Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Mini úl pro chov matek
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Pomaly som teda dokončil miniúľ na rámkovú mieru 200x170 a výsledok je nasledovný.
Nádstavky sú polystyrénové s horným a dolným drevenným rámom 30x20 mm rámy sú robené na falc, je to vlastne horný a dolný falcový profil, ktorý som následne narezal pod uhlom 45° na určitú dĺžku a polepil natupo, spevnil spinkovačkou oceľovými spinkami. Lepené všetko dokopy drevo aj polystyrén lepidlom rakol GXL4. Na taký malý nádstavok to v pohode stačí. Zvonku lakované fasádnou farbou , z vnútra akrylátovou vodou riediteľnou bielou. Dekel je s 50 mm izoláciou z tvrdeného polystyrénu a s očkom - oplechovaný. Krmítko je použiteľné ako náhradné dno, je buď na fľašu so sirupom, alebo na cesto. Dno som spravil sieťované s letáčom cez celú dĺžku, ale dá sa to samozrejme zúžiť hranolom.
Zasieťované dno mám zatiaľ len jedno, nádstavkov 6, kŕmidiel/náhradných dien 6 , a 4 dekle Smile Je to robené prevažne zo zbytkov, ktoré mi ostali po výrobe úľov.

[Obrázky: CAM01217.jpg] [Obrázky: CAM01209.jpg] [Obrázky: CAM01218.jpg] [Obrázky: CAM01201.jpg] [Obrázky: CAM01206.jpg] [Obrázky: CAM01208.jpg] [Obrázky: CAM01221.jpg] [Obrázky: CAM01213.jpg] [Obrázky: CAM01215.jpg]
Velice povedené stránky s Mini plusy, Rad se od nich inspiruji. http://www.bienen-janisch.at/index.php?r...ge&id=1010
Navíc mají velice zajímavé jméno Janisch. Kde jsem ho jen slyšel. Wink
Dal jsem na web vyrobu našich den. http://medove-zpravy.blogspot.cz/2015/11...k-dno.html
Kaji
A dovedu si představit i sekce na NN rámek. Tedy každý rámek má kolem sebe rám ze dřeva, asi 4-5cm tlustý, na čelech sklo a nahoře krmítko, vstup i větrání spodem - můžete to mít v ruce, ukazovat dětem, vše podle provedení, koukat zda matka klade.

V podstatě chov jednorámkových pozorovacích úlech a v bedně na 6 rámků=sekcí.

A ve světě se to stále používá.
nemas fotku prosim nahodou?
Honza
Slibované Skládací rámky, naší provenience. http://medove-zpravy.blogspot.cz/2015/11...ramek.html Tak snad to pomůže.pro Honzíka ukázka sekce na pul náš půl rámek. http://medove-zpravy.blogspot.cz/2012/08...obody.html
Jindrichu,
absolutne perfektni!! dekuju!!
Honza
Plánuji příštím roce oplodňování a chov matek v běžném nízkém nástavku s nízkým dnem rozděleném na 3 sekce pomocí přepážek, každá sekce 3 běžné rámky a svoje česno, zdá se mi to výhodné z hlediska větší plochy pro kladení matky po oplození a lepší možnosti zužitkování matek včetně včel a plodu - možnost přidání matky včetně 3 rámků z jedné sekce nebo při přeložení do samostatného NN na běžné dno s přidáním mezistěn přímo vytvoření oddělku. Taky se mi libí, že nemusím pořizovat kromě přepážek další jednoúčelové zařízení.
Jaké jsou u tohoto způsobu nevýhody oproti oplodňáčkům případně plemenáčům ?
Honzo, musel bych to zajít vyfotit. Ale byl to jiný rozměr. Takže vydrž.
papipapi to máš tak,
nikdy som oplodňáčiky nepoužíval, nemôžem porovnať ale tebou navrhované rozdelenie bežného nádstavku áno a v pohode...
..skús len riešiť letáče na rôzne strany, ale ináč som nejaké nevýhody nepostrehol...

[Obrázky: chov_matiek.jpg]
Papipapi to máš tak...Tohle co máš na mysli, je vlastně sdružený plemenáč. Výhody jsou zřejmé, matka klade rovnou do rámků, které se dají přeložit do normálního úlu. Když potřebuješ pár matek, super.
Nevýhody..... K osazení potřebuješ minimálně jeden plást se zavíčkovaným plodem a se včelami, jeden zásobní plást a jednu souš ( s vodou) Děláš takový oplozovací minioddělek.Jak říkám, když potřebuješ pár matek, můžeš ty svoje včely obrat o ten plást se zavíčkovaným plodem v pohodě. Ale co když jich potřebuješ 20,30 nebo 50??? Taky u tří rámků bude ten oddíl plný ještě před vylíhnutím první generace včel od nové matky. Taky se ti to na těch třech rámcích bude špatně krmit. Dělám taky takový nástavky, ale jen s jednou přepážkou a na 5 L2/3 Oplodňováčku stačí naběračka včel bez díla, to je jiná kategorie. Zase to zužitkování matky je horší, přidává se většinou někam sama, mezi "cizí" a co potom s osazenstvem oplodňováčku.....???

Miniúly mají jednu výhodu. Na osazení stačí opět ta naběračka včel (větší) ale pak je lze po upotřebení matek různě spojovat, lze v nich i zimovat záložní matky a na jaře je opět rozdělit a znovu přidat do každé části nový matečník před vylíhnutím. Udělá se takový koloběh včel určených pro výchovu nových matek a neoslabují se produkční včelstva. Rovněž lze z miniúlu založit oddělek do normálního úlu a matka je mezi "svými".
Jirko, tohle je příspěvek "do pranice" (a možná i nového vlákna...) Wink.

Od kolika odchovaných matek (resp. osazených oplozovacích "nádob") mají smysl oplodňáčky (alias miniúlky - prostě na poloviční či ještě menší rámeček - jak je název vlákna) a do kolika naopak má smysl používat plemenáč na celý rámek té míry, kterou mám v provozu?

(Teď vůbec neřeším, jestli plemenáč sdružený nebo úžovku - a už vůbec ne počet rámků v sekci - či originál miniplus anebo polystyrenový oplodňáček domácí výroby...)

Za sebe bych Tebou uvedené počty ("Ale co když jich potřebuješ 20,30 nebo 50???") vůbec neřešil na nějakou speciální rámkovou míru, ani kdyby to byl novodobý antesák.
Od kolika ale už ano sám přesně nevím.
Je v tom víc otazníků než jen "naběračka včel"...
My to doma řešili v podstatě celý letošek, už jsem to tu myslím někde psal. Uzavřeli jsem to tak, že oplodňáčky jsou příliš velký luxus. Takže buď pro specializovanou farmu anebo pro hobby včelaře. Ale u té farmy je to také s otazníkem, známe takové, které na celorámku dělají tisíce matek - a vědí proč...
(23.11.2015 20:21)goro napsal(a): [ -> ]papipapi to máš tak,
nikdy som oplodňáčiky nepoužíval, nemôžem porovnať ale tebou navrhované rozdelenie bežného nádstavku áno a v pohode...
..skús len riešiť letáče na rôzne strany, ale ináč som nejaké nevýhody nepostrehol...

[Obrázky: chov_matiek.jpg]

To delené dno sa mi páči, asi si také vyrobím. Ja som to zvykol robiť ináč. Najmä, keď som musel napríklad na dlhšiu dobu (niekedy aj mesiac a pol) kvôli práci odcestovať. Mám kopu NN nadstavkov, tak porobím do nich 3-rámikové odložence, doložím rámiky doplna + dvojrámikové kŕmitko. Nadstavky naukladám na seba, pod každým je 6 mm sololitová doska. Čiže stojan, doska, NN, doska, NN, doska NN... Každý druhý NN je otočený dozadu. Otvorené je len očko (rôzne farby, nepravidelne striedané). Do kŕmitka samozrejme nalejem doplna sirup. No a nechám to tak do doby, kedy by matky už mali klásť. Takých komínov som narobil, čo to šlo... Boli to také núdzové riešenia, ale čo je zaujímavé, percentuálna úspešnosť výsledku (progresívne sa vyvíjajúci odloženec s mladou dobre kladúcou matkou) bol takmer totožný s inými, štandardnými a cielenými postupmi z literatúry. Teraz už nemusím kvôli práci tak veľmi cestovať, tak to robím ako sa má, ale i tak to nie je percentuálne lepšie. Zhruba rovnako.Dakedy som tvrdil, že najkrajšie na včelárení je medobranie a zbieranie roja, lebo roj, to má svoju mágiu (a stále ju má), ale z praktického hľadiska ma najviac teší sledovať vývin odloženca s mladou matkou, resp. nedočkavo čakať, koľko odložencov sa podarilo a bude základom pre ďalší rok... Roj je síce magický, ale je to hop alebo trop. A teraz v lese už ani nebude možnosť nejaký chytiť tak ľahko, ako v záhrade, kde som mal šťastie i priamo rojenie sledovať. Takže tvorba odložencov naberie ešte viac na význame. Budúci rok, ak všetko dobre pôjde, bude u mňa rokom odložencov... Presťahoval som však včelnice, tak som i zvedavý, ako sa ukážu nové lokality. Nikto tam v bezprostrednej blízkosti včely nemá, až jeden km po prúde toku a jeden proti prúdu sú dve včelnice. Tak som zvedavý.
Jaro, urcite bych ale udelal dna tak,a by byl minimalne jeden letak a cesno na druho stranu, ja mam udelany jen na pul, tedy na dve sekce, aby mel oddelek vice mista na rozvoj a kdyz bych z jednoho odebral pouze matku, snadno zbytek spojim. Myslim si, ze tri plasty jsou malo a kdyz by ses venoval prodeji, 5ti ramek plne obsazeny vcelami uz je standartni oddelek na prodej... Jen muj skrovny nazor. Ikdyz kazdy nazor tady v diskusi ma cosi do sebe, nic neni jednoznacne a ze vsech prispevku cisi zaujeti pro vec a vcely, jsem tu moc rad...

Jeste doplnim, ze bych do dna cesna nedelal, to u svych mozna jeste predelam, na ochranu i obranu staci takovemu spolecenstvi i ocko.. nebo se mylim?
Taky se přikláním k tomu, že tři letáky na jednu stranu je špatně. Mají tendenci se spojovat.
Děkuji všem za reakci.
Nejde mi o žádný hromadný odchov matek, ale o odchov pár matek pro záložní oddělky a případnou podzimní výměnu.
Moje představa byla udělat brzké sběrné oddělky do celého NN, ty využít pro vložení nalarvené série, oddělky nerozpouštět, přijaté matečníky využít v těchto silných květnových oddělcích a ty navíc - podle počtu zužitkovat do menších oddělků udělaných později do třetiny, případně poloviny NN - podle toho o kolik bude matečníků a plodových plástů k dispozici.
Ještě dotaz, bylo by možné nechat tří nebo pěti rámkový oddělek s rezervní matkou do podzimu pro případnou výměnu matky nebo je třeba rozšířit minimálně na jeden NN.
papipapi honza ti napísal že tri rámiky sú málo, (ja už robím teraz odložence priamo do nádstavku) a podľa môjho názoru aj "záložná" matka si celý nádstavok zaslúži...Wink
Od kvetna do podzimu udela slusna matka 3NN. Radeji bych tech par matek vychoval v medniku nad mrizkou a teprve tesne pred vylihnutim bych delal oddelky vzdy z jednoho vcelstva dva plasty se zavickovanym plodem a vcelami do poloviny nebo celeho nastavku. A do kazdeho oddelku jeden matecnik . A taky mit dobry trubce.
Naše včelky přeji příjemný rok 2016.
Rád bych zde oživil toto téma naším odkazem o zimování a doplnění zásob. A pokud by někdo měl zájem můžeme ještě ukázat jak se zimuji i ty nejmenší ulečky.
http://medove-zpravy.blogspot.cz/2015/12...zasob.html
Jindrichu kdyby jsi se zeptal, jaky krmivo je pro vcely nejlepsi , klidne bych ti to rekl. Takhle Ti to povedely samy vcely. Tak jim muzes verit. Big Grin
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Referenční URL's