Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Medovice
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Náhodou jsem našel tento článek o pohromě zahrádkářů. http://zahradkari-karvina.ic.cz/?p=8 Asi to vidíme jinak. Jak vy umíte sledovat zdroje medovice ve vašem okolí? Rozeznáváte druhy mšic a puklic? Podnikáte průzkumné vycházky a odhadujete, jak to s medovicí bude? Medovice je plošně po republice, nebo v nějakých oblastech? Jak je to s medovicí kolem Prahy? Např Klánovický les? Osobně netuším, jestli mi včely nějakou medovici nosily...Sad
Včera jsem šel pod javory kleny a všiml jsem si, že mají lesklé listy. To je medovice nebo nektar? Větve mají ale vysoko a foukal dost vítr, takže jsem nemohl zjistit, jestli je to nektar z květů - myslím ale, že ještě nekvetou nebo to je medovice od mšic.
Děkuji, Pavel
Jak to bude s medovici letos?
Teď už medovice moc nečekej. Přezimující samičky mšic poškodily tuhé mrazy, a sucha během června také moc nepřidala, co se jim podařilo vyprodukovat rychle zasychá a včelám se obtížně sbírá. Mohou být lokality s dobrou medovicovou snůškou ale ve valné většině slabota. A že by se větší množství medovice objevilo teď v červenci lze těžko předpokládat, možná něco málo... zkrátka i takové jsou roky.
Měl bych dotaz. Včelařím první rok na Moravě, Zlínský kraj. Nadmořská výška 308 metrů, les cca 0,5 km od stanoviště, rámková míra 39x24 cm, 2x plodiště, 1 medník.
Při kontrole včelstev 30.6. byl medník plný cca ze 3/4, pomalu začínaly víčkovat. Snůška byla celkem slušná, sladina jen tekla Smile. Má cenu vytočit medník a vrátit vytočené plásty zpět do medníku nebo se už chystat na krmení - dá se očekávat ještě nějaká snůška? Zásoby v plodišti velmi slušné (pyl i med).
Díky za radu, rád bych vytáčet ještě medovici, ale nevím nevím ...
Ak aspon cast ramikov zavickuju mozes vytacat. Ak sa jedna o medovicu jej pokazenie z nezrelosti nehrozi. Ak by si ale mal med z lipy ten je lepsie nechat prepracovat v uloch dlhsie.

ALe inak to vytoc, krmit staci zacat v polovici augusta a dovtedy mozno budes este tocit 2x ak bude dobra znaska.Wink
Tak chlapci,môj nos ma nesklamal.Nastúpila medovica na smreku a listnáčoch. Dnes bol prínos 4,1kg.Počasie ideálne na medovicu.Dusno,teplo,pod mrakom!Snáď do ochladenia niečo donesú!Podľa mojich informácii naskočila vo viacerých lokalitách na Slovensku!
Pomaly sa nám končí medovicová sezóna a mňa by zaujímalo čo vám zamedovalo.U mňa to bol smrek,borovica a čiastočne lipa a jedľa.Nesklamal i dub na južnom stanovišti.Pri súčasných horučavách je váha mierne v pluse a to je malý zázrak!
Tak dnes čekám na autobus a vidím volné místo ve stínu na lavičce. Vypadá čistě, usedám. Najednou mi shora spadne vosa do klína a za chvíli druhá a jakoby byly těžké nemohou nabrat výšku. Tak se otáčím a ejhle jsem nějak přilepen. Koukám vzhůru - jsem pod lípou a do obličeje cítím jakoby na mě někdo stříkal jemné kapičky z rozprašovače. Aha tak lípa ještě pořád meduje. Marně ale vyhlížím včely - jenom mraky vos, vosiček a jiného hmyzu a sem tam sršeň. Nikdy bych nevěřil, že ty vosy budou obsypávat lípu s medovicí.
Na co ale lítají včely, když medovici přehlížejí. Nebo jsou už tak vychytralé a ví, že jim bude do korýtka nasypánoHuh

Já už jsem tedy zahájil krmení, některým (těm nejsilnějším) se ale do toho nějak nechce a raději lítají pro něco až do setmění - buď někde u sousedů loupí nebo si opět něco našly.
Na jedli hučí armáda ôs, ale včelu som tam nevidel. Osa má zrejme lepší nástroj na zber medovice a zbiera aj pri nižších teplotách. Včele by pomohol jemný dážď, alebo ranná rosa. Producenta medovice som nenašiel a na strom som neliezol, lebo by som roztrhol gate a zase by bol doma výprask Smile.

[Obrázky: Medovica_na_jedli.jpg]
V posledním Zahrádkáři /2014-10/ výborný článek o mšicích. 3 stránky, výborné fotky i zajímavé údaje. A v létě byl už taky jeden o nepřátelích mšic.

Doporučuji obětovat pár Kč. .-)
Puklice už jsou. Fotky nic moc, jen mobilem.

[Obrázky: Photo0260.jpg][Obrázky: Photo0261.jpg][Obrázky: Photo0258.jpg]
Zdravím páni , chcel by som sa spýtať na vaše skúsenosti s medovicou .

Včelárim v nadmorskej výške 200mnm , v dolete včiel mám agátové porasty , bukovo - dubový les , nejakú tú lúku , popri ceste jednotlivo rastúce lipy , sady a vinice . Je možné v takýchto podmienkach získať od včiel aj nejakú medovicu ? Myslím že skôr nie ako áno ale zaujímal by ma Váš názor . ďakujem Miloš
Spíše ne ale jednou za pár let se to může povést. Zeptej se Merkuriho ten má často medovici i z hrahu (pelušky) a i cukrové řepy.
(20.06.2015 23:30)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Spíše ne ale jednou za pár let se to může povést. Zeptej se Merkuriho ten má často medovici i z hrahu (pelušky) a i cukrové řepy.

Zdeňku , ďakujem za odpoveď , Merkuri býva kúsok odomňa , ale myslím že jeho "level" by som nezvládol . Pýtam sa kvôly tomu že sa včelárstvu venujem síce krátko , ale snažím sa získavať čo najviac informácii odkial sa dá . Podla fóra a vyjadrení ľudí z horniakov je tento rok naozaj dobrý a "medovicový" ale popravde u nás to nieje poznať . Síce bývam pár km od merkuriho , niektoré včelstvá mám na štyroch plne obsadených nastavkoch 42x27,5cm , ale napriek tomu nepocitujem nejaký prínos . V medovicu síce dúfam , ale ak sa jej budem chcieť v budúcich rokoch aj dočkať asi budem musieť ísť ja za ňou , bojím sa že ona za mnou nepríde Smile
(01.09.2013 13:44)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Na jedli hučí armáda ôs, ale včelu som tam nevidel. Osa má zrejme lepší nástroj na zber medovice a zbiera aj pri nižších teplotách. Včele by pomohol jemný dážď, alebo ranná rosa. Producenta medovice som nenašiel a na strom som neliezol, lebo by som roztrhol gate a zase by bol doma výprask Smile.

[Obrázky: Medovica_na_jedli.jpg]

Jan, osy na smrekoch nezbierajú medovicu, ale hľadajú vošky pre svoju mlaď.
To je blblost. Vosa jde po medovici. Mšice jsem ji nikdy neviděl brát. Budete li sledovat vosu ukáže vám kde jsou mšice a medovice které by jste jinak neodhalili. Jelikož jsem to mnohokrát sledoval tvrdím že jde po medovici a mšic si nevšímá. Bylo to zmiňováno a popisováno i v nějakém německém výskumu o medovici.
Vosa opravdu bere medovici je to dokazaný a stačí bližší pohled a je to jasný..Nejvíc ukazují na dobré stanoviště s možností medovice mravenci,pak je výnos i o polovinu větší a stabilnější než v lese bez mravenců
Pokud mravenci v rámci prevence nezlikvidují jako konkurenci i včely. Cool
Ale to jsem zažil u silných jen jednou, rozhodli se mít mraveniště pod paletou.
Tak jsem paletu pohodil o pár metrů dál a mám další stanoviště mezi mravenci.
Je tady plantáž japonského topolu. Nemá někdo zkušenost - medovice?
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's