Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Cizí roje známého původu a legislativa
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Víte někdo kdy přesně vzniklo nařízení o likvidaci rojů naši předkové přece roje vyvažovali zlatem?
Doslova nebo obrazně?
A zrovna včera mi volali hasiči, že by mi dali roj, neměl jsem čas a tak jsem jim řekl, že se to nesmíSmile
Pro Tom:
Co takový zákon/byl tu a nevím co by jste na něj řek/: Právo první noci u nevěst.
Zákon je zákon,ale musí mýt smysl.A když dodržovat tak všeci. A když roj tak ať se každý rozhodne sám. F.V.
Není lepší oddělek než silný roj. Během dne plně dokáže vystavět a zanést i tři mezistěny. Má šechny typy včel včetně létavek, které se se ihned pouští do práce. Pokud má někdo obavy z moru, ať včelstvo nechá vyprádnit výkalové vaky ve sklepě a posadí jej na mezistěny. Z principu je tam přítomna ozdravná plodová přestávka. To zase jednou člověk pomocí zákonů ukazuje přírodě, jak se nemá rozmnožovat.
A propo neměli bychom radši zakázat tvorbu oddělků přenosem několikrát zakladených tmavých plástů, bez létavek, kde jediné, co je čisté, je sacharosa, kterou dokrmujeme? Wink
(07.06.2014 23:57)toodoo napsal(a): [ -> ]tom.50: To je také pravda, názorů je víc, proto se je snažím sbírat, ale logičtěji vypadají ty argumenty, které popírají současnou zavedenou praxi, zvlášť když se během rozhovoru dozvíte od ředitele referenční laboratoře (nebo jak se to jmenuje) jak celý systém funguje a co všechno nám odpovědní veterináři zatajují. Mám věřit takovému odborníkovi nebo nějakému předpisu, který tvořil někdo, kdo s praxí nemá evidentně moc společného? Je pro mě cennější informace od člověka, který oboru rozumí a je zároveň vědec, veterinář a včelař, něž nějaká příručka nebo předpis.

Já odborník nejsem, ale pokud mi odborník tvrdí, že Paenibacillus larvae je všude kolem a nemoc prostě propukne nějakou souhrou okolností (oslabené včelstvo), pak nechápu, proč mám postupovat, tak jak mám postupovat. Vždyť stejně tak může onemocnět moje zdravé včelstvo aniž by někde okolo byl nějaký zdroj (když je Paenibacillus larvae všude ve vzduchu).

Pokud mi někdo donese roj, dostane domeček a za pár týdnů se uvidí, jestli bude moci na včelnici nebo ne. Pokud bude vykazovat zdraví a vitalitu, nevidím důvod proč ne. Stejně tak každé včelstvo které tam už je může o místečko na včelnici přijít, pokud nebude v pořádku.

S vámi je to vážně těžké.

Vy neřešte co vám státní orgány zatajují, to fakt není vaše věc. Ona totiž ta proklamovaná svoboda je kravina a všude, kde jde o něco důležitého, to na vůli lidí nechat nelze, vy jste toho důkazem!

Marná debata. Jen prosím vás, i když by původce moru byl všude kolem nás, víte, studujte, studujte, studujte. Pak se dozvíte, že vždy záleží na množství infektů. I oslabené včelstvo se dokáže ubránit jednotlivým bacilům, ba i desítkám a i stovkám, dokonce i tisícům. Jestli ale dojde k zamoření včelstva statisíci a miliony bacilů, pak se patrně neubrání ani včelstvo silné. To je totiž vůbec prazáklad civilizace a boje s nemocemi obecně, tedy nejen s nemocemi včel. Proto hygiena, aby se množství všudypřítomných bacilů a virů zmenšilo na nejmenší možnou míru.
Ale opakuju, vy musíte leta studovat základní věci, omluvte mě, na debatu s vámi já fakt nemám.(08.06.2014 20:32)vlcek napsal(a): [ -> ]Pro Tom:
Co takový zákon/byl tu a nevím co by jste na něj řek/: Právo první noci u nevěst.
Zákon je zákon,ale musí mýt smysl.A když dodržovat tak všeci. A když roj tak ať se každý rozhodne sám. F.V.

Už jste někdy slyšel nebo četl o demokracii?

Já vám to stručně vysvětlím.
Vy jediné co smíte a na co máte právo, když jste přesvědčený, že je nějaký zákon špatný, dát podnět a případně sám vypracovat zákon jiný, dostat ho do parlamentu a dát o něm hlasovat. Poslanci ho budou projednávat, případně připomínkovat, sami nerozumí ničemu, oni mají jen důvěru lidu, nic víc (velmi podobné jako kdysi místo kvalifikace stačila rudá knížka) a pak, možná, když vy a vaše lobby dokážete ten tupý několikasethlavý dav poslanců přesvědčit ( a nebudou tam nějaké jiné zájmy jiných, prachatějších uskupení, ((jako třeba PSNV či jiná vlivná skupina)), tak pak se zruší zákon stávající a bude platit ten nový, lepší, ten váš. A do té doby se proboha řiďte vy a i všichni ostatní zákony takovými, které jsou v platnosti teď. Děkuju vám všem.
tom.50: Jsem úplný začátečník a snažím se vyznat v různých názorech, které mě obklopují. Než někde vysvětlovat kdo, kde, kdy, co říkal, napíši reálnou situaci, která mě může potkat a doufám, že mi někdo odpoví jaká to má úskalí a případně vyvrátí nebo potvrdí tvrzení ostatních. Takže v tomhle směru děkuji a hned mě napadá:

Který zákon a které ustanovení zakazuje chytat cizí roj a který zákon a které ustanovení říká co s takovým rojem a který zákon a které ustanovení říká, že hasiči mohou usmrcovat roje, když oni sami tvrdí, že k usmrcení zvířete musí dát souhlas veterinář?
Vím od našich hasičů, že roje neusmrcují, ale vysypávají kdesi na mezi. Pokud ho nemusí sebrat vysavačem.
(08.06.2014 23:52)tom.50 napsal(a): [ -> ]S vámi je to vážně těžké.

A do té doby se proboha řiďte vy a i všichni ostatní zákony takovými, které jsou v platnosti teď. Děkuju vám všem.[/b]

Co není zákonem zakázáno, je povoleno.Tongue
Co není zákonem zakázáno, je povoleno a vznikne anarchie, ale jen pro někoho.
Občanovi lze povinnost ukládat pouze zákonem.
Já bych na tomto axiomu s dovolením trval, nerad bych zažil nějakou další totalitu, kde jsem musel mít na vše povolení. I na sdružování.

A všechny co navrhují opak poprosil aby to domysleli.
Chytám roje a usazuju je do úlů....i roje tzv. neznámého původu...fakt to dělám....jako někdo třeba vybírá popelnice....Používám nepovolené léčení kyselinou mravenčí metodou houbičky a nechodím na schůze ZO ČSV.......a rámky stloukám až když je skutečně potřebuju.....a ještě jsem si neuklidil v boudě,kde mám uložené nástavky...
Občanovi lze povinnost ukládat pouze zákonem - s tím souhlasím, ALE to by tady musela fungovat demokracie a ne vláda kleptomanů a lobistů. Když podvedu lidi, tak by měl přijít trest, ale u nás třeba existuje špatný podnikatelský záměr. On přeci nemůže za to, že obral lidi, něco mu v podnikání nevyšlo a to přeci není trestné. Sad Zákony nemůžou popsat úplně všechno. Když někdo dělá něco, co by se nemělo, tak o tom ví, protože byl nějak společensky vychován a ani v zákonech to nemusí být uvedeno. Někdy mi připadá, že než nefungující demokracie, tak by byla lepší dobře fungující anarchie. Tam i ten největší lump má stejná práva a povinnosti. Nepomohla by mu ani výmluva, že to není v zákoně uvedeno.
A nějaký zákon těm lidem nařizoval aby s nimi obchodovali?
(To chceš skutečně trestat lidi za to že zkrachují, přijdou třeba i o barák a ještě je chceš zavřít? Jak to chceš odlišit?
Pokud je to podvod, tak to obvykle naplňuje i znaky poodvodu. Takže na to legislativa většinou je, pokud Klaus nedá amnestii.)

To je to samé jako tady ve včelařině s inverty - jediný prodejce krmení pro včely v ČR co vím negarantuje složení.
Jednou jsem to z nouze risknul, říkal jsem si že začíná, ale nemá to dodneška ani další.
Přesto to lidi kupují - je třeba pak někoho litovat? Že mu v zimě odejdou včely?

To je jako litovat dospělého co strká pletací dráty do zásuvky.
Já už letos ulovil tři a protože vím, od koho jsou, nemám nejmenší obavy. Jestli to zakazuje nějaká vyhláška, je mi dost putna. A takové vyhlášky a zákony, které NEREFLEKTUJÍ skutečnost, jsou mi tuplem ukradené.
Schválně, kdo z vás dodržuje vyhl. č. 9/2010 Sb. O podmínkách požární bezp. při provozu komínů atd.? Kdo z vás si nechává jedenkrát ročně kontrolovat komín revizákem, kdo z vás ho 3x ročně čistí a kdo z vás má na nepoužívaném komíně ceduli mimo provoz?

A už dost, nebudeme tady spamovatSad
Státní veterinární správa doporučuje všem chovatelům včel dodržovat následující opatření:

Utrácet roje neznámého původu a divoce žijící včelstva.

1.1.2013

...místně příslušná krajská veterinární správa (KVS) může s ohledem na aktuální nákazovou situaci a místní podmínky postupovat v některých bodech odlišně...

Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Jihomoravský kraj nařizuje

1) Všichni chovatelé včel na území Jihomoravského kraje jsou povinni:

e) vyhledávat a utrácet roje neznámého původu a divoce žijící včelstva

Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z těchto mimořádných veterinárních
opatření může správní orgán podle ustanovení § 71 nebo § 72 veterinárního zákona uložit
pokutu až do výše:
a) 50 000 Kč, jde-li o fyzickou osobu,

V Brně dne 5.8.2013A tak jsem se taky chtěl zeptat. Roje Brňáci chodíte vyhledávat o sobotách nebo na každej den po práci?
Aj jaj, normálně bych tu napsal, že roje hledat nechodím, ale radši to psát nebudu, neboť bych za to mohl dostat pokutu oněch 50 000 Kč....

Je to složité rozhodování, co dělat v případě, že se zákonem nesouhlasím nebo mi přijde nesmyslný... Morální maximum je respektovat a snažit se změnitSmile ale co v těchto případech?
Smile
Se zákony a vůbec pravidly ve společnosti je to složité. Už od doby, kdy lidé začali žít ve větších skupinách, mělo jejich soužití svá pravidla. Pro mnohé samozřejmě nepopulární.
Ani v dnešní společnosti není populární pravidlo, že svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Nebo že demokracie nemůže fungovat na tom, že všichni mají na něco právo. Dokud někdo nemá nějakou povinnost, nemůže mít jiný právo. Základem jsou ty povinnosti, bohužel.
Právě tak platí, že pokud není žalobce, není soudce. Každý si tedy může příslušnými pravidly vytírat místo, kde záda ztrácejí své dobré jméno, ale jen do té doby, než někdo jiný nabyde dojmu, že tím jsou ohroženy jeho zájmy. A samozřejmě to půjde nějak prokázat. (rozdíl mezi myslet si, vědět a dokázat je také jedno takové ne vždy populární pravidlo)
není tedy problém nevymetat a nekontrolovat komín, dokud nevyhoříte, usazovat cizí roje (a chlubit se tím), dokud se u vás neobjeví nějaká veselá nákaza.
A když bude nejhůř, jde to uhrát na procesní chyby nebo rozpory v zákonech.
Odpor k vrchnosti je v naší kotlině hluboce zakořeněn.
(09.06.2014 11:24)Kohout napsal(a): [ -> ]1) Všichni chovatelé včel na území Jihomoravského kraje jsou povinni:
e) vyhledávat a utrácet roje neznámého původu a divoce žijící včelstva
V Brně dne 5.8.2013A tak jsem se taky chtěl zeptat. Roje Brňáci chodíte vyhledávat o sobotách nebo na každej den po práci?


Protože nájem honiteb je drahý, stává se to novou společenskou zálibou méně movité "Highsociety" včelařů.

Takzvaný hon na roje, jen místo psů se musí cvičit kuny a drevokocúři.

Společenská záležitost jen pro zvané a místního veterináře. Případně velitel hasičů a starosta.

Ve vojenských újezdech slouží pro výcvik "Vyhledej a znič" spec.- jednotek. Kdo najde a zničí roj, tak už si poradí i jinde.
http://eagri.cz/public/web/file/255870/N...P_2013.pdf

Nařízení se mě netýká, nejsem v pásmu, takže otázka zůstává stejná:

Který zákon a které ustanovení zakazuje chytat cizí roj a který zákon a které ustanovení říká co s takovým rojem a který zákon a které ustanovení říká, že hasiči mohou usmrcovat roje, když oni sami tvrdí, že k usmrcení zvířete musí dát souhlas veterinář?
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's