Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Získávání a čištění propolisu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Používám polynet, ze síta na mouchy jde propolis hůře vydrolit. Vložím nahoru na rámky, na to dva hranolky 8x8 mm, potom desku od Formidolu, ze stříkačky 20ml KM 85%na tu desku. Takhle ošetřuji proti VD, včelám to smrdí a síťku zalepují propolisem. Navíc se včely nedostanou k tý desce a nevykoušou ji z úlu ven. KM doplňuji každý 3den po 20ml celkem 4x. A jsou takové frajerky co po druhém dávkování mají síťku zalepenou a musím ji vyměnit. Síťky skladuji v PVC pytli a když venku mrzne, tak je v tom pytli vydrolím.
Ja taktiež používam sito s okami 3x3mm, ale je narezané na pásy cca 12cm širokédlhé ako rámiky. Tieto pásy sieťoviny potom posúvam (rotujem) podľa zalepenia propolisom. Keď sú zanesené, tak ich proste zrolujem do trubičky, zaistím gumičkou, dám do mikrotenového sáčku a vložím do mraziaku, prípadne ak je to cez zimu, tak von na balkón. Potom to vydrolím do dostatočne vysokého vedra, aby mi to neodskakovalo mimo. Pritom používam "igelitové rukavice", ako sa používajú napr. pri práci s pečivom, abysom nemal polepené ruky.
Propolis jsem získal seškrabováním z horních louček. Ale jak na to tu koukám, možná metodu síťky vyzkouším také. Vypadá to celkem slušně a výnos pro moje domácí účely by mohl být dostačující Smile Jen ještě mála otázečka: kde se po polynetové sítce poptat ?
Stačí 2x silonová síť na mouchy do oken na sebe. Velmi odolná při zmrazování v mrazáku a při drolení. K mání v každém v každém OBI .....
Ha tak to bych se mohl ve čtvrtek než pojedu domů ze školy zastavit se v tom OBI a poptat se na to. Děkuji za tipSmile
Chlapi jak vyčistím víčka od propolisu? Když sem zakrmoval 4l sklenicema tak prosakovací víčka zalepily propolisem než sem je odstranil. Nemám s tím zkušenost, napadlo mě hodit do horké vody aby se propolis a vosk rozpustil, ale bojím se pokroutění plastových víček, no a nebo hodit do mražáku a pak pomačkat to bude asi lepší nápad, ale zas nevím jestli se tak zbavími zbytků vosku?
Má otázka, vliv léčby Gabonem na propolis. Chtěl bych seškrábat propolis u svých oddělků, ale léčím nyní Gabonem. Asi nebude vhodné použití propolisu po této léčbě. Zákonitě se musí dostat látky z Gabonu přímo i do propolisu.
Správně!
Vložením Gabonu končí propolisová sezóna. Na jaře všechen propolis oškrabat a vyhodit ať se může zase sbírat.
(17.08.2012 23:48)zdenda napsal(a): [ -> ]Má otázka, vliv léčby Gabonem na propolis. Chtěl bych seškrábat propolis u svých oddělků, ale léčím nyní Gabonem. Asi nebude vhodné použití propolisu po této léčbě. Zákonitě se musí dostat látky z Gabonu přímo i do propolisu.

Doporučil bych dát tento dotaz přímo u kováře. Tedy do VÚVč v Dolu. My kovaříci si můžeme pouze myslet. Narozdíl od některých kolegů si já myslím, že množství reziduí obsažených v propolisu po použití gabonu k tlumení kleštíka včelího je současnými metodami a prostředky neměřitelné a tudíž i zanedbatelné ve srovnání s tím, co vše dýcháme, jíme a pijeme, někteří i kouříme a čeho se v běžném pracovním dni dotýkáme. To zanedbám s čím vším se setká surovina než z ní ten propolis včely "vypotvoří". Když ten dotaz dáte a dostanete odpověď tak se s námi prosím podělte.
Dík JK
Nevím, kterého kováře máte na mysli? Ano píšete Dol, ale to je prodejce!
Uvědomte si prosím, že vosk pro farmaceutické, ale i potravinářské účely musí být vosk panenský! Tedy vosk, který nepřišel do styku s pyretroidy a spol. Ostatně i Dol ho prodává a ručí, že ten vosk do styku s těmito látkami nepřišel. Má patent na jeho produkci.
Dále pak je potřeba brát v úvahu i fakt, že vosk se orálně prakticky neužívá zatímco u propolisu je to velmi častý způsob užití. A tudíž požadavky na čistotu musí být ještě větší než u vosku.

Vzhledem k množství kladných hodnocení u příspěvků přítele Křapky začínám mít výčitky, že odkazuji své známé na nákup propolisu a propolisových výrobků v obchodní síti.
Sad
A co tedy navrhujeteHuh?
JK
Petře, je jasné, že acrinathrin a tau-fluvalinát jsou pěkné dryáky (česky svinstva Wink Big Grin). To se ale nevylučuje s návrhem dotázat se VÚVč, s.r.o. Je to přece výzkumý ústav Wink ...
Jiří
Jistě za dotaz člověk nic nedá.
Chtěl jsem, ale říct, že Dol nemá prostředky na zkoumání vlivu reziduii na lidské zdraví.
V případě Gabonu a okolního vosku (propolisu), bych nemluvil o reziduích, ale přímo o účinné látce, která se na vosk přenáší.
Vzniká tady tak celá řada otázek. Za jak dlouho bude účinná látka rozpadlá a na jaké látky(rezidua)? O jaká rezidua jde? Jaká je toxicita těchto látek?

No a ja jsem si položil otázku: Má cenu tohle všechno zkoumat a nebo mne vyjde levněji sbírat propolis jen do doby než se začne ošetřovat výše uvedeným léčivem?

Ale ať vás jen nekrmím svými dedukcemi Dol zveřejnil docela rozsáhou práci na toto téma. Výroční zpráva za rok 2005 ...

Po jejím přečtení se vynoří opět mnoho otázek.
Například: Proč se nesmí léčit v době přítomnosti medu, když jsou použita zdraví neškodná množství?
Jaké látky vznikají rozpadem zkoumaných léčiv? Jak jsou toxické kolik jich a jak dlouho zůstává ve vosku? O tom se tam nedočtete nic.

Tímto jsem chtěl vysvětlit svůj přiznávám mírně agresivní postoj vůči úvahám nad užívání propolisu sbíraného v době léčení ... a díky za vaší toleranci.
Aniž bych se vyznal v tom, jak Dol sesmolil výroční zprávu, tak jako laika mě zaráží, že vše co Vú Dol vyrábí a prodává je toplich. Ostatní mají hygienická rizika. Není v tom trochu "střet zájmů".Smile
Přesně jak píše Roslp.
Ptát se Dol na rizika reziduí po použití jejich léčiv je asi to samý, jako nechat si vyprávět o problémech s GMO sójou společnost Monsanto. Propolis, co si pak dávám na otevřené rány apod. sbírám zásadně z medníkových nástavků a rámků. Ty nikdy nevidí ani amitraz, natož gabon. Myslím že propolis sesbíraný kdoví z čeho si můžu koupit v lékarně apod. To je jako s medem. Prostě stokrát nic, umořilo atd...Ano, jsem lehce paranoidní.
Propolis, který by mohl být zasažen syntetickými varoacidy sbírám zvlášť. Je výborný na různé politůry a laky. Taková starožitná skříň zrestaurovaná mimo jiné i za pomocí propolisové politůry je parádní počin Smile
Dnes jsem byl v lékárně koupit vazelínu a líh na rozpouštění propolisu. Bohužel mě bylo řečeno, že více jak 60% líh se neprodává. Chtěl bych se zeptat, kde kupujete líh 85% ? A budu-li ten týden třepat lahvičkou s 60% roztokem, rozpustí se mi propolis také?

děkuju
TomasoFernando
Pre všetkých čo zháňajú konzumný lieh http://ke.potraviny.eu/alkoholicke-napoj...0-5l.html, alebo daj si do vyhldávača KONZUMNY LIEH, niektoré firmy ho posielajú aj na dobierku
Konzumní líh 80 - 85% (dle výrobce) se normálně prodává. U nás ho prodávají v drogerii. 0,5L stojí cca 220,-Kč. V Tescu je drahý. Tam stojí cca 290,-Kč.
Určitě ho máte u vás v sámošce a nebo marketu. jen tě nenapadlo hledat mezi flaškama s alkoholem Smile. Lahev vypadá jako nejsprostší lihovina pro bezdomovce Big Grin.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8
Referenční URL's