Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Instalace a upevnění úlů - stojan
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Merkuri,v té době bylo do nich přidáváno vápno: U nich platí ono heslo - Do roka a do dne - Myšleno venku se rozpadnou.V suchu i tisíce let vydrží F.V.
(07.03.2017 9:42)VaT napsal(a): [ -> ]No a s těma paletama ste mě vlastně nikdo moc nepotěšil páč sem měl takovou myšlenku to tam prostě nafrkat a moc se s tim nemazlit - což mi připadalo přesně ten důvod proč použít palety co sou zadarmo a vydrží ty 2-3 roky než se rozpadnou ale teď sem na vážkách jestli než vyrovnávat palety jestli to teda neudělat s pomocí prolejvaček/trámů/písklu/vodováhy jako to mám v sadu. Je fakt že tam co sem to jednou udělal už sem na to nešáh. Budu o tom muset ještě důsledně zapřemejšlet.

Mám na paletách, klasické, zúžené na o něco víc než půlku (za středním pruhem šmiklé). Přímo na zemi, slušně drží ale některé se začínají docela naklánět dopředu a budu s tím muset něco dělat, než se úl převrátí, nebo paleta řachne. Pracuje to a měnit po pár letech stojany pod včelstvy mě přestalo lákat. Předloni jsem usadil betonové sloupky do plotu, co byly doma. Až budu měnit další, asi půjdu do těch ztracenic, nebo možná něco z jeklů. Palety přímo na zem už asi ne, je to pak periodická (když to nekřuchne dřív) starost navíc.

S tou výškou závisí na tom, jak budeš mít vysoké komíny a jak vysokej komín seš sám. Já jsem malý pivo a tak do 6. nástavku už skoro nevidím, i když je mám těch cca 15 od země. Big Grin Resp. hůř už se mi s tím dělá a mám problém nějak rozumně pracovat s rozpěrákem vpředu. Ale 7 jsem nikdy nepotřeboval, a lézt na nějakou bednu a pořád se tam s ní mrcasit by se mi teda fakt nechtělo. Když se v tom potřebuju víc hrabat, tak si ten nástavek sundám a dám někam vedle.
(07.03.2017 9:44)vlcek napsal(a): [ -> ]Merkuri,v té době bylo do nich přidáváno vápno: U nich platí ono heslo - Do roka a do dne - Myšleno venku se rozpadnou.V suchu i tisíce let vydrží F.V.
Do tehiel bol pridávaný vápenec a kremeň a nemá to niaký vplyv na rozpad tehly, rozpadnú sa len zle vypálené tehly.
Mi máme stojany ktoré sú dobrých 60 rokov a pod nimy sú tehly, prší na ne a sa nerozpadli a ani nezvetrali. Bol to síce vinkel v ktorom sú vložené dva pásy narezaných foršien 50 x 120 x 2000 mm, ibaže tak vydržia zhruba 12 rokov pokial sa verozpadnú. Do profilu T sa nedáva narezaná foršňa, úle pekne stoja na téčku. Pod nohami stojana sú vložené tehly a na vyrovnanie do roviny sú tam doštičky. Stojany sú natreté poliuretanovou farbou čo na niektorých je už vyše 20 rokov.
[Obrázky: WP_20170214_15_29_29_Pro.jpg]

Tak to má vyzerať a nie pchať tam dáke palety, pritom mám doma vyše 200 nových europaliet. Cool
(06.03.2017 19:18)vlcek napsal(a): [ -> ]Asi tyhle cihly neznáš.Ostře pálené.Dáš do vody,ani bublinka.
Dříve se takové cihly u nás vyráběly, jsou přepalované a uvnitř až fialové. Tvrdostí snad lepší než beton.
Merkuri má pravdu. Křemen a vápenec vytváří sklovinu ale nesmí se to přehnat. Záleží na základní surovině, jaké složení už má. Pokud se to přežene, cihla se v peci pokroutí až skoro rozteče.
Samostatnou skupinou jsou tzv. zvonivky též známé pod názvem klinkery nebo také ostře pálené či dvakrát pálené cihly. Jedná se o cihly vypálené na vysokou teplotu, případně pálené dvakrát, čímž získají na trvanlivosti.
Plánuji stanoviště na pět Langu. Chci dát tři ztracená bednění a na to dva hranoly. Něco mám naměřené, ale přesto, jak to máte vy? Hranol 10*10 stačí, nebo raději 12*12? Jaké mezery mezi uly? Nebudu mezi uly nic odkládat, je i tak 20cm moc na těsno? Zatím to vychází na 3775mm. Víc bych spíš nerad.
Hranol 10 x 16 cm je pevnejší než 12 x 12 cm. Medzera medzi strieškov úľa 2 - 4 cm. Musíš to podložiť z ľava, z prava a v strede to jest na 3 body. Keby si dal na 4 body tak je lepšie.
Bednění podsypat štěrkem.
Co se týče trámků, mám i 10x6 naležato a dva úly to udrží bez problém. Pokud podložíš na třech místech 10x10 bych se rozhodně nebál.

Nebo si to spočítej Big Grin u dřeva je ale problém že je to nehomogenní materiál. Suky to dost oslabují. Ale nějaká teoretická hodnota by se spočítat dala Big Grin


S tím podsypem štěrkem je to zajímavé. To kvůli vyrovnání podkladu, nebo z jiných důvodů? Já to zatím zakopával do země a podkládal a byla to pruda. Trefit se krumpáčem do váhy dost dobře nejde Big Grin

Co se týče mezer mezi úly. Dobře promysli co budeš kolem úlů dělat. Já dal 10 cm mezeru a pak jsem měl problém když jsem se v těch březnových mrazech a větru snažil obmotat úly alespoň mirelonem.
O štěrku tu psal tom.50
Dělal jsem to dřív jako ty. Teď odeberu 10 - 15 cm zeminy, vyrovnám štěrk a položím tvárnici. Sedí i po roce na rozdíl od těch co jsou položené jen na hlíně.
Štěrk vyrovná nerovnosti a hlavně, odvede vodu do nižších vrstev a mráz to pak nezvedá. Používám ztracené bednění 25 cm, naplocho, na to trám 10x10 cm, délka 250 cm, Mám na tom 4 sestavy Optimal, krajní úly jsou v podstatě nad tím ztraceným bedněním, ty dva uprostřed jsou volně ve střední části, bez dalšího podepření. Celková hmotnost 4 sestav se pohybuje kolem půl tuny, zatím to problémy nedělá.
Ten štěrk jsem určitě plánoval zkusit.
Ještě přemýšlím, že bych nedal trámy, ale položil úly jen na bednění. Jak je to se stabilitou?
V tom případě 1 úl = 2 bednění.
ještě doplním, když si nechávám řezat trámy, tak upozorňuji, že potřebuji bez suků.
a nebo taky 2 úly = 3 bednění, takto to má František Texl
To Merkuriho umístění na stojany je vzdušnější a úly tak netrpí. Míval jsem to taky. Nyní mám na ztraceném bednění a je to nesrovnatelné. Málo vzduchu, vyšší vlhkost dřeva na podstavcích, úly evidentně trpí od spodu. Obštěrkované by se to asi hodilo.
my to máme na takto. ale je pravda, že to dělal kdysi tatík ještě za mlada, takže to tam je 40 let.
[Obrázky: IMG_8356.jpg]

ty včely pře včelnicí jsou cca 10 let. jsou to svařené 2 jackly 60x40 a k tomu 3 nohy. to celé 2x a je to zabetonované do země
[Obrázky: IMG_0235.jpg]
Já bych dřevěné svlaky napříč dal tlakově naimpregnovat. Viz dřevěné sloupy nebo pražce. Pro mě nejblíž v Březnici u Příbrami. Je to pak bez údržby navždy. Dávám ale přednost železu a svárům. Zdraví R. S.
Mam stojany asi jako merkuri ale po trech a peti, neni to idealni. Najlepsii dle me jsou jednoduche lavice po 2 ulech, pristup z boku. Svarit tecko z trubky a jeklu a na trubku navarit klenute dno s vysoustruzeno dirou, to pak zabetonovat a na vrch hoblovane a kvalitni lazurou natrene tramy 10x10. Ted vymejslim jak na mravence a budu lepit pet lahve tavnou pistoli na nohy stojanu s nejistym vysledkem, kdybych to resil nyni rozhodne bych to udelal jak sem psal shora. Jeste jedna vec , nedavat uplne do vahy a mirne predklonit, vysrazena voda pak odteka v zime ven.
Mám úly na paletách po čtyřech na jedné.

Výhody.
Palety i ztracené bednění byly ve stavebninách za odvoz a ještě mi půjčili vozejk.
Studená stavba, ke každému úlu přistupuju z boku a vždy mám k dispozici dvě stříšky na odkládání nástavků.
Snad menší zalétávání.

Nevýhody.
Oddělal jsem spojku u Felicie.
Na všech stanovištích znatelnej rozdíl ve vývoji a výnosu mezi jižními a severními orientacemi v neprospěch severních.

Rozdíl je tak markantní že to asi ještě před sezónou přestavím. Nějak.

[Obrázky: ly.png]


[Obrázky: u.png]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Referenční URL's