Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Mírnost včely medonosné
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Je to přesně opak včel, od kterých má člověk žihadla jen co přichází k úlu a když je otevře, vypadá jak kaktus.
Přátelé. Naše šlechtitelské chovy měly by dělat selekci na mírnost. Podle jaké definice určují tuto mírnost? Já jsem ji nenašel ani v tomto tématu tohoto fora.Huh
V posledním čísle včelařství to píše pan Cimala, tedy že mírnost včely se hodnotí čtyřbodovou stupnicí a počítá se průměr během delšího časového úseku, neboť chování včelstva ovlivňují různé vlivy, jako např. výkyvy počasí, zdroje snůšky atd. Každopádně vždy je to subjektivní hodnocení daného šlechtitele.
Zdravím všechny včelaře. Ještě nejsem žádný včelař mám pouze dva roky včelky. Ale vše na skafandr i když v loni to bylo to samé a když jsem točil v červenci a v srpnu dalo se v trenkách. Tak nevím čím to může být ale vždy v toto období nemůžu projít v kombinéze kolem úlů.A matky vigor F1 od Vozdečtí nejostřejší už 2x po sobě. Ale obec udělala osvětlení přímo nad úly nemůže to být tímto? A jinak kde koupit opravdu mírné matky? Děkuji za radu
Spíše to budou ovlivňovat vnější vlivy.
Neustálé obtěžování nějakými živočichy, hmyzem, včelařem, atd.
Počasí při, před zákrokem; vítr. Dost reagují na pachy - různé výrobky chemických laboratoří, ( prací prášky, šampony, kolínská, atd)
Nasycení kombinézy vč. jedem a tedy to včely neskutečně provokuje k dalšímu útoku na nepřítele. Statická elektřina.

Pokud lze vyloučit tato vlivy, tak to budou nějaké jiné, např pylují rostliny, které dráždí včely.

Mám též Vigor a na agresivitu u F1 si nemůžu stěžovat. Ta se objevuje až při mých F2 a to jen u některých, v okolí jsou bodavější včely, ale již je postupně potlačuji vlastním chovem.
Hm kombinézu neperu celou sezonu dneska jsem sekal před česny a jedné se to nelíbilo a hned žihadlo do hlavy. Před návštěvou zakouřím postříkám mlhovkou a jdu na to. Ale většinou v loni po odrojení zlom o 180°. Nemohl jsem projít a potom po odrojení jim bylo vše jedno. A jak říkám Vigor už nikdy více. Radši singer a po řepce na stromě než skafandr pořád při sobě!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(22.05.2014 17:20)Tomáš Madar napsal(a): [ -> ]Mám též Vigor a na agresivitu u F1 si nemůžu stěžovat. Ta se objevuje až při mých F2 a to jen u některých
To samé u mne, myslím že Vigorkama to není.
Není poblíž pole s dokvétající řepkou?
U mne dnes při obhlídce polních stanovišť u dokvétající řepky mnoho žihadel už jen pár metrů od úlu.
Doma při odebírání plemeniva naprostá pohoda. Stejné matky, jen není v doletu řepka.
Také je pozorována zvýšená bodavost po postřiku polních plodin (např. řepky)
Kmenem Vigor to určitě nebude, pohybuji se v těsné blízkosti úlů a nic se neděje. Vůbec si mě nevšímají a to chovám od vlastní inseminované M. Tedy polovina genů je z místních všelijak bodavých a rojivých trubců.
Jak říkám, až některé F2 mají již doprovodné vlastnosti trochu jinde, to znamená že mírnost za 1 se někdy posune na 2. Když se blíží 3 okamžitě brakuji. To je ale poměrně malé procento odchovaných M.

A řídíš se vůbec při prohlídkách tím co se děje v okolí a přírodě? Já např. když vidím, že se schyluje k dešti, bouřce a včely jsou nevrlé, tak do nich prostě nejdu. Při práci mám jen klobouk, ruce holé a pokud nějakou nepřimáčknu, tak odcházím většinou bez žihadla.
Jen při chovu matek je nutno jít do včel bez ohledu na vnější vlivy, jenže chovám zásadně ve včelstvu které je ukázkové a tedy bodavost nehrozí, vystačím si max. s mlhovkou. (vloni jsem nemusel ani zapálit kuřák)
Přírodou se řídím a řepka v doletu není a postřik také asi ne. Ale včera jsem zkusil jít do nich až na večer kolem 20 hod. i když se říká že to nemají rádi už takhle pozdě a podržte se naprostá paráda sezení na plástech pár si poletovalo kolem ale mě si vůbec nevšímaly.
Tak jsem udělal prohlídku ve všech práce šla pěkně od ruky. A i ty jedny "extra milé" nechali se sebou manipulovat jako by nic. Nechápu to ale je to tak. Huh
Včela je jako ŽENA.Jednou by tě zulíbala a jindy nakopala do zadku. Podle toho jaká je nálada.I ty nejhodnější
včely mi dali na frak ani jsem nevěděl proč.Ale proč bych se na ně zlobil.Kdyť jsou to moje včelky.F.V.
Jenom že u včel vezmeš rámek a už víš co se děje ale u ženský to je daleko horší. A já se také na ně nezlobím jenom se snažím přijít na to jak spolu budeme mile vycházet.Rolleyes
(23.05.2014 13:57)budger napsal(a): [ -> ]Jenom že u včel vezmeš rámek a už víš co se děje ale u ženský to je daleko horší. A já se také na ně nezlobím jenom se snažím přijít na to jak spolu budeme mile vycházet.Rolleyes

....ono horší to moc není. Někdy stačí jen vzít za kliku od baráku a víš na čem jsi.Smile
Osobne som tiež postrehol aj tento rok miernu jarnú agresivitou včiel. Nechcel by som na včelnici včely, ktoré nevedia načo majú žihadlá. Včela od nepamäti využívala žihadlo na obranu. Tak jej to bolo dané prírodou a akékoľvek zásahy vrámci šľachtenia v tomto smere sa mi nepáčia. V prvom rade by som chcel poukázať na zrejmý fakt, ktorý podľa mojich pozorovaní ovplyvňuje zvyšovanie agresie v včelstvách. A to je každoročná teplá zima.. V nejednej včelárskej literatúre sa dá dočítať, že včelstvá potrebujú vrámci správneho a optimálneho zimovania počas decembra -januára stabilné mínusové teploty. Niekde som čítal že najlepšia je teplota 1,5 mesiaca - 10 až -12 C. Po minulé roky bývali zimy teplé no táto bola extra teplá.. Ďalšia vec, aby som sa vrátil prečo sú lepšie mierne útočné včely. Už dávnešie som zaregistroval čoraz väčší počet ôs v letným mesiacoch pri včelách. Rovnako som si všimol u nich zvýšenú útočnú obrannosť pri rabovaní zásob osami. Včely ktoré prejavovali relatívne zvýšenú útočnosť počas celého roka, sa dokázali pred útokmi ôs dostatočne brániť. Naopak včelstvá ktoré boli miernej až mierumilovnej povahy pri tých som postrehol totálnu ležérnosť v obrane úľa pred osami. Môj osobný názor je taký, mierna útočnosť včiel je priateľná , za istých okolností možno aj vítaná. Meniť kvalitnú a produktívnu matku vo včelstve len preto že na mňa zaútočilo pár včiel je nelogické a nesprávne.
začatečník jsem.... mam květnový roj usazený 39*24 rozrostl se do 2 nastavku (pouze jeden ramek na kraji nestihly.... ...každý den je jako makor chodím pozorovat ..mam je na střeše na garaži.... zezačatku byli utočné až ostré...... po nějaké dobe a 4 bodnutích ...jsme si zvykly...navzajem na sebbe ....nevytáčel jsem.....a ted jsou tak mírné že na sebe nechají sahnout přes podmet.... vubec me neotravují......ani při praci nebo pruzkumu v ulu ... vosy i srsně bezproblému ubrání ....zužil jsem česno tahokovem (pevné dno)
Stran: 1 2 3 4
Referenční URL's