Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Podnikání ve včelařství
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Zdravím přátelé ,chci se zeptat chtěl bych začít podnikat ve včelařství a zajímá mě co to pro mě obnáší jestli už to tak někdo máte...Kam mám zajít na co se připravit co si nachystat apodbně .......Mámn cca 16 včelstev a chtěl bych cca 100-200 včelstev ,chtěl bych si postavit vlastní halu s linkou apodobně a tak potřebuju být vedený jako podnikatel nejlepe podnikání jako vedlejší činnost........
Na todle tema je otevrenu jiz obdobne vlakno http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Je-moz...vcelarenim
Ale pro zacatek bych ti doporucil vystudovat SOUV Nasavrky kde hodne ziskas a poznas, hodne cist a zjistovat si, at vis do ceho jdes.Ono realita je tvrdsi nezli se ve skutecnosti zda. No a jedna z nejhlavnejsich veci je mit hodne tvrdej cash Smile
Téma Je možné se uživit jen včelařením? je spíš zamyšlení, zda to jde a jak. Ale Ondřej se již evidentně rozhodl a neshání informace zda to jde, ale co pro to nutně potřebuje udělat a zajistit. To je i důvod, proč jsem toto téma s výše uvedeným nesloučil.
Díky moc petře přesně tak chtěl bych využít dotačního programu a kdyz nic tak si aspon zrekonstruovat vcelarnu popr nejake vybaveni ,je to přesně takjak se píše v příspěvku výše ,když se nechce je to horší jak když se nemůže ...navíc všechen med valím do balíku a pocca 1-15 kg baleních posílám poštou a službou PPL a stále je to rentabilní ......takže je to o snaze .....a dobré pověsti .Nechci se včelařením živit je to můj koníček s kterého se holt i penízky sypou .....
No a pak jsou tu, Ondřeji, kursy a školy pořádané PSNV
http://www.n-vcelari.cz/index.php?option...Itemid=113
je to běh na delší distanci. Plus ty právní a finanční předpisy a pravidla. Žádná sranda ... Wink
mno když už ale mám čerstvě zemědělskou školu s maturou kde bylo včelaření součást vvyuky nemusel by to být problém...??nebo se pletu ??navic jeste studuji mendelovu univerzitu a tak si chci dat včelařství jako další obor ...
To by opravdu být problém, co se vzdělání týče, nemusel.
Tak to je, Ondřeji, na dobré cestě ... Hodně štěstí! Big Grin
Jiří
Jirko :ten smajlík to je ironie ??? Smile
Nikoliv, Ondřeji, to je radost z dobrého výběru tématu a hlavně místa studia ... Pokud to invokuje jiné významy, tak se moc omlouvám. Brno je skvělá volba!
Radši už žádný smajlík nedám ... Big GrinWink
(10.10.2011 10:53)Ondřej Zikmund napsal(a): [ -> ]mno když už ale mám čerstvě zemědělskou školu s maturou kde bylo včelaření součást vvyuky nemusel by to být problém...??nebo se pletu ??navic jeste studuji mendelovu univerzitu a tak si chci dat včelařství jako další obor ...

Chlape to ti závidím.Být mě tak alespoň o 10 - 15 let méně tak jdu studovat. Tehdy jsem si ale myslel,že to nepotřebuju.Jenže když člověk nic neví a neumí, tak je k ničemu. Dnes říkám mladým ať jdou na školu a neváhají,protože později není čas a taky se hůře rozhýbávají mozkové závity.Big Grin Vzdělání je velká výhoda. V tom podnikání to je spíš takový boj.Tam je potřeba mít hlavně někdy nervy jak ocelové dráty,než vzdělání, ikdyž to je samozřejmě plus.
Budete se äsi hodně divit když vám řeknu že je mi 21 let a to ještě dělám agronoma v zemědělské výrobě kde s třema kolegama hospodaříme na cca 2800 ha orné a 800 ha travní půdy:-)to uz je opravdu vrazda hodlam to skoncit a přejít po novém roce na práci zootechnika do jiné firmy .abych měl na ty moje holyk bodavý více času Smile
Vo vašom veku by som sa do včelariny oprel, vzal by som nejaké rozumné úvery a frajerku a založil farmu a včelársku rodinuSmile Nejaké ekonomické turbulencie sa s komoditou MED dajú prekonať kedykoľvek. Len si treba vybrať dobrú lokalitu.
A samozrejme ešte to všetko poňať komplexne.Včely produkujú nielen med, ale aj vosk, propolis a peľ. Prípadne aj ďaľšie včelárske aktivity. Smile Určite skúsenosti agronóma aj zootechnika sa môžu hodiť. To, čo máš v hlave, Ti nikto neväzme. Albert Ti radí rozumne aj so včelárením aj s frajerkou!
(10.10.2011 16:56)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Vo vašom veku by som sa do včelariny oprel, vzal by som nejaké rozumné úvery a frajerku a založil farmu a včelársku rodinuSmile Nejaké ekonomické turbulencie sa s komoditou MED dajú prekonať kedykoľvek. Len si treba vybrať dobrú lokalitu.

No tak, svému dítěti bych tomto věku doporučil spíš ať se opře do studií, zařadí rok či dva na zahraniční univerzitě a po dokončení studií rok, dva opět v zahraničí už v konrétním oboru.
Ono vzít si ve 21 letech uvěry, dotace a vázat se takto ke včelám to není legrace.
Pokud bych se měl držet tématu tak bych podnikání doporučil (40 včelstev na každého z rodiny), ale vázat se dopředu na několik let to ne. Pokud vím tak dotace závazek znamenají ...
Samozřejmě nechci také zustat zavisly jen na vcelarstvi,živí mě výplata cca 20 tis čisteho ,a včelí farmu bych chtěl jako vedlejší cinnost......
Ondřeji, vítám Tvůj zájem začít se živit včelařinou na plný úvazek. Celý Tvůj projekt bude mít ale několik velmi důležitých podmínek.
 1. Tvoje rozhodnutí musí být pevné, naprosto neochvějné. Včelařina je totiž natolik specifický obor, že nejde dělat jen "jako".
 2. Věř, že v drtivé většině jiných oborů podnikání je to mnohem snazší a rychlejší. Uvědom si, že včelařská sezóna je v kalendářním roce jen jedna a ta produktivní je navíc zoufale krátká - Od poloviny května nejvíc do poloviny července. Když např. truhlář špatně uřízne prkýnko, může kdykoliv uříznout jiné. Lhostejno, zda v červnu nebo v prosinci. Lze to ve dne i v noci.
 3. Je potřeba se připravit na to, že toto rozhodnutí ovlivní celou Tvoji (i budoucí!!!!) rodinu. Možná, že ne všichni s Tebou budou doma souhlasit. Včelařina je obor, který nelze dělat bez PLNÉ PODPORY (a mnohdy i pomoci) všech členů domácnosti. Většinou bez nároku na odměnu, alespoň několik prvních let.
 4. Připrav se na to, že budeš potřebovat obrovskou dávku trpělivosti a veliký balík stále se nedostávajících peněz. Prosperující včelařská firma se nedá vybudovat za rok, ani za dva. Nejcennější na včelách není matka, včely nebo úl. NEJCENNĚJŠÍ JSOU POSTAVENÉ SOUŠE!!!!! A těch budeš mít prvních 5 let stále zoufalý nedostatek.
 5. Prvních cca 5-8 let nelze opustit status zaměstnance. Protože veškeré peníze, které ve včelách vyděláš, budeš muset investovat. No a jídlo a režie rodiny přece jen něco stojí.
  Jen pro představu – 200 úlů po cca 3 tis Kč, = cca 600 tis. Kč, medomet cca 40 tis (započítávám dotaci), dodávkové auto (200 včelstev nelze mít na jednom místě) cca 50 tis. Kč, odvíčkovací zařízení, termostaty, obaly na med, rozpouštění medu, plnička medu a celá řada dalších, ne zrovna nejlevnějších propriet. Je pravda, že mnoho věcí si můžeš udělat sám, (např. úly), ale zase musíš pořídit mašiny, takže to ve finále možná vyjde nastejno.
 6. Pokud se rozhodneš výkonně včelařit, musí se rodina smířit s tím, že myšlenka společné letní dovolené je v podstatě tabu. Zatímco ostatní se budou válet u rybníka, či mailovat Ti pozdravy od moře, Ty budeš dostávat žihadla od včel. V zimě Ti pro změnu vynadají, že jsi „nějakej drahej“…..
 7. Kromě medu zapomeň na další produkty od včel, které lze zatím významněji zpeněžit. Osobně propolis a vosk ve všech kalkulacích oceňuji vždy s jednotkovou cenou nula.
 8. Včelařina se v takovémto rozsahu nedá dělat z paneláku, musíš proto vlastnit nějakou nemovitost. Nejlépe na venkově a tu podle potřeb neustále upravovat. Vím, o čem mluvím. Mě teď čeká rekonstrukce (spíše zbourání staré stodoly) a postavení zbrusu nového provozu. A to asi nebude za 20- ani 200,- Kč. Tam to bude rozpočet v řádu milionů. Lze sice počítat s dotacemi, ale min. 40 – 50% bude muset být ze svého.
 9. Vzdělání je velmi dobré a důležité, ale nejdůležitější je to marketingové. Uvědom si, že čím blbější sedlák, tím větší brambory. Ale jen ten chytrý to někam dovedl. Je Ti houby platné, že budeš mít doma 10 tun medu, když nebudeš vědět co s ním. A lít ho do kanálu?
 10. Jako zásadní ale vidím, abys navštívil několik funkčních chovatelů s Tebou předpokládaným počtem včelstev. Tam se možná dozvíš věci, o kterých možná nemáš ani tušení.
Pokud se ale přesto všechno rozhodneš "jít do toho", tak vítej mezi námi. Budu Ti držet palce a pokud budu moci i nějakou radou velmi rád přispěji. Mimochodem, jak se daří oddělkům? iRP
Velmi stručně. Pokud máte takové závazky, tak se jich držte, protože mít pozici agronoma nad takovou výměrou je více než včelař i s jeho farmou. Pokud umíte udat dvě tuny medu, tak to také o něčem hovoří, asi bych zůstal u té cca 40 včelstev během nějaké doby sbíra zkušenosti s chovem, ale zkoušel dál balit a obchodovat. Také můžete více přemýšlet o snůškách, co ji tvoří a jak zkloubit včelařství s opylováním entomofilních rostlin s výsledkem dobrého medného výnosu....Víte takový typ jako Vy jsem potkal, byl velmi známý ve včelařství, ale už není mezi námi. Měl vize, měl ambice, byl až chorobný podnikatel, dokázal mimo aktivity co neměly nic společného se včelařstvím, zdokonalit tč. kočování, rozmnožovací chov matek na prodej, ale buňky přímo na práci ve včelách neměl. Zato není potřeba se stydět, není nutné mít v republice ve včelařství "devateráky"(devatero řemesel) s bídou. Dobré je dělat to, co baví a co je dlouhodobě udržitelné po stránce zisku. A mezi místy kde se dá ukotvit je obchod s medem ... _gp_
SPánové děkuji když čtu vaše posllední dva příspěvky ihned chuť opět stoupla po těch ze začátku :-)Jinak samozřejmě nechci hned valit vše do plna ,Mám takovou představu máme vedle starší dům v kterém jsme bydleli dříve už tam včelárnu mám když plácnu rozměry jsou asi 5x6 m2 což by na medárnu podstatě stačilo .....jako dobrý nápada vidím přes zeď komoru místnost asi 5x3 m2 chladná stará poctivá komora....že by snad sklad souší :?????? toto si myslím že by mi mohli postačit ....protože když bych na zahradě ted shola stavil novou halu nebylo by to asi únosné ostatně vybydlet za pár let medárnu a udělat z ní ,dětem pokoj a pokračovat na zahradě se jeví lépe jak se lopotit se zbytečnými úvěry .....apodobně takžekdybych ,dejme tomu zrekonstruoval medarnu proboural se do skladu souší ,nakoupil technologii a pomalu začaql rozvíjet bylo by to si myslím super .......
Zatím vůbec netuším jakou zvolit rámkovou míru ..je pravda,že rozkaz Přítele. ing Peška zahoď ty úly 37x24 a začni včelařit má něco do sebe jen chci zvolit něco co bude běžné do čeho seženu mezistěny apodobně....
Pan ing. Pešek :dobrý den oddělky jsou zakrmeny cca 15 kg cukru a už nějak ani neměli chuť brát .v nových úlech se jeví spokojeně...a celkově se mi se včelkami dobře pracuje ....Jinak chtěl bych vás poprosit můžete mi přesně ještě jednou popsat vaši rámkovou míru ...popř.co by obnášelo přechod z 39x24 na míru co máte vy ....děkuji moc .Ještě se zeptám ¨bylo by možné si od vás třeba jeden úl zapujcit ...že bych si namnožil kopie,můj plán je totiž čerpat příští rok oddělky od vás cca 30 ks kmen vigor ....jinak kolik si myslíte že je vhodné pro takové stanoviště včelstev maximum...Je to jížní svah každoročně obklopen cca 150 ha řepky a asi 120 ha smrkového,borového bukového lesa takže podmínky jako fík Smile

takže můj plán na příští rok rekonstrukce včelárny a rozjetí cca 50 oddělků s materiálu.p.ing Peška na jeho rámkové míře a komplet vybavení na zpracování medu ještě bych byl vděčý kdybyste mi pomohli co by asi nemělo na tolik včelstev chybět,abych si co nejvice ušetřil práci .......
PS:popřípadě kdyby byl ochoten někdo svou medárnu sklad souší apodobně prezentovat rád ocením osobně děkuji ještě jednou s pozdravem Zikmund
V prvé řadě bys bys měl začít oddělovat věty v příspěvcích, aby se to dalo číst a pochopit.
Asi jsem pomalejší, ale některé části tvého předchozího příspěvku mi daly slušně zabrat.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7
Referenční URL's