Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Datel
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Ahoj mam problem s datlem klobe mi uly, v jedom sem ted opravoval diru velkou jak pest. Bojim se o klidne zimování vcel kdyz do nich takhle mlati. Nemate nekdo navod na nejakej datlo plas , bohuzel lecit vzduchovkou ho nemuzu uly mam cca 500 metru od baraku a jeste sem ho nevidel.
Nejjednodušší a nejjistější řešení je přes úly přehodit nějakou síť. Pokud má malá oka, zabrání i sýkorkám vyrušovat včely.
to by snad slo nejak to obehnat kralicim pletivem , neska sem je rychle prohlidnul a vypadaj v poradku Smile
Anebo někde sehnat vycpaného dravce. Anebo umístit na skle nalepenou siluetu dravce. Žiju téměř uprostřed lesa a tento problém zatím neměl. Ale na sýkorky fintu mám - metrák slunečnicového semene a sypu a sypu....
stim dravcem na skle by to stalo za pokus
Jeden včelař mi radil, že proti datlům a žlunám používá stejnou metodu metodu jako Architekt odpadu, s tím rozdílem, že na strom zavěsí velký kus loje...
Datel se nažere a včely zůstanou celé Smile

Já jsem jako zábranu koupil v zahradnických potřebách zábranu proti ptákům - takové zelené síto, neproleze ani sýkora. Cena byla tusím kolem 450 Kč, rozměr ale nevím, snad 50 * 5 m.

Osobní zkušenost ale zatím /naštěstí/nemám.
Sousedům na kopci, roky likvidoval jestřáb slepice. Zkusili leccos, předloni umístili na slepičí výběh 80cm velkého ze dřeva vyřezaného a nabarveného dravce, no nejblíž to má k orlovi. A měli pokoj. (Tedy do té doby než se objevila kunaSmile)
Jestli budeš natahovat sítě až teď, kdy už začal datel včelstva "navštěvovat", tak to udělej ale super důkladně. On ví, že tam je žrádlo, bude se tam snažit dostat. Žluna mi loni síť podlézala - stopy ve sněhu jí prozradily.... Zvládla to i opakovaně - motivace byla asi obrovská. Na jaře jsem ji tam pak našel mrtvou - asi se o ni včely postaraly hned, jak mohly vyletět.
Navíc to nejspíš okoukávají jedna od druhé - první rok byl takový nenápadný - pár drobných dírek. Druhý už bylo roztřískáno kde co a teď (třetí rok) to začalo dřív, než jsem čekal... Sad
(07.01.2011 18:50)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]Anebo někde sehnat vycpaného dravce. Anebo umístit na skle nalepenou siluetu dravce. Žiju téměř uprostřed lesa a tento problém zatím neměl. Ale na sýkorky fintu mám - metrák slunečnicového semene a sypu a sypu....

Děkuji za tip, moje plánované stanoviště je hned vedle krmítek a sýkorky se naučily chodit na svačinu Shy .
Můžete mi poradit, kde se dá taková antiptačí síť koupit? Uvěřil jsem reklamě a šel do Obi, ale tam měli jen husté stínící. Snad v Polsku v Castoramě...?
Zadej si do vyhledávače polynet. Nebo se koukni na stránky J Jindry. ten to tam myslím posal.
Nabízejí to obchodníci s ploty. Ale to je taková tvrdá varianta.

Já se chystám do Juty, pamatuji, že jsme měli na zahradě na rybíz proti ptákům takovou o hodně slabší - asi jako se z ní dělali Dolácké podložky na měl, ale řidší. Na tu jsem v širší metráži nenarazil. Jen jako značící do výkopů.

Třeba tady:
http://www.levne-oploceni.cz/celoplastov...000mm.html

Ale tato by mi stačila, jen širší:
http://www.rempoholoubek.cz/eshop/plasty...olynet.htm
V OBI, Globusu nebo RempoNET v Libeznici. Jmenuje se to plotovina
http://www.juta.cz/plotovina.htm
V zahrákářský potřebách nadeš toto: Sítě proti ptákům
Jsou to takové ty zelené co se taky používají na vánoční stromečky.
Síť proti ptákům, to bude přesně ono, díky. Na tu plotovinu jsem se taky koukal, ale to už bych musel udělat nějakou klecovou konstrukci a na tu ji připevnit, s tou sítí proti ptákům to bude jednoduší.
No ono budeš muset asi taky něco opřít o úly. Ta síť je měkká a standardně se přehazuje přes stromky nebo keře (kanadské borůvky). Pokud by si to dal přímo na úl tak nevím. Asi by se tomu datlíkovi na tom naopak líp drželo. Pokud ale opřeš nějaké tyčky o úl a dole, síť přetáhneš a pak tou tyčnou připíchneš k zemi pak se datlík nemá šanci k úlu dostat a do síťe se zamotá a brzy ho přejde chuť.
Skvělé, díky. Tady se ukáže výhoda širších vík. A nebo udělat na zimu rám nad víko a z toho to spustit.

Rámy na jaře naskládám na jeden štos. Vyzkouším, vloni mi nějací ptáci udělali z úlů cedníky. Naštěstí jen na jednom stanovišti.
(14.11.2011 20:17)Piston napsal(a): [ -> ]Můžete mi poradit, kde se dá taková antiptačí síť koupit? Uvěřil jsem reklamě a šel do Obi, ale tam měli jen husté stínící. Snad v Polsku v Castoramě...?

V zahrádkařských potřebách jak psal JKL. Ale mysli na to, aby ta síť byla vypnutá a nesahala až po zem. Jde o to, že pokud se pták do toho zamotá tak může uhynout. A pokud bude až po zem tak může hrozit, že se do toho připlete nějaký kolemjdoucí živočich. V tom má výhodu přesazená stříška jak psal KaJi, stačí cca 20cm a dole síť přicvaknout sponkami mezi dvě lištičky. Na ty lišty se to potom na jaře namotá a uskladní. Používám to v lese na úlech a z čelní strany to funguje, ale ze zadu a z boku do výřezu madla pořád buší.
no ja nevím mě se sít moc neosvědčila ,

já žluvu uplácím lojem na strome a zatím nám to funguje Smile
Ten lůj vyzkouiším. Zajímavé, že žluva nebo co to je útočí v zemědělské krajině - tedy víc zemědělské. Tady v přírodě nějakou dirku taky najdu, ale přeci jen si to se včelami rozmyslí a jdou jíst jinam. Tam dole asi nic jiného k jídlu nemají.
ja moc zemedělskou krajinu nemam mam z obou stran les cca 500m od stanoviste
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's