Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Mini úl pro chov matek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Ano ja mám myslenie nadstavené na hornú latku 10 mm.
Moje obyč rámky. nefrézuji.ale vyřezávám na cirkulárce. Pokud využijete výše popsané zužitkovaní MINI. Které jsem uvedl v příspěvku 45, není potřeba již frézovat rámky.
ale jak tím pádem zužitkovat cely nástavek? je to jednodušší než bychom čekali. . Na strupek včelstva ,kde chcete měnit matku, na místo tam kde je krmný otvor(většinou na sklenice) se položí nástavek MINI a včely po prokousaní novin(na otvor položíte noviny a lehce je nabodnete, aby je včelky mohli lehce prokousnout). Včelky se prokoušou k nove matce a ta je přijata.

Druhým možným je podobny způsob .. a to cely nástavek vložíte do nástavku , ve kterém jste předem vyndali několik rámků. Je to podobny způsob jako při zužitkovaní Paketu.
Tak dávam sem obrázky čo som sľúbil. Táto varianta by bola výrobne najjednoduchšia ale nebolo by to dosť pevné, museli by byť dotýkajúce sa spodné latky fixované plieškovou/drôtennou sponkou pri spodnej latke. Kto to chce mať pevné musí urobiť hornú latku min 15 a ten výrez 12x32 zafrézovať do hĺbky 8.

[Obrázky: r_mik1_1.jpg] [Obrázky: r_mik2_1.jpg] [Obrázky: r_mik3_1.jpg] [Obrázky: r_mik4_1.jpg] [Obrázky: r_mik5_1.jpg] [Obrázky: spojenie_2_r_mikov.jpg]
Možná, kdyby ty boční laťky byly klasicky delší se zafrézovanou horní laťkou, tak by to drželo více - vlastně by se zasouvali ty slabší konce do drážky, z jedné strany tvořené zeslabenou horní loučkou a z druhé horní částí boční loučky.
Teď ještě sehnat kdo by mi to vyrobil - technicky je mi to jasný, ale nemám ani vybavení, ani prostor.
[Obrázky: DSC02484d.jpg]

Jasný?
To je na tý PSNV to nejhorší, že pořád učí nové včelaře a farmáře. Cool
Hurá, konečne detail ktorý som potrebovalBig Grin
Já sám jsem překvapený, myslel jsem si, že je to na výšku. Že se to cpe pod horní loučku a boční loučku. Smile Tedy do uzavřeného otvoru.
VYrobiť bych to síce vyrobil, ale zabralo by mi to veľa času.

MV skutočnosti mám takú ideu, že ten miniúľ má byť totálne jednoduchý . Je mi ľúto tam dať hofmany, ktoré prácne vyrábam, v skutočnosti som porobil celé rámky z latiek 25 mm (spodná 8x14, alebo aj 8x10 , proste z odpadu, čo tu mám.) a podávam tam medzerníky (2 na rámik na hornú latku.), Čapovanie som tam dal, kvôli tomu, aby som mohol rámik spraviť väčší, tak ho len trochu prehĺbim aby som sa dostal na stav v obrázku 4, teda bočné latky sa mi nebudú dotýkať. Ja som plánoval ten rámik podopierať plieškom, keby som to dával do úľa napr na vystavanie ...
Kdyby se dali tady u nás sehnat právě takové či obdobné rámky jako má KaJi na fotkách pro Langa 2/3 nebo i 4/3 tak by to bylo výborný. Rád bych to docela příští rok zkusil. Nástavek si udělám, ale na takovéhle rámky vybavení prostě nemám.
(16.09.2015 20:33)Andrej napsal(a): [ -> ]
(14.09.2015 7:03)KaJi napsal(a): [ -> ]http://www.bieenkorf.be/forum1/viewtopic.php?t=322

Na druhé fotce od shora jsou ty šikovné rámky co nepotřebují panty a dají se zřejmě snadno skládat.

Pokud jste si nevšimli.

Viem si to predstaviť, snáď by to i v trochu modifikovanom stave šlo vyrobiť v domácich podmienkach, zajtra si to v robote skúsim nakresliť v CAD.
O pevnosti trochu pochybujem, ale dalo by sa to podporiť plechovou , alebo drôtennou spojkou pri spodnej latke.

andrej,včeláriš v optimáloch,nebolo by rozumnejšie a jednoduchšie urobiť si oplodniačiky či plemenáče zo styroduru na celý rámik(42x17)? napr.na 5 rámikov..kým vymyslíš ako lámať ten rámik,tak by si ich mal hotových habadej Smile nič v zlom .. toto vlákno by sa mohlo aj volať: "kto si hraje,nezlobí" Tongue
Jsou velké farmy na matky (znám tedy jen z přednášky jednoho co tam dělal) kde v tom a jen v tom pordukují matky a zimují. A žádné jiné úly nemají, i když půdorysně je to Lang. Jen rozpůlený, takže víka atd mají od standartu. Ale zimují v půlných, v sezoně pak rozdělí na 6 sekcí, vše s polovičními rámky.

Pokud má někdo NN tak pak je podle mě 6r NN po letošku optimum. Zkouším v jednom zimovat na asi 4NN, ostatní dorostly do 10r, ale mylsím si že v tom 6r by mohl být rychlejší jarní rozvoj jako v almárce. A 6r NN může sloužit i jako medník nad klasickým 6r plemenáčem, nebo na zásoby, pokud záložní včelstvo na zimu trochu přeroste plemenáč.

Ta Italská farma pokud si vzpomínám to na konci sezony uklízela do normálních úlů - tedy zbytek včel, zásob atd.
Něco jiného je dělat matky pro sebe a něco jiného masívně na kšeft. Pak mě zajímá jak moc výchozího materiálu potřebuji na osazení chovných úlů.
Na tomto videu je včelár z Poľska, ktorý zimuje matky v úle Mini plus asi od 3:40 minúty. https://m.youtube.com/watch?v=es-YOpAyrKw
(17.09.2015 16:57)Andrej napsal(a): [ -> ]...
[Obrázky: r_mik3_1.jpg]
...

Při tomto provedení pleckatých louček (mi) nejde držet víc rámků vedle sebe v jedné ruce. Jsou-li pročepované, dají se držet i tři.
Ano, je to tá výrobne jednoduchšia varianta, ale určite to má nevýhody ako píšeš.(18.09.2015 10:54)gusto napsal(a): [ -> ]
(16.09.2015 20:33)Andrej napsal(a): [ -> ]
(14.09.2015 7:03)KaJi napsal(a): [ -> ]http://www.bieenkorf.be/forum1/viewtopic.php?t=322

Na druhé fotce od shora jsou ty šikovné rámky co nepotřebují panty a dají se zřejmě snadno skládat.

Pokud jste si nevšimli.

andrej,včeláriš v optimáloch,nebolo by rozumnejšie a jednoduchšie urobiť si oplodniačiky či plemenáče zo styroduru na celý rámik(42x17)? napr.na 5 rámikov..kým vymyslíš ako lámať ten rámik,tak by si ich mal hotových habadej Smile nič v zlom .. toto vlákno by sa mohlo aj volať: "kto si hraje,nezlobí" Tongue

Jasne asi to bude viac o hraní a o tom ako tú hračku urobiť aby to aj k čomusi bolo Smile, myslím, že tých 5 -6 matiek, čo potrebujem pri 10-12 včelstvách na výmenu by som v tom mohol hravo v roku dochovať.
No a ešte sa samozrejme nádejám, že by som mohol v tom prezimovať 1-2 matky , pre prípad, že by som na jar potreboval.
Oplodniačkov mám 7 podľa plánkov p. Čermáka a plemenáče mám 2 , 1 provizórny a 1 celkom schopný Big Grin Tie oplodniačky som ešte nevyužil, ale niekedy sa snáď šiknú, narobil som ich len preto, že som mal nejaké zvyšky styroduru dám obrázky do príslušnej sekcie.
Proč kupovat skládací rámky, když je možné ,jak jsem popsal výše, využit rámky nástavku a nebo matku zužitkovat nadstavením MINI nástavku.
Vyrobte si tedy jen obyč male rámky a matky jednoduše přidávejte celymi nástavky MINI.V letošním roce zimujeme, Úly s mini rámky, několika různými způsoby(velikosti a metodou). Máme osazené 6,10,12 rámkové ulky a na Jednom až čtyřech nástavcích. Jsem zvědav, jaké rozdíly z toho poplynou.
Ano , to zúžitkovanie by tak šlo, skôr ten štart je horší, človek by to možno potreboval dať do normálneho úľa na vystavanie a prípadne zakladenie a potom z toho do miniúľa narobiť odložence.
A potom je tu tá varianta, že by som, z miniúľa chcel previesť oddelok do normálneho úľa, povedzme 2 nádstavky - previesť na 6 celorámkov a doplniť 5 medzistenami a dať do normálneho úľa.
Ja si celkom uvedomujem výhody toho skladacieho rámika, ale urobím si to posvojom, nakoľko už mám spravené dno , 6 nádstavkov a 7 rámikov, tak len v rámci možností trochu zväčším o 5 mm rámik, aby som mohol 2 zahákmuť do seba a "totálne perfektná" bude až druhá generácia môjho miniúľa Big Grin
Pokud nehodláte chovat matky ve velkém na kšeft a máte NN rámky nedělejte si nic!
A i když budete mít velké, tak jen plemenáče, nebo rozpůlte nástavek.

Tohle jsou jen krámy do baráku, i když budeš chtít mít dvě matky na kmenové včelstvo - tedy vychovat, tak půlený nástavek je ideální, maximálně plemenáč.
To je stejné jako, Proč chovat včely, když si mužů med koupit.
a Proč mít v ule rámky, když mužů mít Warre.
Kaji,

To je príliš racionálny pohľad na vec, nevyhnutný keď človek toho chová veľa.Smile
Ja si z toho až takú ťažkú hlavu nerobím, vyskúšam, bude sa mi páčiť, tak to robiť budem, keď to bude na houby, tak to robiť nebudem. V každom prípade už som to tým deckám sľúbilBig Grin
Miniůlky byly předmětem mého zájmu již od začátku. Měl jsem minirámky v almárkách . asi24*17 a u toho jsem koupil i sekce na 6x1r.
To je hračka, vynikající, máš co rámek v pozorovacím úle i s krmítkem a matky byl taky dobré a měl jsi jednu matku na rámek, matky dobré a snadno se to dalo zužitkovat - kmenová včelstva byla na minirámcích.
Pak jsem je dával do ležanu= bedny snadno manipulovatelné a pak překládal do almárek, nebo jinak zužitkoval.

Pokud chcete blbnout a hrát si, přemýšlejte o tom, leží mi to někde na pařezu, budu to muset uklidit, když tak o tom přemýšlím.
To byla hračka a vtom systému to bylo vynikající. Ale všechny rámky byly stejné - v produkčních úlech i chovných!!!

A dovedu si představit i sekce na NN rámek. Tedy každý rámek má kolem sebe rám ze dřeva, asi 4-5cm tlustý, na čelech sklo a nahoře krmítko, vstup i větrání spodem - můžete to mít v ruce, ukazovat dětem, vše podle provedení, koukat zda matka klade.

V podstatě chov jednorámkových pozorovacích úlech a v bedně na 6 rámků=sekcí.

A ve světě se to stále používá.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Referenční URL's