Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Plánky na úl Optimal
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Plánky na úl Optimal

S laskavým svolením pana Čermáka zde umisťuji plánky na úl OPTIMAL.
Připojen je plánek na vylepšené kočovné dno z roku 2000.

Zdroj: OptimalklubEDIT 24.10. 2011
Přidal jsem plánky od Honzy Havelky v souboru Plánek na nástavek Optimal.pdf
Doplňuji pár informací ke dnu Optimalu.
Je řešené jako víceúčelové. Má zasíťovanou dolní plochu, pod pletivem je zásuvka uložená v drážkách noh dna, vysouvá se odzadu, takže kontrola spadu roztočů a odběr vzorků měli jsou snadné a bez obtěžování včelami. Zásuvka je orámovaná, pevná (sololit), bíle natřená, dá se snadno mechanicky čistit nebo omývat vodou.
[attachment=111]

Popruhem s přezkou se úl může sepnout při kočování.
[attachment=112]

Nohy dna mají uprostřed zdola zářez pro ukrytí upínacího popruhu aby se tak neničil při manipulaci s úlem. Kvůli možnosti kočování na dnu nic zbytečného nepřečnívá (totéž platí pro střechu). Leták se překlopí a zajistí skobičkami se závitem, zadní odejmutelné víčko také drží dvě skobičky. Nohy dna nejvíce trpí a pokud se časem poškodí, dají se odmontovat a vyměnit.
Vysoký podmet umožňuje vyvěšení létavek ve dnu, které tak nezpůsobují tíseň v hnízdě, působí tedy protirojově. Lze v něm s výhodou fumigovat - doutnající knot s hřebíkem se odzadu dá rychle zavěsit do jednoho z plástů nad spodní laťku rámku.
[attachment=113]

Na sezonu, resp. její část kdy včelstvo staví dílo, se do podmetu vkládá stavební zábrana (rošt), a to odzadu bez odkládání nástavků. Na dobu sledování spadu roztočů se zase vyjme zezadu ven. Do dna lze snadno umístit i pylochyt, ke sběru pylových rousků slouží zásuvka dole.
(04.10.2010 22:43)Čermák Kv. napsal(a): [ -> ]Lze v něm s výhodou fumigovat - doutnající knot s hřebíkem se odzadu dá rychle zavěsit do jednoho z plástů nad spodní laťku rámku.

Děkuji za radu. Tímto mi odpadl brouk z hlavy co se týče fumigace. Bylo mi totiž líto průhledného durofolu při léčení z vrchu (jsem přesvědčen, že by to nustál).

Letos je moje Optimal premiéra, jak se psalo již v jiném tématu. A takovéto maličkosti, které jsou pro ostřílené nástvakové včelaře samozřejmostí, nás dokáží potrápit Smile

Díky Honza
Mohl by mi prosím někdo popsat jak vypadá a funguje krmítko co je v návodu z výkresu a popisu v plánkách sem to moc nepochopil.. nebo jaký by ste mi doporučili krmítko popř. jestli se dá někde koupit (myslím to rámkové)
Stropní krmítko na Optimal je suprové, Včely se netopí s roztoku, při krmení nejsi v kontaktu se včelami. Hodně napoví foto.Edit : v případě nejasností můžu nafotit detaily krmítka doma.
Já bych doporučil se s krmítkem nedělat. Lze zakoupit lavorky nebo kbelíky, které pasují do nástavku Optimal. Je to levnější varianta než krmítko, krmení jde rychleji od ruky, bohužel jste ale v konstaktu se včelami. Problémem může být slídivost, ale při krmení kyblíky není potřeba otevírat úl tak často, práce je i rychlejší. Pod kyblík je ale nutno dát desku (sololit) s vyřezanými děrami pro vstup včel a až na to postavit krmítko - jinak včely staví "do vrchu".
já sem asi uplně blbej... ale já to nechápu ani z těch fotek Sad jak se tam ty včeli dostanou?? a co zabrání tomu aby se netopily???
(31.03.2011 11:54)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]já sem asi uplně blbej... ale já to nechápu ani z těch fotek Sad jak se tam ty včeli dostanou?? a co zabrání tomu aby se netopily???

Hned na začátku tématu je od PetraM přiložený soubor Včelaření v nn úlech. Na straně 26 je příčný řez krmítkem plus nějaké texty okrmítku od strany 23.
jo to sem čet i sem kokal na ten řez ale stejně to z něj nemůžu pochopit Sad když tam je ten labirint tak chapu spravne ze vceli tam lezou spodem... ale když tam naleu ten sirup tak přes tu pohyblivou část sololitu tam zateče ten sirup
Přiznám se, že jsem to taky chvíli zkoumal, než jsem to pochopil. jestli to stihnu, tak krmítko večer doma nafotím z nějakého rozumného pohledu,a by to bylo pochopitelné.
(31.03.2011 12:38)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]jo to sem čet i sem kokal na ten řez ale stejně to z něj nemůžu pochopit Sad když tam je ten labirint tak chapu spravne ze vceli tam lezou spodem... ale když tam naleu ten sirup tak přes tu pohyblivou část sololitu tam zateče ten sirup

Nateče tam sirup z části pro plnění, ale do části pro plnění nevlezou včely.
Včely se dostanou jen do úzké části po svislý pohyblivý sololit, kde sají.
Dá se tedy plnit krmítko bez styku se včelami.
(31.03.2011 12:48)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Přiznám se, že jsem to taky chvíli zkoumal, než jsem to pochopil. jestli to stihnu, tak krmítko večer doma nafotím z nějakého rozumného pohledu,a by to bylo pochopitelné.

zkusil jsem to vystřihnout, otočit a dokreslit virtuální hladinu cukerného roztoku. Ta sololitová přepážka je jen zábrana pro včely,aby nelezly do zbytku krmítka. Cukr jí podtéká, ale včely neprojdou - to je efekt krmení bez kontaktu se včelami.
jo takle tak je to už jasný.. a co když ten sirup upijou takoluik že klesne hladina až skoro dolu vylezou z toho??
Nevylezou, nad prostorem pro včely i pro krmivo je sklo. Oba prostory mají samostatnou tabulku, aby se dalo manipulovat s každým prostorem nezávisle.Je to pěkně vidět na fotce v #5, pro jednodušší manipulaci je sklo dělené pro pravou a levou část krmítka.
(31.03.2011 13:55)Lukáš Bašta napsal(a): [ -> ]jo takle tak je to už jasný.. a co když ten sirup upijou takoluik že klesne hladina až skoro dolu vylezou z toho??

musí tam být mezera tak malá, že včela neproleze.
To má ale i negativní dopady. V prostoru, který včely nemohou vyčistit zůstávají zbytky roztoku a ten po delší době podlehne zkáze. S tím zase nemají problém kapsová a kbelíková krmítka.
ja myslel z tý části mezi tim delicim sololitem pohyblivim a pevnou částí když tam spadne včela třeba když je to upytí do půlky neutopí se??
Neutopí, vždy se v pohodě chytne stěny a vyleze po ní nahoru. Utopit by se mohla jen tehdy, kdyby ten prostor s hladinou roztoku byl širší a včela by se neměla hned čeho chytit.
Přátelé mám otázku, všimli jste si na fotce v příspěvku 5, té bílé přepážky? Jedná se s největší pravděpodobností o PP na výrobu jímek. Vyrábí se v deskách různé síly 5,10,15mm apod. Jde svařovat extruderem. Jaký máte názor na to zkusit vyrobit stropní krmítko celé z tohoto nateriálu? To by muselo být navěky ne? A perfektní údržba. Radek
(31.03.2011 13:28)PavelN napsal(a): [ -> ]zkusil jsem to vystřihnout, otočit a dokreslit virtuální hladinu cukerného roztoku. Ta sololitová přepážka je jen zábrana pro včely,aby nelezly do zbytku krmítka. Cukr jí podtéká, ale včely neprojdou - to je efekt krmení bez kontaktu se včelami.

Ja som tento typ povalového kŕmidla (obsah 5 litrov) začal používať u 20-tich včelstvách v r. 1984 (mám ich doteraz), a je presne vyrobené podľa môjho vzoru, len je perfektne urobené. To isté o topení včiel v roztoku v v odbernom priestore som argumentoval aj ja, ale stávalo sa, keď sa do kŕmidla nahrnuli mladé neskúsené včely a tie som nachádzal utopené v roztoku abo na dne kŕmidla.

Pred 15 rokmi som tento nedostatok odstránil dreveným plaváčikom hrúbka 6 mm, šírka 25 mm, stredom latky navŕtané otvory a odspodu na konci latky 2 a 2 klinčeky s hlavičkou, aby sa plavák nelepil na dno.
Ja mám sklo len nad miestom prístupu včiel do kŕmidla a miestom odberu Pre udržanie teploty cukr. roztoku, mám kŕmidlo prekryté Hobrou, tá je olemovaná plechom tak, aby prečnievala aj obvod kŕmidla.
Jedinou jeho nevýhodu je, že môžete ho klásť len na najvyššie miesto úľovej zostavy a ak potrebujete dať roztok aj druhému včelstvu, musí sa zostava rozobrať. Preto som vymyslel na kŕmenie včelstva do hociktorej debničky, kŕmidlá z vonkajšej strany debničky. Anton
Tak sem trochu zapracoval a udělal výkresy na jednotlivé díly varoa dna na optimal. Je to podle výkresu kterej je uveden na začátku. třeba to někomu pomůže při práci.. radši na to koukněte případné chyby opravím.
ještě sem zapoměl dodat výkres zadního víčka Wink tak tady je

P.S. : spoje rámu na síť sem tam nedělal protože každej si to může spojit po svim ať už n atupo. nebo na pero a drážku nebo na kolíčky
Stran: 1 2 3
Referenční URL's