Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Čmeláci
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Inteligence čmeláků ohromila vědce. Naučili se „hrát minigolf“
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/4...edium=copy
Čmeláci zvládli základy fotbalu
http://www.osel.cz/9270-melaci-zvladli-z...tbalu.html
Když už si to tu procházím chtěl bych se zeptat, jak je to s orientací čmeláka na své hnízdo. Někde jsem snad četl, že se čmelák vrátí na místo, ze kterého ráno vylétne a tedy, že nemá problém s přesunem hnízda (úlku) jako by měly včely s přesunem úlu na krátkou vzdálenost. Ví o tom někdo něco?
Když jsem byl loni v Troubsku, tak jsem se na to ptal. Tam mi říkali, že se čmelák velmi dobře orientuje a že zkoušeli dělnici od čmeláka zemního odvést 4 km a ona se vrátila do hnízda. Přitom se říká, že čmelák má kolem svého hnízda daleko menší rádius, než např. včela a že např. matka, když zakládá hnízdo tak se od hnízda vzdálí tak na 200m. Tedy bych si tipnul, že to s přesunem hnízda bude podobné jako u včel.
Gól! Čmeláci se dokážou naučit kopat do míče
https://www.novinky.cz/veda-skoly/430855...-mice.html
Lehkým perem napsaný článek od někoho kdo si vyrobil čmelín a pak bojoval se zavíječi:

http://dfens-cz.com/cmelaci/
Vyšla nová kniha od doktora Ptáčka o chovu čmeláků. Právě teď je čas založit čmelstvo.
Zdravím, chtěl bych se zeptat, delam barák pro cmelaky jestli ste to někdo nevyrabel jak vysoko od cesna má být ta dira v klapce a jakej zvolit průměr, píšou všude 20mm.
Jsou návody na internetu .I knihy. Nezapomeň na husí krk proti ........ F.V.
No právě tohle sem nenašel proto se ptam
Popros Výzkumák Troubsko. Maj návody na výrobu . Na chov mají i pěknou brožuru. F.V.
Čmelín jsem měl letos druhý rok. První rok jen vosy, které jsem několikrát vystěhoval. Až letos čmeláci. Ale mám to jen jako "vedlejšák" ze zvědavosti. Stejně jako dva hmyzí hotely.Wink

[Obrázky: 20180219-205246.jpg] [Obrázky: 20180220-202247.jpg] [Obrázky: 20180220-202309.jpg] [Obrázky: 20181017-164945.jpg]

Díru takovou, aby neprolezla myš.
(30.09.2019 18:31)Jan Voleský napsal(a): [ -> ]jak vysoko od cesna má být ta dira v klapce a jakej zvolit průměr, píšou všude 20mm.

Je potřeba si uvědomit, že zde nežije jen jeden druh čmeláka, to co vyhovuje čmeláku zemnímu je třeba moc velké pro čmeláka rolního. Tedy univerzální rada asi není.
http://www.vcelynastrese.cz/atlas/cmelaci.html
Našel sem na netu plánek rukou psanej tak sem to vyvrtal o průměru 20 mm se středem diry ve vzdálenosti 40 mm od cesna, ještě z krabičky od tic tac bombonu vyrobim plexi klapku a na jaře vyjdu se sitkou lovit ty co hledaj díru a nemaj na nohou pyl. Knížku si koupim až pojedu do vp ješted. Jestli máte nějaký typy tak je sem prosím dejte.

Určitě chytnu Pučmelouda
Dnes jsem chytil dvě krásné čmeláčí matky Bombus terestris. Už jsou usazené v čmelínech Smile Brzy budou lítat i vosí matky...
Ty vosí matky doufám pozabíjíte!

Zeptám se. Takto to funguje? Já měl za to, že se nějaké doupě pro čmeláka nachystá a čeká se, až se tam zabydlí. Protože se mi to tak asi v 8-10 letech ani jednou nepodařilo, vzdal jsem to a nezajímal se. Mám za to, že jsem tehdy postupoval dle tehdy moderních doporučení.
(16.03.2020 23:40)Frey napsal(a): [ -> ]Dnes jsem chytil dvě krásné čmeláčí matky Bombus terestris. Už jsou usazené v čmelínech Smile Brzy budou lítat i vosí matky...

to jsem taky zkoušel a nikdy se jim tam nelíbilo.Ulétly jinam...
Jednak jsem čmeláky chytal, mám dva čmelíny a jednak si sami dělali hnízda v kamenných sloupech stodoly a v zemi a překvapilo mne, jak málo hnízd dokázalo vydržet díky tlaku zavíječe, pačmeláka a jiných vlivů do podzimního vyvedení nových matek. Takže i u včel vím, že úhyny jsou zcela normální. U těch čmeláků si troufnu tvrdit, že přežije tak do 10% hnízd do vyvedení matek.

Pro Toma, ne, vosí ani sršní matky nezabíjím.
Většinou je chyba v tom že dřív doporučovaly nechat je tam zavřené několik hodin nebo den.
Zavřít jen na 15-30 min max.a když se jí tam zalíbí vrátí se.Nesmi tam byt dlouho.
Stran: 1 2 3 4 5 6
Referenční URL's