovi na sporáku v hrnci.Po schladnutí má vosk barvu mírně světlejší jak mléčná čokoláda.
Veznou mi je na výměnu?
Dá se vosk nějakým způsobem vyčistit?

Děkuji olin
čistí se koncentrovanou kyselinou sírovou, ale v případě že je spíš nahnědlý. nevím přesně procenta, ale cca do 10 l jeden velký panák, tj, 5 cl. myslím že se dá použít i jiný kyselina, ale ted už nevím jaká. vosk by při vyvařování neměl přijít do styku s kovem. proto jsou vařáky pocínované.
(05.04.2011 16:27)Oldřich Žák napsal(a): [ -> ]Dobrý den,

roztavil jsem staré mezistěny po dědovi na sporáku v hrnci.Po schladnutí má vosk barvu mírně světlejší jak mléčná čokoláda.
Veznou mi je na výměnu?
Dá se vosk nějakým způsobem vyčistit?

Děkuji olin

Vosk z přetavených mezistěn bych určitě nečistil a odvezl ho na výměnu. Když o tom tak přemýšlím, možná bych ty mezistěny ani nepřetavoval a jen je vyměnil.
Šlo o mezistěny nebo o souše? Přijde mi divné, že by roztavené mezistěny, byť staré, byly "mírně světlejší jak mléčná čokoláda".
starší mezistěny mohou být bledé(někdy jsou bledé i ty nové). Vosk ze souší se mi jeví vždy tmavší, než mezistěny. Přesný odstín bych nehledal, protože mužské oko rozezná max. 16 barev, jako základní nastavení windows. Tongue
K čištění vosku se dá použít tuším i kyselina fosforečná.Do nádoby ve které se vosk rozpoští s jakoukoli kyselinou je dobré vložit kámen nebo kus porcelánu nejlepší byly izolátory,kvůli utajenému varu (rádo si to někdy prskne).
Co se týče mléčné barvy vosku tak pokud je vosk po vystydnutí pevný tak je to dobréi když vyloženě mléčná barva není úplně standart, hrší je pokud nám vosk zmýdlovatí (použita nevhodná technoligie rozpouštění vosku) právě pro ten je barva mléčné čokolády poměrně příznačná.
Barva taveného vosku před chemickou úpravou je podle stáří taveného vosku od panenského díla do starých souší od krásně žluté požluto až zelenohnědou.Po chemickém čištění je vosk spíše doběla.
Co se týče bledých mezistěn stačí je dát na sluneční světlo a opět zežloutnou.Ovšem včelám to bude nejspíš jedno.
Přátelé jednalo se opravdu o mezistěny.Uvažoval jsem dlouho zda je neodevzdat v celku , ale pak jsem si řekl že v "puku" to bude lepší.Roztavil jsem je v nerezovém hrnci takže možná tu bude zakopaný pes.Zkusím je vyměnit snad mě s tím pan Sedláček nevyhodí...

Ty mezistěny byly atipického rozměru , rád bych žluté na optimal...

Všem děkuji za odpovědi
Stary vosk(mezisteny) mohou mit "divnou" barvu a to i pretaveny. Je to dano tim, ze i vosk podleha oxidacnim procesum. Stejne tak vosk vytaveny z plesnivych plastu ma divnou barvu a navic i konzistenci. Pouzitim tvrde vody dochazi vlivem obsahu mineralu, ke zmydelneni vosku. Lze napravit kyselinou fosforecnou.
Vosk poskozeny kovy se da napravit kyselinou fosforecnou, nebo stavelovou, pak je krasne zlutoucky.
Kyselina sirova se nepouziva koncentrovana 96%-zbytecne nebezpecne s tim pracovat, natoz ji lit do roztaveneho vosku.. Staci pouzit naredenou kyselinu, treba tu akumulatorovou.
Máte někdo zkušenost s odstraňováním nežádoucího zápachu vosku po vytavení? Mně se připletla do várky asi nějaká nevytavená trubčí souš která "zasmrádla" a koláč vosku má teď lehce nevábnou vůni "prasečí kejdy". Nějaká rada? Zatím jsem znovu přetavil a povařil s kyselinou mravenčí, intenzita se výrazně zmírnila, ale stejně to není to pravé medové aroma Confused

Díky za rady
Jednoduchá rada, dej to na výmenu mezisten...
No já to na výměnu mám , ale chtěl jsem odevzdat čistou surovinu, takže do výkupu vosk s "aromatem" nevadí?
Pročti fo'rum najdeš tu poklady určitě i to jak a čím se vyčistí vosk.Někdy stačí vosk jen znovu provařit v čisté vodě.Doporučuji více pročítat toto fo'rum na spostu otázek je tu již velice dobře odpovězeno.
(01.12.2011 8:55)Kamil Ž napsal(a): [ -> ]Máte někdo zkušenost s odstraňováním nežádoucího zápachu vosku po vytavení? Mně se připletla do várky asi nějaká nevytavená trubčí souš která "zasmrádla" a koláč vosku má teď lehce nevábnou vůni "prasečí kejdy". Nějaká rada? Zatím jsem znovu přetavil a povařil s kyselinou mravenčí, intenzita se výrazně zmírnila, ale stejně to není to pravé medové aroma Confused

Mně v kýblu zkvasila opláchnutá víčka. Asi byla málo opláchnutá. Po zkvašení jsem z nich udělal koule a nechal být.
Včera jsem je roztavil a doufal, že smrádeček provařením ve vodě zmizí. Bohužel nezmizel ani po třech převařeních. I když s každým vařením je to lepší, vůně včelího vosku tam cítit není.
Je to sice jen půl kila, ale je mi líto ten vosk dát na výměnu. Je tak krásně žluťoučký – to by byly svíčky.
Ale co s tím? Nevím, zda by kyselina pomohla.
Ohledně té kyseliny – o kyselině sírové vím a píše se o ní dříve v tomto vláknu, ale někde jsem četl, že je možné použít i kyselina mravenčí. Máte s tím někdo zkoušenost?
Nemusel bych kupovat sírovou.
Sírová je levnější - kyselina do akumulátorů v 0,5 l plastu - v drogeriích, prodejnách autodílů a někdy v prodejnách barev.Minulý rok stála 27 Kč, ale není vyloučeno, že trochu podražila.
Tak jsem zkusil tu kyselinu sírovou do akumulátorů, pak jsem to asi 4x převařil a tolik patlání kvůli 0,5 kg vosku jsem ještě nezažil.
Nakonec šla na výměnu za mezistěny.

Ostatně o "čistění" vosku píšu v tématu Svíčky.
Vsetka ta kyselina na cistenie vosku neostane potom v tom vosku? A v pripade vyroby medzistienok z takeho vosku nebudu tieto pre vcely skodlive?
Pokud jsem to pochopil, tak kyseliny reagují s nečistotami a vytvářejí soli, které se rozpustí ve vodě a zůstanou dole.
Ale to, že tam nic nezůstane, se nedá nikdy vyloučit. Také se tam té kyseliny nelije moc.
Někteří výrobci MS se chlubí tím, že nepoužívají při čistění chemii. Ale copak voda není chemická látka? Wink
Kyselina sírová slúži hlavne na dezinfekciu. Po každom vyvarení v kyseline je bezpodmienečne nutné tento vosk vyvariť v mäkkej vode. Minerály z tvrdej vody vosk poškodzujú. Nič sa nestane, ak sa to urobí dva krát a hlavne, nešetriť vodou.

Treba zvážiť, či množstvo vosku je adekvátne vynaloženej práci. Wink
(05.04.2012 9:30)Vojtech Langer napsal(a): [ -> ]Treba zvážiť, či množstvo vosku je adekvátne vynaloženej práci. Wink

A právě proto jsem se čistění vyhnul výměnou za mezistěny - nestálo mi to za to.
Výměna za mezistěny je dobrý způsob, jak obejít domácí pracné čištění. Ale výroba mezistěn také něco stojí, spíše by se vyplatilo provést výměnu za vyčištěný vosk. Výrobci musí mít nějaký vstupní polotovar pro válcovací stroje, ten musí být logicky levnější. Nemá někdo s takovou výměnou zkušenosti?
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's