Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Čmeláci
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Navštivte stránky VÚVč. Dol. Čmeláky jsem tam viděl v prodejné literatuře za 125,- Kč.
JK
http://www.vcelky.cz/hnizdiste.htm
a pak kolega Google, je tam dost odkazů i informací.
Nějaké knížky mám, Čmeláci a jejich podpora v zemědělské krajině a Čmeláci. Teorie je v nich popsaná dobře, ale např. ptal jsem se Dr. Kriega na to jak nejlíp usadit čmeláky na zahradě a bylo mi i řečeno, že v úlcích nemusí být chodbička. A to jsou věci z praxe. A v obou knihách je úlek s chodbičkou. Takže mě zajímalo, jestli je tu někdo, kdo už čmeláky choval. Já jsem jednou zkoušel usadit brzy na jaře matku, dal jsem ji do úlku vršek od PETky s medem dovnitř. Chytil jsem ji odpoledne, dal do uzavřeného úlku, večer jsem česno úlku otevřel a ráno jak se oteplilo matka z úlku vyletěla, několikrát se vrátila zpět, ale stejně se v úlku neusadila.
No jo, to tak bývá ... je nás tu víc, kdo vrství marné pokusy. To ale nevadí, jednou ... Wink
Jak jsem již zmínil, choval jsem čmeláky. Při usazování odchycené samičky je potřeba to co jsem již psal. Dále je možné vystavit připravené úlky na vhodná místa a některá samička se může usídlit sama.
Zrovna v neděli jsme byli s naší ZO ČSV Loket na Mendelově včelíně v Brně. Doc. Ptáček se chovu čmeláků věnuje dlouho a samozřejmě přišla řeč i na čmeláky. Hodně zajímavé povídání!
Pokud si vzpomínám, tak byly roky, kdy se mi přirozeně usazovaly samičky v úlcích docela hojně, ale jiné roky to byla bída. Je to dáno tím, že né každy rok přezimuje mnoho samiček.
Kdo chce chovat čmeláky, musí se při zakládání chovu obrnit trpělivostí. Pokud již čměláky chováte, zakládají se nová hnízda z uměle přezimovaných samiček.
Úlek chodbičku mít nemusí. Zajímavý poznatek Doc. Ptáčka...vetšina samiček upřednostňuje větší úlky..
Páni,
skúste pozrieť na tejto stránke. Neviem, či je pravideľne obnovovaná, ale ešte funguje. http://www.bombus.cz/ . U nás sú asi všetky čmeliaky chránené, takže ich chov bude asi zákonom "regulovaný" resp. obmedzený.
Čměláci jsou u nás sice chránění, ale kdo ví, že je chováte? Mimochodem, pokud vystavíte vystrojené úlky, které obsadí samičky sami, nic jste neporušili. Ba naopak přispíváte tak k ochraně čmeláků, což je Bohu libá činnost Rolleyes
Ešte mám odloženú "stvrzenku" o pokute za fotografovanie v čase hniezdenia na 500 Kčs Big Grin . (Južná Morava)

V prípade, ak postavíš úliky a obsadia ich, už nesmieš s nimi mamipulovať. Ako aj s búdkami pre vtácstvo. A my sa tu bavíme o chove, nie.
Ano, se čmeláky a jejich usazováním do úlků je sranda. Před několika lety jsem si vyrobil ze zbytků hobry několik úlků. Byly s chodbičkou. Do nich se mi žádná samička neusadila. Zato si samičky oblíbily skříň na nářadí v garáži, respektive její podestu. Garáž mám ve sklepních prostorách v domku. Tam se čmeláci usazovali každý rok až do loňského roku. Pak jsem jim vyměnil vrata a již neprošli. Když jsem šel do garáže, bylo to jako tanec mezi vejci. Čmeláci nelétali ale cestovali pěšky po podlaze přez celou garáž. Pět merů pěšky od vrat až pod skříň. Nejprve jsem musel rozsvítit abych na ně viděl a poté jsem mohl do garáže. Když tak čtu ty příspěvky, asi ty úlky někde vyhledám, či v zimě vyrobím nové. Uvidíme.
Přeji mnoho úspěchů v chovu čmeláků JK
Oni ti čméláci mají rády takové ty všelijaké garáže a kůlny... Jednou jsem zachraňoval hnízdo čmeláka zemního(bylo v hromadě starých hadrů). Kůlna byla těsně před zbouráním a naštěstí si jich všimli včas a zavolali mě. Byl jsem u kamaráda na vesnici. Ztloukl jsem narychlo úlek z prken a přeložil celé hnízdo, večer jsem je vezl vlakem domů.
Samozrejme, je to veľmi zaujímavý a roztomilý hmyz.
Jozefe, hra na jistotu by v tomto případě znamenala vykašlat se na hobru a namísto toho upravit vrata do garáže a případně přirazit k ním almaru na vercajkBig Grin.
Já se tomu směju, ale faktem je, že mám letos plnou zahradu čmelákú a včel. Prakticky na každém kroku je potkávám. A víš proč? Jednoho krásného dne jsem si řekl ,,na co ku.wa potřebuju posekanou zahrádku? Bydlím snad v Texasu? Protože primaPřemkoslav? Nebo chci soutěžit s Bakinghemským palácem o zlatý grýýn? Ať mě všichni políbí šos...,, A s touhle osvobozující myšlenkou jsem starou elektrickou sekačkou posekal jen ty nutné a potřebné prostory po kterých mimo jiné chodíme, jezdíme a po kterých běhá náš pes. Zabralo to mnohem míň času než obvykle. Neposekaná zahrada by samozřejmě vypadala divně. Ale pokud se v udržované zahradě ponechá několik obdélníkú vysoké trávy vypadá to fajn. Dává to nějaký smysl a lze to obhájit. Vzorem mi byla horská louka, která vzniká tak, že roste a kvete si jak se ji zachce a maximálně jednou v roce se ručně pokosí. Z každé strany domu jsem proto ponechal dva ,,bazény,, neposekaného trávníku tak 5 x 7m. Nebudeš věřit, ale ono to docela stačí. Pokud je pěkné počasí, právě tam je plno včel, čmelákú a motýlú. Rády tam sedají hejna vrabčákú, rehkové, pěnkavy. Mám z toho opravdu dobrý pocit. Ostatní části zahrady postupně sekám kosou. Sekat kosačkou umí každý trouba. Znalci používají kosu. Správně naklepat kosu a sekat kosou, to je styl. To je postoj k životu, to je duchovní postoj. Jako kluk si pamatuji, že především v letní podvečery bylo do dálky krásně slyšet, jak si jednotliví hospodáři brousili kosy a jak kosí. Dnes bohužel nic. A tak si každý podvečer vezmu kosu na zahradu a dlouho a pečlivě brousím, než ji použiju. Myslím, že kosa a její zvuk prostě na každou správnou zahradu patří stejně jako ty včely, motýli a čmeláci.
Pro předchozí příspěvek je 1bod hodnocení velmi málo. Fany máš to u mě nejmíň za 100.
To je fakt, Fany, není nad kosu. Vyrazit za svítání do té nádhery a tiše si kosit a brumlat si do toho ty táhlé kosecké písně, které tak úžasně pasují do toho rytmu ...
Taky to se zahradou tak dělám, ty ostrovy květů ... A na jaře je celá plná kopretin ... to přece nelze posekat. Pak seno s tou magickou vůní ... Pak teprv modus těch ostrůvků a el. sekačky. Funguje to. Akorát naplavení Pražáci si ťukají na čelo, ale co nám je do nich ...?Big Grin
Už také máme doma zahradu rozdělenou. Větší část je moje a tu druhou část má na starost manželka. Rozdělila to takhle manželka a tu svoji má vedenou stylem pravidelných sestřihů a jakože na okrasu a pohodové sedánky, ale aby to bylo udržované, tak tam stejně víc dělá než sedí. Já to mám vedeno po venkovsku. Sekačkou kolem plotu a středem a zbytek jednou za rok na seno, pro známou na krmení. A je to poznat, na které části je víc života, kromě několika druhů čmeláků a včel, se vrátily i ještěrky a ježci a letos mi tam zahnízdily v trávě i Křepelky. No a právě do té mojí části chci dát budky čmelákům. Teď mi tam v zemi hnízdí Čmelák zemní a Čmelák skalní.
Fany, to je dobrý přístup. Ona ta "sekačková kultura" zavání něčím, co bych nazval vzálení se přírodě... Vše souvisí se vším a poslední léta sleduji, jak mají lidé panickou hrůzu ze všeho živého. Místo toho, aby lidé, kteří vlastní dům a pozemek žili v přírodě, tak své obydlí od ní izolují. Potom to vypadá tak, že za thujovým lesem pustá je krajina. Sekání kosou je ryze ekologický způsob péče o pozemek. Navíc, sekačka potřebuje energii a je jedno, jestli z benzínu, nebo elektřiny, opravy a údržba stojí také nemalé peníze. Obzvláště dnešní maminky mají silnou tendenci své ratolesti "chránit" před tou nebezpečnou divočinou, co je za prahem domu... No a pokud má člověk vedle souseda-klasického sekačkového terminátora, tak se může dočka i toho, že jeho "přerostlá louka" vadí! Já se naučil sekat kosou jako malý kluk a bavilo mě to. Přišlo mi to jako dospělácká záležitost Smile
EU vynakládá nemalé prostředky na tzv. motýlí pásy a proti tomu MÚ platí takové prachy, aby vše bylo posekáno skoro podle pravítka..divná doba Angry
(26.07.2011 19:58)Tomáš Blecha napsal(a): [ -> ]K chovu čmeláků u nás vyšla nějaká kniha, dále je něco ve včelařské knize od Škrobala(taková žlutá). Doporučuji prostudovat literaturu. Několik článků o čmelácích bylo i v časopise Včelařství..

ta kniha od Škorbala se jmenuje Včelařův rok a je tam o chovu čmeláků snad úplně všechno, včetně škůdcu atd. celkem na 30-ti stranách.
Mám tu knihu tady doma v knihovně.
Je to tak, po tom co jsem minule napsal o te knize, tak jsem si ji pročetl. Úplně vše tam není, ale je to dostatek informací pro začátečníka v chovu čmeláků.
Tak jsem se i zde já inspiroval, a chci to také vyzkoušet, dneska jsem si zhotovil dvě čmeláčí budky.
Nevím jestli se mě to ještě podaří osadit letosHuhHuh, pokud ne tak příští rok.WinkWink

[attachment=1070] [attachment=1071]
Na příští rok budou akorát. Letos již samičky mají založená hnízda. Ale i tak je osazení čmeláčích budek spíše věcí náhody.
JK
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's