Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Úhyn včelstva hlady a žízní
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Zdravím Vás všechny,
včera jsem zjistil úhyn jednoho včelstva - včelstvo sedí až pod strůpkovou folií, a zřejmě (nerozebíral jsem to včera) nemohlo vinou mrazu popolézt za potravou ! Nebo je to vinou včelaře, který se nevšiml že včelstvo má málo zásob-stěhoval jsem včelstva na jiné stanoviště až po zakrmení koncem října.
Máte někdo představu co udělat s ostatními kdybych zjistil akutní nedostatek zásob - lze včelstvo v lednu nějak zachránit ??

zdravím z Klatovska
(10.01.2011 15:19)jonn napsal(a): [ -> ]Máte někdo představu co udělat s ostatními kdybych zjistil akutní nedostatek zásob - lze včelstvo v lednu nějak zachránit ??

zdravím z Klatovska

Lze, lonska zkusenost u oddelku. Klidne med na ramky v dosahu vcel jako prvni pomoc. A pak napriklad najit v jinem vcelstvu zasobni plasty, ktere muze obirane vcelstvo postradat. Tento plast ci plasty dat na kraj chomace postizeneho vcelstva tak aby byly v dosahu chomace ale aby se chomac neroztrhl. I kdyz oni si umi zatopit a presunout se.

Urcite bych se vyhnul cukru. Pokud uvidis pod folii v plastech zavickovane zasoby vedle chomace je to ok, poradi si.

T.H.
Kdysi v začátcích jsem nástavek "uhynulých" včel odnesl domů ke kotli, že jej vyřežu a spálím. A ejhle - oni holky v teple pookřály a začaly lést. Takže od té doby, když něco takového zjistím, tak nelámu hůl a než je prohlásím za uhynulé, tak se pokusím zjistit, zda se nejedná o předposlední stádium. Pokud má člověk pár včelstev, stojí to podle mě za pokus, zda jde již o definitivní konec..
V průběhu několika let jsem u některých včelstev zaznamenal úhyn hlady. Vždy byl obraz stejny a typický pro takovou situaci. Nešlo o projev varroazy-předesílám... Přesto že bylo dané včelstvo řádně nakrmené, uhynulo a po rozebrání takového včelstva bylo naprosto bez zásob, včelky zalezlé v buňkách a na dně hromada mrtvých včel. V takovém případě muselo být vyloupené ještě na podzim a šlo do zimy s nedostačujícím množstvím zásob. Nikdy nešlo o úplně vyloupené včelstvo, protože věnec zásob na začátku zimy mělo, kontroluji to přes průhlednou folii. Pokaždé se jednalo o včelstvo s víceletou matkou, kterou sem v sezoně neměnil, protože byla plemenná. Jinak nechávám max.dvouleté. Přisuzuji to nižší obraně proti loupeži, která je způsobená nižší feromonální aktivitě starší matky.
Letošní zimu je situace jiná. Zhruba polovina včelstev je posunutá buď polovinou, nebo i zcela mimo zasoby. Nejspíše začaly zimovat v uličkách s menším množstvím zásob, ikdyž to by nevysvětlovalo to, že chumáč, který začíná zimovat ve středu nástavku, se při pohybu po zásobách posune stranou a přitom např na prave straně má rámky plné zásob. Což mě staví do situace, že budu muset upravit sezení a přisunout plné plásty blíže k chumáči. Je zajímavé, že u některých včelstve jsem zaznamenal v horním nástavku, který prokazatelně byl v rijnu narvany zásob, že třeba 4 okrajové plásty jsou poloprázdné, ale včelky na nich nesedí. Je to přenášením? Nebo si přes horní otevřené očko jiné včely zaletěly "natankovat bez placení" Smile Popsany stav platí pro ciste NN sestavu. U kombinovaného systemu je nyní dvojí situace, bud jsou včelstva narvaná v NN nástavku(posunula se z VN kde zacaly zimovat), nebo teprve zasahují okrajem chumače do NN.
U jednoho včelstva, které mělo do 1dm plodu, došlo odtržení od zasob, kdy ve VN měli 4 cm zasoby od okraje chumáče a uhynuly hlady a dále cca polovina chumáče již seděla v NN a nad sebou měla 5 cm zavíčkovaných zásob, ale tež uhynuly hlady, protože se již dále neposouvaly. Došlo tedy k uhynu včelstva na "dosah" od zásob a zároveň k roztržení chumáče(dole sem našel plod a na hoře byla matka).
To máte tak špatné počasí že chcete upravovat sezení? Na mnoha místech republiky již byl řádný prolet a počítám, že při dnešních teplotách by se měl chomáč minimálně rozvolnit a přesunout podle potřeby...
..nevím kolik kg cukru krmíš jmenovče na zimu ?,pokud se ti to stává u mnoha včelstev každoročně ,tak změn technologii (něco děláš asi špatně)...
..sezení včelstva tet neupravuj,včely vědí kde zásoby mají. Nech to na jaro a po vyprášení to skontroluj Exclamation
Tak jsem se taky odhodlal, bylo mi divný že singerky nelítají. Bože, já bych brečel, ale nadávat můžu jen sobě. Jen nevím proč? Zazimoval jsem na třech NN2/3, ještě bez oček. Pozitivně vím, že počáteční chomáč byl přes dva na bocích zásoby. Plus zásoby ve třetím. Současný stav: celé včelstvo v pánu, ve třetím nástavku 5 rámků zásob. Přesto zřejmě zemřely hladem, nepřesunuly se za zásobami. Prohlédnul jsem cca dvě stovky mrtvolek, žádné projevy nějaké nemoci. Co bylo špatně???? Zbylé dva oddělky vigorek bez problému lítají.
Bohužel i toto se stává...
Byly uhynulé včelky zalezlé v buňkách a koukal jim jen zadeček? To je typický příznak padnutí včelstva hladem.
Honza
Přesně tak.
(07.02.2011 12:24)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]Tak jsem se taky odhodlal, bylo mi divný že singerky nelítají. Bože, já bych brečel, ale nadávat můžu jen sobě. Jen nevím proč? Zazimoval jsem na třech NN2/3, ještě bez oček. Pozitivně vím, že počáteční chomáč byl přes dva na bocích zásoby. Plus zásoby ve třetím. Současný stav: celé včelstvo v pánu, ve třetím nástavku 5 rámků zásob. Přesto zřejmě zemřely hladem, nepřesunuly se za zásobami. Prohlédnul jsem cca dvě stovky mrtvolek, žádné projevy nějaké nemoci. Co bylo špatně???? Zbylé dva oddělky vigorek bez problému lítají.

Mali viac šťastia, ako tie padnuté. jednoducho, včelstvo zimovalo tam, kde zásob bolo málo, nedokázali sa presunúť, ktoré mali hore. Zásoby musia byť vždy nad "hlavou" a v kontakte so zimujúcim chumáčom-hroznem. Ak vo včelstve včely odoberú zásoby nad chumáčom a teploty nočné a denné sú mínusové, nedokážu nadviazať s nimi kontakt. Mal som prípad, keď včely boli vzdialené len 1,5 cm od nich a včelstvo uhynulo. Je pravda, že v takýchto prípadoch skôr uhynie relatívne slabšie včelstvo ako silnejšie. Je rozdiel zimovať včelstvá v teplých zimách, ako keď v mrazoch v lese pukajú stromy! Anton
Už jsem to konzultoval i mimo fórum, hypotéza je, že mohli začít při lednovém oteplení plodovat (musím to ještě nahlédnout) a poté neopustili plod, přestože měli zásoby přímo nad hlavou. Z těch mých tří včelstvíček to naopak bylo to nejsilnější. Kdybych jako Vy (AT) v 1. dekádě ledna při prvním oteplení, kdy v nich ještě byl pohyb, je rozebral a přesunul zásoby, pravděpodobně bych je zachránil. Ale už to hážu za hlavu, ukládám do zkušeností a ta je k nezaplacení, byť bolí.
To je pech.Nic víc.Příroda.Máte alespoň důvod si objednat u někoho odělky.Wink No však oni se Vám pomnoží,nebojte. Big Grin
(07.02.2011 16:43)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]Už jsem to konzultoval i mimo fórum, hypotéza je, že mohli začít při lednovém oteplení plodovat (musím to ještě nahlédnout) a poté neopustili plod, přestože měli zásoby přímo nad hlavou. Z těch mých tří včelstvíček to naopak bylo to nejsilnější. Kdybych jako Vy (AT) v 1. dekádě ledna při prvním oteplení, kdy v nich ještě byl pohyb, je rozebral a přesunul zásoby, pravděpodobně bych je zachránil. Ale už to hážu za hlavu, ukládám do zkušeností a ta je k nezaplacení, byť bolí.

no ja presunutim zasobnich plastu nejspis zachranil 3 vcelstva. Jinak by nejspis dopadli asi stejne. Nadruhou stranu mas dalsi zkusenost.(17.01.2011 21:18)Tomáš Polách napsal(a): [ -> ]..nevím kolik kg cukru krmíš jmenovče na zimu ?,pokud se ti to stává u mnoha včelstev každoročně ,tak změn technologii (něco děláš asi špatně)...
..sezení včelstva tet neupravuj,včely vědí kde zásoby mají. Nech to na jaro a po vyprášení to skontroluj Exclamation

Upravil jsem a dobre jsem udelal. Krmim dost, NN system 18-22kg A kombinovanej kolem 24kg.
Tomáš, stále sa točíme v kruhu, z ktorého akoby sme nevedeli nájsť východisko, z čoho pramenia chyby a to aj napriek tomu, že sú odborne dobre podkutí. Ako to tak sledujem odrazu tu vyskočil problém úhynu včelstiev, vyplývajúce zo zle odhadnutých potrebných dávok, ale hlavne pri systéme NN v ich zlom uložení, nie sú tam kde "sedia" zimujúce včely.

Moje včelstvá sú v jednom veľkom nadstavku miery B, v systéme NN by mali byť v dvoch NN nadstavkoch. Mne stačí dať do jedného nadstavku s 10 plástami, 15-16 kg skutočných zásob a nemám problémy (možno vtedy, keď urobím chybu a dodám im menej alebo včely prídu o zásoby pričinením iných rabujúcich včiel.
Pokiaľ m mojom prípade stačí menej zásob v jednom nadstavku včelám vydržia až do prvej znášky (bez jarného dopĺňania), v systéme dvoch NN tých zásob treba viac, možno i menej, ale musia byť rozložené rovnako v dvoch NN. Ak to nie je a zima trvá dlhšie, slabšie včelstvo sa nedokáže premiestniť do debničky kde je ich dostatok.

Ja včelstvo v ktorej sú zásoby a posledný plod pred zimou, ešte v auguste- srpnu prekladám v úľovej zostave na najvyššie miesto a nemôže sa mi stať, aby im zásoby pochybili. Takto by ste to mali robiť i vy v NN systéme.

4asto tu udávate, koľko zásob ste skŕmili, lenže, 20 kg cukru nemusí sa rovnať 20 kg zásob, čo závisí aj od spôsobu ich podania, pretože každá práca niečo stojí a ani spracovanie repného cukru na jednoduché cukry nie je zadarmo. Pri podaní 20 kg cukru v presakovacích kŕmidlách pri ich spracovaní je úbytok až 25 dag a to i s 18% vody, takže skutočné zásoby sú okolo 15 kg skutočných. To isté množstvo cukru spusteného v teplej vode 60°C, stratí sa z 1 kg cukru asi 10 dag a celkové straty na zásobách budú, bude ich 18 kg, čom je už prijateľnejšie. To len na objasnenie chýbajúcich zásob v zimujúcom včelstve. Preto túto stratu musíme nahradiť vyššou gramážou cukru. Anton
pro T.B
cca. 15-20.Srpen
Těsně před zakrmením otevřu očka,vložím klín (upravím ventilaci tak,jak bude až do jara Exclamation i kvuli sezení chumáče).Včelstvo sedí v nejvrchnějším N - Vytáhnu dva boční plásty v nejviším N. Kmenové včelstva zakrmím v 15-20 l kýblu s menší pauzou mezi dávkami na 2x podle potřeby.
Tímto odtržení od zásob eliminuji.
Včera,kdy se včely vyprášili,byla vhodná doba k nápravám.
Nekolik dni u nas prolety byly, tak jsem vse napravil. U vetsiny vcelstev je vse v poradku a nemusel sem nic delat, ale vzdy se v zimnim obdobi najde jedno, dve vcelstva, ktere maji problemy s dostupnosti zasob. Ja take pred krmenim upravim cesnovy klin a ocka. Po krmeni se stim nema nic delat s cesnem ani ocky, kvuli desorientaci-to vim.
Ještě, jak říká můj oblíbený mentor: doplnění raportu. JP vyslovil ještě jednu možnou hypotézu, proč nepřešly včely za zásobami - včelí mezeru. A vskutku. Změřil jsem nástavky, místo požadovaných 167mm měly 170mm. Tzn. že včelí mezera namísto proklamovaných 6-8mm byla 12-14mm. Pokud tomu tak vskutku bylo a hypotézy 1. neopustily lednový či prosincový plod 2. příliš velká mezera, či souběh obého aspirují na nejpravděpodobnější vysvětlení. Nezkontroloval jsem (začátečnická chyba) - doplatilo na to včelstvo. Poučení: Důvěřujte, ale prověřujte!
Tak se k vám připojuji, jedno své včelstvo jsem nechal na 2 vysokých nástavkách a nechal jsem mu i nízký (co to udělá), pěkně nakrmil a včera jsem se šel kouknout.... Hmmmm stáhly se do nízkého nástavku nahoře a zásoby zustaly dole a včeličky už opyluji božské zahrádky.... škoda jich....UndecidedUndecidedUndecided
Upřímná kondolence kolego. Mne to vyprovokovalo k objednání si 10 oddělků. Přeci jen procentuální pohled na úhyn jednoho včelstva je jiný, máte-li jich víc než tři. Tvůj případ je myslím odlišný, proto by mne (nás) jistě zajímaly hypotézy zkušenějších (což bude asi problém, protože zkušeným se to asi nestáváSmile )
(10.02.2011 15:31)architekt odpadu napsal(a): [ -> ]...A vskutku. Změřil jsem nástavky, místo požadovaných 167mm měly 170mm. Tzn. že včelí mezera namísto proklamovaných 6-8mm byla 12-14mm...

Ahoj nejsem úplně přesvědčen o tom, že 3mm hrajou při odtržení hroznu od zásob velkou roli.
Copak bych měl říkat já, když mám u 24 včelstev včelí mezeru 30mm Big Grin.
Ba ne, některé mám pouze v úlu. Zatím bohudík jsem nebyl svědkem tohoto jevu, ale zažil jsem to, že včelstvo bylo v podletí vyloupeno a do zimy šlo skoro bez zásob. Výsledek je zřejmý Blush. Byla to moje chyba, měl jsem si to zkontrolovat. Chyba začátečníka Undecided.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's