Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Sbíjení rámků
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Prosím o rady, jak sbíjet rámky letos to budu dělat prvně. Chtěl jsem koupit ruční sponkovačku, ale všichni my tvrdí, že to chce na vzduch, do koupě kompresoru se mi, ale nechce.
Tak to bude asi klasika (kladivo a hřebíky). Prosím, jak dlouhé by jste mi doporučili. Budu stloukat Langy 159 mm Hoffman (od p. Mately).
Dík!
Někde se tady psalo o formě na sbíjení rámků - doporučuji. Hřebíky - ty delší a slabšíSmile Myslím, že to je 1,4mm a 3,2cm... Mají je ve včelařských potřebách. Nemá cenu je shánět jinde.
První své rámky jsem sbíjel pozinkovanými kolářskými hřebíky 30mm dlouhými.
Teď se mi "podařilo" koupit nepozinkované, mám je použít?
Úplne bez problémov poslúžia.... Naši starí otcovia ani nič iné nepoznali... Big Grin
Zarezlé možná lépe drží. Smile
(04.05.2010 19:15)petrmachac napsal(a): [ -> ]Někde se tady psalo o formě na sbíjení rámků - doporučuji. Hřebíky - ty delší a slabšíSmile Myslím, že to je 1,4mm a 3,2cm... Mají je ve včelařských potřebách. Nemá cenu je shánět jinde.

Petr Machač si píše, že je nemá cenu shánět jinde než ve včelařských potřebách, ale v železářství je prodávají za poloviční cenu.
Honza
Souhlas, já je také radši kupuji ve specializovaných potřebách pro kutily než ve včelařských potřebách. Ve včelařských potřebách u nás, mají jen jeden druh a ještě předražený. Já přibijím horní loučku 32 mm a dolní loučku 28 mm hřebíčky.
Spojovací materiák kupuji na netu vždy větší množství aby to zaplatilo dopravu.Oproti kamenému obchodu skoro o polovic levnější o specializovaných prodejnách ani nemluvě pokud uvedu příklad hřebíky 40-1kg kamený obchod 78 kč na netu 48 kč u vrutů 4,5x60-1 ks 50 haléřů na netu 20haléřů jelikož nemám možnost koupě v bydlišti tak musím zajet kde ta možnost na což musím také vynaložit jistý finanční obnos a to nemluvím o stráveném čase.Takto zadám do zboží to co sháním vyberu nejvýhodnější cenu a přivezou mi to až domů problém je jen v tom že kde mají levné hřebíky většinou nemají vruty.
(13.02.2012 0:13)Vojtech Langer napsal(a): [ -> ]
(12.02.2012 22:56)S-ladek napsal(a): [ -> ]..Teď se mi "podařilo" koupit nepozinkované, mám je použít?

Úplne bez problémov poslúžia.... Naši starí otcovia ani nič iné nepoznali... Big Grin

Oni ale taky neznali léčení kyselinou mravenčí.
Zarezlé sice lépe drží, ale je otázka zda při léčení KM nebo KŠ je to nesežere úplně.
Mimochodem jak jsou ty pozinkované odolné proti těmto kyselinám?
Kyselina úspešne zlikviduje aj pozinkovaný kliniec.... Akorát je tam o soľ zinku navyše. Mimochodom, všetky kovové soli sú jedovaté ...Sad
Nechcete tím snad naznačit, že léčení KM a používání varroa dna se sítem z pozinkvaných drátů způsobí jednak korozi síta a následně odlupující se zkorodované zinkové soli (mikročástice) nám poněkud zjedovatí med stejně jako soli z pozink hřebíčků v rámcích?S výrokem "Všechny kovové soli jsou jedovaté" bych si ale dovolil nesouhlasit. Sodík je také kov a NaCL tedy kuchyňské sůl až tak jedovatá není - i když jsou lidi, kteří páchají sebevraždu přejezením se slanečků.
Nezabýváme se tak trochu prkotinami.
Kyselina mravenčí i šťavelová jsou i v medu.
Že ještě žijeme a že žijí i včely. Největším problémem, je vždycky včelař.
Bez nás, by si příroda vždycky nějak poradila.
To je sice pravda ALE tam jsou vázané na med a ve úlovém vzduchu je toho minimum které pozink povrchy nenaruší, kdežto při léčení KM je tomu naopak.
(13.02.2012 11:12)JKL napsal(a): [ -> ]... kuchiňské sůl až tak jedovatá není ....

Všetko závisí od množstva požitej kuchynskej soli.... spýtaj sa strýčka Googleho, koľko kuchynskej soli treba na otravu človeka....

Skutočne sa pozinkované sito rozpadne. Samozrejme aj železné ... Big Grin

K tej jedovatosti zinku - samozrejme, jedná sa o malé množstvá. Bolo to "podpichnutie" - reakcia na hrdzavenie železných klincov. Big Grin
Pokud si vybavuji, tak většina hřebíků v rámku je potažena vrstvičkou vosku nebo propolisu a přes to by se myslím solné výpary neměly ke kovu vůbec dostatShy
Ako napísal Zdeněk, skutočne sa zaoberáme prkotinami... Cool
Díky,
ty kolářský hřebíky se navíc úplně zatlučou do dřeva, takže je vidět jen horní plocha hlavičky.

[Obrázky: hreb.jpg]

Takže tady asi problém nebude
Kolářské bych nebral, hlavička proskočí loučkou jako prd.
Hřebíčky jsem taky řešil,ale ty nejlepší byly jen z včelařských potřeb.Letos používám pneumatickou sponkovačku s 25mm sponkami a maximální spokojenost.Vloni jsem zkoušel elektrickou sponkovačku,ta ale umí jen sponky do 19mm a to je málo,některé rámky se mi rozlézají.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's