Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přestěhování včel do nových úlů
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Je to moravsky universal,a nejak mam blbej pocit tam nechavat v nem holky pres zimu Smile
Pokud umožňuje kvalita úlu přezimování tak bych přendaval až na jaře.Včelstvo potřebuje nějaký čas na zabydlení a na podzim pak vznikne nějaké to riziko kdy slídilky zjistí že nový úl není nějaký čas zrovna pečlivě střežen a lopež je nasvětě.Nehledě na to že moravský univerzál neměl moc předností,ale zimovalo se v něm velice dobře.Jeho sice mohutná ale teplá konstrukce poměrně brzy nastartovala rozvoj včelstva.Potom už to bylo horší jen dřina a neustálé hlídání rojové nálady.Takže přezimovat pak přeložit a moraváka vyřadit .
No já jsem teprve nedávno přestěhoval 2 včelstva (v moravském univerzále?) k sobe na zahradu a úly už také nejsou v nejlepši kondici. Nicméně letos bych s nima už nicnedělal, jen zakrmím a příští rok na jaře je přemetu do nových úlů, planuji VN+NN Lang.
(15.09.2011 13:26)DaKo napsal(a): [ -> ]planuji VN+NN Lang.

mám skúsenosti s Langom, doporučujem
ale ešte raz zváž kombináciu nástavkov, zbytočne si to asi skomplikuješ použitím VN, priateľ mal s dvomi mierami rámikov problémy (obnova plástov, prehadzovanie nástavkov) aj keď mi hovoril o pozitívach veľkých plástov v plodisku, vždy mi tíško závidel moje 2/3 NN. V original Langstrothoch to majú včely za jeden veľký plást, v trojnástavkovom plodisku sú stredné plásty čisto plod a dole a hore nad ním sú plásty s plodom na okrajoch s medom a peľom...

Priateľ to nakoniec nevydržal a mení nástavky....
Ja vim, ze je to urcita komplikace, ale chtel bych jednak hned ze zacatku nemit materskou mrizku, ale hlavne Dadant system je mi vice sympaticky. O vyhodach a nevyhodach jsem si toho uz dost precetl, vsechno ma sve. Nejak clovek zacit musi a casem zjisti co je vyhovujici, ikdyz zacne treba z jine strany.
Nevím, zda moje otázka je do tohoto tématu, ale nikde jsem vhodnější nenašel.
Svému známému jsem slíbil přenechat hotová včelstva do jeho nových úlů. Kdy je nejvhodnější doba na přeložení rámků se včelami do jeho úlů ? Jak to provést, aby se včely co nejméně vyrušily ? Myslím si, že vhodná doba již nastala a ani nižší teploty nevadí, nejlépe před hromadným proletem.
Díky za radu, pokud je toto téma založeno, díky adminovi za přesun dotazu.
JiříM
Já mám za to, že je nejlépe přeložit včelstva po jarním proletu, který musí být dostatečně kvalitní. Já tak překládal včelstva loni a dopadlo to OK. Vše se musí dělat opatrně a rychle ovšem bez zmatkování. Pokud bys je překládal před proletem, tak by se pokáleli. Exclamation
Zapomněl jsem k přeložení včel příteli do jeho úlů říct dosti podstatnou věc. Stanoviště, kde bude mít včely, je vzdušnou čárou max. 1,5 km od mého stanoviště. Domnívám se, že pokud bych čekal na mohutné prolety, nemusely by se vrátit k němu, ale posílyly by moje včelky. Dnes slunečno, krásné prolety, předběžný termín příští víkend.
Při prvních proletech se včelky orientují max. několik set metrů. Pokud jste měl prolety příští víkend bude OK.
Otevrel bych znovu toto tema a zeptam se, kdy je mozne prestehovat vcelstva zpusobem, kdy je premetu na mezisteny? Jinou moznost nemam, mam stare moravske univerzaly a ve vceline nachystane nove langy.
(03.03.2012 12:41)JiříM napsal(a): [ -> ]...Svému známému jsem slíbil přenechat hotová včelstva do jeho nových úlů. Kdy je nejvhodnější doba na přeložení rámků se včelami do jeho úlů ? Jak to provést, aby se včely co nejméně vyrušily ? ...

Osobně bych včelstva, která chci přenechat okamžitě převezl, dokud nejsou po masivních jarních proletech zalétaná. Nyní včely mapují nějakých 300 - 500 m. Těch několik málo létavek, které "umí" větší vzdálenost bych asi neřešil. Úly bych umístil na novém stanovišti tak, aby bylo možno jednoduše přendat do nových úlů. Vlastní přendání rámků se včelami bych ale řešil nejdříve ve druhé polovině dubna, současně s vložením prvních mezistěn. Ćím převoz uděláte později, tím pro létavky hůře, i když 1,5 km vzdušnou čarou není nejblíž. Velmi dobré by bylo bezprostředně po převozu zřídit napajedlo vedle úlů, nebo převezeným včelstvům dát 1 - 2 dávky řídkého cukerného roztoku. Nejde o cukr, ale o vodu, než se zalétají na novém stanovišti.
iRP
nebylo by lepší než přemetání udělat provizorní nástavek na 39*24 tam přendat dílo a pak provádět změnu jako klasickou změnu rámkové míry? Taky záleží na tom kolika včelstev a jak silných se tato oerace bude týkat.
(03.03.2012 21:49)DaKo napsal(a): [ -> ].....kdy je mozne prestehovat vcelstva zpusobem, kdy je premetu na mezisteny? Jinou moznost nemam, mam stare moravske univerzaly a ve vceline nachystane nove langy.

Já bych to osobně řešil jinak. Využil bych jaro a velký stavební potenciál včelstev. Prostě na plodiště universálu polož nástavek mezistěn Langu. Na případné mezery, kudy by včely mohly vylézat ven polož laťky. Ve chvíli, kdy bude část mezistěn postavená, tento nástavek odlož stranou. V plodišti najdi matku a na plodiště polož mateří mřížku. Matku dej nahoru a úl uzavři. V případě dalšího rozšiřování prostě polož další N langu nahoru, samozřejmě s promícháním vystavěných rámků a mezistěn. V plodišti universálu se postupně vylíhne plod, zbytky zásob a pylu včely buď proplodují, nebo přemístí nahoru. Ty pak můžeš tyto prázdné rámky i s plodištěm vyřadit. Vystavěné langové nástavky položíš na langové dno a jedeš dál.
Touto cestou převedeš včely na novou míru, postavíš 3 - 4 nástavky Langu a ještě nepřijdeš o med. Myslíš, že je to lepší metoda, než přemetání?
iRP
Tomu jsem se prave chtel vyhnout, prenaset stare dilo do novych. Ted me napada, v nejhorsim, pouzit krajni ramky se svetlymi plasty, ktere bych pridratoval na horni tramek langovy miry. Ono totiz prostredni plodistni plasty jsou znacne tmave, uly jsem v podleti prevzal v dost zalostnem stavu, dilo nebylo obnovovano leta a nerad bych zanasel spory nakaz do novych ulu.
to ing. Rostislav Pešek:

Diky, tohle se mi hodne libi a i zda jako optimalni.... jeste jednou dik. Smile
(03.03.2012 16:00)Viktor napsal(a): [ -> ].... nejlépe přeložit včelstva po jarním proletu, ....

Tu by som upozornil ešte na jednu dôležitú vlastnosť jarného preletu. Okrem vyprázdnenia sa včely aj "zalietavajú" na polohu úla.
Ahoj rád bych se optal: Chtěl bych přestěhovat včely z universálu do nástavku. Kdy myslíte že je na to nejvhodnější doba? Vim že je teď asi brzo, ale na druhou stranu, mám včely zazimovaný na dvou nástavkách universálu a jeden včelař mi říkal že by bylo potřeba prohodit plodiště (rámky z vrchnícho nástaveku dospodu a naopak). Tak sem myslel že bych to spojil v jedno a při té příležitosti je přemístil do nového úlu. Ale nevím právě kdy je na to správná doba a jestli nebudu muset počkat a rozšiřovat je ještě ve starém úle. Jestli mi teda rozumíte Smile Napsal sem to kapku kostrbatě Smile) Jinak díky a ať se daří.
Zlaté pravidlo - pracovat se včelstvem, když je alespoň 10 st. C ve stínu. Takže je můžeš přehodit už nyní. Jen počítej stím, že budou nejspíše v tutu dobu trochu ostřejší, tak aby tě to jako začínajícího včelaře neodradilo. Lepší by bylo počkat až na plný květ vrby nebo raději ovocných stromů (meruňky, švestky) a pořádně rozjeté plodování. Včely budou mít jiné starosti než chránit zimní zásoby Wink
Přehazování nástavků se mi neosvědčilo. Byl to zbytečný zásah do včelstva s mizivým efektem. Když jsem potřeboval včelstvo, které ploduje v horním nástavku dostat dolů, převěsil jsem doprostřed spodního nástavku rámek s trubčím plodem. Poslední roky mám v spodním nástavku jako 3 a 9 rámek trubčinu, které mi nalákají matku plodovat dolů, když už nemá v horním nástavku místo.
Rozšiřování, tě čeká zhruba v době květu třešně ptáčnice, angreštu o celý nástavek, ale to už je na tomto fóru popsané v jiných příspěvcích.
Díky moc! Já jsme zdědil dva oddělky, každý na jednom nástavku na universálu, někdy koncem června. Jeden oddělek jsem pak musel ještě rozšířit o nástavek, protože do jednoho už se mi jednoduše nevešly Smile Takto jsem je i zazimoval. Jendy včely na jednom nástavku a druhé na dvouch. Letos plánuju přesunout včely do nástavkových úlů, ale mám s toho kapku obavu, protože skušeností nemám na rozdávání Smile Ale čím dřív to udělám tím budu raději, protože ty universály už jsou asi takovej přežitek a je to v dost věcech nepraktické co jsem slyšel a už i bohužel zažil, např. při vkládání podložek na odběr měli.
Jdeš na to dobře, ale ještě počkej. Nejhorčí práce je ometat včely ze stěn a dna úlů. Nezalekni se toho, že včely budou nějaký čas nalétavat do míst, kde měli dříve česno a shrocovat se na paletě pod novým česnem.
Před týdnem jsem zrovna dělal to co tě čeká. A ač mám mirné včelstva, musel jsem si vzít rukavice jak byly jedovatý. A protože věčně nestíhám dělal jsem to už na večer, když už bylo poměrně chladno a za hodku se stmívat, tak jsem takto shluklé včeli rozvolnil husím křídlem aby se rychleji stáhli do úlu a zbytek za křidílka nastrkal česnem dovnitř Big Grin
(18.03.2012 10:44)Strejcek Tomas napsal(a): [ -> ]Ahoj rád bych se optal: Chtěl bych přestěhovat včely z universálu do nástavku. Kdy myslíte že je na to nejvhodnější doba? Vim že je teď asi brzo, ale na druhou stranu, mám včely zazimovaný na dvou nástavkách universálu a jeden včelař mi říkal že by bylo potřeba prohodit plodiště (rámky z vrchnícho nástaveku dospodu a naopak). Tak sem myslel že bych to spojil v jedno a při té příležitosti je přemístil do nového úlu. Ale nevím právě kdy je na to správná doba a jestli nebudu muset počkat a rozšiřovat je ještě ve starém úle. Jestli mi teda rozumíte Smile Napsal sem to kapku kostrbatě Smile) Jinak díky a ať se daří.

Kdy přendat je popsáno výše.Při prohazování vysokého nástavku tedy horší manipulace a větší prostor jiná metodika než u NN.Je v této době podstatné kde má včelstvo plodové hnízdo a jak silné včelstvo je .Pokud má plodové hnízdo pod stropem nebo obsedá oba nástavky ( u vysokých nástavků v této době bude pravděpodobnější že bude včelstvo v síle spíše na jeden VN nástavek) není třeba nic prohazovat.Spíše se to praktikuje když je hnízdo hluboko tak se přesune pod strop kvůli teplu pro rychlejší rozvoj včelstva . Než ho pracně strkat pod je dle mého názoru lépe ho odebrat úplně většinou to obnáší sice přendat nejaké zásoby k plodu do spodního nástavku ale následovně se včelstvo lépe rozšiřuje přičemž i matka jde radši klást nahoru než dolů.Vše jako při většině zákroků závisí na aktuálním stavu včelastva.
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's