Toto fórum používá cookies
Toto fórum využívá cookies pro ukládání vašich přihlašovacích údajů, pokud jste zaregistrováni. Pokud nejste, ukládá vaší poslední návštěvu. Cookies jsou malé textové dokumenty uložené na vašem počítači. Cookies uložené tímto fórem mohou být použity pouze na této webové stránce a nepředstavují žádné bezpečnostní riziko. Cookies na tomto fóru také ukládají konkrétní témata, která jste si přečetli a kdy jste je naposledy četli. Prosím potvrďte, zda chcete přijímat nebo odmítnout toto nastavení cookies.

Cookie budou uloženy ve vašem prohlížeči bez ohledu na volby, aby se zabránilo opětovnému pokládání tohoto dotazu. Budete mít možnost změnit nastavení pro soubory cookie kdykoliv pomocí odkazu v zápatí.


Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rojení
Autor Zpráva
randy23 Offline
Posting Freak
*****

Příspěvků: 770
Připojen(a): 07.03.2025
Hodnocení:  
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #2961
RE: Rojení
To jsem nikdy nezažil. U mě vždycky poseděly tak 2 - 3 hodinky a pak zmizely. Nebo jsem roj sebral.
Letící roj jsme jednou zažil. Na cestě kilometr od baráku. Zvláštní pocit. Na volné ploše by za ním asi šlo běžet, přes ploty, les, trní atd ne.
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.06.2025 18:34 od randy23.)
05.06.2025 18:31
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
VlastaM Offline
Senior Member
****

Příspěvků: 371
Připojen(a): 01.09.2018
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #2962
RE: Rojení
Kamarádovi se to furt rojilo a sedaly mu furt na stejné haluze rok co rok.
05.06.2025 18:45
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Dast Offline
Posting Freak
*****

Příspěvků: 1.203
Připojen(a): 06.07.2015
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #2963
RE: Rojení
jj, to je mzik. najednou slysis hukot, zvednes hlavu, zahlidnes ten "mrak"....a je fuc. Je videt tak 2 vteriny.

Šumava, 1005 m.n.m.
Hlasování: Milan Havelka (+1)
05.06.2025 23:59
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Milan Havelka Offline
Posting Freak
*****

Příspěvků: 4.184
Připojen(a): 23.03.2013
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #2964
RE: Rojení
Jel jsem za nima jednou na kole....Bez šance.

Benátky nad Jizerou 218 m n.m. BVD - 11r .39x24,39x17 - více než 80 včelstev
Člen spolku VČELA plus z.s.
Hlasování: patala.alois (+1), marek. (+1)
06.06.2025 7:36
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Riosa Offline
Senior Member
****

Příspěvků: 305
Připojen(a): 02.07.2020
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #2965
RE: Rojení
Raz som sedel na terase domu. Bol tam super výhľad. Zaujal ma hluk, ako keď vojenská Tatra fičí po asfalte. Tatra v dohľade nebola,ale hluk sa zvyšoval. Odrazu som ho zbadal. Roj o veľkosti tak 1x2m (taký obláčik) valil z dediny do lesa. Rýchlosť bola ako letiaci vták. To je bez šance vysledovať aj kde sa zloží. Zážitok to bol neskutočný.

Uteplený Čechoslovák 370x300 okres Piešťany 200 m.n.m.
06.06.2025 8:23
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
JosPr Offline
Posting Freak
*****

Příspěvků: 4.283
Připojen(a): 04.02.2016
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #2966
RE: Rojení
Minuly týden se to vyrojilo chatařovi.V půlce rojeni zalezlo slunce,včely popadaly na travnik a zůstaly tak.Slunce už nevyšlo.Zoufalý strejc smetal ztuhlé včely v chomáčcich z angličáku a nosil je zpátky na česno.Dalši den už z roje nežilo nic,jen mrtvé včely na listech stromů a v trávě.I takhle může dopadnout rojení.
06.06.2025 11:52
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Tanguero Offline
Senior Member
****

Příspěvků: 359
Připojen(a): 03.06.2021
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #2967
RE: Rojení
A to kde? U nás je přes 25 i ve stínu. Proč ty včely nelétali? Zmokli?
06.06.2025 12:20
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
edo Offline
Senior Member
****

Příspěvků: 300
Připojen(a): 22.11.2019
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #2968
RE: Rojení
Zaujímave video o metode DEMAREÉ od skuseneho včelara p. T. Vargapála:

Hlasování: Dast (+1), Dětřich Daněk (+1), goro (+1)
27.11.2025 10:28
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Dast Offline
Posting Freak
*****

Příspěvků: 1.203
Připojen(a): 06.07.2015
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #2969
RE: Rojení
Cekal jsem, kdyz po ledovych muzich prisly tropy, ze to bude vsude samy roj.
Ale asi to tak neni. Co pozorujete?

Šumava, 1005 m.n.m.
28.05.2026 16:54
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Miroslav Vochozka Offline
Posting Freak
*****

Příspěvků: 2.922
Připojen(a): 13.03.2014
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #2970
RE: Rojení
Pozoruju, že mám ve 470 m.n.m. rojení komplet za sebou.
Snahu jsem měl, nemůžu je přesvědčit, aby to nedělaly.
Jak píše Jospr, rojení bylo i v chladném období. Pak ráno pod větví, hromádka mrtvých včel.
28.05.2026 18:16
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
zetfly Offline
Junior Member
**

Příspěvků: 44
Připojen(a): 05.04.2018
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání

YouTube
Příspěvek: #2971
RE: Rojení
Tak ja som si rojov užil ažaž. Síce nie vlastných, u mňa to tento rok bolo celkom zvládnuté. Dnes som našiel 5 zaviečkovaných matečníkov vo včelstve, ktoré mi chovalo matky a matku som nevidel. Hádam úľ neopustila, keďže som im pred niekoľkými dňami nahodil peľochyt.
No priateľa postavila manželka pred hotovú vec a minulý týždeň musel na poznávací zájazd do Turecka. Tak nás dvoch s priateľom poprosil, či popozeráme po jeho 3 včelniciach. Tak za ten týždeň som si každý druhý deň užíval striasania a osadzovania rojov v plnosti. Mal som situáciu, že v jednom roji boli štyri matky a v inom tri.
Hlasování: patala.alois (+1), Dast (+1), Albert Gross (+1), gusto (+1), janR (+1)
28.05.2026 20:05
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Tanguero Offline
Senior Member
****

Příspěvků: 359
Připojen(a): 03.06.2021
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #2972
RE: Rojení
To je dobrá finta, naplánovat si dovolenou na květen a včely hodit na hrb kamarádovi. To musí vědět manželka každého včelaře, že od květu třešní do odkvětu lípy nic takového, jako dovolená v Turecku nepřipadá v úvahu.
Hlasování:
29.05.2026 9:41
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Rudolf Stonjek Offline
Posting Freak
*****

Příspěvků: 1.452
Připojen(a): 17.10.2010
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Příspěvek: #2973
RE: Rojení
Když provedete správné protirojové opatření a včelstva mají 2 medníky nad sebou do kterých nosí, na dovolenou můžete klidně jet a nikoho neotravovat. Divím se, že to mnozí tak nedělají! Letos cítím ve svých starých kostech echt melecitozu. Soudím tak podle smrku na zahradě, z kterého padají sladké krystalky. Podobnou situaci jsem zažil před 2 týdny na jižním Slovensku. Ale třeba z ní bude slušný výnos. Hlavně aby už pršelo. Ze sucha bude akorát kulový. Zdraví R. S.
Hlasování: goro (+1)
30.05.2026 15:25
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Frey Offline
Posting Freak
*****

Příspěvků: 1.715
Připojen(a): 07.07.2016
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #2974
RE: Rojení
Nevim jestli to byl pozdni lonsky med, ale na jednom vytocenem lesnim stanovisti jsem ted mel 1/4 melecitoznich plastu. Repka v doletu neni, save zrave uz ted namnozene.
30.05.2026 23:04
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Dast Offline
Posting Freak
*****

Příspěvků: 1.203
Připojen(a): 06.07.2015
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Je mi to jedno
Příspěvek: #2975
RE: Rojení
Tak si to aky uzivam. Jedno vcelstvo - to nejlip zaopatreny, medniky brzo..pak jednoho dne hrstka vcel se starou v trave pred ulem, a ted nechteji prestat!
Vylamal jsem asi 10 matecniku a nekolik nechal, a to se nevyplatilo. Nastesi takhle jdu vecer jeste jednou na obhlidku a slysim matku kvakat. Panusku kvakat! Novinka...
Tak veznit se mi je nechtelo, risknul jsem, ze pujdou na svestku a ne na smrky. Druhej den v poledne na svestce. Prochazim ul a vidim dalsi velkou panusku behat po ramcich, tak jsem odebral dalsich
8 matecniku, jedna vybehla na stole a nekam zmizela... mam obvau, ze to jeste nekonci.

Šumava, 1005 m.n.m.
04.06.2026 1:27
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
mik1278 Offline
Member
***

Příspěvků: 204
Připojen(a): 17.01.2016
Hodnocení: Nesouhlasím s příspěvkem   Souhlasím s příspěvkem
Oslovení: Tykání
Příspěvek: #2976
RE: Rojení
Dobrý den.
Letos jsem zaznmenal zajímavost o rojení kterou budu dále sledovat.
Rojů bylo celkem málo, tak tato situace vynikla. Zimoval jsem mnoho rezerních včelstev na 3 rámcích. Oplodňáčky byly narvané stále někdy od loňského července. Nikdo o ně neměl zájem, tak jsem je zužitkoval sám. Využil jsem této situace abych zlikvidoval matky u včelstev, která jsem vyhodnotil jako trochu horší v mírnostia zbytek jsem převedl do nových úlů. Místa měla všechna dosta dost. Přesto bylo u těchto včelstev prioritou rojení (některá sjen zachránil jen tak tak). Z toho bych usuzoval, že na rojení má vliv už to jak je narvaný úl už v podletí v předešlém roce.
MK
Hlasování: steve2 (+1)
04.06.2026 7:48
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Pravděpodobně související témata ...
Téma Autor Odpovědí Shlédnutí Poslední příspěvek
  Proč vlastně bránit rojení? janda 35 62.426 22.01.2016 12:10
Poslední příspěvek: gusto

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)
KontaktyPortálNahoruNa obsahOdlehčený (archivační) módMobilní verzeRSS | Nastavení souhlasu s cookies