Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Obnova díla
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Dobrý den, ahoj,
jsem tu nový a toto téma jsem v archivu nenašel. Rád bych se Vás zeptal na zkušenosti s obnovou díla. Vím, že se má ročně obměnit třetina rámků, ale uniká mi, jak odstranit třeba rámek z poloviny plodiště. Já dostal oddělky na hodně starých rámcích, kde je i staré dílo, takže bych se jich co nejdříve rád zbavil do tavidla a pak i do kamen. Teď jsem dával dvě mezistěny do spodního nástavku 39x24 jako druhé z kraje a hned vedle pak už byl zásobní plást s pylem. Nevím, jak postupovat dál, jedině bych musel dávat mezistěny dovnitř plodového tělesa a posouvat rámky s plodem ke kraji, ale to mi přijde jako nevhodné z hlediska teplotního režimu. Nebo dát pak staré rámky nad mřížky do medníku? Ale to prý není optimální z hlediska reziduí léčiv…Včely nestaví po celý rok, tak nevím, jak to stihnout.
Díky všem za rady.
Dobrý den, jsem tu též nový a řeším tutéž otázku, nejradši bych dal staré plásty se zavíčkovaným plodem do medníku, kde by se vylíhly mladé včely a následně by tento plást zaplnili medem. Na místo nich bych dal do plodiště mezistěny. Po vytočení medu bych tyto plásty vytavil a zlikvidoval. Nevím jestli je to co píšu dobrý nápad, tak budu rád za každou dobrou radu.
Zdravím,

tak postupů je hned několik, klasický přes medník jste si tu už popsaly, další metoda je včely zimovat ve 3 nástavcích a po zimě koncem března ten spodní zlikvidovat, dezinfikovat a vosk vytavit.
dekuji za reakci.... az budu nasazovat mednik dam do neho i par starych plastu se zavick. plodem. Jen si nejsem jist zda muze zde byt take otevreny plod, protoze ne pokazde je plod zcela zavickovan...
poradi nekdo?...dekuji
Myslím, že to není problém. Včelky se o něj postarají a po vylíhnutí plást zanesou medem.
Ano, jen je dobré, v době roj. nálad, zkontrolovat zda na tom otevřeném plodu nenarazili matečníky. A to z důvodu odcizení od matky (velká vzdálenost a mat. mřížka jako překážka) , nadruhou stranu se toho dá dobře využít při chovu matek.
A samozřejmě dřív než zcela zaplní úl včelami, rozšířit nástavkem s mezistěnami a souš. jádrem.
Já jsem dával mým 2nástavkovým 39x24x11 včelstvům stavební nástavek 10.4. a nyní je krásně zastavěn divočinou. A to jak trubčinou, tak dělničinou. Ta silnější vč. dostala st.n. už 3.4. a také perfektně staví. Mám tu ovšem periodu dobrého počasí a přiměřenou snůšku. Jelikož je dost vylíhlých trubců, tak už běží I. serie matečníků. A roj. přípravy již taky registruji.
A když by tedy narazili v medníku matečníky a já si toho nevšml nebo kdybych se rozhodl je tam nechat pro budoucí oddělky, tak nemůže se mi toto včelstvo vyrojit? Těsně před vylíhnutím bych je odebral, ale mám obavu z rojení.....
Vyrojit by se neměly. Toto se mi přesně stalo v mých začátcích a v medníku se mi vylíhla a oplodnila mladá matka. (medník měl vlastní očko). Vyrojení hrozí při rojové náladě včelstva, to poznáš podle mnoha postavených mateřích misek na okrajích plástů.
A toto je vlastně umělý zásah do včelstva. Pokud si netroufáš na chov matek, lze i toto, ale pouze jako nouzové řešení a nikdy už více. Samotný chov matek není zase tak náročný jak si asi myslíš. Můžeš si na tom nabrat zkušenosti s očkováním matečníků do plemenáčů, nebo oplodňáčků, či rovnou do nástavku. A tvorbu oddělků. Od těchto nouzových matek se ale používají včely zase jen na plnění oplodňáčků, nebo plod a včely do oddělků. Dělat z takových matek produkční včelstva je nerentabilní.
Momentálně pomáhám jednomu starému včelaři a ten má přesně takovou matku ve včelstvu. Na jaře byly stejně silné jako mé loňské oddělky a nyní sotva obsedají jen 1 nástavek Tachovák ( 9x39x24), zatímco moje oddělky již 3 nástavky (11x39x24)
A to je jen díky rozdílu v matce. ( nouzová verzus moje výběrová) Po přezimování na tom byly nastejno.
To jen abys měl obrázek.
Na netu je mnoho příruček k chovu, tak je prostuduj a určitě si chovnou metodu vybereš.
Zajímalo by mě, jestli trubci prolezou mateřskou mřížkou? Prověsil jsem staré rámky z plodiště s velkým množstvím trubčiny do medníku..... Popř. jestli stačí otevřené očko pro jejich výlet? Děkuji za odpověď
Vašek
PS: Začátky jsou těžké a neznalost neomlouvá...
Neprolezou.Až se vylíhnou tak při otevření nástavku budou houfně vylétávat.Spousta jich také skoná při snaze dostat se skrz mřížku.Když už jsi dal rámky s trubčinou nad mřížku tak jim také umožni po vylíhnutí tento prostor opustit aspoň tím očkem,nemusí bít otevřené neustále aby ti včely nezanesli nástavek pylem stačí otevřít před polednem na 15 minut aby neměli možnost se vráti.(24.04.2011 10:55)zbynek_ napsal(a): [ -> ]A když by tedy narazili v medníku matečníky a já si toho nevšml nebo kdybych se rozhodl je tam nechat pro budoucí oddělky, tak nemůže se mi toto včelstvo vyrojit? Těsně před vylíhnutím bych je odebral, ale mám obavu z rojení.....

Teoreticky se nevyrojí.Pokud bude mít matka možnost oplození tak budeš mít nějaký čas dvoumatečné včelstvo.Při tvoření oddělků narazíš na problém různého stáří matečníků buď se ti podaří rozškolkovat včas a matky se budou líhnout v obdobý několika dnů nebo to promeškáš a první vylíhlá matka všechny ostatní matečníky zničí.Také se může stát že se vylíhne několik matek současně potom se vyrojí a vytvoří i několik malích rojů popřípadě ač se to zdá nemožné bude v roji i několik matek.
V tvém případě bych zatím, pokud nemáš jen dva nástavky nebo budečák, vůbec mateří mřížku nedával. Polovinu rámků s plodem bych převěsil do přidaného horního nástavku, tak aby plod v obou zůstal nad sebou a přidal čtyři mezistěny, po jedné z každé strany nově vytvořeného plodového tělesa. Zbytek doplnil soušemi. Jestli je nemáš tak mezistěnami. Nemusíš řešit narážení matečníků, ale ještě se mi nestalo, že by silné včelstvo naráželo nouzové matečníky v medníku. Pouze jeden nástavek je pro matku málo.
Až by včelstvo zesílilo do obou nástavků, tak teprve mateří mřížku a další nástavek a do něj zase převěsit plod. Převěšuje se kolem čtyř rámků, ale u tebe to bude více protože potřebuješ dát alespoň pět rámků mezistěn do plodiště.
Trubcům nechej otevřené očko v horním nástavku.
U nouzových matečníků nebo chovu matek v seriích se to nestává, ale u rojových se stará matka klidně vyrojí už při jejich zavičkování aniž by ve včelstvu byla nová matka.
Dekuji....Jen jsem potřeboval vědět, zda si tímto nepokazím včelstvo, ale zároven bych rád vychoval matku pro nový oddělek, který bych rád letos spáchal.... Takze rikate ze tyto matky jsou jen nouzove
a pro produkcni vcelstva nevhodne..... kdybych ale vyjmul
jednodenni larvicku a vlozil na kapku medu
do mat. misky,kterou bych vlozil do medniku, tak se vylihne tez nouzova matka?..., nebo uz
normalni, kterou muzu pouzit do oddelku na stalo.....teda pokud se
tento muj pokus vubec podari a naka matka se vylihne......
Nouzové se jim říká, protože je včely vytváří při nedostatku feromonu vytvářeného matkou - pocit, že není matka - nouze. Stává se to při ztrátě, poškození atd. matky. Ale jsou to plnohodnotné matečníky. Včeli rozšíří u larviček do tří dnů buňku a po celou dobu je živí mat. kašičkou oproti dělničnímu plodu, kdy po třetím dnu mat kašičku ředí.
Zdravím přátelé, omlouvám se za možná hloupý dotaz začátečníka, nicméně - ve kterém období je ideální k výměně díla přistoupit. Jde mi o to, abych nějakým způsobem "vyčíhl" takový čas, kdy se z díla již vylíhl všechen plod, ale matka ho ještě znovu nezačala zakládat. Je potřeba zakladené dílo, které chci po odlíhnutí veškerého plodu vyřadit, někam přesunout (např. ze středu plodiště na jeho okraj)??? Příp. dílo měnit po ukončení plodování? A jak je to s případnými zásobami v takovém díle? Dají se nějakým způsobem využít, nebo je třeba se smířit s jeho definitivní ztrátou? Děkuji za případné osvětlení problému a přeji mnoho úspěchů v r. 2012.
Příspěvek přítele long.burda mi potvrzuje můj názor v tom, že my začátečníci potřebujeme ustálené metodiky. Ne, že bychom byli pitomci, ale abychom si mohli udělat celkový obraz k dané problematice, a mohli co nejdřív včelařit s nejmenším počtem chyb. Pokud se dostanu k počítači pouze o víkendu,tak nestíhám sledovat všechny vlákna na tomto vébu.
Je dobře, že Vy pánové (ing.Čermák, Turčaní atd.) nás směrujete a vedete. Proto díky!
,, Doporučuji zabývat se vážnějšími a komplikovanějšími otázkami v chovu včel."
Toto slova pana Čermáka. Já jsem pro, proto už ted, netrpělivě čekám na Vaše podněty a příspěvky.Hezký večer.
(26.12.2011 20:25)long.burda napsal(a): [ -> ]Zdravím přátelé, omlouvám se za možná hloupý dotaz začátečníka, nicméně - ve kterém období je ideální k výměně díla přistoupit. Jde mi o to, abych nějakým způsobem "vyčíhl" takový čas, kdy se z díla již vylíhl všechen plod, ale matka ho ještě znovu nezačala zakládat. Je potřeba zakladené dílo, které chci po odlíhnutí veškerého plodu vyřadit, někam přesunout (např. ze středu plodiště na jeho okraj)??? Příp. dílo měnit po ukončení plodování? A jak je to s případnými zásobami v takovém díle? Dají se nějakým způsobem využít, nebo je třeba se smířit s jeho definitivní ztrátou? Děkuji za případné osvětlení problému a přeji mnoho úspěchů v r. 2012.

Protože se nikomu do takové složité odpovědi nechce, zkusím to já. Patrně Vám ale neřeknu nic, co by Vás bylo schopno okamžitě uspokojit.
Váš dotaz svědčí o přemýšlivosti a není hloupý. Odpověď však není jednoduchá a obávám se, že již vůbec nepatří do kategorie odpovědí od "klávesnice". Pokud byste měl vyplněný "profil" věděli bychom odkud jste a zda má význam Vám nabídnout pomocnou ruku a praktické konzultace. Když budeme vědět odkud jste, možná Vám tuto pomoc někdo ze zkušenějších včelařů zde z fóra i nabídne. Jinak bych doporučil navštívit stránky PSNV (pracovní společnost nástavkových včelařů), která pořádá včelařské školy v jižních čechách a na severní moravě. Popřípadě se též můžete přihlásit do včelařské školy do Nasavrk. Jinak pro nynější dlouhé zimní večery doporučuji literaturu o nástavkovém včelařství např.: "Nástavkové včelaření" od kolektivu autorů RNDr. Vladimír Ptáček, ing. Zbyněk Oliva a ing. František Kamler, nebo novější "Včelaříme nástavkově" od Dr. Ing. Františka Kamlera a Ing. Květoslava Čermáka CSc. Dále Vám hodně odpoví i Dr. Gerhard Liebig svojí publikací "Včelaříme jednoduše". Moje odpověď Vás možná neuspokojí, ale každý včelař si vytvoří nějakou metodiku oběhu díla ve včelstvu, která mu nejlépe vyhovuje. K té se musíte dopracovat sám na základě zkušeností. Velice dobrou pomůckou je též již z poněkud starší literatury od Otakara Brenera jeho publikace "Zákonitosti života včelstva".
JK
Děkuji př. Křapkovi za odpověď. Jsem z Kravař u Opavy a včelařím v Optimalech. Literaturu jsem samozřejmě pročítal, jak Včelařství od V. Veselého, tak i Včelaříme jednoduše od Leibiga, Včelařství krok za krokem od Bienefelda a nakonec i Ilustrované včelařství. Všude se o obměně píše, ale nikde jsem se nedočetl jak zajistit, abych odebral nezakladenou a pokud možno "zásobprostou" souš. Zkusím to takto : jelikož mi je sympatická metoda velkoprostorového včelaření s mednou komorou, jak ji prezentuje př. Dvorský, tak na jaře, kdy by chomáč včel s matkou a plodem měl být ve 3, max. druhém nástavku, vyměním dílo v nástavku č. 1, příp. i č. 2, nebude li zaplodován a v průběhu roku jen prohodím nástavek č. 3 s nástavkem č. 1 a z původní 3-ky odeberu staré dílo napřesrok. Předpokládám, že jak se budou včely stahovat přes zimu směrem k medné komoře, "přestěhujou" si i veškeré zásoby z nejspodnějšího nástavku. Nicméně jsem otevřen jakékoliv radě, která mě nasměruje správným směrem.
K tomu nutno podotknouti, že je nejlepší se poptat u sousedů. Taky jsem byl jako začátečník vyděšen, když jsem četl, že v dubnu se dostavuje stavební pud a je třeba vložit stavební rámek. Moje včely ještě byly semknuty v chomáči. Takže to byly knihy pro Jižní Moravu Smile

Kdy dávat stavět? Když si včely řeknou, pokud už nejsem začáítečník, tak nespěchám a na krajích a dole mají dost nedostavěného díla z loňska, kde mi mohou ukázat, že už jim mám něco přdat.

Začátečník, ale potřebuje využít každou voskovou šupinku, má málo díla a nezbývá, než včely sledovat. Jakmile se objeví bílé okraje plástů a buněk, včely produkují vosk a opravují staré plásty. A to je dle mě správn chvíle.

Wright to nazývá obdobím bílého vosku.
Osobně si myslím, že čím silnější včelstvo, tím pozděj mi začíná stavět. Vím, nesouhlasí to s většinovým názoremSmile Ale možná s vedením včelstev.
(04.01.2012 19:58)KaJi napsal(a): [ -> ]Osobně si myslím, že čím silnější včelstvo, tím pozděj mi začíná stavět. Vím, nesouhlasí to s většinovým názoremSmile Ale možná s vedením včelstev.

Karle, doplnil či poopravil bych to takto:
Čím více má včelstvo hotového díla, tím méně je ochotno stavět dílo nové a později s tím začíná...
Je to tak, že pro stavbu díla včelstvo potřebuje teplo. Pokud dáte mezistěny u 6-ti nástavkového (r,m. 39x24) včelstva mezi plodové plásty, velice brzy je vystaví. Samozřejmě závisí na období snůšce ... Včely staví, když potřebují - a zde dále má obrovský vliv snůška. Ale jistě neplatí, že čím silnější .....
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's