Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Residua rozličných látek ve včelích produktech, zejména ve vosku a medu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Kolegyně a kolegové,
v tématu, které se věnuje užití záobních plástů po uhynulých včelstvech, jsme se dotkli jednoho případu, kdy byl v medu jednoho z kolegů při testech nalezen tylozin. Debata tam se posunula do jiných sfér, ale možná by neškodilo k tématu residuí založit zvláštní vlákno.

(08.03.2013 8:58)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]No ale pokud ten Tylozin je v těch plástech, tak je to tak jako tak dobrý příklad toho, jak se residua z vosku dostávají do včelích produktů ...
Jiří

V Apidologii je nyní ku stažení hodně zajímavých materiálů, např.:
http://www.apidologie.org/index.php?opti...es&lang=en
přesněji http://www.apidologie.org/index.php?opti...tents.html , článek Martel et al., přikládám v příloze.
Týká se sice Apivaru a Asuntolu, ale pojďme zkusit shromažďovat odkazy a poznatky obecněji ...
Jiří
Jirko, tie čísla vyzerajú hrozne, ale asi to neviem správne vyhodnotiť. Môžeš, prosím, vypichnúť nejaké podstatné cifry, ktoré sú aktuálne aj pre nás.
Naše liečivá obsahujú menej škodlivých látok, tak my sa nemusíme obávať ich zbytkov, alebo produktov ich rozkladu Idea ?
Alberte, taky mě to docela vyděsilo, ale to je pro specialisty, leč i ti mezi námi jsou a ty souvislosti lépe poznají ... Já se to neodvažuji hodnotit ...
Jiří
Vďaka. Dúfam, že tieto údaje niekto spracuje a preloží do "ľudskej reči" Smile. Niekde sa tu publikovla správa o reziduach liečiv vo vosku z VÚ Dol. Na slovenskej stránke som ju použil ako odkaz na obhajobu KM. Boli tam nejaké hodnoty, ktoré sa dajú porovnať. Už to nemôžem nájsť, ale Milan Bencúr to má určite niekde uložené.
Rád bych trochu zklidnil rozbouřené vody a obavy ze zbytků amitrazu ve vosku a v medu po doporučené léčbě.
V Moderním včelaři 6/2012 na str. 207 je článek vědeckých pracovníků Ústavu inženýrství ochrany životního prostředí při Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
Protože jsem nenašel v článku jednoznačnou odpověď, otázal jsem se přímo jednoho z autorů, ing.R.Slavíka, zda v medu ze včel léčených amitrazem(Varidol) byla nalezena nějaká rezidua.
Cituji jeho odpověď a myslím, že bychom náš med mohli pojídat, případně prodávat, zcela bez obav.

Citace: Dobrý den pane doktore,
děkuji za věcné připomínky k publikovanému článku v Moderním včelaři.
Odpověď na Vaši otázku je velmi prostá: Pokud se dodrží léčebný postup a Varidol je aplikován ve správné dávce, pak jsou jeho koncentrace ve většině případů pod limitem detekce použité analytické metody (např. při použití kapalinové chromatografie s hmotnostním detektorem je limit detekce 1 ng/g)
Ano, a já k tomu přidám naši diskusi s MUDr. Šumerou, kde se pokračuje: Amitráz se poměrně rychle rozkládá, proto není divu, že se ho v produktech najde jen minimálně. Jeho rozkladové produkty (dimetylanilin, dimetylfenylformamid a další) jsou již stabilní, ale nemám data, kolik jich v medu je.
Moderní včelař se tím bude zabývat a informace přineseme.
Ivan Černý
Možno si trochu všetci ozrejmíme, čo je pre včely, med a vosk dobré v tomto: " prehľad pesticídov a antibiotík používaných vo včelárstve. Poskribovaný amitraz je hneď na prvom mieste a ako fumigant dopadol celkom dobre, ale to je lem môj pohľad. Očakávam komentár niekoho, kto sa chémii rozumie a podá konkrétne názory.

http://www.jiventure.info/Overview_of_Pe...Beekeeping

K takejto citlivej otázke sa stále aj na tejto stránke vyjadruje veľa včelárov laikov, ktorí nemajú a ani nemôžu mať vedomosti z tak náročnej chémii.
tono to je zaujímavý materiál, aj pre nás laikov
nepodám síce odborný komentár
ale
konečne som v ňom získal podklad k môjmu pocitu že kyselina mravčia výrazne viacej zaťažuje včely ako amitraz...Blush
(Formic acid active substance of this list that is most fatal to bees. )
To je, Jano, ale velice sporné tvrzení a dovolím si oponovat, že to není "podklad k pocitu ..." Je o tom docela dost literatury, přednášel o tom např. Dr. Přidal (http://www.psnv.cz/index.php?option=com_...Itemid=111 ), něco se dá najít i v MV. A tam to vůbec není jednoznačné, spíš naopak ... Např. na loňské olomoucké konferenci, pořádané MSVV (http://www.msvv.cz/akce/konference-veda-...ske-praxi/ ), publikoval dr. Klíma i výsledky výzkumu, na němž se podílela i dr. Dubná. Vystavili trávicí trakt včel extrémním dávkám KM, a přesto to neovlivnilo výši probiotik v jejich trávicím traktu. Tedy aspoň tak si to pamatuju. ... Ale to by patřilo do jiného tématu, než jsou residua ...
Jiří
jirko ten pocit mi hovoril, že KM pôsobí v úle dlhšiu dobu a tak znepríjemňuje život včelám viacej ako krátkodobé zadymenie a ak nedajbože stúpne teplota problém s KM a včelami je na svete...
(poznám všetky výhody KM, ani jednu nevyvraciam ale s "liečiv" uvádzaných v tej tabulke napísali že KM je voči včelám najnepriaznivejšia z hodnotených)
ale určite to nebude o trávení to verím, KM je prirodzenejšia pre tráviaci trakt...

Prosto nie som odborník ako ľudia ktorých cituješ, preto je to len pocit, sorry Blush
(15.03.2013 17:28)Ivan Černý napsal(a): [ -> ]Ano, a já k tomu přidám naši diskusi s MUDr. Šumerou, kde se pokračuje: Amitráz se poměrně rychle rozkládá, proto není divu, že se ho v produktech najde jen minimálně. Jeho rozkladové produkty (dimetylanilin, dimetylfenylformamid a další) jsou již stabilní, ale nemám data, kolik jich v medu je.
Moderní včelař se tím bude zabývat a informace přineseme.
Ivan Černý

Chtěl bych se zeptat jestli je něco nového?
Sorry, není - hlavně náš čas.
Ivan Černý
A dělal někdo v tuzemských luzích a hájích nějakou studii ohledně výskytu těchto stěpených látek v medu nebo se jen uvádí, že amitraz tam není a víc se zatím nezkoumalo?
Našel jsem jen výsledky ze zahraničí, ale tam zase určitě bude jiný způsob ošetřování včelstev, takže to zase tak moc nenapoví.
..např. u Varidol 125 je v přibaleném informačním letáku napsáno, že žádné rezidua na medu a vosku nejsou.....jestli jsem četl dobře...
ve zdravotnictví funguje SUKL na léky a varidol aj. léky tohoto rázu u povoluje kdo ?
Jaké léky? Vždyť po tom umírají chudáci roztoči. Místo aby se vyléčili.

Smile
Pssss, o tom se nesmí mluvit : podezdření na karcinogenitu
"Effects of amitraz on cytochrome P450-dependent monooxygenases and estrogenic activity in MCF-7 human breast cancer cells" - to se nás chlapů netýká - jde o rakovinu prsů.
To víte, kdyby se jen šustlo, že nás veterináři nutí do včel cpát látku, jejíž rezidua mohou způsobit rakovinu prsu aneb Bez medu to nejde (přijít o prsa) - vzala by tato kampaň za své a Dol by přišel o kšeftík.Teď nevím zda již nebyl v EU Amitraz zakázán : http://edexim.jrc.ec.europa.eu/list_anne...&id_part=1
každopádně..nejsem chemik, ale pan wikipedie to ví lépe než já..amitraz patří sem:
odkaz wikipedie
nejsem chemik..nerozumím tomu, ale podle toho co píše wikipedie, tak je amitraz insekticid..., ale jelikož je povolený, tak je všechno ok. .....tak a teď si to člověče přeber...
Naopak si myslím, že je nutné o tom mluvit. Jinak zůstává pro mnohé včelaře amitraz (Varidol) tajemným jedem, který může vyvolat rakovinu.
Citace z Vámi uváděného Googlu:

Citace: některé studie ukázaly, že způsobuje rakovinu u myší. Ale přehodnocení důkazů vedlo k současné klasifikace amitrazu jako neomezené..

V jiných, opatrnějších článcích se říká, že není vyloučeno, že by mohl působit rakovinotvorně i u člověka. Přeloženo do češtiny to znamená, že se zatím nikdy nevyskytl případ, u kterého by bylo možno prokázat souvislost mezi amitrazem a nějakou formou lidské rakoviny.
(02.11.2013 23:31)kamproch napsal(a): [ -> ]... ve zdravotnictví funguje SUKL na léky a varidol aj. léky tohoto rázu u povoluje kdo ?

http://www.uskvbl.cz/
Jiří
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's