Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Ankety Buckfast - výhody
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Především jde o anketu. Povoleno více možností.
Zde prosím diskutovat o pouze výhodách chovu Buckfast
Najväčšiu výhodu BF vidím v novom genetickom materiále. Dosiahnutie najsilnejšieho jedinca je v prírode zabezpečené prirodzenou selekciou v našom prípade ide o matku a pozorované znaky. To ale nám včelárom asi vyhovovať moc nebude - osobne predpokladám že to bude dosť rojivá matka, keďže rozmnožovanie je prirodzený pud. S príchodom BF sa nám teda otvárajú nové možnosti kríženia. Samozrejme bude najprv potrebný čas na pozorovanie vlastností na územií ČSR, varroa toleranciu ale to môžeme diskutovať vo vlákne tomu určenom. Do genetiky včiel vôbec nevidím, neviem ani či sú niekde spísané typy dedičnosti znakov (recesívnosť, dominancia, multifaktoriálny typ dedičnosti), ale do budúcnosti to plánujem prezkúmať. Teraz je však prvoradá vysoká škola, potom si môžem krížiť línie koľko len budem chcieť Big Grin Môže vzniknuť nová unikátna línia a zasa by bolo ČSR vo svete, i keď asi len v tom včelárskom postavená vyššie. Ja osobne si ju plánujem zakúpiť a chovať v horách - 750 mnm. Mať vlastnú horskú líniu BF. Neskôr matky zakúpiť aj do stanovišťa pri dome - 280 mnm. Potom budem môcť pozorovať kde sa jej ako darí a aký podáva výkon. A šup, prvý krok ku kríženiu - predpoklad s akou líniou ju skrížiť. Osobne si myslím že BF sa netreba brániť, vyskúšať a objektívne diskutovať s výsledkami na papieri.

P.S.: JKL, s tou možnosťou "jsou hezčí" si ma celkom pobavil Big Grin

M.
Trochu JKL budu odporovat v souvislostí s jarním rozvojem, a názorem vhodnosti do medovicových vyšších poloh. Jarní rozvoj je stejně dobrý, jako u kraňky. Je třeba mít na vědomí to, že zimuji velice šetrně a klidně,a nevyruší je zvýšená teplota, při které kráňky už mají proléty. Mám BF schopné využit snůšku od vrb po vřes, kdyby u mne bylDodgy Mám jednu matku na kterou mi vytekla barva při značení. Je po dobrém gen. mater.,tak jsem ji nechal. Chudinka je trochu pokroucená, a výrazně méně ploduje. Mám ji v dvouprostorovém MU jak za dávných let, kde měla stejný medný výnos jako nejlepší Pradědka na tři nástavkách. Vytáčet jsem začínal tu postíženmou jak u kraňky. O včelstvech s normálníma, zdravýma matkami BF pomlčím, nebotˇněkdo by to nerozdýchal. Tak v čem jsou opožděné? Tak asi.Smile
(13.07.2015 11:23)JKL napsal(a): [ -> ]Nerojivost - toto zdůraznil p. K.Čermák jako velikou přednost a všude ve srovnávání je to potvrzováno - logicky dovozeno - hasičům ve městech ubude práce a obyvatelstvo obce bude lépe ochráněno. Zároveň včelař nebude, tak tlačen do včasných protirojových opatření a tedy včelaři chalupáři co jedou z města na chalupu jednou za 14 dní budou více v pohodě. To si myslím výhoda je.

Tento efekt se výrazně projeví na na zmírnění až možná utlumení kolapsových období. Je to jistý ne zanedbatelný podíl na varroatoleranci.
Je pravda, že omezení počtu zalétnuvších rojů může omezit počty VD přežívajících na včelstvech v přírodě a tedy omezit reinvazi z kolabujících včelstev na podzim. Na druhé straně vyšší zalétávání BF do cizích včelstev může mít opačný efekt.
Příteli. Dává to smysl. ale je to na úrovni teorie, do které se už nepouštím. Je třeba mít propracovaný system zvládaní varroa stejně jak u jiných včel, pamatujíc na to, že více ploduji. Když srovnávám Polsko a Česko, tak zde je lepší system v léčbě. Výhoda kolektivní léčby, pak reinváze je minimální.
(13.07.2015 23:15)JKL napsal(a): [ -> ]Je pravda, že omezení počtu zalétnuvších rojů může omezit počty VD přežívajících na včelstvech v přírodě a tedy omezit reinvazi z kolabujících včelstev na podzim. Na druhé straně vyšší zalétávání BF do cizích včelstev může mít opačný efekt.

To si nemyslím. To se jenom prvoplánově zdá. Tento prvotní horizontální přenos nezpůsobí bezprostřední kolaps. Růst populace ve včelstvech je pozvolný, tedy odpovídá přibližně přirozenému růstu populace VD ve včelstvu. Taková včelstva mohou přežít pod podzimním ošetření celou sezónu, tak, jak jme byli z počátku zvyklí. Nehrozí tak náhlé akutní stavy. Na rozdíl od současného stavu ten trvalý a mírný infekční tlak způsobí postupné odumírání neošetřovaných včelstev, tedy se otupí kolapsové stavy. Díky zalétávání dostatečně dlouhý čas předem vím, že se situace v okolí blíží kritickému stavu.
Vždy když slyším jak BF loupí, zalétává se atd. víc jak místní včela, tak se ptám, zda to není tím, že BF na rozdíl od místní včely jsme schopni rozeznat.

Jednou jsem si přivezl pěkný náklad VD ve včelstvech co byly ve svazence. Pravděpodobně do nich zalétaly včely z okolí. Zalétávání včel na stanovišti se kontrolovalo kdesi ve světě pomocí genetiky a od té doby se citují poměrně vysoká čísla.
Stejně tak Dol při testu invertů - a asi nemají BF - zjistil vysokou migraci.
U Liebigů s krmením kdysi taky - dle OVP.

Ohledně rojů. Na podzim schválně řeknu, dám si bacha a kouknu při fumigaci. Letos jsem přišel ke 4 rojům, s vysokou pravděpodobností z lesa. Zatímco léčená včelstva vyzimovala slabá, ta "divoká" se i vyrojila.
Jsem zvědav jakou nálož si přinesla.
V našem okolí je včelař, který BF má.
Jsou z Dánska.
Navštěvuji ho často.
Tvrdí, že zalétávání mu nepřijde horší od ostatních.
Má je čtyři roky. Matky kupuje, nerozchovává.
Stejně tak to dělá se Singer, Sklenar, Havlín a místní včela.
Tvrdí, že za čtyři roky mu nepadlo žádné vyzimované včelstvo BF.
To se prý od ostatních včelstev i v okolí nedá říct.
Také udajně nepozoroval zdravotní (tedy ty viditelné) výkyvy.
Zareaguje trocha na Kajiho :neviem dobre po rusky ,ale pozeral som toto
a mal som pocit že stade chodia brať len med a tuším vravel o 20kg ročne z jednej a že sa aj pár krát vyroja , o klieštikovi som nič nerozumel .

Každopádne moje pozorovanie zatiaľ je také že roje sú oveľa vitálnejšie a myslím že protiroj opatreniami nič dobré nerobíme lebo ked cítia niečo v neporiadku chcú sa rojiť aby prežili , a začínam rozdeľovať ,ako to tu už niekto spravil včelárov na -včelárov a medárov . Včelár nechá včelstvo tak aj rojiť sa a med prebytočný vezme na jeseň pri ponechaní dosť zásob včelám .. A medár dusí včely chémiou aby prežili , nedovolí im rojiť sa a kupuje matky z tramtárie od laboratornych koumákov

K buckfast sa nebudem vyjadrovať ,ale môže to byť zaujímavý mix plemeno a nič proti tomu nemám .
[quote='KaJi' pid='116236' dateline='1436854758']
Vždy když slyším jak BF loupí, zalétává se atd. víc jak místní včela, tak se ptám, zda to není tím, že BF na rozdíl od místní včely jsme schopni rozeznat.

Nezvratný fakt je ten, že BF je všude první.
Má vynikající čich.
Necháte doma otevřené dveře do domu, na stole v kuchyni vytočený rámek a včelstvo BF je od domu cca 300 metrů, tak za dvě hodiny je máte doma. Samozřejmě na skle okna. Okno otevřete, ony vyletí ven, obletí dům a oněmi otevřenými dveřmi zase zpět v domě. Ale jen BF. Kraňka se neukázala.
Byl jsem tomu přítomen na vlastní oči.
Kdo neviděl, nevěří.
Je to VÝHODA BF včely?
Ano na zakladě Jednoho "rádoby pokusu" je to opravdu NEZVRATNÝ FAKT
A co je na tom špatného? Za nás,na vojně, se říkalo, voják se stará, voják má. A nikdo se neptal, kde to "nakrad" Tak proč ne i BF?Big GrinBig Grin
To nebyl pokus. Ony vás donutí některé zážité věci dělat jinak.
Zde na fóru je to, jako Yettim. Nikdo ho neviděl, ale všichni vědí
co měl ten den ke snídani.
Ovšem i to se musí umět.
Já nic neobhajuji, je to jen to co jsem viděl.
Ale vám zřejmě jde o to, pohanit zmrzlinu, kterou jste nejedli.
Tohle vlákno je omyl. Váš omyl.
Tohle vlákno je omyl JKL. Ono se nechytlo ani v době založení.....a dalo by se přirovnat k vláknu" výhody předčasné ejakulace":-DBig GrinBig Grin
Proč, jen si lidi dávají bacha na ústa.
Je vědecký fakt Smile že v mnoha krajjch v ČR má BF každý pátý včelař.
Druhý je ten, že většina je radši zticha a točí med než aby na sebe upozornila.
Pane Havelka, špatně jste to pochopil.
Tohle vlákno někdo založil s nějakým úmyslem.
Ale lidé jako vy, ho využívají pro výsměch něčemu
co jste neviděl ani z rychlíku.
V tom je tohle vlákno omyl.
Ono konstruktivně debatovat s lidmi, jako jste vy,
dost dobře nejde. Znám vás totiž osobně.
A už bych s Vámi nechtěl mít nic společného.
No tak to mi řekni, proč se nepředstavíš....a schováváš se za nick...? Bod číslo jedna....kdo mě zná - tak si tykáme.
Jo jo Milane ........Smile
Jmenuji se Jarek Sova.
Potkali jsme se v zubní ordinaci u Jirky Marxe.
Tehdy jako úplný začátečník jsem přijel za Jirkou pro rady.
Jirka se zachoval jako fain chlap a snažil se mi poradit.
Loni jsem od něj dostal tři matky a jak to tak vypadá, vyzimují jako
nejlepší z oddělků co mám. Ty jsi tam přijel na návštěvu a byl jsi jen rušivý element.
Když jsem vykládal co a jak dělám (prostě mé začátečnické chyby ) jen jsi se mi vysmíval a ponižoval. Bylo to velmi trapné.
S Jirkou jsem v kontaktu do dnes. Moc mi pomohl a jsem mu vděčný.
Stačí to takhle, nebo mám jít více do podrobností?
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's