Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Přestěhování včel do nových úlů
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5
Ahoj, loni v červenci jsem zdědil 5 včelstev ve včelíně, převážně v budečácích. Letos jsem se pustil do předělávání včelína na nástavky. Mám to namyšleno takto: večer přendám rámky i se včelkama do nástavků (zasíťované dno) a nechám je zavřený. Večer, případně ráno přebuduji včelín, jak to dodělám šupnu je zpět a otevřu. Teď mám dotaz, neublíží to včelkám nějak když budou zavřený i dopoledne _ pokud bych to nestihl předělat včas? Chtěl bych to udělat co nejdřív dokud jich není ještě moc a dokud mám na to víc času nebo mám ještě počkat? Chci se tím vyhnout tomu, aby se na krátkou dobu někam stěhovaly, zvykaly si a pak zase dávaly zpět.
Ještě jeden dotaz bude stačit nové česno, cca 20 cm nad zemí? Předem děkuji za rady.

[attachment=1006] [attachment=1007] [attachment=1008]

1. je původní stav a další 2 už částečně rozebraný. Dělám to za letového provozu :o)) a zatím jen jedno žihadlo.
StrejcekTomas napsal(a):Chtěl bych přestěhovat včely z universálu do nástavku. Kdy myslíte že je na to nejvhodnější doba?

Předpokládám, že se stěhujete do nástavkového úlu pro stejnou rámkovou míru, pravděpodobně 39 x 24 na 11 rámků.
Včelstvo, které máte jen v plodišti universálu, můžete přehodit do nástavkového kdykoliv, když bude teplý den. Doporučoval bych slunečno a alespoň 15 st. Jinak mohou "kousat".
S tím včelstvem ve dvou nástavcích bych počkal, až budou obsedlé všechny uličky v horním nástavku a když ten nástavek nazdvihnete, uprostřed dolního nástavku vidíte obsednutí alespoň velikosti dlaně. Pak na místo starého úlu dejte dno od nového nástavkového, na něj jednoduše položte horní obsednutý starý nástavek , na něj dejte prázdný nový nástavek a do něj přendejte plásty ze starého "plodiště". Starý úl položte na bok těsně vedle, nebo za nový úl, česnem od úlu. Všechny včely jsou již zalítané, proto i ty, co sedí na stěnách starého úlu, se během 1 - 2 hodin nastěhují do nového.
Při rozšiřování ( nasazování medníku) přendáte celý obsah starého dolního nástavku do nového nad mřížku. Ale na to máte asi více než měsíc času.
maraopl napsal(a):neublíží to včelkám nějak když budou zavřený i dopoledne

Pokud máte zasíťované dno, tak neublíží. Ale pozor, aby to zasíťované dno nebylo uzavřeno zapomenutou podložkou!!!
Zdravím pány včelaře. V sobotu jsem si dovezl svoje první včely a už mám dotaz. Včelstva jsem zakoupil i s ůly a jedná se jenom o plodiště a medník. Mám doma připravené a zgenerálkované jiné ůly se dvěma nástavky a chtěl bych tam včelky přemístit. Myslíte že je to vhodné teď po tak krátké době co jsem je přivezl nebo mám ještě počkat ,ale do kdy mám strach jak se trochu rozjedou že se mi vyrojí Huh. To víte začátečník Big Grin jinak ůly jsou na stejný rozměr rámku tak by to neměl být problém. A ještě kdy to provést ráno v poledne nebo večer kdy to děláte vy. Díky všem kdo poradí Wink
Klidně přendejte třeba zítra.
Pokud se týká to rozjetí a vyrojení - rozjedou se stejně ve starém, jako v novém.
Ale to už je jiné téma - jak zamezit rojení.
Pokud se týká části dne, kdy se mohou stěhovat - podle mých zkušeností je to celkem jedno, ale nejlepší je to těsně před ukončením letů v pěkný slunečný a teplý den - někdy pozdě odpoledne, kdy jsou bodavé létavky mimo úl, ale zároveň se rozrušení včel přesune na dobu, kdy už nelétají (večer, noc). Ale nesmí být před deštěm, pršet nebo být zima, to potom jen se skafandrem.
mozem sa spytat, mam aj ja v plane presuvat z miery +/- cechoslovak do langstrothov

kedze nemam v lang nic vystavane idem skusit nasledovny postup:
k povodnym ulom pristavim 2x nastavok lang s dnami, (do neho mam spravenu redukciu na tieto "cechoslovak" ramiky), vyberiem ramik po ramiku a prelozim do tychto dvoch nastavkov, povodny ul odpracem na ine miesto dam tam tento novy lang, a na vrchny nastavok dam jeden s medzistienkami a prikrmim nech lepsie stavaju, kedze vacsina stromov tu este nekvitne

moze byt? ci odporucate nejaku upravu?
Viz téma Přechod z 39x24 na Langstroth.
Těch pár centimetrů rozdíl už moc velký nebude.
(25.04.2012 21:12)Vendelin napsal(a): [ -> ]mozem sa spytat, mam aj ja v plane presuvat z miery +/- cechoslovak do langstrothov

kedze nemam v lang nic vystavane idem skusit nasledovny postup:
k povodnym ulom pristavim 2x nastavok lang s dnami, (do neho mam spravenu redukciu na tieto "cechoslovak" ramiky), vyberiem ramik po ramiku a prelozim do tychto dvoch nastavkov, povodny ul odpracem na ine miesto dam tam tento novy lang, a na vrchny nastavok dam jeden s medzistienkami a prikrmim nech lepsie stavaju, kedze vacsina stromov tu este nekvitne

moze byt? ci odporucate nejaku upravu?

Abys nemusel přikrmovat, počkej na rozkvět ovocných stromů, je to jen pár dnů. Včelám to je jedno a Ty si ušetříš spoustu práce. Navíc - pokud rozkvetou ovocné stromy, stejně roztok nebudou brát - proč taky.
Mezi překládané rámky do plodiště dej co nejvíc mezistěn. Jakmile včely nově přidaný nástavek mezistěn nahoře částečně postaví a matka v něm začne klást, vlož mezi plodiště a tento nástavek mřížku, matku samozřejmě nahoře. A přidávej nad to mezistěny a nástavky, co snesou. Zruba při vytáčení už budeš moci původní překládané rámky odstranit. Plod bude vylíhnutý, zásoby proplodované a případnou trochu pylu snad oželíš. Výsledkem bude nádherné včelstvo na novém díle - co chtít víc?
No a po vytočení dál mezistěny, prostě co dokáží postavit až do podzimu. Samozřejmě ve snůškových mezerách pokrmovat.
iRP
s tym krmenim, nechcel som im nijak vela liat toho, len taku startovaciu davku, 0.5 max 1l 1:1 roztoku, ale asi pouzijem tento sposob
este taka otazka, ak teda spravim teoreticky plodisko hore (ked tam uveznim matku), a dole budu stale stare ramiky, budu tam ukladat med? aby sa dali vytocit a vyradit? nebude im to vadit ze budu mat "mednik" kusok od cesna?Blush
Mám také takový problém s přestěhováním včel do nových úlu. Mám staré a chci je přemístit do nových nástavkových nato samé místo,ale problém je v tom,že je mám ve včelíně a zároven potřebují upravit čelo včelínu podle těch nových bude to trvat asi 2 dny. Poradte někdo kdy a jak, Díky
Zkus napsat podrobneji, z jakeho ulu do jakeho, ramkova mira apod.
Myslím, že nemá problém s rámkovou mírou, ale s tím, že potřebuje dva dny upravovat přední stěnu včelínu.

Nedalo by se to nějak předpřipravit tak, aby po výměně úlů mohli létat a tys to např. v pozdě večer nebo v noci dodělával?
Rámková míra zůstane stejná 39-24 jen se mi jedná o to že musím staré úly vytáhnout a nové po úpravě vložit.
A co tak normalne soupnout ul ze vcelina cca 2-3m bokem na paletu vedle vcelina, zrobit co je potreba a pak jej zase premistit. Co vim, tak pokud vcelam se premisti ul v okuhu cca 5m, tak by to ani nemeli temer poznat.
Kdyby to byl můj případ, tak starý úly vytáhnu 2 m před včelín. Předělám a pomalu přitáhnu o ty dva 2m zpět. Po dvou dnech, přeložím do nových.Byl jsem pomalejší.
Tak o tom jsem taky přemýšlel.Ale ještě kdy by to bylo nejlepší ted nebo až na podzim
Zdenek Brentner: Ale zase jsi byl presnejsi Smile, tedy ne bokem ale pred vcelin Smile.

vrabec49: Udelej to radsi ted nez na podzim.
Asi nejlépe to popsal Zdeněk, já bych si to dovolil jen trochu doplnit.
Prostě vezmi ty staré úly a dej je ven na paletu (nebo palety) bezprostředně před totéž místo, kdy byly ve včelíně. To včely v podstatě nezjistí, snad tam bude chvíli jen truchu rušněji.
Druhý den, po zalétání tu paletu i s úlem popotáhni před včelín tak, abys mohl provést úpravu přední stěny a jakoby nanečisto instalovat nást. úl. Po této úpravě vrať paletu i s úlem co nejbíže zpět ke včelínu.
Za další 1 - 2 dny přemísti včely do nást. úlu, ale nech ho na paletě, aby se do tohoto úlu zalétaly. Starý samozřejmě odstraň.
No a po dalších 2 - 3 dnech ten nový nástavkový přemísti do včelína.
Celé celkem bezproblémová záležitost.
iRP
Dobrý den,
chci se zeptat, kdy a za jakých podmínek je možné takhle z jara přendat včelstva do jiných úlů stejné RM. Jde mi to, že je mám nyní v univerzálech a chci je dát do tenkostěnných dřevěných, ale nevím kdy? např. při kvetu ovocných stromů, nebo řepky, nebo klidně tědka, pokud to dovolí počasí? jsem začátečník a nechci včelstva podrazit. Proto se ptám. Děkuji
Stran: 1 2 3 4 5
Referenční URL's