Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: RE: Extenzivní chov včel -MLM
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Hoši není třeba se honit za nejsilnějšími včelami. Není to nutný . Nechávám je žít , tak jak si to samy srovnaji. Když nedají víc jak pět nastavků nebo i čtyři , nic se neděje. Asi jim to tak vyhovuje. Když chtějí být silnější tak jim to umožním.
Jinak jsme ve vlákně extenzivní chov včel zjištění ze to není pro profesionály chápu i když proč ne
Poznal jsem pár borců, co začínali s chovem včel ekonomickou rozvahou a většina z nich už dnes nevčelaří. Když se chce někdo něčím uživit, musí VĚDET, UMĚT a CHTÍT. Uživit znamená netrpět nouzí a nemít dluhy, nic víc. Pokud to někomu k životní spokojenosti nestačí, neměl by začínat s chovem včel. Životní spokojenost a soulad je k nezaplacení, ale ekonomicky se špatně vyjadřuje.
O ekonomice provozu ale nepíšu...
U extenzivního chovu navíc může vycházet krásně.

Chci poukázat na utopičnost myšlenky extenzivního chovu s malými výnosy.
Pokud to bude okrajová záležitost, nic se nezmění.
Pokud by byl aplikován masově, způsobí větší problémy.
(Vysvětlení je v předchozích příspěvcích v tomto vlákně.)

Problematika "správné sklizně vičence" (rozuměj zemědělství postaru) je lehce mimo téma, navíc asi není kdo by se k ní chtěl v praxi ve větším měřítku vracet (ano, kvůli ekonomice...).
(02.01.2022 22:28)stefanos689 napsal(a): [ -> ]....... Životní spokojenost a soulad je k nezaplacení, ale ekonomicky se špatně vyjadřuje.

A toto mnohí nedokažu pochopiť.
To jsou ale taková kdyby Smile Asi jako s tím vičencem. Ochotu pro živení se nějakým extenzivním/intenzivním chovem čehokoliv u "mileniálů" nevidím. A těch pár nadšenců co si zvolí včelařství jako životní styl/poslání žádný problém nezpůsobí. Velká čísla jsou neúprosná a celkový počet včelstev za daných ekonomických souvislostí nemůže v žádném případě dramaticky narůst.
stefanos - ok, ale podle mne "uživit se" čímkoliv, znamená nejen netrpět nouzí a nemít dluhy, ale také vytvářet rezervy pro nečekané situace....jinak je to jak se říká "z ruky do huby" nebo "ze dne na den"....a to přece není v tom pravém slova smyslu "uživit se". Uživit se podle mne znamená mít nějakou dlouhodobou perspektivu s jistotou překonání problémových časů/situací.

myslím, že když se někdo živí včelařením, tak je to stejné, jako když se někdo živí produkcí mléka, vajec, masa....a v takovém případě také nestačí jen netrpět nouzí a nemít dluhy, protože má zodpovědnost za další lidi, kteří pro něj pracují přímo či nepřímo a současně musí "počítat" a fungovat tak, aby vytvářel rezervy (viz výše) a všechna energie, úsilí a prostředky, které do včelaření (=činnosti, jež živí jeho a další lidi) vložil, nepřišla vniveč při první problémové situaci.

Ekonomika při včelaření je pro některé včelaře důležitá, tak to prostě je. A není to podle mne nic špatného.
Na vytváření provozních rezerv není jistě nic špatného. Zdravě uvažující včelař má kromě nezbytné rezervy finanční také rezervy v diverzifikovaném portfoliu včelstev (oddělků) a dostatečných zásob medu na prodej. Jen je důležité rozpoznat, kde končí vytváření rezerv a kde začíná chorobné hromadění spojené s krysím závodem.
Veru tak,degenerovat onu poezii vcelareni na pouhe generovani penez vyvadenych vne vlastniho vcelareni,to je cesta jen s jednim koncem a to koncem vcelareni.
Extenzivní chov včel je chov včel s minimem zásahů do včel a také s minimálním časovým zatížením včelaře. Ten se může věnovat i jiným činnostem, A ted tu píšete,, že je to nesmysl, protože tak nemohou včelařit včelaři profesionálové, kterých je kolik z 50000 včelařů?? pět procent??? A co ten zbytek?? Každý se může rozhodnout, jakým způsobem chce včelařit. A i ta poezie do toho patří o tom není pochyb.
Samozřejmě včely nejsou jednotný materiál a je třeba vyzkoušet, se kterými to půjde. Ale jak říkám, vzhledem k tomu, že času je dost, doporučuji chov matek a jejich zkoušení. Všem přeji hodně úspěchů.
Já vám nevim, možná to vidím jen z pohledu svého a možná to máte uplně jinak. To co tu popisuje Jirka si dokážu představit spíš u profíku než u hobby včelařů. Já jako hobby včelař jsem měl včely proto, protože mě bavilo je mít, starat se o ně, chodit do nich, pozorovat je atd....a né je mít na zahradě a jít do nich 3x za rok. To by mě asi vůbec nebavilo. Ale možná to máte uplně jinak a stačí vám jen ten pocit, že máte na zahradě úly a zbytek je jen otrava. Já jsem třeba ted štastnej, když se udělá na tři dny hezky a já se do některých můžu jít podívat.
Louky, ale teď nejsi hobby včelař...nebo mít 150 včelstev je stále kategorie hobby včelaře s tím, co na to navazuje v tvém případě? Možná ten tvůj příspěvek blbě chápu. Ale to co píšeše jakože z pohledu hobby včelaře, s tím souhlasím...mě baví a nelituju času když se chodím každý den i nekolikrát denně podívat co dělají včely (na teď v zimě, ale myslím v létě, ale v zimě se na ně podívám každý den jednou).
Já jsem sice profi, ale dělám to pořád jako hobby Smile to jsem tim chtěl říct....
Ve světě jede extensivně většina profíků. Extenzivně znamená - málo času na včetsvo, minimum zásáhů, hodně včelstev, nižší výnos. Intenzivní včelaření u nás je opak. Extenzivní včelaři často obhospodaří 3 včelstva za čas jednoho intenzivního. Co vychází lépe nechám na každém. ČR je z mého pohledu kolébkou intenzivního včelaření a máme to na druhou - přispívá k tomu desítky rámkových měr, rámečkové včelaření namísto nástavkového a sto dalších detailů, které čas včelaření zvyšují. Stačí zajít do včelařských potřeb, krásná přehlídka intenzifikace včelaření nepotřebnými věcmi.
Někdy je kruté nejen extenzivní včelaření, ale utrápit včelstvo dokáže i intenzivní včelař. Takže tvrdit, že extenzivní profi je špatně, s tím bych byl opatrný.
Souhlas, a to trápení včelstev zcela zbytečnými prohlídkami můžeme právě nyní v mnoha příspěvcích pozorovat. Aktualizace slov klasika české básně by mohla znít: "stalo se módou sezóny, do úlů se pořád vrtat". Dřív stačilo zhodnotit sezení včelstva a vyhodnotit podložky, dnes se tu každý chlubí, kolik úplně zbytečných rozborek za zimu uskuteční.
Utrápiť sa dá včelstvo aj nekonaním a to je pomaly jedno či v lete či v zime-. nemyslím , že včelari chodia len tak, do úla -je tam veľký rešpekt...ale keď vidim napr veľký spad mrtvoliek na podložke, myslím ,že je na mieste konať. je ozaj obdivuhodné aká môdna vlna v rámci teorizovania o chove včiel počet zásahov a pod. prebieha- káždý je zodpovedný za svoje včely a hodnotíť druhého - to je zrejme dnes v móde- . Neviem čo je za tým... a z akých dôvodov.
Nemyslim,ze je to modni vlna,ale spis prirozeny vyvoj v mysleni vcelaru,pokud sledujeme,co se deje vne vcelstev,meni se pocasi,meni se lpeni na "spravne metodice",meni se snuskove podminky,meni se tlak patogenu na vcelstva.A vetsinou je to zmena k horsimu,na kterou je treba reagovat..O tom,co je nezbytny zasah a co zbytny si kazdy rozhodujem sam.
Kdybych poslech moudro nasich dedu, ze mam v zari zahodit klice od vcelina, tak by se mohlo stat, ze na jare tam budou jen prazdny "spalky". Samozrejme casty stourani taky neni spatne, je treba myslet, zvlast u vcelareni.
Chose
A mohl byste mi popsat jakými zákroky zachraňujete včelstva v zimním období? Co s nimi děláte.
No to bych se taky rád zeptal, čím konkrétně se vám podařilo zachránit v tuto dobu včelstvo. Pro mě má smysl maximálně tak odklonit celý nástavek, a to jen v případě pochybnosti o zimování včelstva, když hrozen zůstane ve spodním nástavku a nepřesune se přes uličku do nástavku horního (takže hrozí úhyn hladem v plném úlu zásob, což je pochopitelně škoda). To je ale ojedinělý případ, odhadem v průměru tak jedno včelstvo ze sta. Jinak jde vše v tuto dobu potřebné vyčíst z podložek. Že by včelstvo uhynulo hlady u stěny úlu se mi ještě nestalo, takže nějaké převěšování v tuto dobu nemám potřebu praktikovat (studená stavba).
Jirko Marx- konkretne , si dnes ukázal včelstvo ,kde chceš nahodiť nastavek s medem . Nitra M- práve si uviedol príklad - jedná sa prevažne o rámkových mierach vyšky 22-24 cm dvojnastavkových a prevažne tiež zostavy Nn 4-5 nastavkové na zimu- kde odtrhnutie od zásob reálne hrozí / má to aj iné dôvody ako množstvo zásob/ . Dá sa zachrániť aj slabšie včelstvo zúžením apod. Neraz som si nadával do hlupákov, naposledy minulú zimu k keď mi včelstvo neprešlo na čisto panenské plásty plné zásob na dvoch Zander nastavkoch. Takých prípadov som mal viac najme pri rojoch,
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's