Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Mírnost včely medonosné
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Věřím, že hodně záleží i na tom, jak už zmiňoval J.Š., nakolik se člověk potí. A gumové rukavice taky nejsou špatný, člověk nemá ulepený ruce a s citlivostí v nich problém nemám. Deodoranty jsou jasný, bohužel pokud však člověk dělá ve firmě, kde je 95% žen, tak jejich používání je nutnost Sad
Je třeba říci, že jedním z podstatných kritérií šlechtění včel je, že ZA ŽÁDNOU CENU NESMÍ ŠTÍPAT!!!!! Než bych v takovém včelstvu provedl ten který zásah a při něm šel do včel ve skafandru a s obavami, co se bude dít, raději takovouto matku zamáčknu. Co je mi platné, že mohou mít o něco více medu, když já budu 3 dny k nepotřebě!!!
Znal jsem včelaře, který kolem roku 1985 chodíval do včel v krátkých kalhotách, vietnamkách, bez rukavic a bez kukly. Když dostal 2 žihadla, udělal křídou na úl křížek. V případě, že se to jen jednou jedinkrát za sezónu opakovalo, měla to matka sečtené. Jak jsem mu tenkrát záviděl!!! Před cca 15 – ti lety jeden pán vyprávěl, že u nich na zahradu, kde měl včely nesměl ani pes, trávu sekali výhradně v noci. A dnes? Při dvojnásobném počtu včelstev (a i medu) tam děti mají bazén, pes, kočka,sekačka …. Prostě normální provoz, jakoby tam včely ani nebyly. Jen jsem mu říkal – Víte Vy vůbec, kolik to bylo matek, než se mi podařilo ten původní stav změnit?
Nejsem kosmonaut, ani potápěč, včelařina se musí odehrávat v krátkém tričku bez kukly a rukavic. Klobouk je možno tolerovat jen jakousi pojistku, ale my sami ho používáme jen velmi ojediněle. Všichni okolo se válejí u rybníka a já mám dostávat žihadla? Ani náhodou!! To budu raději dělat akvarijní rybičky.
Než tento včelař „obslouží“ takovéto včelstvo, já musím být ze včelnice doma. Včelařina musí být jako každé jiné podnikání, nebo koníček. Neděláte-li to s radostí a láskou, tak je snad lepší toho nechat. To my si mnohdy se včelami i povídáme. O tom, jaké mají být včely, nechť vyprávějí ti, kdož od nás dostali oddělky nebo matky.
Řekl bych, že jsem tak někde na půl cesty k mírnému včelstvu tak jak je popisováno výše. Rozhodně tím nemyslím, že mám "zlé" včely. Krmit chodím v tričku a kraťasech, ale pokud se mám pouštět do nějakých složitějších úkonů (odebírání rámků), tak to bez klobouku a blůzy zatím nejde. Částečně jsou to mé obavy, částečně je to získaná zkušenost...

Začal jsem si ale klást otázku, jestli se snahou o získání mírného včelstva opět nějakým způsobem neprotivím přírodě. Nejsem žádný ekofanatik, ale vždy mě napadá, že včela má žihadlo k tomu, aby je použila. Otázka tedy zní: nezadělaváme si na problémy, pokud šlechtíme vyloženě mírné včely?!
(18.08.2011 19:28)climax napsal(a): [ -> ].....Otázka tedy zní: nezadělaváme si na problémy, pokud šlechtíme vyloženě mírné včely?!

Já myslím,že ne.A pokud ano,tak asi na nijak závažné. Je to něco jako mandarinky bez pecek. Big Grin
Dnes jsem byl u kolegy včelaře 83 let. On svlečený do půl pasu já kraťasy a lehkou košili s krátkými rukávy. Prošli jsme asi metr před jeho česny. On nic a já inkasoval cca 5 žihadel. Říkám mu, "tolik žihadel jsem od svých včel nedostal za celou sezónu. On na to, "já od svých letos také ne" :o)). Po mě však šli opravdu ostře. Asi tě neznají. Povídal ;o)).
JK
Včera jsem šel přikrmovat těstem, to nejde bezkontaktně, jako sirupem. Ale celý den jsem byl v jednom kole ( jako vždy ), ke krmení jsem se dostal téměř až za tmy. Podotýkám, že jsem se celé odpoledne smažil na střeše a byl propocený jak ručník po basketu Smile. Jen jsem si opláchl ruce a honem přikrmit, než bude úplně tma. Jen jsem pootevřel krmítko, už jsem ho měl. Kdybych neměl klobouk, pár bych jich schytal i do obličeje. Zvolil jsem taktický ústup, zapálil doutnák, tričko vyměnil za dlouhý rukáv ( kraťasy zůstaly ) a postavil je do latě. Další včelstva si téměř ani nevšimly, že jsem krmil. Tohle trošku ostřejší včelstvo má podobné sklony asi měsíc, buď je to blížícím se podzimem, nebo se projevují geny trubce, který byl nejspíše hospodský rváč. Teď to řešit nebudu, pokud na jaře bude mít tendenci k podobným blbostem, matku vyměním.
Ja sa hrám na "kozmonauta". Mám včelársku kombinézu s klobúkom. Používam aj rukavice. Moje včely sú bodavé tak okolo apríla a mája. Inak to je v pohode. Aj najmiernejšia včela je živý tvor. Nevidíme do nich a neviemie ich ovládať a kontrolovať.

Najviac som inkasoval niečo cez 70 žihadiel. Odniesli to len nohy, ruky a chrbát. Nemal som pri sebe ani ten klobúk, tak som si na hlavu natiahol tričko a utekal, ako sa len dalo. Obišlo sa to bez lekára, ale dodnes neviem, čo taký nečakaný útok spôsobilo. Bolo mi pár dní blbo, pil som kávu a Becherovku. Našťastie, nikdy som so včelím pichnutím nemal problémy.

Ďaľší faktor sú dementi. Nie je to tak dávno, keď som pracoval so včelami a odrazu mi pristala na streche riadna haluz. Mladež sa zabávala.

Ako faktor, určujúci útočnosť je strava, lieky (chemoterapiu u človeka postihnutého rakovinou to poznáte aj svojím "nosom") a všetko, čo ovplyvňuje pach (vylučovanie potu).

Keď podávam sirup alebo cesto, idem len s klobúkom. Ale zbytočne neriskujem. A pri cudzích včeliach to beriem ako samozrejmosť - kompletná výstroj.

A ešte jeden poznatok. Kým pracujem vo svojich včelstvách, je to v pohode. Príde do vedľajšieho včelína kolega a už začne cirkus. On má matky Singer, a ja čo príroda nachystala.
(18.08.2011 18:36)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]ZA ŽÁDNOU CENU NESMÍ ŠTÍPAT!!!!!

Včely neštípu, včely pichajú. Štípu ovady, kommáre .....
Já mám také včely "píchací".Big Grin Ke včelám si beru minimálně vč. klobouk a kuřák. I když jsou někdy jako beránci,občas se stane,že najednou nečekaně jedna vypálí se "pomazlit".Dostat píchanec do oka bych nechtěl.
(19.08.2011 12:41)Milos Vcelarik napsal(a): [ -> ]
(18.08.2011 18:36)ing. Rostislav Pešek napsal(a): [ -> ]ZA ŽÁDNOU CENU NESMÍ ŠTÍPAT!!!!!

Včely neštípu, včely pichajú. Štípu ovady, kommáre .....

Já bych si dovolil nesouhlasit, já už několikrát zažil, že včely kousaly - dost často, když už bodla a neměla žihadlo. Ale loni jsem zažil i včely co kousaly a nebodaly.
Včely nedokážu prehryznúť šupku (povrch) na ovocí, aby sa dostali ku sladine. Akorát dokážu napádať menšie tvory, ako je klieštik, mravce a pod.

Sú v Afrike bezžihadlové včely, ktoré nepichajú, ale hryzú jedna radosť.

Dnes som sa nechal pichnúť včelou a potom som ju bez žihadla držal v druhej ruke takmer 35 minút. Ani raz neuhryzla. Sad Podotýkam, že žila a bola "čulá". Confused
(25.08.2011 15:17)Milos Vcelarik napsal(a): [ -> ]Sú v Afrike bezžihadlové včely, ktoré nepichajú, ale hryzú jedna radosť.

Nechci být šťoura. Ale nejedná se náhodou o jižní Ameriku?

JK
(18.08.2011 8:09)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Když jsem se rozhodl začít se včelařením a umístit včelstva přímo na zahradu, kterou celá rodina využívá, řešil jsem případné nebezpečí žihadel. V první řadě jsem obešel nejbližší sousedy a zjistil, jestli nemají námitky proti včelám na našem pozemku. Dále jsem provedl montáž zastiňovacích plachet na ploty ( zvýšení letové hladiny ) a to nejdůležitější byl výběr vhodné linie včel. Preferoval jsem klidné a mírné včely, s nízkou rojivostí a bodavostí, i za cenu nižšího medného výnosu. Rozhodl jsem se pro Vigorky, mám je teprve první sezónu, ale mohu jen chválit. Do včel chodím v kraťasech a krátkém triku, na nátlak manželky si beru klobouk, rukavice nikdy. Celkově žijeme na zahradě doslova se včelami, cca 5 metrů od úlů sedáváme na lavičce pod stromy, pergola s krbem je cca 8 metrů. Trávu sekáme bez omezení motorovou sekačkou, děti si hrají hned vedle úlů. Pokud jsem dostal nějaké žihadlo, tak to bylo při práci se včelami, nikdy jen tak náhodou. I teď na podzim, kdy sleduji mírnou nervozitu nejsou bodavé. Uvidím, co přinese příští rok, ale jsem přesvědčen, že pokud budu udržovat kvalitní matky, nebudou problémy a plánuji umístit další úly na zahradu. Jen se trochu obávám, jak by se jim líbilo stanoviště po švestkou a padající ovoce na úly.

Ahoj, můžu se zeptat od koho máš matky, příp. kterou linii?
My máme včely hlídací, přiblížíme se na cca 5 metrů a už nějaká poletuje kolem hlavy. A semtam se i zamotá do vlasů a začne vydávat ten nepříjemný zvuk a pak už to je jen otázka kdo je rychlejší. Pokud jsem se přiblížil (zezadu) k úlům se sekačkou, tak během pár vteřin jsem měl v ruce několik žihadel. Díky za odpověď.Rolleyes
Mám Vigorky, oddělky mi dodával Rosťa Pešek. Seznam chovatelů Vigorek s licencí dohledáš na webu http://www.vigorbee.cz nebo se obrať přímo na p. Čermáka. Včely nejsou vyloženě mouchy, když mají den, dokáží mi při prohlídce taky pěkně napráskat. Ale to ke včelaření patří. Ale není problém žít vedle nich, či spíše s nimi na jedné zahradě. Nikdy nebyly problémy, že by bezdůvodně napadali nebo obtěžovali. Nepadlo jediné žihadlo mimo zásahy ve včelstvech.
Priatelia včelári poraďte! Včelárim zo záľuby - mám včely viac ako 40 rokov (vždy 5-10 včelstiev). Moje včely boli mierne, niekedy mierne agresívne - vedel som to ustrážiť, výmenou matky a pod. Od leta minulého roka však agresivita mojich včiel postupne stúpala a nenašiel som príčinu. Predpokladal som, že na jar sa agresivita upraví, ale opak je pravdou. K mojím 8 rodinám včiel už chodím ako kozmonaut. Vždy som pracoval na ľahko a teraz ... - včely ma napadajú keď so už od nich 5 metrov a to nie jednotlivo, ale v celých húfoch, po prehliadke (zásadne len potrebnej) ma prenasledujú do okruhu cca 25 metrov. Samozrejme že k včelám idem tradične po sprche, kombinéza je vypratá v okolí nič rušivé (hluk, zápachy a pod.). Nepoznáte podobný prípad a hlavne jeho riešenie? Poteším sa každej rozumnej rade!
Ahoj Karle. Je to divné. Zkus zjistit jak jsou na tom sousední včelaři. Zda mají také problém s náhlou bodavostí. Možná bys je měl navštívit u jejich včelstev abys to mohl posoudit. To co popisuješ jsem zažil v počátcích svého chovu. Nebylo to ale u všech včelstev. Bodavá byla vždy jen některá a také ne po celou sezonu. To bylo v dobách zavádění Kraňky u nás. Jóóó, to byly ještě časy. Žádný kleštík...
JK
Ak sa takto agresívne správajú všetkých osem včelstiev ta je to naozaj zvláštne. Na jar kým je v úloch hlavne generácia dlhovekých včiel tak trochu ostrejšie sú aj tie moje. Hneď ako sa však vymení osadenstvo a nové včely sú v prevahe tak sú to opäť tie kľudné a pokojné pracantky. Určite nie je niečo v poriadku ak su takto agresívne všetky. Nič sa nezmenilo za posledný rok ? Nemenil si stanovište ? Matky sú ako staré ? Zásob je dostatok ? Tých otázok je veľa a asi si budeš musieť hľadať odpoveď sám. Ja som napríklad vždy zaznamenal zvýšenú agresivitu ak som nasadil pelochyt (skrátka ich pekna nasr..o že ich chcem pripraviť o peľ a trvalo to tak vždy niekoľko dní). Rovnako som zažil zvýšenú agresivitu pri včelstvách so staršou matkou (prvé dva roky super a na tretí rok s tou istou matkou z nich boli agresívne mrchy = vymenil som matku a znova všetko bolo OK). Možno sa to bude zdať hlúposť ale zvýšenú bodavosť som zaznamenal u včelstiev ktoré som premiestnil na iné miesto na včelnici, ako keby im na tom mieste niečo vadilo (možno ich niečo ruší čo človek svojimi zmyslami nedokáže vnímať ale včelám to prekáža).
Kamko, doporučil bych ještě jednu zkoušku. Není to obvyklé, ale není ani obvyklé, aby se agresivita všech včelstev na stanovišti změnila během jedné zimy.
Jděte ke včelám ještě s jedním, nebo více dalšími včelaři. Budou li stejně agresivní na všechny, je to ve včelách. Pokud jen na Vás.......
I to jsem už u jednoho včelaře zažil.
Dobrá rada.
Může to být i tou vůní - z těla - léky, atd, z kombinézy - jiný prací prášek, a podle mě taky statický náboj z umělých textilií.
Pri tak malom pocte rodin ti mohol miernost vciel pokazit nejaky vecsi vcelar v okoli, ktory ma agresivne vcely. Ja pozorujem tento rok opak. Pred 3 rokmi velky nedaleky vcelar zomrel a s nim odislo aj jeho 40 bodavych rodin. A moje matky 2012 su extra mierne aj ked dlhoveke vcely byvaju zvycajne na jar ostrejsie.
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's