Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Mini úl pro chov matek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Vždyť tam víka máš, cože ne. Smile
Dneska jsem se dostal k vyfocení toho nejmenšího přezimovaného včelstvíčka v životě. Rámky 20x17, jeden nástavek...a přes 4 kg zásob na zimu. Dneska mají 4 r.plodu, a něco okolo 1,5 kg zásob. Při těch -15°C seděli na třech uličkách a přenesl jsem je na týden do kůlny, kde teplota klesla max na -5°C.

[attachment=4039][attachment=4040][attachment=4041][attachment=4042]

Ale nechá se zimovat i ve víc nástavcích....tentokrát bez přenášení "do tepla" Těmhle zítra budu přidávat nástavek s mezistěnama. A vzhledem k tomu, že mají 9 rámků plodu, bude další týden rozšiřování znovu.

[attachment=4043]

Další postup bude, že 10dní před zralostí matečníků, vyrobím současné matce regulérní oddělek oddělek( popřípadě použiju na výměnu nevyhovující matky v prod. včelstvu), a zbylé včely se zavřeným plodem, po vylámání matečníků rozdělím do nových úlků, přidám mezistěny a rámkové minikrmítko, a po převozu na vzdálené stanoviště a vložím matečník. Po ukončení chovu spojím nástavek s plodem i včelama s jiným, kde bude matka....a ve velikosti dvou nebo tří nástavků znovu vyzimuju záložní matky.
Koukal jsem do "mini" z 2/3L 6 rámků, 4N a zatím nic moc plodu, ale mají čas. Zásob dost a uvidím jak dál rozvoj.
Výhoda bude že je to přímo v 6R a jen přidám dna a víka a beze zbytků rozvezu. V 10r bych to musel přehazovat, zbyly by nástavky atd. a nebo to dělat do 10r a s těmi se mi blbě manipuluje při převozu.
Zimoval jeden záložný oddelok na 6 rámkoch optimal. Pred dvoma týždňami som ho rozšíril o druhý 6 rámkový nádstavok a dnes som ich preložil do normálneho 2-nádstavkového úľa. Nakoľko nenastala situácia, že by som ho potreboval použiť a bolo im už tesno.
Milane,

k Tobe kdyby se dostaly housle, hrat na nich nebudes, ale vcely v nich chovat s uspechem, to jo Wink
Honza
Tak jsem minulý týden rozebral mini ulky. Přidaly se nástavky a dnes přináším poslední postřehy a fotky.
http://medove-zpravy.blogspot.cz/2016/04...lidka.html
Milane H co na těch rámcích dělat ty drátky? je to vidět na detailech rámků a na pohledu do nástavku?
Ty drátky tam dělat držet plást v rámku....Big GrinBig Grin teda jindro ty jsi Čech....Big Grin
Tenhle miniplus jsem osazoval po 20.10. včelama z oplodňáčků, kde si včely vychovaly nouzové matky.Matky jsem pomačkal, včely sesypal.... K nim jsem přidal poslední pěknou matku co jsem už nedokázal spotřebovat. Abych včely nemusel v říjnu zatěžovat krmením, vyříznul jsem 3 rámky 39x17 se zavíčkovanýma zásobama, přepůlil....což je přesně do toho malýho rámku...a ty drátky jen držely ty plásty v rámcích. Wink
Tak jak se daří MINI plusařům.?
Zatím všechny tiše ševelí a když ťuknu, tak zahučí. Big GrinBig Grin
(20.11.2016 10:00)Jindřich Meduna napsal(a): [ -> ]Tak jak se daří MINI plusařům.?

I když nemám MINI plus, nýbrž zkouším MINIOPTIMAL, tak zatím takto:

[Obrázky: DSC01564_1.jpg] [Obrázky: DSC01565_1.jpg]

JK
Přeji všem miniplusařum a jejím včelkám vše nej do nového roku 2017.

http://medove-zpravy.blogspot.cz/2017/01...-2017.html
[Obrázky: IMG_0319.jpg]
Dnes je krásně -8 st míní úly žijí
Rád bych miniplusaře upozornil na lednové číslo časopisu Včelařství. Na straně 12 je malý článek o miniplusech i s fotečkami.
Miniplusy žijí. Letos mám dva na třech nástavcích. Před tímhle ochlazením ležel chomáč až na podložce. Teď při těch -9 se stáhly už mezi plásty. Zásob měly na zimu dodáno okolo 8kg, tak to bez problémů vydrží. Příští rok budu zimovat všechny záložní matky pouze v miniplusech.
Rámky jsou poloviční 39x17.
Sice nemám Miniplusy ale pokusně tři Minioptimaly. V těch zimuji záložní matky s malými včelstvy. Dnes při poslechu tiché spokojené ševelení.

[Obrázky: DSC01619_1.jpg] [Obrázky: DSC01621_1.jpg]

Ať se vám daří.
JK
V dubnovém čísle časopisu včelařství. Je další pokračovaní o chovu matek v Mini plusech. Je tam i obrázková příloha rozdělováni oplodnáčku. A jejich osazování.
Ahoj Jinřichu, buď jsi to napsal složitě, nebo je to samo o sobě složité. Nějak nemůžu najit motiv k tomu abych dělal neco tak komplikovaně. Mozna kdybych nevěděl co s časem. Ale dik za snahu.
Je potřeba rozlišit 2 věci. Za prvé jestli minioptimal je zázračný úlek, který vyřeší naše problémy s chovem matek. Za druhé jestli metoda chovu matek dělením včelstvíček a minioptimálů je přinejmenším dobrá. Minioptimál žádný zázračný úlek není, je to spíš komplikace další rámkové míry. Tohle všechno již tu dávno bylo, viz Antesův rámek aj. Všechno jsem to měl a zase zlikvidoval! Mnoho povyku pro nic! Navíc dnes, kdy páteř lepšího včelaření, nechci psát moderního, jsou oddělky, tak minioptimaly nic neřeší. Myslím, že plemenáče inspirované minioptimaly to znamená postavené jako poloviční nástavkové úly jsou podstatně lepší řešení, zvl. u nižších rámkových měr.
Naopak chov matek mimo produkční včelstva dělením malých včelstev používám již pár let a neznám nic lepšího. Můj chov je trochu svérázný, chovám z vajíček a vše jsem tu již popsal. Ovšem i tvorba oddělků má svoje pravidla, zvl. zdravotní, jejichž nerespektováním žádných zázračných výsledků nedosáhneme! Moje roční spotřeba oddělků je cca nad 60 ks. a na mrtvých nebo špatných oddělcích jsem se také něco naučil! Zdraví R. S.
Trochu jsi se upsal v terminologii Rudo. Jindřich popisuje chov v Mini plusech. Nikoli Mini optimalech. Mini optimal a Mini plus jsou rozdílné konstrukce úlků. Chov v Mini optimalech není také tak komplikovaný a používá stávající rámkovou míru. To jen na vysvětlenou pro nováčky. Staří pardálové vědí o čem je řeč Huh
Přeji všem hezké Velikonoce a zdravá a vitální včelstva do nové sezóny.
JK
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Referenční URL's