Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Výroba krmítek - Jakubovské včelařské krmítko
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Na letošní výstavě Natura viva v Lysé n. Labem představil p. Smnetana novou modifikaci Jakubovského krmítka. Musím říci, že mě velmi zaujala. V minulosti byly námitky, že krmítka jsou moc vysoká a nevyhovují pro nízké nástavky (Langstroth, Optimal, Adamcova míra s výškou 17 cm). Takže výrobce obratem zareagoval (čehož si velmi cením) a nabízí nyní nízkonástavkové krmítko na 5 l roztoku, jeho výška je 12,5 cm. Mají i vylepšený systém doplňování roztoku pomocí trychtýře, který nyní pevně stojí v otvoru a nekácí se. Líbí se mi, zakoupil jsem a v podletí vyzkouším. Pak se podělím. Foto viz: http://www.jakubovske-krmitko.cz/cs/fotogalerie/ - fotka na 3 ř. shora - vpravo. Nebo zde: http://www.jakubovske-krmitko.cz/cs/objednavka-krmitka/
Jiří
Také je mám (10 kousků) z posledních dvou let. Ale letos jsem se zamiloval do PVC krmítka v dřevěném rámu. Používám ho sice krátce, ale jeho přednosti vidím už dnes. U Jakubovského mě nebaví to čištění a dokupování keramzitu, také se mi při doplňování z konve klepe ruka jak jsou úly vysoko a cintám roztok tak, že se na to v podletí slítává hodně vos a včel. Mám na mysli i malé ukápnutí, ale i po otření je to sladké a láká to hmyz. Skladování je ok u obou typů, Jakubovské je u prvních nerozebiratelných typů náchylné na poškození těsnosti okolo kónusu. Jakubovské nadruhou stranu vede v ceně pořízení a vizuelní kontrole odběru roztoku. Dřevěnému nevadí větší vítr. Tak to vidím já.
Trochu nerozumím: jak se může cintat okolo, když se to plní pomocí trychtýře? A i když něco ukápne, je to v uzavřeném nástavku, takže k tomu nikdo (nic) z venku nemůže. Tedy já navíc nalévám z dvoulitrových petek a bez problémů, i když stařecký třas (tremor senilis Big Grin) se též dostavuje ...
Co na Jakubovském krmítk oceňuji, je, že v něm je i za chladné noci taková teplota, že včely celou noc berou ... Což třeba u stropních krmítek není ... A pak to, že se krmí bez kontaktu se včelami, což je dobré pro včely (méně stresu ve velmi citlivé době) i pro včelaře (totéž Big Grin)
Jiří
Já k nim používám desku s otvorem, krmítko kouká venku, další nástavek nedávám. U PVC krmítka je přístup do prostoru zamezen přepážkou.
Jen jako výtku ke všem krmítkám, které se dávají nahoru mám to, že krmivo odebírají úlové včely a ne létavky. Je to proti přirozenému obsazení úlového prostoru a proto se mi to nelíbí. Mám zkušenost, že pokud dám do podmetu vaničku o objemu 9L tj. 7 kg cukru navečer, tak do rána tj. si za 12 hod. je krmítko - vanička prázdné. Jako plovák používám přírodní materiál, který nemusím nikde skladovat - větvičky thůjky. Okoukl jsem to na návštěvě u chovatele matek p. Klukase v Březích u Přelouče. Používám podmet, který je vysoký jako 2/3 nástavek Langstrotha - viz dna od pana Nerada.
http://inerad.wz.cz/2010/09/Neco-malo-z-...tml#foto62
Zde je i ta vanička http://inerad.wz.cz/2010/09/Neco-malo-z-...tml#foto64 jen ten plovák se mi neosvědčil, protože pod ním zůstávají včely. Lepší jsou asi 4 - 5 větviček té thůjky. Po krmení se vyhodí, neopadávají,nic se nemusí přes zimu skladovat, njsou další nadbytečné krámy a za cca 5 dní je nakrmeno. Pokud se krmí v červenci a takto narychlo, pak ani nehrozí znovu rozplodování matky a tím i zlepšení podmínek pro množení varroázy. To už je ale asi do jiného vlákna. No všechno se vším souvisí Smile
Jak se včely krmí v "Jakubovském včelařském krmítku"? Je to velmi jednoduché - zejména pro včelaře. Prohlédněte si jak to v krmítku probíhá...


"Včely - to je radost, med - to je zdraví!"
lumat
(25.05.2013 23:13)Ing. Jiří Šturma napsal(a): [ -> ]Jen jako výtku ke všem krmítkám, které se dávají nahoru mám to, že krmivo odebírají úlové včely a ne létavky. Je to proti přirozenému obsazení úlového prostoru a proto se mi to nelíbí.

V júli som zakrmil svoje včelstvá sirupom do nádob 10 litrov. Tieto boli uložené na rámikoch, teda hore. Nechce sa mi veriť, že na odobratí sirupu sa nepodieľali aj lietavky. Ved včely si odovzdávajú informácie o zdroji paše. Prečo by lietavky lietali krajinou, kde niet nektáru a nešli by nad medník, kde je 10 l sirupu ?
(25.05.2013 23:13)Ing. Jiří Šturma napsal(a): [ -> ]Jen jako výtku ke všem krmítkám, které se dávají nahoru mám to, že krmivo odebírají úlové včely a ne létavky. Je to proti přirozenému obsazení úlového prostoru a proto se mi to nelíbí.

To by mělo znamenat, že když dám stropní krmítka i se včelami při úklidu stranou, ře by mělo jeětě nezorientovaným úlovým včelám dělat potíže se vrátit.
Nevšiml jsem si něčeho takového, pokud nezabloufily za světlem u stropních krmítek co mají krytku z pletiva. To se musí překlopit vzhůru nohama aby šly za světlem k "východu".

I kdyby to byla pravda, tak pak to snad není nic proti přírodě - přebírání roztoku a zpracování dělají úlové včely.

Že zmizí roztok z podmetu rychle je víc než možné, protože silnější včelstva si dělají nad krmítkem chomáč až k hladině a po sobě lezou ke stropu. Asi je to pro ně pohodlnější jak šplhat po nějaké plastové stěně krmítka. A takový hrozen se jim lépe udělá v podmetu, je to kratší cesta k plástům.

Ale chce to komplikovaný hardware - tedy dno.

Já to někdydělám tak, že dávám rámková do spodního nástavku a pak jen posunu nástavek, naleju a posunu roh hrních nástavků zpět. To když je to slabší oddělek a nechci se jim nahoře vrtat a strakt tam rámková a na stropní krmítko to už vzhledme k počasí a síle nevypadá jako vhodné.
On je rozdíl jestli krmím oddělek ve dvou nástavkách, pak je to asi opravdu jedno, ale pokud bych už měl cukrem krmit "dospělé včelstvo" v 5-6 nástavkách, pak si myslím, že je opravdu lepší, když se včelstvo "natáhne" a létavky si ze spodního krmítka vezmou těch svých 9 L za noc jako svou další várku krmení.
Není mi jasné proč - 10 a víc litrů vezme silné včelstvo i z horního náístavku, nebo v čem je výhoda?
Jde mi o přirozenější poměry ve včelstvu, normálně taky je přívod nektaru do úlu spodem prostřednictvím létavek. Včelstvo snese všechno i včelaře, pak ale nastupuje stres a nemoci. Nezdravý organismus nemůže produkovat zdravé produkty - potraviny pro člověka. A o to mi jde. Proto nefumiguji a kyselinu nedávám paušálně.
(18.10.2013 14:50)Ing. Jiří Šturma napsal(a): [ -> ]Jde mi o přirozenější poměry ve včelstvu, normálně taky je přívod nektaru do úlu spodem prostřednictvím létavek. ...

Ptal se někdo těch včel, jak to vidí? Musím říct, že když jsem jim dal horem ta krmítka (a teď jsme v tématu o Jakubovských tak tedy Jakubovská, tak jsem neregistroval, že by signalizovaly cosi nepřirozeného. Naopak, vypadaly velmi spokojeně. Ale přiznám: taky jsem se jich neptal ... Big Grin A v noci tam byl takový šrumec, že jsem se ani neodvážil zeptat, která je meritorně úlová a která je létavka ...Wink
Jiří
Pokud bych takto uvažoval, tak spíš než odkud, tak zda vůbec, kolik a čím krmit.

A nakonec je ještě otázka kdy? Mně připadají naléhavější jak odkud.

Ale nikomu nic neberu.
No, dělejte jak kdo chcete Angel
(18.10.2013 13:18)Stanislav Vorel napsal(a): [ -> ]... http://www.levoltec.cz/senior.php ...

Mám podobne urobené dna, výsuvné sito aj podložka. Do tej drážky na miesto sita by sa dal urobiť zásuvný krmítkový panel ktorý by trčal dozadu a na neho by sa dalo postaviť (jakubovské) krmítko, alebo aj pohár s presakovacím viečkom. Skrátka včely - lietavky by prístupovali ku krmítku z podmetu.
Až mi začnú stropné krmítka vadiť, tak budem vyrábať zásuvné podmetové vložky na zadné, spodné, vonkajšie krmítka. Pán Turčáni niečo podobné používa. Presne som si to nezapamätal.
V pátek jsem poprvé použil Jakubovská krmítka. Zkušenost prozatím dobrá. Mohou to v klidu plnit i děti. Dva poznatky:
  • když jsem to tam dal poprvé a zavřel krmítko, tak včela neměly jak vylézt z tubusu, strop krmítka se jej dotýkal. Musel jsem tedy znovu otevřít víko a zavřít jej tak, že krmítko bylo "nafouknuté", tudíž již mohly vylézat.
  • překvapilo mne, že včely jsou na keramzitu jen kolem tubusu, čekal jsem jich více po celé ploše
Tak tu zkušenost, že včely nemůžou do krmítka projít mám z loňska taky, vyřešil jsem to vyříznutím menších zářezů do tubusu a vložením kusu dřeva do nich tak, aby při zavření výko přimáčklo ten kus a mezi tubusem a víkem zůstala mezera tak 7 - 10 mm. Pak to funguje parádně. Včely si na krmítko musí zvyknout a časem se rozlezou po celé ploše - je to taky dáno tím zda jich je v úlu dost či tím zda se koukáš během dne či večer - přišlo mi, že vždy večer jich tam bylo podstatně víc - asi venku už nebylo co dělat, tak se vrhli na krmení.
Stando,

díky, to je dobrý hack. Uvidím, zda jej nepoužiji. Prozatím mám dané jedno krmítko (první) a zítra či pozítří chci dát další dvě krmítka a uvidím, jak se mi s nimi bude pracovat. Teď již přece jen vím lépe jak na to.

Podívám se také na krmítko v různých časových obdobích, jak radíš, abych viděl, v jakém počtu na ně lezou. Na druhou stranu pokud by včely měly obsáhnout celou plochu keramzitu, pak mi přijde jeden tubus relativně málo propustný, v tu chvíli by možná stálo za úvahu a pokus, zda nemít v krmítku dva tubusy...
Není potřeba dělat zářez do tubusu. Já mám sice ukrajinská krmítka, ale ty mají taky středový otvor, no a když se jim tam nechce tak dám tím otvorem proužek nějaké savé látky nebo obinadla. Ten jednak funguje jako žebřík, po kterém se jim dobře leze a jednak jako knot ze kterého sají roztok. Pokud ho hned při instalaci namočíte v roztoku a pak spustíte tím tubusem dolů, máte je v krmítku ihned Wink
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Referenční URL's